Προς το περιεχόμενο

Φοιτητική Άδεια


Diablos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα πρώτα απ' όλα.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν η φοιτητική άδεια που παίρνει κάποιος εργαζόμενος κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου, είναι ή όχι ανευ αποδοχών;

Τη λογίστρια της εταιρείας μας δεν την εμπιστεύομαι για υπεύθυνη απάντηση και η γραμματεία της σχολής μου λέει (χωρίς σιγουριά όμως) ότι είναι καθαρά θέμα του εργοδότη αν θα σε πληρώσει ή όχι για τις μέρες που πήρες φοιτητική άδεια.

Αναμένω παρακαλώ και απάντηση από κάποιον/ους με εμπειρία από πρώτο χέρι πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Καλημέρα πρώτα απ' όλα.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν η φοιτητική άδεια που παίρνει κάποιος εργαζόμενος κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου, είναι ή όχι ανευ αποδοχών;

Τη λογίστρια της εταιρείας μας δεν την εμπιστεύομαι για υπεύθυνη απάντηση και η γραμματεία της σχολής μου λέει (χωρίς σιγουριά όμως) ότι είναι καθαρά θέμα του εργοδότη αν θα σε πληρώσει ή όχι για τις μέρες που πήρες φοιτητική άδεια.

Αναμένω παρακαλώ και απάντηση από κάποιον/ους με εμπειρία από πρώτο χέρι πάνω στο θέμα.

 

 

 

Δεν υπάρχει νομικά κατοχυρωμένο εργασιακό δικαίωμα με τίτλο "φοιτητική άδεια", απ' όσο ξέρω τουλάχιστον. Μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών (δεν ξέρω όμως κατά πόσο εξαρτάται ΜΟΝΟ από σένα αυτό) ή να πάρεις κανονική άδεια μετ' αποδοχών, η οποία όμως θα αφαιρεθεί από την κανονική σου άδεια.

 

Φυσικά, εξαρτάται και από τη συμφωνία που είχες κάνει αρχικά με τον εργοδότη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια μεγαλη εταιρια που δουλευα πριν κανα 2 χρονια, η οποια ηταν σε ολα τα νομικα οκ (επειδη επρεπε να ειναι) η κατασταση ειχε ως εξης.

Επαιρνες ανευ αποδοχων την οποια δεν μπορουσαν να σου την αρνηθουν, για την ημερα που εδινες μαθημα, και απο την σχολη σου εδιναν ενα χαρτι το οποιο αφου το επικυρωνες στην γραμματεια και το υπεγραφε καποιος καθηγητης, το πηγαινες στον ΟΑΕΔ (αν θυμαμαι καλα) και σου πληρωναν το ημερομισθιο που εχασες.

Επισης κατι επαιζε και με προσθετες μερες αλλα δεν θυμαμαι. Νομιζω σου δικαιολογουσαν και μια μερα εξτρα για καποιο μαθημα. Αυτο ρωτα το γιατι μπορει να ηταν δωρακι απο τον προισταμενο μου, δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χμ.. Νομίζω ότι μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών απρόσκοπτα για μία ή δύο ημέρες (στην τρίτη καίγεσαι :P).

 

Νόμιζα πάντως ότι ο Diablos μίλαγε για 2-3 βδομάδες άδεια ή για όσο διαρκεί η εξεταστική του, τελοσπάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν επιθεωρητές εργασίας ανά τις περιφέρειες στην Ελλάδα και γνωρίζουν τα συγκεκριμένα ζητήματα.

Γιατί δεν το ψάχνεις από κει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εννοείται οτι μιλάω για άδεια στις μέρες που γράφεις τα μαθήματα και όχι για 2-3 βδομάδες συνεχόμενα. Άδεια για να πας στην εξεταστική σου είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να στη δώσει. Το ερώτημά μου είναι αν αυτή η άδεια πληρώνεται κάτω από προυποθέσεις ή όχι. Να πάρω μέρες από την κανονική μου άδεια το ξέρω και 'γω.

MsquitoPrincess που μπορώ να κοιτάξω για να βρώ κάποιον από τους επιθεωρητές εργασίας που αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω από Δευτέρα να βγάλω άκρη.

Ποστάρω και το link στο οποίο κατέληξα, για όποιον ενδιαφέρεται:

 

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=tHeZjsqSamzi82Xv

 

Κάτω-κάτω έχει όλα τα στοιχεία επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φοιτητές δικαιούνται να πάρουν από τον εργοδότη τους τον χρόνο 30 ημέρες άνευ αποδοχών ( και άνευ ενσήμων). Από τον ΟΑΕΔ πληρώνεσαι για 2 μέρες αδείας για κάθε εξέταση. Ο ΟΑΕΔ όμως θεωρεί ως ημέρα έναρξης της άδειας σου την πρώτη μέρα που θα δώσεις μάθημα. Εάν έχεις περάσει το 28ο έτος της ηλικίας σου την δικαιύσαι μόνο για την προβλεπόμενη άδεια σπουδών προσαυξημένη κατά 2 έτη .

 

Π.χ.ένας σπουδαστής ΤΕΙ ( οι ημερομηνίες εξέτασης είναι μέρα παρά μέρα συνήθως) δίνει ένα μάθημα Τρίτη και ένα μάθημα Πέμπτη και παίρνει άδεια άνευ αποδοχών από τον εργοδότη που ξεκινά τη Δευτέρα. Τη Δευτέρα δεν θα την πληρωθεί από τον ΟΑΕΔ. Θα πληρωθεί Τρίτη( ημερομηνία εξέτασης πρώτου μαθήματος), Τετάρτη ,Πέμπτη( ημερομηνία εξέτασης τελευταίου μαθήματος).

 

Από δικαιολογητικά χρειάζεσαι βεβαίωση εργοδότη ότι σου έχει δώσει άδεια άνευ αποδοχών για εξετάσεις, βεβαίωση ενσήμων ΙΚΑ, βεβαιώσεις από τη σχολή για το κάθε μάθημα που δίνεις ( σφραγισμένες και υπογεγραμμένες από τον καθηγητή του μαθήματος). Δεν ξέρω λεπτομέρειες, δεν έχω πάρει ποτέ φοιτητική άδεια, τα ξέρω από συμφοιτητές και φίλους.

 

Για τους εργαζόμενους σπουδαστές ΤΕΙ υπάρχουν και οι απουσίες βραχείας διάρκειας έως 3 ωρών για εργαστήρια και εξετάσεις μέχρι και 10 φορές το χρόνο ( τέτοιες έχει τύχει να χρησιμοποιήσω μόνο), πρέπει να την έχεις ζητήσει από τον εργοδότη τουλάχιστον 3 ημέρες πριν την ημερομηνία εξέτασης, χρειάζεσαι μία βεβαίωση σπουδών από τη σχολή και βεβαίωση για κάθε ημέρα εξέτασης.Δηλαδή πας στην δουλειά είτε 3 ώρες αργότερα είτε αποχωρείς 3 ώρες νωρίτερα είτε στο ενδιάμεσο της βάρδιας σου. Είναι ένας τύπος άδειας που δεν δίνουν πολλοί εργοδότες και σπάζονται λίγο αν τη ζητήσεις :devil:

 

Στον ΟΑΕΔ πιστεύω ότι πρέπει να ρωτήσει.http://www.oaed.gr/Pages/SN_65.pg

 

Όσοι φοιτητές ψάχνουν για δουλειά καλό είναι να λένε στον εργοδότη τους ότι δεν θα πάρουν άδεια αποδοχών πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις, με έχει ρωτήσει εργοδότης αν σκοπεύω να πάρω άδεια άνευ αποδοχών( η συνέντευξη τότε ήταν κοντά χρονικά με την αρχή της εξεταστικής ) πιο πριν από την εξεταστική για να διαβάσω και απάντησα ότι έχω προγραμματίσει το διάβασμα μου ώστε να μην χρειαστεί αυτό . Τότε κατάλαβα γιατί είναι τόσο διστακτικοί οι εργοδότες για δουλειές full- time απέναντι σε φοιτητές, σου λέει να τον προσλάβω και εκεί που τον εκπαιδεύω να λείψει 30 ημέρες είναι λίγο κάπως...

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οαεδ θα σου δωσει πιο πολλα απ οτι παιρνεις!!!

ισχυει το παραπανω ποστ..

 

ολα αυτα ισχυουν αν παιρνεις κανονικα ενσημα ειτε part-time ειτε full time ..αν εισαι σε φαση ασκουμενου χυμα μαλλον δεν παιρνεις μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οαεδ θα σου δωσει πιο πολλα απ οτι παιρνεις!!!

ισχυει το παραπανω ποστ..

 

ολα αυτα ισχυουν αν παιρνεις κανονικα ενσημα ειτε part-time ειτε full time ..αν εισαι σε φαση ασκουμενου χυμα μαλλον δεν παιρνεις μια.

 

Σωστός , ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Κατώτατο ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη αν θυμάμαι καλά σου δίνει.Δεν κρατιούνται εισφορές, δεν έχεις ένσημα για αυτές τις ημέρες , για αυτό και βγαίνουν παραπάνω.

 

Αν κάνεις πρακτική δικαιούσαι μέχρι 5 ημέρες δικαιολογημένες που στις πληρώνει ο εργοδότης ( βεβαίωση από τη σχολή θα πάρεις ότι έδωσες μάθημα για να δικαιολογείται η ημέρα απουσίας), αν τις ξεπερνάς δεν παίρνεις τίποτα από λεφτά και τις συμπληρώνεις τις παραπάνω ημέρες που χρειάστηκες να λείψεις στο τέλος της πρακτικής άσκησης ( μιλάω για την πρακτική άσκηση των ΤΕΙ).Οι παραπάνω ημέρες που θα χρειαστείς να κάνεις στο τέλος για να συμπληρώσεις το εξάμηνο στο τέλος της πρακτικής πληρώνονται( αφού τις κάνεις βέβαια) Τις απουσίες βραχείας διαρκείας μέχρι 3 ώρες για τους σπουδαστές ΤΕΙ τις δικαιούνται και οι πρακτικά ασκούμενοι σπουδαστές ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φοιτητές δικαιούνται να πάρουν από τον εργοδότη τους τον χρόνο 30 ημέρες άνευ αποδοχών ( και άνευ ενσήμων). Από τον ΟΑΕΔ πληρώνεσαι για 2 μέρες αδείας για κάθε εξέταση. Ο ΟΑΕΔ όμως θεωρεί ως ημέρα έναρξης της άδειας σου την πρώτη μέρα που θα δώσεις μάθημα. Εάν έχεις περάσει το 28ο έτος της ηλικίας σου την δικαιύσαι μόνο για την προβλεπόμενη άδεια σπουδών προσαυξημένη κατά 2 έτη .

 

Π.χ.ένας σπουδαστής ΤΕΙ ( οι ημερομηνίες εξέτασης είναι μέρα παρά μέρα συνήθως) δίνει ένα μάθημα Τρίτη και ένα μάθημα Πέμπτη και παίρνει άδεια άνευ αποδοχών από τον εργοδότη που ξεκινά τη Δευτέρα. Τη Δευτέρα δεν θα την πληρωθεί από τον ΟΑΕΔ. Θα πληρωθεί Τρίτη( ημερομηνία εξέτασης πρώτου μαθήματος), Τετάρτη ,Πέμπτη( ημερομηνία εξέτασης τελευταίου μαθήματος).

 

Από δικαιολογητικά χρειάζεσαι βεβαίωση εργοδότη ότι σου έχει δώσει άδεια άνευ αποδοχών για εξετάσεις, βεβαίωση ενσήμων ΙΚΑ, βεβαιώσεις από τη σχολή για το κάθε μάθημα που δίνεις ( σφραγισμένες και υπογεγραμμένες από τον καθηγητή του μαθήματος). Δεν ξέρω λεπτομέρειες, δεν έχω πάρει ποτέ φοιτητική άδεια, τα ξέρω από συμφοιτητές και φίλους....

 

black_widow έγραψες! Θα επικοινωνήσω με ΟΑΕΔ να μάθω ακριβώς τι παίζει με το χαρτομάνι και τα σχετικά...

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι αν κάποιος γράφει 10 μαθήματα για παράδειγμα, δικαιούται 20 ημέρες άδεια που τελικά θα τις πληρωθεί από ΟΑΕΔ, σωστά; Και αν υποθέσουμε ότι έχεις και άλλα τόσα για τη Β εξεταστική, μπορείς να λείπεις για 40 ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα; Please, correct me if I am wrong...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η κορη μου φοιτητρια σε ΑΕΙ και εργαζεται και εχω να πω τα εξης.

 

Διακουσαι μεχρι 30 μερες τον χρονο . Απο τον εργοδοτη δεν παιρνεις τιποτα αλλα απο τον ΟΑΕΔ ειναι καπου στα 35 ευρω για καθε μερα .

 

Χρειαζεται βεβαιωση ενσημων απο τον εργοδοτη καθως και βεβαιωση για τις μερες αποσιας και βεβαιωση απο την σχολη οτι εδωσες το μαθημα . Μπορεις να παρεις αδεια με αυτο τον τροπο και για την προηγουμενη ημερα απο αυτη της εξετασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...