Προς το περιεχόμενο

Η μαύρη οθόνη του θανάτου χτυπά τα Windows 7


DJ_XLR8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, όποιος δε ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει μια συζήτηση ή δε θέλει να συμμετέχει σε αυτήν, γιατί ποστάρει ειρωνικά σχόλια, αναφέρεται σε αντιπαραθέσεις κτλ. Ποιο το νόημα ? post count?

Και αν ένα forum δεν επιτρέπει τις αντιπαραθέσεις, τότε ποιο το νόημά του? politically correct αμερικανάκια πρέπει να γίνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέγιστη δυνατή ασφάλεια είναι η γνώση καλής χρήσης του λειτουργικού και όχι το λειτουργικό.

 

+1

Είμαι χρόνια χωρίς αντι-υικό και δεν έχω πάθει τίποτα μόνο spybot τρέχω καμία φορά (μία το μήνα και άμα) που θα πατήσω καταλάθος κανένα "ύποπτο σύνδεσμο" :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Linux, το FreeBSD, κ.α. με ένα kernel module λίγων γραμμών μπορεί να αχρηστεύσεις το λειτουργικό. Αν αυτό θεωρείται τρύπα, ποιο λειτουργικό δεν είναι τρύπιο;

Ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις κι αλλο τοσο δυσκολο εως αδυνατο να φορτωσεις ενα τετοιο module διχως δικαιωματα Administrator.

Αλλα θα χαρω να με διαψευσεις :-)

 

Οπως μπορει να συμβει με ολα τα λειτουργικα..

Απλα για τους περισσοτερους τα αλλα λειτουργικα ειναι εξαρχης "μη λειτουργικα" σε μεγαλο βαθμο.

 

Μπορει εμενα ή εσενα να σε βολευουν, αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι για τους χ,ψ λογους δεν βολευουν-δεν εξυπηρετουν την πλειονοτητα..

Καταρχας αλλη σημασια εχει η λεξη το "βολευει" και αλλη το "εξυπηρετει" (στη δουλεια μου με εξυπηρετει και το λεωφορειο και το μετρο αλλα με βολευει πιο πολυ το λεωφορειο).

Το οτι δεν βολευει εσενα δε σημαινει οτι δεν εξυπηρετει αλλους.

Αλλα μια μαυρη οθονη Windows δεν εξυπηρετει κανεναν, τα ειπαμε, μην τα ξαναλεμε και ειναι κριμα να πληρωνεις ενα καρο λεφτα για να "μαυριζεσαι" ετσι απλα (αποψη μου) απο τα malwares που αλωνιζουν και κανουν παρτακια στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά Hetfield πάρε εσύ τα windows 7 και αν σου βγάλουν πρόβλημα θα μαζέψουμε λεφτά όλοι όσοι υποστηρίζουμε τα windows σε αυτό το thread και θα σε αποζημιώσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις κι αλλο τοσο δυσκολο εως αδυνατο να φορτωσεις ενα τετοιο module διχως δικαιωματα Administrator.

Στα windows πως θα το κάνεις αν είσαι σε user account?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά Hetfield πάρε εσύ τα windows 7 και αν σου βγάλουν πρόβλημα θα μαζέψουμε λεφτά όλοι όσοι υποστηρίζουμε τα windows σε αυτό το thread και θα σε αποζημιώσουμε

Δε χρειαζεται, εδω και μερικα χρονια εχω δωρεαν XP, Vista και 7 απο το msdnaa :-)

Στα windows πως θα το κάνεις αν είσαι σε user account?

Δεν το γνωριζω, αλλα δεν ισχυριστηκα οτι μπορεις να κανεις κατι τετοιο.

Ποσο μαλλον να φορτωσεις kernen modules σε Mac/Linux/BSD διχως administrative rights.

Αλλωστε στα Windows, τοσα αλλα μπορεις να κανεις με ενα απλο user account, γιατι να μπεις στο κοπο να κανεις ταρζανιες με το πυρηνα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
γιατί η Microsoft τα πουλάει με το malware ενσωματωμένο και δεν το ξέραμε?

Οχι, αλλα στην πληροφορικη μου μαθανε οτι "κανενα προγραμμα δεν μπορει να τρεξει αμα δεν το τρεξεις εσυ ο ιδιος (ή εστω να το εχει τρεξει καποιο αλλο προγραμμα που ετρεξες εσυ πριν)".

 

Οποτε, αμα καποιο λειτουργικο αφηνει το οποιοδηποτε malware να εκτελετιαι χωρις την αδεια του χρηστη, δηλαδη χωρις ο χρηστης να κανει κλικ σε καποιο exe, ειναι προβληματικο. Τελεία! Και δεν με νοιαζει αμα μετα απο 4 μηνες βγαλανε το ταδε patch που μπαλωνει την δεινα τρυπα. Εγω λειτουργικο αγορασα πριν απο 4 μηνες, και απαιτω να δουλευει οπως υποσχεται, αλλιως ειναι ελλατωματικο.

 

Ειναι σαν να περνεις καινουριο αυτοκινητο, και σε εντελως ακυρη στιγμη, τσουπ! να ανοιγει η πορτα του συνοδηγου διαπλατα, επειδη καποιος πατησε το κουμπι του τηλεοκοντρολ της γκαραζοπορτας του, και "επαθε buffer overflow απο την παρεμβολη, το καημενο, δεν φταιμε εμεις που στο κλεψανε επειδη ανοιξε η πορτα". Και ποιος φταιει δηλαδη; Αυτο συμβαινει με τα windows τοσα χρονια, και οσοι νομιζετε οτι ειναι απολυτως φυσικο τα διαφορα sites να μπορουν χωνουν ιους στα πισια μας οποτε θελουν, δεν ξερετε τι σας γινεται! Ε λοιπον, δεν ειναι φυσιολογικο, κυριε DrFreeman!

 

Οποιος δεν το καταλαβαινει αυτο, δεν ξερει τα δικαιωματα του ως καταναλωτης (βεβαια και εμεις που τα ξερουμε τα χανουμε λογω EULA, αλλα αυτο ειναι αλλη σκοτωμενη ιστορια). Και γω τα εχω χασει, αλλα δεν δικαιολογω κιολας της ms που μου τα πηρε μεσω του EULA!

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια χιλιάδες φορές. Αντι-MS μανία από linuxικούς και μηλαράδες - ντε και καλά να βγουν σκάρτα τα Windows. E όσο και να το θέλετε αυτό δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αλλα στην πληροφορικη μου μαθανε οτι "κανενα προγραμμα δεν μπορει να τρεξει αμα δεν το τρεξεις εσυ ο ιδιος (ή εστω να το εχει τρεξει καποιο αλλο προγραμμα που ετρεξες εσυ πριν)".

 

Οποτε, αμα καποιο λειτουργικο αφηνει οποιοδηποτε malware να εκτελετιαι χωρις την αδεια του χρηστη, δηλαδη χωρις ο χρηστης να κανει κλικ σε καποιο exe, ειναι προβληματικο. Τελεία! Και δεν με νοιαζει αμα μετα απο 4 μηνες βγαλανε το ταδε patch που μπαλωνει την δεινα τρυπα. Εγω λειτουργικο αγορασα πριν απο 4 μηνες, και απαιτω να δουλευει οπως υποσχεται, αλλιως ειναι ελλατωματικο.

 

Οποιος δεν το καταλαβαινει αυτο, δεν ξερει τα δικαιωματα του ως καταναλωτης (βεβαια και εμεις που τα ξερουμε τα χανουμε λογω EULA, αλλα αυτο ειναι αλλη σκοτωμενη ιστορια).

Στην προκειμένη περίπτωση τι ακριβώς υπόσχεται το λειτουργικό (win 7 φαντάζομαι), και δεν το υλοποιεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκειμένη περίπτωση τι ακριβώς υπόσχεται το λειτουργικό (win 7 φαντάζομαι), και δεν το υλοποιεί;

Οτι ο internet explorer πρεπει να κατεβαζει exe και να τα τρεχει μονο οταν εγω του δινω την αδεια, και οχι επειδη μπερδευτηκε απο το ταδε script στο δεινα site. Ακριβως αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχομαι και εγώ και λέω για να σταματήσει το θέμα . Surfarisma απο virtual machine με linux και βασικό σύστημα windows 7 και όλα ΟΚ. Ή το ανάποδο ότι θέλει κανείς :) Συνδυασμός και των δύο κόσμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...