Προς το περιεχόμενο

Φοιτητική Άδεια


Diablos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ειδα οτι γνωριζετε πολλα ξερετε απο ποιο ικα πρεπει να παρω τα ενσημα μ?εργοδοτη η κατοικιας?γτ πηγα στο σπιτι μου κ μ ελεγαν οτι πρεπει ν απαω στην εργασια μ χωρις να ειναι σιγουρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη ειδα οτι γνωριζετε πολλα ξερετε απο ποιο ικα πρεπει να παρω τα ενσημα μ?εργοδοτη η κατοικιας?γτ πηγα στο σπιτι μου κ μ ελεγαν οτι πρεπει ν απαω στην εργασια μ χωρις να ειναι σιγουρη

 

Θα πας σε ένα ΙΚΑ που να έχει μηχανογράφηση, τα περισσότερα έχουν πλέον, θα πας στο τμήμα Εσόδων, θα τους πεις τον Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ σου και θα τους πεις θέλω εκτύπωση ενσήμων από την τάδε ημερομηνία ή όλων των ενσήμων αναλόγως για ποια χρονική περίοδο τα θες. Στο ΙΚΑ Ομονοίας πήγαινα εγώ που δεν είχε και πολύ κόσμο το τμήμα εσόδων και ξεμπέρδευα γρήγορα.

 

Όμως επειδή αργούνε να φανούνε στο ΙΚΑ οι πιο πρόσφατοι μήνες για όσους μήνες δε φαίνονται τα ένσημα σου ( π.χ. τελευταίο δίμηνο) θα πας στον εργοδότη και θα του ζητήσεις βεβαίωση εργοδότη για τους μήνες αυτούς, θα σου δώσει τη βεβαίωση εργοδότη σε δύο ή τρία αντίγραφα ( τρία αντίγραφα είναι αν θυμάμαι καλά) με υπογραφές , σφραγίδες της επιχείρησης , θα πας στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης σου ( όχι σε όποιο θες) για να σου τις θεωρήσουν ( στο τμήμα εσόδων) , θα κρατήσουν ένα αντίγραφο αυτοί για κάθε μήνα και τα υπόλοιπα αντίγραφα θα στα δώσουν πίσω επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε ένα ΙΚΑ που να έχει μηχανογράφηση, τα περισσότερα έχουν πλέον, θα πας στο τμήμα Εσόδων, θα τους πεις τον Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ σου και θα τους πεις θέλω εκτύπωση ενσήμων από την τάδε ημερομηνία ή όλων των ενσήμων αναλόγως για ποια χρονική περίοδο τα θες. Στο ΙΚΑ Ομονοίας πήγαινα εγώ που δεν είχε και πολύ κόσμο το τμήμα εσόδων και ξεμπέρδευα γρήγορα.

 

Όμως επειδή αργούνε να φανούνε στο ΙΚΑ οι πιο πρόσφατοι μήνες για όσους μήνες δε φαίνονται τα ένσημα σου ( π.χ. τελευταίο δίμηνο) θα πας στον εργοδότη και θα του ζητήσεις βεβαίωση εργοδότη για τους μήνες αυτούς, θα σου δώσει τη βεβαίωση εργοδότη σε δύο ή τρία αντίγραφα ( τρία αντίγραφα είναι αν θυμάμαι καλά) με υπογραφές , σφραγίδες της επιχείρησης , θα πας στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης σου ( όχι σε όποιο θες) για να σου τις θεωρήσουν ( στο τμήμα εσόδων) , θα κρατήσουν ένα αντίγραφο αυτοί για κάθε μήνα και τα υπόλοιπα αντίγραφα θα στα δώσουν πίσω επιτόπου.

 

σε υπερευχαριστω. Ηταν κατατοπιστικοτατα αυτα π μου ειπες. κ απο οτι καταλαβα θα παω μετα το περας της εξεταστικης μου.ελπιζω ν απληρωθω γρηγορα απο τον οαεδ μενιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια βρε παιδιά......

Θέλω να ζητήσω φοιτητική άδεια για μια βδομάδα όχι όμως για εξεταστική αλλά για να εργαστώ για την διπλωματική μου σε μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ. Δεν με ενδιαφέρει αν δικαιούμαι αποδοχές από τον οαεδ απλά αν δικαιούμαι άδεια. Το θέμα μου δεν είναι μόνο ότι είναι εκτός εξεταστικής, αλλά επιπλέον είμαι πάνω από 28 και φοιτώ και στο ΕΜΠ σε δεύτερο πτυχίο. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι αν πω ότι είμαι δεύτερο πτυχίο μήπως χάσω και το δικαίωμα μου για φοιτητική όταν θα έχω εξεταστική στο ΕΜΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tzous πρέπει να ρωτήσεις τον ΟΑΕΔ για σίγουρη απάντηση.

 

Επανέρχομαι στο θέμα για να σας αναφέρω (από πρώτο χέρι) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που χρειάζεται ο ΟΑΕΔ για να σας πληρώσει τις ημέρες της φοιτητικής σας άδειας (τις οποίες ο εργοδότης δεν πληρώνει και ούτε βάζει ένσημα - άρα να είστε προετοιμασμένοι για χαμηλότερο μισθό στον μήνα που θα κάνετε χρήση φοιτητικής άδειας):

 

1. ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ που υπάγεται ο εργοδότης μέχρι 31/3 του επόμενου έτους (αυτό είναι στην ουσία το τελευταίο βήμα αλλά βασικά κάνω αντιγραφή από το χαρτί που μου έδωσε ο ΟΑΕΔ).

 

2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

 

3. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (δηλαδή πρέπει για κάθε μάθημα που δίνετε στην εξεταστική σας ή και πριν ή μετά την εξεταστική σας όπως π.χ. στις εξετάσεις εργαστηρίων, να βάζετε τον καθηγητή ή επιτηρητή να υπογράφει μια βεβαίωση δική σας, που να λέει ότι "Ο τάδε σπουδαστής του τάδε, με αριθμό μητρώου τάδε παρεβρέθηκε την τάδε ημέρα και ώρα στην εξέταση του τάδε μαθήματος". Όταν μαζέψετε όλα αυτά τα χαρτιά με τις υπογραφές των καθηγητών, πηγαίνετε στη γραμματεία της σχολής σας για σφράγισμα των χαρτιών ή σας βγάζουν μια νέα συγκεντρωτική με όλα τα μαθήματα σε 1-2 χαρτιά έτσι ώστε να μην πάτε με όλο το χαρτομάνι στον ΟΑΕΔ).

 

4. ΕΝΣΗΜΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ (3) ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ - ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (σε αυτή τη φάση θα πρέπει να "δει" ο ΟΑΕΔ οτι τους μήνες που χρησιμοποιήσατε φοιτητική άδεια, πήρατε λιγότερα ένσημα από τους προηγούμενους μήνες που δουλέψατε κανονικά. Ζητάτε τις βεβαιώσεις ενσήμων από τον εργοδότη ο οποίος μπορεί να σας τις δώσει αμέσως μετά το πέρας του τελευταίου μήνα για τον οποίο χρειάζεστε βεβαίωση. Πηγαίνετε με τις βεβαιώσεις ενσήμων στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης και εκεί σας τις επικυρώνουν. Πιθανώς να σας εκτυπώσουν οι ίδιοι τα ένσημα των τριών μηνών πριν από την άδεια, μιας και πλέον θα φαίνονται στο σύστημά τους. Ψάξτε στο τμήμα εσόδων του ΙΚΑ για το γραφείο/γκισέ με την ένδειξη "Βεβαιώσεις εργοδοτών" - συνήθως δεν χρειάζεται να βγάλετε χαρτάκι και να περιμένετε μια ώρα στην ουρά για αυτή τη διαδικασία - εξυπηρετείστε σχεδόν άμεσα).

 

5. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

 

 

Αυτή είναι όλη η διαδικασία και η καθυστέρηση του ΟΑΕΔ μέχρι την πληρωμή σας είναι περίπου ένας μήνας μετά την αίτηση και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Εννοείται ότι πριν από όλα αυτά πρέπει να ενημερώσετε γραπτώς τον εργοδότη σας για τις ημέρες στις οποίες θέλετε να κάνετε χρήση φοιτητικής άδειας. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σας δώσει έως και 30 ημέρες το χρόνο φοιτητική άδεια για προπτυχιακούς. Για μεταπτυχιακούς νομίζω ότι είναι 14 μέρες αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τέλος, μπορείτε να πάρετε και 2 μέρες άδεια για την προετοιμασία ενός μαθήματος (όχι δηλαδή μόνο τις μέρες που το γράφετε).

 

Πιστεύω πως σας μετέφερα όλα όσα έμαθα από αυτή τη διαδικασία και ελπίζω να σας βοηθήσουν.

Επεξ/σία από Diablos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

λοιπον πηρα τα λεφτα με τα εξης εγγραφα.

 

1) Βεβαιωση εργοδοτη για τις μερες οιυ ελειψα

2)Βεβαιωσεις σχολης για τα μαθηματα που εδωσα.

3)ΑΠΔ μονο για μενα απο τον λογιστη του εργοδοτη

4)Πληρωμες ενησμων επιχειρησεις για τους μηνες π ελειψα. Αυτες βγαινουν καθε τελος τ μηνα.

5) Αιτηση ΟΑΕΔ

 

Τα πηγα στον ΟΑΕΔ μενιδιου και πληρωθηκα σε μια εβδομαδα γτ η εθνικη δ πληρωνε 28 με 3 τ επομενεου μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή και εγώ πρόσφατα πήρα φοιτητική άδεια και από σπόντα έμαθα τι ισχύει,ενημερώνω ότι :τουλάχιστον στην περίπτωση μου(εργάζομαι σε μεγάλο τηλεφωνικό κέντρο) πήρα 11 ημέρες φοιτητική άδεια(30 δικαιούσαι για όλο το χρόνο,από κει και πέρα είναι στην ευχέρεια σου να τις πάρεις όποτε θέλεις) πήρα τα απαραίτητα χαρτιά από τη σχολή και την εργασία και πληρώθηκα κανονικά απο τον οαεδ μέσα σε 2 εβδομάδες(με πολύ υψηλότερες απολαβές)..από την εργασία εννοείται πως τις μέρες που ίσχυε η άδεια μου δεν πληρώθηκα..Αυτό έγινε στην προηγούμενη εξεταστική(χειμερινή 2010),τώρα για την εαρινή δεν ξέρω τι θα γίνει..λόγω των περικοπών-μέτρων..μήπως το καταργήσουν..Αν μάθει κανείς τίποτα ας το αναφέρει..

ΥΓ:Μπορεί κανείς να ενημερωθεί από τον οαεδ της περιοχής(μην κάνετε το λάθος και ρωτήσετε σε κανένα ικα,αν και χρειάζεται να προσκομοίσετε κάποια δικαιολογητικά εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά άδεια εξετάσεων δικαιούνται και οι μεταπτυχιακοί και οι συμβασιούχοι?

 

γιατί τυχαίνει να είμαι με σύμβαση ιδ. δικαίου ορισμένου χρόνου που διευκρινίζει πως δεν δικαιούμαι καμιά άδεια πέραν της κανονικής και τυχόν αναρρωτικής :mad:

 

Όσον αφορά τους μεταπτυχιακούς φοιτητές, ισχύει το άρθρο 10 της ΕΓΣΣΕ 2004-2005:

«Όσοι συμμετέχουν σε πρόγραμμα για μεταπτυχιακό δίπλωμα ετήσιας τουλάχιστον φοίτησης ή διδακτορικό δίπλωμα Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, δικαιούνται άδεια 10 εργασίμων ημερών. Η άδεια αυτή είναι άνευ αποδοχών από τον εργοδότη, χορηγείται σε συνεχείς ημέρες ή τμηματικά και ανεξάρτητα από την ηλικία του/της δικαιούχου και ισχύει μέχρι δύο έτη».

 

Ο εργοδότης δεν καταβάλλει αποδοχές στους εργαζόμενους κατά τις εκπαιδευτικές άδειες. Οι σπουδαστές, φοιτητές και μαθητές λαμβάνουν τις αποδοχές τους από τον Ο.Α.Ε.Δ., ενώ για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές ή σπουδαστές δεν έχει θεσπιστεί ακόμη σχετική πρόβλεψη.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=28486

Επεξ/σία από ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά άδεια εξετάσεων δικαιούνται και οι μεταπτυχιακοί και οι συμβασιούχοι?

 

γιατί τυχαίνει να είμαι με σύμβαση ιδ. δικαίου ορισμένου χρόνου που διευκρινίζει πως δεν δικαιούμαι καμιά άδεια πέραν της κανονικής και τυχόν αναρρωτικής :mad:

 

 

Οι συμβασιουχοι δικαιουντε αδεια ανευ αποδοχω απο τον εργοδοτη αλλα τους δινει ο ΟΑΕΔ καπου 37 ευρω γαι καθε τετοια μερα αδειας μετα απο προσκομιση καποιων δικαιολογητικων.

Συνολικα ανα ετος δικαιουσαι 30 μερες φοιτητικη αδεια.

Για μεταπτυχιακους με επιφυλλαξη αλλα οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συμβασιουχοι δικαιουντε αδεια ανευ αποδοχω απο τον εργοδοτη αλλα τους δινει ο ΟΑΕΔ καπου 37 ευρω γαι καθε τετοια μερα αδειας μετα απο προσκομιση καποιων δικαιολογητικων.

Συνολικα ανα ετος δικαιουσαι 30 μερες φοιτητικη αδεια.

Για μεταπτυχιακους με επιφυλλαξη αλλα οχι.

 

το ''με επιφύλαξη'' αναφερόταν στο μεταπτυχιακοί ή στο συμβασιούχοι?

 

και φυσικά ο νόμος δεν είναι ίδιος για όλους ... μόλις ρώτησα στο γραφείο προσωπικού και η απάντηση ήταν απλά όχι. τέλος.

 

ούτε καν τα δικαιώματα των συμβασιούχων δεν έχουν κάποιοι συμβασιούχοι σ΄αυτή τη χώρα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ''με επιφύλαξη'' αναφερόταν στο μεταπτυχιακοί ή στο συμβασιούχοι?

 

και φυσικά ο νόμος δεν είναι ίδιος για όλους ... μόλις ρώτησα στο γραφείο προσωπικού και η απάντηση ήταν απλά όχι. τέλος.

 

ούτε καν τα δικαιώματα των συμβασιούχων δεν έχουν κάποιοι συμβασιούχοι σ΄αυτή τη χώρα :mad:

 

Το "επιφυλαξη" ειναι για τους μεταπτυχιακους

 

Οι συμβασιουχοι κανονικα δικαιουνται σε πρωτο πτυχιο τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λύστε μου ρε παίδες μια απορία.

 

Πρόσφατα άρχισα να δουλεύω στο 11888.

 

Μας είπαν ότι δικαιούσαι 30 φοιτητικές το χρόνο και ότι μπορείς να παίρνεις μόνο την ημέρα που δίνεις και όχι 2 ημέρες όπως παλιά.Αυτό ισχύει ή μας είπαν ψέμματα;

 

Για την εαρινή(που σχεδόν τελείωσε έτσι και αλλιώς) και την επαναληπτική που έρχεται δε με πολυνοιάζει να παίρνω μόνο τη μέρα που δίνω,αλλά επειδή στη χειμερινή θα δώσω κάποια δύσκολα μαθήματα σκέφτομαι αν όντως ισχύει μόνο για τη μέρα που δίνεις,να παραιτηθώ για να έχω χρόνο για διάβασμα.

 

Αν ισχύει τελικά αυτό για τις 2 μέρες κανονικά δεν είναι υποχρεωμένοι να το τηρήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λύστε μου ρε παίδες μια απορία.

 

Πρόσφατα άρχισα να δουλεύω στο 11888.

 

Μας είπαν ότι δικαιούσαι 30 φοιτητικές το χρόνο και ότι μπορείς να παίρνεις μόνο την ημέρα που δίνεις και όχι 2 ημέρες όπως παλιά.Αυτό ισχύει ή μας είπαν ψέμματα;

 

Για την εαρινή(που σχεδόν τελείωσε έτσι και αλλιώς) και την επαναληπτική που έρχεται δε με πολυνοιάζει να παίρνω μόνο τη μέρα που δίνω,αλλά επειδή στη χειμερινή θα δώσω κάποια δύσκολα μαθήματα σκέφτομαι αν όντως ισχύει μόνο για τη μέρα που δίνεις,να παραιτηθώ για να έχω χρόνο για διάβασμα.

 

Αν ισχύει τελικά αυτό για τις 2 μέρες κανονικά δεν είναι υποχρεωμένοι να το τηρήσουν;

 

 

Ψεμματα.Η κορη μου ειναι σε φοιτητικη αδεια απο αρχες του μηνα μεχρι σημερα.Δεν εδινε καθε μερα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

καλησπερα σε ολους!

επειδη δεν βγαζω ακρη με τα δικαιολογητικα που χρειαζονται και τις περαιτερω λεπτομεριες του θεματος, οποιος εχει παρει αδεια προσφατα και ξερει θα παρακαλουσα να με ενημερωσει για να δω αν αξιζει να κανω και εγω ολη την διαδικασια.

 

Κατ αρχην διευκρηνιζω οτι δουλευω 4ωρο, μερικη απασχοληση. Δικαιουμαι επιδομα απ τον οαεδ? Κι αν ναι, ποιο ειναι το ποσο? αξιζει το τρεξιμο και την διαδικασια?

 

επισης πλην της βεβαιωσης απ την σχολη, και την βεβαιωση απ την εταιρια οτι παιρνω αδεια ανευ αποδοχων, χρειαζεται κατι αλλο? σε καποια αλλα επιδοματα του οαεδ νομιζω οτι πρεπει να εχεις λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα στο ονομα σου. ισχυει και εδω κατι αναλογο? δηλαδη τα χρηματα πιστωνονται σε τραπεζικο λογαριασμο?

 

συγνωμη για τον μεγαλο αριθμο ερωτησεων, αλλα εχω κουραστει να "γκουγκλαρω" για να βρω τις ανοιστιχες απαντησεις και με πιεζει ο χρονος γιατι η εξεταστικη αρχιζει και πρεπει να ενημερωσω την εταιρια.

 

ευχαριστω εκ των πρωταιρων οποιον μπει στον κοπο να απαντησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Post 35 αυτού εδώ του topic αναφέρονται αναλυτικά τα χαρτιά που χρειάζονται από το χρήστη Diablos. Πληρώνονται κανονικά από ΟΑΕΔ και οι 4ωροι . Αυτό που ήξερα είναι ότι ο ΟΑΕΔ σου πληρώνει το μικτό ημερομίσθιο σου , δηλαδή αυτά που θα έπαιρνες καθαρά + τις κρατήσεις του ΙΚΑ για αυτές τις ημέρες ( οι ημέρες της φοιτητικής άδειας είναι χωρίς ένσημα ) . Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...