Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά νέου PC. (AM3 ή s1156)


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.

Έχω ένα ξαδερφάκι το οποίο απέχει απο την τεχνολογία αρκετό καιρό, (καθ΄ότι κάτοχος C2DE6550, 2GB RAM 667, GPU GF8500GT, MOBO ASROCK τπτ ιδιαίτερο, PSU 350W.......κλπ).

Θέλει λοιπόν να επιστρέψει στον κόσμο των games, αφού η κάρτα του δεν σηκώνει τπτ καινούργιο πλέον, και να φτιάζει ένα pc που θα κρατήσει κανα δυό χρονάκια. Με ρώτησε λοιπόν, σαν πιο σχετικό με το θέμα, να τον βοηθήσω για αναβάθμιση. Του απέκλεισα, σωστά πιστεύω, το ενδεχόμενο να επενδύσει σε παρωχημένη τεχνολογία s775 και αποφάσισε να προχωρήσει σε αγορά νέου pc.

Επειδή όλα ξεκινάνε απο το budjet και την οθόνη στη συνέχεια, το πρώτο είναι περιορισμένο 650 - 700 ευρώ, καθ' ότι νέος μπαμπάς...:P, και το δεύτερο είναι μια 42άρα lcd tv με ανάλυση 1680χ1050 στην οποία θέλει να λιώνει το ελεύθερο χρόνο του.

Αυτά τα αναφέρω διότι αφ' ενός μεν τα χρήματα επηρεάζουν άμεσα την επικείμενη αγορά και αφ' ετέρου η οθόνη μας βοηθά να εστιάσουμε στην κάρτα γραφικών που θα χρειαστούμε μιάς και πάνω απο την ανάλυση αυτή δεν γίνεται να παίζει. Έφτιαξα λοιπόν 2 συνθέσεις σε αυτό το budjet. Μία με AMD και μία με i5, τις οποίες σας παραθέτω. (ολοκληρωμένο pc). Κάρτα έβαλα μια 5770 καθ' ότι όπως είπα με ανάλυση 1680χ1050 και με αυτό το budjet μας καλύπτει απόλυτα και διότι είναι πιο καινούργια, λιγότερο θορυβώδης και με λιγότερη κατανάλωση απο τις εξίσου πολύ καλές 4870 κσι 4890. Όσον αφορά το τροφοδοτικό πιστευω οτι σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ENERMAX, CORSAIR ή SEASONIC αλλά ελέω budjet δεν μπορούσα να πάω παραπάνω. Πιστεύω επίσης ότι τα 550w μας καλύπτουν με το υπόλοιπο hardware.

 

Παρακαλώ φίλοι μου πείτε μου τη γνώμη σας σχετικά με τις 2 παρακάτω συνθέσεις και φυσικά αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση μέσα σε αυτά τα χρήματα ευχαρίστως να την ποστάρετε για να προχωρήσουμε στην αγορά.

Τέλος τι απο τα 2? ΑMD ή INTEL?

Ευχαριστώ και αναμένω απόψεις / προτάσεις. :-)

 

http://img69.imageshack.us/img69/2380/plaisio.png

 

http://img21.imageshack.us/img21/46/plaisio2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enermax 425W με 3 ευρω παραπανω απ'οτι το chieftec.

O επεξεργαστης παει σχετικα ευκολα στα 3 με στοκ ψυξη και μπορει και χωρις ρευμα.

Τελος μια 5770 και ειναι οκ...

Και τις ευχες μου για τον ξαδερφο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις ευχές σου. :-)

Να υποθέσω λοιπόν οτι είσαι υπέρ της σύνθεσης με i5 σωστά?

Το 425W μας καλύπτει και για επιπλέον έναν ακληρό. (ξέρω οτι το 550w που αναφέρει στη σελίδα του το e-shop για την 5770 είναι σκέτη υπερβολή και όχι μόνο, απλά να μην είμαστε οριακά σε περίπτωση που στο μέλλον θέλει να προσθέσει 1-2 σκληρούς ακόμα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Delirium και τους υπόλοιπους.

 

Θα δει μεγάλη διαφορά κλοκάροντας τον Ε6550 σε συνδυασμό με μια 5770.

Αργότερα βλέπουμε.

 

Φάνη κατ αρχάς δεν έχει ιδέα απο κλόκια και δεν έχω χρόνο και γω να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία. Διότι αν κάνει μια πατάτα δεν θα είμαι απο πάνω all the time. Απο την άλλη το τροφοδοτικό είναι μάπα, stock 350άρι με το κουτί μαζί. Η μητρική είναι μια απλή asrock η οποία δεν είναι και για πολλά -πολλά. Ξέρω τι σου λέω.

Θεωρώ πως μπορεί να τον ανεβάσει κάπως αλλά θα θέλει και άλλα 2gb ραμ που στην προκειμένη περίπτωση είναι τσάμπα τα λεφτά. (Ήδη έχει 2gb απλές στα 667).

Γιαυτό σου λέω. Με την 5770 θα έχει bottleneck.

 

Aπ την άλλη πουλάει το μηχάνημα όπως είναι στα 150 - 200 ευρώ πιστευω και βάζει άλλα 500. Άλλωστε τόσα σκεφτόταν να ρίξει στην αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος pc... Δλδ τσάμπα λεφτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειμαι υπερ της AMD αν πας για ολοκαινουργιο συστημα...Μην συγκρινεις τα Watt ετσι απλα...Νομιζω οτι το enermax μαλιστα να ειναι πιο δυνατο...Μην το σκεφτεσαι για τροφοδοτικο chieftec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειμαι υπερ της AMD αν πας για ολοκαινουργιο συστημα...Μην συγκρινεις τα Watt ετσι απλα...Νομιζω οτι το enermax μαλιστα να ειναι πιο δυνατο...Μην το σκεφτεσαι για τροφοδοτικο chieftec...

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Απλά με μπέρδεψε το ποστ σου. Ο Χ4 955 είναι ήδη πάνω απο τα 3.

Πάμε για enermax λοιπόν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...