Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρολο που ολα τα επεισοδια του εκτου κυκλου μου εχουν αρεσει πολυ (και καποια παρα πολυ), μπορω να πω πως το σημερινο απλα "σκοτωνει".

 

καιρο ειχα να δω τετοιο επεισοδιο λοστ, απιστευτες σκηνες, φοβερη σκηνοθεσια/φωτογραφια, δυνατοι διαλογοι και ασυνηθιστα γρηγορος ρυθμος.

 

απο αυτο το επεισοδιο ξεκινα η τελικη ευθεια.

 

 

PS και κατι ασχετο. στο abc πριν απο καθε επεισοδιο λοστ εχει repeat το προηγουμενο. οσο παιζει το προηγουμενο επεισοδιο απο κατω παιζουν καποια notes για να εισαγουν τον νεο θεατη στην υποθεση/να του θυμησουν πραγματα ωστε να καταλαβει τι γινεται στις σκηνες που βλεπει. ετσι ενω εδειχνε το προηγουμενο επεισοδιο ειπε πως ο jacob εφερε τους λοστις στο νησι ως "candidates to

replace him".

 

 

 

αυτο το τελευταιο εχει αναφερθει με σαφηνεια καπου μεχρι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παρολο που .....

 

.... ειπε πως ο jacob εφερε τους λοστις στο νησι ως "candidates to

replace him".

 

 

 

αυτο το τελευταιο εχει αναφερθει με σαφηνεια καπου μεχρι τωρα?

 

στο episode 6x04 - the substitute sto 39:59

 

αααα και όντως μας έφτιαξες..... άντε ρεεεεε κατέεεεεεβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον greekmule το επεισοδιο ηταν σιγουρα πολυ καλυτερο απο τα προηγουμενα. και το LAX αρκετα καλο μια και ο σαιντ ειναι απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες..

 

Πολυ καλη η σκηνοθεσια και το κυριοτερο, ενα επεισοδιο αρκετα γρηγορο σε ρυθμο.

 

Αρκετα καλη στροφη, αν συνεχισει ετσι και κοψουνε τα παπαροεπεισοδια η χρονια σιγουρα θα σωθει. Ειδωμεν..

 

Υ.Γ. μια ερωτηση που εχω απο την αρχη αυτης της χρονιας :

 

Δεν εχω καταλαβει αυτο τον πολεμο μεταξυ καλου και κακου/ Δεν μπορω να εξηγησω που θα βοηθησει αυτη η ιστορια στην λυση του μυστηριου του λοστ. Με λιγα λογια, μου φαινεται σαν ολες οι χρονιες να εχουν σβηστει, και να πιανουν ενα καινουργιο θεμα. Δεν μπορω να καταλαβω τι προστατεψε το καλο η το κακο στο νησι, γιατι επρεπε να ελευθερωθουνε και γενικα ολο αυτο το κονσεπτ που μας δινουν φετος... Τι να πω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδαμε. κάθε τετάρτη πρωί γίνεται διάλειμμα απο τη δουλειά για το lost :)

 

καλό ή κακό δε μπορώ να το πω μιας και τα γούστα του καθένα είναι διαφορετικά ;)

 

ελπίζω πάντως και τα επόμενα να είναι σε ανάλογη φάση αν όχι καλύτερα. Το τέλος δε με άφησε σε φάση "wtf" όπως άλλα επεισόδια, αλλά με έκανε να αναρωτιέμαι ποιο είναι το επόμενο βήμα.

 

δείχνει οτι οδεύουμε προς το τέλος

 

το επόμενο πάνω σε ποιόν θα επικεντρώνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ελπίζω πάντως και τα επόμενα να είναι σε ανάλογη φάση αν όχι καλύτερα. Το τέλος δε με άφησε σε φάση "wtf" όπως άλλα επεισόδια, αλλά με έκανε να αναρωτιέμαι ποιο είναι το επόμενο βήμα.

 

δείχνει οτι οδεύουμε προς το τέλος

 

οντως, αλλα χιλιες φορες να βλεπω ενα ωραιο επεισοδιο και να εχει νορμαλ τελος, παρα να χασμουριεμε για 40 λεπτα περιμενοντας τα 2 τελευταια..

 

Παντως, για να πω εγω οτι ηταν καλο επεισοδιο, κλασσικος στο βρησιμο κατα του λοστ τα τελευταια χρονια, καταλαβαινετε για τι επεισοδιαρα προκειτε χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
οντως, αλλα χιλιες φορες να βλεπω ενα ωραιο επεισοδιο και να εχει νορμαλ τελος, παρα να χασμουριεμε για 40 λεπτα περιμενοντας τα 2 τελευταια..

 

Παντως, για να πω εγω οτι ηταν καλο επεισοδιο, κλασσικος στο βρησιμο κατα του λοστ τα τελευταια χρονια, καταλαβαινετε για τι επεισοδιαρα προκειτε χαχαχα

 

αυτό ακριβώς σκεφτηκα κι εγώ μόλις διάβασα την κριτική σου, ότι για να το λες μέχρι κι εσύ, πρέπει να είναι από τα καλύτερα της σειράς :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε το καράτε στα πρώτα λεπτά (γέλασα με τον πόνο μου), το επεισόδιο ήταν πολύ καλό.

 

Θα συμφωνήσω με τον vlachaquito, ότι ίσως βλέπουμε άλλη σειρά και όχι το lost 1-5!!! Αυτό είναι το τέλος ενός lost άλλου!!! Που είναι η dharma, οι ικανότητες του νησιού, τα μαθηματικά, τα φυσικά φαινόμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επεισόδιο είναι μία ανατριχίλα. Από τους διαλόγους Sayid μέχρι σκηνοθεσία, ρυθμό κτλ. με πολλά WTF κατά την διάρκεια.

 

Σε όποιον δεν άρεσε το Lighthouse επειδή δεν απάντησε σε ερωτήματα (συμπεριλαμβανόμενου και εμένα!) το Sundown δείχνει πως πραγματικά θα έπρεπε να είναι ένα τέτοιο επεισόδιο.

 

Θα το δω και δεύτερη φορά και το συζητάμε.

 

Α και πλέον έχω high hopes και για το επόμενο Ben centric επεισόδιο στο οποίο θεωρητικά θα έχουμε κάποιες απαντήσεις μετά από το "The Substitute" όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακία πάντως που ο σαιντ

 

πήγε με τον άλλον...

 

 

ωραίο επεισοδιακι..ευχάριστο.

 

και κάτι άλλο...αυτός ο λοκ ας πούμε

ωραία επιχειρήματα έχει για να στρατολογήσει κόσμο..θα σου δώσω αυτό που ονειρεύεσαι...Καταταχθείτε μας έλεγαν...καταταχθείτε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι θεος vlach, ακριβως αυτο ειναι και εμενα το προβλημα μου. Η σειρα εχει παρατραβηχτει, εχουνε γινει πραγματα και θαυματα, εχουμε μαθει απιστευτες μικρολεπτομερειες για τις ζωες 15 ανθρωπον, εχουν μπερδευτει 500 κοσμοθεωριες και εχουμε δει καμια 200ρα επεισοδεια για να φτασουμε σε μια αλλοπροσαλη μαχη κακου, καλου, θεον η θεοστραβον, ξερω γω. Οπως εχω ξαναπει πλεον μοιαζει με ενα τηλεπαιχνιδι survival απο αγνωστα στοιχεια για αγνοστο σκοπο. Αν ηταν μια αυτοτελης σειρα, που εχει ξεκινησει τωρα 20-30 επεισοδεια και ηταν ξεκαθαρο απο νωρις το μονοπατι αυτο, θα ηταν μια γαματη ποπ κορν περιπετιουλα. Αλλα η ταλαιπωρια και το μπερδεμα τοσων χρωνον δεν εξιλεωνετε με τιποτα με τετοια καταληξη και πορεια. Δυστηχως την εφαγε ο μυστικισμος και η σοβαροφανεια.

 

 

κατα τα αλλα ωραιο επεισοδειακι,

με μερικες μετριες και κακογραμενες σκηνες, καρατιες και παπαριες, απο την στιγμη που τον ειδα ειπα θα εχουμε καποια σκηνη με ξυλο!! τι σκατα ωφελει την σειρα να το παιζει καρατεγκας και μυστηριος τσακι τσαν εποχης, πραγματικα δεν το καταλαβαινω, τετειες μαλακιες χαλανε την σειρα. Ο σαγιντ ηταν ψιλογελειος στις περισοτερες σκηνες, ευτυχως στο τελος που γυρισε στο badass, γιατι του παει καλυτερα. Ο λοκ ειναι θεος, να τελειωνει με το λοστ να δουλεψει σε πραμα σοβαρο, ο ανθρωπος ειναι νεος αντονι χοπκινς!

 

και ναι προχωρησε αρκετα, ηταν αποκαλυπτικο επεισοδειο, εγινε ενας ψιλοχαμος, αλλα παραμενει να ακολουθει ενα μονοπατι που δεν μου αρεσει.

 

Η κειτ μηπως κατα συνηδειση πλεον ακολουθει τον λοκ, η δεν εχει καταλαβει τι κανει?? επειδη μοιαζει λιγο χαμενη να βρισκετε κατα λαθος στο γκρουπ του, αλλα ειδαμε οτι κοιτουσε με γαληνη τον καπνο οταν περνουσε απο πανω της στην τρυπα. Μηπως ειδε κατι και την επεισε οτι πρεπει να παει με τον λοκ και δεν ειναι χαμενη οπως μοιαζει να δειχνει??

 

Δεν ειχαμε καθολου τζακ, σωγιερ,χερλι...Και ο μπεν μονο πεταχτηκε σαν την τσαπερδωνα σε μια σκηνη, μου φανηκε λιγο εκτος τοπου και βιαστηκη η σκηνη αυτη, οπως πολλες αλλες. Δεν συμφωνο με τους διθυραμβους περι σκηνοθεσιας και διαλογων σε αυτο το επεισοδειο, επιτελους δειτε περα απο τα WOW που μας πασαρουνε. Χιλια μπραβο για την δολοφονια των 2 ηλιθιων others.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλο το επεισοδιο, πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο.

 

 

Επιτελους πεθανε ο Γιαπωνεζος και ο μεταφραστης-μετενσαρκωση του John Lennon! Αντε καιρος ητανε, ηταν πολυ αστοχες εισαγωγες χαρακτηρων, ειδικα τωρα τελευταια σεζον.

 

Στο νησι ειχαμε πολυ δραση, ο καπνος μπουκαρε μες στον ναο και τα διελυσε ολα. Ευτυχως αποφυγαμε τους εκνευριστικους και ανουσιους περιπατους των losties στην ζουγκλα, και πλεον αρχιζει να ξεκαθαριζει ποιο ειναι το πλανο του καπνου και ποιοι πηγαινουν με το μερος του - Sawyer, Claire, Sayid και Kate(?).

Τα flash-sideways τωρα, παρ' ολο που ηταν αρκετα ενδιαφεροντα και ειχαμε και τις εμφανισεις-εκπληξη των freighter mercenaries, εξακολουθουν να μη μου κανουν κλικ. Και αυτο γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ολο αυτο το εναλλακτικο συμπαν κολλαει με την ιστορια πανω στο νησι και τι ρολο θα παιξει μελλοντικα. Αλληλεπιδρουν τα δυο συμπαντα; Μηπως θα συμβει κατι αργοτερα που θα φερει ενα πραγματικο reset; Μηπως επειδη δεν ειχαν με τι να γεμιζουν τα επεισοδια, μας δειχνουν απλα ενα what if; Παντως αν θυμαμαι καλα ειχαν πει οτι καπου στο 1/3 της σεζον τα δυο συμπαντα θα γινουν ενα και τωρα που φτασαμε εκει δεν εχει γινει ακομα κατι τετοιο.

 

Τρια πραγματα μου την εσπασαν:

1. Η αλλοπροσαλλη συμπεριφορα των χαρακτηρων και στην συγκεκριμενη περιπτωση του Sayid. Ο αλλος ο Γιαπωνας τον πλακωνει, του λεει θελουμε να σε σκοτωσουμε και τον διωχνει απο τον ναο και οταν μετα απο λιγο του λεει ελα απο δω θελω να σου πω κατι, ο Sayid πηγαινει χωρις να συμβαινει τιποτα και ακολουθει και τις οδηγιες του μετα.

2. Ο υποβαθμισμενος ρολος που εχουν παιξει μεχρι στιγμης ο Ben (κυριως) αλλα και ο Miles με τον Lapidus. Μιλαμε εχουν καταντησει διακοσμητικοι, πετανε που και που καμια ατακα και τελος. Επισης η Sun αλλη προταση δεν ξερει να λεει εκτος "Μηπως ειδατε τον Jin?".

3. Το μηχανημα που μετραει ποσο καλος η κακος ειναι ενας ανθρωπος και το οποιο ειχε χρησιμοποιησει σε καποιο αλλο επεισοδιο ο Γιαπωνας στον Sayid. Μιλαμε τι ΑΛΛΟ θα ακουσουμε και θα δουμε;

 

Και μερικες αποριες:

1. Την σταχτη που ειχαν απλωσει σε προηγουμενο επεισοδιο γυρω απο τον ναο, ωστε να μην μπει ο καπνος μεσα, τι απεγινε;

2. Ο μεταφραστης αφου επεσε στο νερο της πηγης οταν τον μαχαιρωσε ο Sayid, γιατι δεν γιατρευτηκε; Ειχε ημερομηνια ληξης το νερο;

3. Τον Sawyer και τον Jin τι στο διαολο τους εκανε ο καπνος;

4. Ο Jacob τελικα τον Sayid τον ηθελε νεκρο η ζωντανο;

 

 

Και κατι αλλο ασχετο που δεν ξερω αν εχει αναφερθει εδω προηγουμενως. Ειναι ιδεα μου η το LOST εχει αντιγραψει σε μεγαλο βαθμο το Carnivale;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...