Προς το περιεχόμενο

Αγορά Cooler


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ʼμα το έχει συνδέσει στο psu το Q-FAN τί να κάνει timiman;

 

Sonam έχουν αναφερθεί υψηλότερες θερμοκρασίες σε κάποια Asus mb. Έχεις το τελευταίο bios επάνω;

Από που μετράς την θερμοκρασία;

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να το συνδέσει στο CPU_FAN connector και απενεργοποιώντας το Q-Fan θα έτρεχε σε full speed ο CAK4-88T.

 

Πάντως δεν ξέρουμε που είναι o sensor του fan και ελένχει τις στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει αναβάθμιση το BIOS. Όσο για το QFAN αυτό νομίζω είναι όταν το cooler δεν έχει δικό sensor για την θερμοοκρασία. Αν όμως είναι εκείνο που ρυθμίζει τις στροφές, παρατήρησα ότι στο Asus Probe δεν μπορείς να θέσεις το Alarm κάτω από τους 57 βαθμούς. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με την μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, έχει ξεχωριστό καλώδιο που είναι μόνο για τις στροφές που συνδέετε στην μητρική, έτσι;

Και δεν νομίζω να έχεις συνδέσει και τις δύο πηγές ρεύματος ταυτόχρονα (PSU,μητρική);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Εχουμε και λέμε... Έκανα μια αναβάθμιση στο bios όπως μου είπε ο madsc. Είχε δίκιο. H Asus έβγαλε update και αναφέρει ότι διορθώνει και καποια προβλήματα στην μέτρηση της θερμοκρασίας. Τώρα μου δείχνει ότι έχω 43 σε full load. Οι στροφές δεν ανεβαίνουν πάνω από 2943. Αυτό όμως ίσως να είναι επειδή δεν ανέβαζε πολύ εξαρχής. Οπότε μάλλον έτσι είναι... Όσο για το πως το έχω συνδέσει:

 

Υπάρχει ένα καλώδιο που μπαίνει σε μία έξοδο του τροφοδικό για να πάρει ρεύμα και μία έξοδος που μπαίνει στην motherboard για να πάρει τις στροφές.

 

Οπότε το πρόβλημα μάλλον λύθηκε (μάλλον). Ευχαριστώ madsc.

 

Υ.Σ.: Το flash στο Bios το έκανα με το ενσωματομένο utility που είχε η mobo μου πάνω. Πολύ καλό. Γράφεις μόνο το όνομα του αρχείου και αυτό ήταν. Το φορτώνει στη Ram πρώτα και το αναβαθμίζει (Asus A7V8X). Καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...