Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για amd σύστημα που έχεις καλά είσαι. Χρησιμοποιείς τον generic MS Driver Ahci. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους amd sata drivers αλλά αν θα είσαι καλύτερα ή χειρότερα θα κάνεις ένα νέο τεστ με το as ssd. Για να δεις αν τρέχει με amd drivers πριν το τρέξεις πρέπει αντί για storahci να γραφει amd_sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε intel συστημα ποια θα ηταν η διαφοροποιηση?

Θα είχε υψηλότερα νούμερα στα 4κ που είναι και τα πιο σημαντικά κάνονοντας πιο γρήγορο τον ssd ειδικά σε απαιτητικές εφαρμογές.

Να ένα παράδειγμα πως θα μπορούσε να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε υψηλότερα νούμερα στα 4κ που είναι και τα πιο σημαντικά κάνονοντας πιο γρήγορο τον ssd ειδικά σε απαιτητικές εφαρμογές.

Να ένα παράδειγμα πως θα μπορούσε να είναι.

 

Δηλαδη ισχυριζεσαι οτι o ssd ειναι γρηγοροτερος με επεξεγαστη intel, απ οτι με επεξεργαστη amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ισχυριζεσαι οτι o ssd ειναι γρηγοροτερος με επεξεγαστη intel, απ οτι με επεξεργαστη amd?

Έτσι λέω. Έχω δει όμως και πολύ καλά νούμερα και με amd σύστημα. Αν έχεις αντίθετη άποψη μπορώ να την διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδη ισχυριζεσαι οτι o ssd ειναι γρηγοροτερος με επεξεγαστη intel, απ οτι με επεξεργαστη amd?

 

Δεν είναι θέμα επεξεργαστή αλλά SATA Controller, καλώς ή κακώς ο Intel SATA3 controller  είναι καλύτερος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρος δισκος SSD μου εβγαλε στο HDSentinel 97% υγεια και το παρακατω μηνυμα :

 

Η λειτουργια trim του SSD υποστηριζεται, αλλα με ειδικες αναγκες. Συνισταται να αναβαθμισετε το λειτουργικο συστημα, τον ελεγκτη δισκου ή το προγραμμα οδηγησης για την βελτιωση των επιδοσεων.

 

Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λέω. Έχω δει όμως και πολύ καλά νούμερα και με amd σύστημα. Αν έχεις αντίθετη άποψη μπορώ να την διαβάσω.

 

Δεν εχω αποψη γι αυτο το θεμα, ρωταω να μαθω τι ισχυει.

Δεν είναι θέμα επεξεργαστή αλλά SATA Controller, καλώς ή κακώς ο Intel SATA3 controller  είναι καλύτερος...

 

Η amd συμφωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για amd σύστημα που έχεις καλά είσαι. Χρησιμοποιείς τον generic MS Driver Ahci. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους amd sata drivers αλλά αν θα είσαι καλύτερα ή χειρότερα θα κάνεις ένα νέο τεστ με το as ssd. Για να δεις αν τρέχει με amd drivers πριν το τρέξεις πρέπει αντί για storahci να γραφει amd_sata.

Θα τους πέρναγα άλλα δε μπορώ. Ενώ διάλεξα σωστά στη σελίδα των λήψεων το λειτουργικό, (8.1 64 B) όταν πατάω διπλό κλικ για εκτέλεση μου βγάζει μήνυμα ότι η έκδοση του δεν είναι συμβατή, για κάποιο λόγο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα της υπογραφης το as ssd μου δινει 470/170 read/write με drivers των windows.Τραγικα χαμηλο write νομιζω.Περασα amd sata drivers και εδωσε 490/300.Παλι νομιζω οτι ειναι λιγο χαμηλο το write.Το crystaldiskmark με windows drivers εδειξε 490/460 που νομιζω οτι ειναι αρκετα καλυτερα.Με amd drivers δεν δοκιμασα crystaldiskmark.Τι νουμερα δινουν γενικα οι ultra ii ξερουμε?Ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση που βλεπω οτι οι samsung πιανουν σχεδον τα νουμερα που ανακοινωνει η εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους πέρναγα άλλα δε μπορώ. Ενώ διάλεξα σωστά στη σελίδα των λήψεων το λειτουργικό, (8.1 64 B) όταν πατάω διπλό κλικ για εκτέλεση μου βγάζει μήνυμα ότι η έκδοση του δεν είναι συμβατή, για κάποιο λόγο

 

Βρήκα τρόπο να περάσω τον driver χειροκίνητα.

 

Με τους AMD drivers λοιπόν τα νέα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

mxSrQTV.pngd

 

Έτρεξα και το Magician benchmark άλλη μια φορά.

Τα sequential read + write μου τα βγάζει στα ίδια επίπεδα, αλλά τα iops ανέβηκαν περίπου κατά 12000 πόντους στο read, και 6000 στο write.

Στο συστημα της υπογραφης το as ssd μου δινει 470/170 read/write με drivers των windows.Τραγικα χαμηλο write νομιζω.Περασα amd sata drivers και εδωσε 490/300.Παλι νομιζω οτι ειναι λιγο χαμηλο το write.Το crystaldiskmark με windows drivers εδειξε 490/460 που νομιζω οτι ειναι αρκετα καλυτερα.Με amd drivers δεν δοκιμασα crystaldiskmark.Τι νουμερα δινουν γενικα οι ultra ii ξερουμε?Ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση που βλεπω οτι οι samsung πιανουν σχεδον τα νουμερα που ανακοινωνει η εταιρια.

 

Τα συστήματα μας μοιάζουν πολύ. :P

 

Έχουμε το ίδιο μοντέλο κουτιού, ίδιο επεξεργαστή, ίδιο cpu cooler, ίδιο chipset μητρικής, και ίδια ποσότητα ram.

Στα αποθηκευτικά μέσα και τις gpu διαφέρουν μόνο. 

Πες μου ότι έχεις και Windows 8.1 να τρελαθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα,windows 10 εχω.Τα 8-8.1 ειναι το μονο λειτουργικο που δεν δοκιμασα ποτε.Εσενα πιανει καλα read/write αλλα βλεπω ανεβασμενο το acc.time.Νομιζω,χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος οτι ο sandisk εχει καπου στο 0.025ms περιπου.Δεν ειμαι στον υπολογιστη αυτη τη στιγμη,θα το τσεκαρω παντως απο περιεργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τρόπο να περάσω τον driver χειροκίνητα.

 

Με τους AMD drivers λοιπόν τα νέα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

mxSrQTV.pngd

 

Έτρεξα και το Magician benchmark άλλη μια φορά.

Τα sequential read + write μου τα βγάζει στα ίδια επίπεδα, αλλά τα iops ανέβηκαν περίπου κατά 12000 πόντους στο read, και 6000 στο write.

Μια χαρά είσαι. Μην το ζαλίζεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...