Προς το περιεχόμενο

φωτοβολταικα....αξιζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι τίμες αυτη την στιγμή είναι 25.000 - 29.000 αναλογα τον εξοπλισμό

Γερμανικά - Κινέζικα κτλ

 

Έχω κάνει πάνω απο 40 έργα οικιακά

 

εσυ τα βαζεις?

κανεις εκπτωσεις για μελη του ινσομνια?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα λίγο το θέμα πριν από λιγες μέρες. Δεν έχω το κεφάλαιο για την επένδυση και ρώτησα στη Eurobank για το σχετικό δάνειο. Έμαθα τα εξής:

 

1. Πρόκειται επί της ουσίας για καταναλωτικό δάνειο με δύο εκδοχές.

- Με υποθήκη (προσημείωση) σου δίνουν αποπληρωμή ως 25 χρόνια με 6% επιτόκιο.

- Χωρίς προσημείωση ακινήτου σου δίνουν το δάνειο με αποπληρωμή στα 10 χρόνια με 11% επιτόκιο.

 

2. Παίζει ρόλο η μελέτη/προσφορά που θα σου κάνει η εταιρεία που θα σου εγκαταστήσει το σύστημα. Πρώτα παίρνεις τις προσφορές από 2-3 εταιρείες ώστε να ξέρεις κόστος και απόδοση και μετά πας στην τράπεζα να σου κάνει αυτή τη δική της προσφορά.

 

3. Το ρεύμα που παράγεις το δίνεις εξ ολοκλήρου στη ΔΕΗ με τιμή 0,52 ε ανά κιλοβατώρα. Κάθε χρόνο για τις νέες συμβάσεις η τιμή αυτή θα πέφτει κατά 3 ευρωλεπτά βάσει του νόμου πλαισίου για τις συμβάσεις, οι οποίες διαρκούν 25 χρόνια και σύμφωνα με την τράπεζα ισχύουν ακόμα κι αν ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ (δεν ξέρω αν αυτό είναι έγκυρο, απλά αναφέρω τι μου είπαν).

 

4. Η ΔΕΗ σου πληρώνει το ρεύμα ανά 4 μήνες, ενώ οι δόσεις του δανείου είναι μηνιαίες, οπότε θα πρέπει γι αυτούς τους μήνες να τα βάλεις από την τσέπη σου.

 

Το δια ταύτα, η υπόθεση με το δάνειο συμφέρει μόνο αν βγάζεις έστω 200+ ευρώ το μήνα. Και μετά είναι το ζήτημα του τι θα κανεις με τον εξοπλισμό μετά τα 25 χρόνια.

 

Αυτά.

 

Σημείωση: όλα αυτά είναι πληροφορίες που έμαθα από τη Eurobank και από άνθρωπο που έχει εταιρεία φωτοβολταϊκών, δεν τα βγαλα απ' το κεφάλι μου. Ίσως άλλη τράπεζα και άλλη εταιρεία να τα λέει διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 10 χρόνια δηλαδή θα πληρώνεσαι 0,22ε το ΚW; Ισχύει για αυτούς που θα υπογράψουν απο τώρα ή για αυτούς που θα υπογράφουν σε 10 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 10 χρόνια δηλαδή θα πληρώνεσαι 0,22ε το ΚW; Ισχύει για αυτούς που θα υπογράψουν απο τώρα ή για αυτούς που θα υπογράφουν σε 10 χρόνια;

 

Λάθος μου, ξέχασα να το διευκρινίσω. Όχι, η τιμή που ορίζει η σύμβαση, σηλ. 0,52 ισχύει για τα 25 χρόνια κανονικά. Απλά αν κάνεις τη σύμβαση του χρόνου, θα είναι 0,49 για 25 χρόνια. Αν την κάνεις το 2013, θα είναι 0,46 κ.ο.κ.

 

Τα 10 χρόνια που ανέφερα είναι η αποπληρωμή του δανείου (αν το κάνεις με δάνειο γιατί δεν έχεις κεφάλαιο) στη Eurobank, χωρίς προσημείωση. Άλλες τράπεζες μπορεί να σου δίνουν 15, 20 ή 25 χρόνια ανάλογα με τους όρους.

 

Οι συμβάσεις της ΔΕΗ είναι παντοτε 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το δια ταύτα, η υπόθεση με το δάνειο συμφέρει μόνο αν βγάζεις έστω 200+ ευρώ το μήνα. Και μετά είναι το ζήτημα του τι θα κανεις με τον εξοπλισμό μετά τα 25 χρόνια.

 

 

Αυτο ειναι το πιο ευκολο... Ας φτασουμε μετα τα 25 χρονια, και ας μου δινει η δεη τοτενες και 10 λεπτα την κιλοβατωρα μεχρι να ψοφησουν τελειως τα κυκλωματα. Αμα δε θελει, δεκα καλες μπαταριες, και εξοικονομηση φωτων, πισι κλπων συσκευων που δεν θελουν μεγαλη ενεργεια :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ΦΠΑ;

 

Ναι οι τιμές που έγραψα είναι με το ΦΠΑ

 

Η ΔΕΗ τι κάνει πληρώνει; εγκαίρως; Έβαλες κανείς να το ξέρει από πρώτο χέρι;

Ναι η ΔΕΗ πληρώνει κανονικά κάθε 4 μήνες. Δλδ με τον εκαθαριστικό λογαριασμό

 

 

Έψαξα λίγο το θέμα πριν από λιγες μέρες. Δεν έχω το κεφάλαιο για την επένδυση και ρώτησα στη Eurobank για το σχετικό δάνειο. Έμαθα τα εξής:

 

1. Πρόκειται επί της ουσίας για καταναλωτικό δάνειο με δύο εκδοχές.

- Με υποθήκη (προσημείωση) σου δίνουν αποπληρωμή ως 25 χρόνια με 6% επιτόκιο.

- Χωρίς προσημείωση ακινήτου σου δίνουν το δάνειο με αποπληρωμή στα 10 χρόνια με 11% επιτόκιο.

 

2. Παίζει ρόλο η μελέτη/προσφορά που θα σου κάνει η εταιρεία που θα σου εγκαταστήσει το σύστημα. Πρώτα παίρνεις τις προσφορές από 2-3 εταιρείες ώστε να ξέρεις κόστος και απόδοση και μετά πας στην τράπεζα να σου κάνει αυτή τη δική της προσφορά.

 

3. Το ρεύμα που παράγεις το δίνεις εξ ολοκλήρου στη ΔΕΗ με τιμή 0,52 ε ανά κιλοβατώρα. Κάθε χρόνο για τις νέες συμβάσεις η τιμή αυτή θα πέφτει κατά 3 ευρωλεπτά βάσει του νόμου πλαισίου για τις συμβάσεις, οι οποίες διαρκούν 25 χρόνια και σύμφωνα με την τράπεζα ισχύουν ακόμα κι αν ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ (δεν ξέρω αν αυτό είναι έγκυρο, απλά αναφέρω τι μου είπαν).

 

4. Η ΔΕΗ σου πληρώνει το ρεύμα ανά 4 μήνες, ενώ οι δόσεις του δανείου είναι μηνιαίες, οπότε θα πρέπει γι αυτούς τους μήνες να τα βάλεις από την τσέπη σου.

 

 

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ που έχει επιτόκιο για φωτοβολταικά 7.5% χωρίς προσημείωση

Αυτή την στιγμή η τιμή της κιλοβατόρας είναι 0.525 (πριν μπεί το 2012 ήταν 0,55) και όταν κάνεις το συμβόλαιο αυτή την τιμή θα έχεις

 

Η ΔΕΗ πληρώνει κάθε 4 μήνες, το πρόβλημα προκύπτει μόνο το πρώτο 4μηνο που θα κάνεις το έργο γιατι η τράπεζα ζητάει κάθε μήνα. Δλδ πρέπει να έχεις να δώσεις τις δοσεις του δανείου για το πρώτο 4μηνο και απο εκέι και πέρα θα στο πληρώνει το βωτοβολταικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι τιμές που έγραψα είναι με το ΦΠΑ

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν μας είπες όμως ασχολείσαι εσύ με τα φωτοβολταϊκά; κάνεις εγκαταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.

 

Φωτοβολταϊκά μπορούν να μπούν μόνο πάνω σε στέγη (υποκλίση/κεραμύδια κλπ) ή ακόμα και σε ταράτσα ? Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι συμμορφα με το κτίριο (δε θυμάμαι αν αφορούσε στην Ελλάδα).

 

Σε κτίριο με πλυσταριό το οποίο έχει σκεπή μπορούν να μπουν μόνο στο πλυσταριό ?

 

Τι επιφάνεια περίπου είναι το 1 KW ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν μας είπες όμως ασχολείσαι εσύ με τα φωτοβολταϊκά; κάνεις εγκαταστάσεις;

 

Ναι ασχολούμαι με φωτοβολταικά εδώ και δυο χρόνια

 

Μια ερώτηση.

 

Φωτοβολταϊκά μπορούν να μπούν μόνο πάνω σε στέγη (υποκλίση/κεραμύδια κλπ) ή ακόμα και σε ταράτσα ? Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι συμμορφα με το κτίριο (δε θυμάμαι αν αφορούσε στην Ελλάδα).

 

Σε κτίριο με πλυσταριό το οποίο έχει σκεπή μπορούν να μπουν μόνο στο πλυσταριό ?

 

Τι επιφάνεια περίπου είναι το 1 KW ?

Μπορείς να τα βάλεις σε κεραμίδια,ταράτσα, λαμαρίνα, υπόστεγα,πάρκιγκ και συνδυασμός αυτών, αρκεί εκεί που θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση να είναι νόμιμο και να φαίνεται στην άδεια

 

ένα πάνελ έχει διαστάσεις 1.65 χ 0,99 οπότε μπορείς και μόνος σου να υπολογίσεις τι τετραγωνικά χρειάζεσαι.

Για 1ΚW θα χρειαστείς 4 πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το thread βλέπω σταμάτησε μια μέρα μετά τις αλλαγές στην τιμή της κιλοβατώρας :)

 

Έχω μια ερώτηση... εγκατάσταση σε δώμα, με συνολική ισχύ 4,7kWp, πάνελ yingli μονοκρυσταλλικά και inverter sma με τιμή στα 15500 δεν είναι πολλά; Αν ναι τι τιμή θα έπρεπε να έχει στο περίπου μια τέτοια εγκατάσταση; Εννοείται τα διαδικαστικά με την ΔΕΗ τα αναλαμβάνει η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread βλέπω σταμάτησε μια μέρα μετά τις αλλαγές στην τιμή της κιλοβατώρας :)

 

Έχω μια ερώτηση... εγκατάσταση σε δώμα, με συνολική ισχύ 4,7kWp, πάνελ yingli μονοκρυσταλλικά και inverter sma με τιμή στα 15500 δεν είναι πολλά; Αν ναι τι τιμή θα έπρεπε να έχει στο περίπου μια τέτοια εγκατάσταση; Εννοείται τα διαδικαστικά με την ΔΕΗ τα αναλαμβάνει η εταιρία.

 

κυκλοφορούν (επαρχία) προσφορές (ολοκληρα πακέτα) για 10άρια με γερμανικα πάνελ (κινέζικης ωστόσο κατασκευης) στα 25.500 με φπα/εγκαταστάσεισ και σύνδεση... Προσωπικά του το ειχα κατεβάσει στα 25.000 χωρις μεγάλο κόπο.

Οπότε μάλλον ναι, ειναι πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...