Προς το περιεχόμενο

Driving και Racing Games (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι βλέπω υπάρχουν δύο mod formula 1 για το Rfactor: 1) το MMG και 2) το FSONE. Το πρώτο το έχω εγκαταστήσει και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Θέλω να μου πείτε όμως αν το 2ο είναι καλύτερο και αν γίνεται να έχω ταυτόχρονα και τα δύο εγκατεστημένα.

 

Υ.Γ. απ' ότι βλέπω τώρα. το fsone 2007 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Υ.Γ. Μήπως ξέρετε πότε θα βγει MMG 08 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, το MMG 2007 κυκλοφόρησε στο τέλος της περασμένης σεζόν, οπότε, λογικά, μην περιμένεις το καινούργιο νωρίτερα... :P

 

Υπάρχει και το F1RFT 08 για το οποίο, όμως, πολλής λόγος γίνεται ότι είναι "παράνομο" γιατί χρησιμοποιεί στοιχεία του MMG χωρίς να δίνει credits. Δεν ξέρω, βέβαια, τι ακριβώς έχει από την καινούργια σεζόν, αλλά αφού λέγεται 08 λογικά θα έχει τους νέους οδηγούς και τα μονοθέσια...

 

Πάντως, μπορείς να έχεις όσα mods θες, ταυτόχρονα. Από το profile του οδηγού επιλέγεις με ποιό mod (κατηγορία) παίζεις κάθε φορά οπότε δεν έχεις πρόβλημα επ' αυτού. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το F1RFT 08 για το οποίο, όμως, πολλής λόγος γίνεται ότι είναι "παράνομο" γιατί χρησιμοποιεί στοιχεία του MMG χωρίς να δίνει credits. Δεν ξέρω, βέβαια, τι ακριβώς έχει από την καινούργια σεζόν, αλλά αφού λέγεται 08 λογικά θα έχει τους νέους οδηγούς και τα μονοθέσια...

 

Μήπως ξέρεις από που μπορώ να το κατεβάσω ? Δοκίμασα από το official site (http://f1rft.110mb.com) αλλά βγάζει error 404.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό στο forum τους: http://www.4shared.com/dir/6523543/bcdb24d1/F1RFT08.html

 

Αν το κατεβάσεις πες μας και καμιά γνώμη γιατί, προσωπικά, δεν έχω μπει ακόμα στον κόπο να το κατεβάσω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό στο forum τους: http://www.4shared.com/dir/6523543/bcdb24d1/F1RFT08.html

 

Αν το κατεβάσεις πες μας και καμιά γνώμη γιατί, προσωπικά, δεν έχω μπει ακόμα στον κόπο να το κατεβάσω ;)

 

Λοιπόν το κατέβασα και το έβαλα. Καλό φαίνεται ! Στον χειρισμό είναι αρκετά πιο εύκολο από το MMG συνεπώς μην περιμένετε ακριβή εξομοίωση. Τα μονοθέσια είναι πολύ καλά σχεδιασμένα το ίδιο και οι πίστες.

 

Το πακέτο με τις πίστες μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ http://rfactor.fr/download.php?view.57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το κατέβασα και το έβαλα. Καλό φαίνεται ! Στον χειρισμό είναι αρκετά πιο εύκολο από το MMG συνεπώς μην περιμένετε ακριβή εξομοίωση. Τα μονοθέσια είναι πολύ καλά σχεδιασμένα το ίδιο και οι πίστες.

 

Το πακέτο με τις πίστες μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ http://rfactor.fr/download.php?view.57

 

Πώς εγκαθίστανται αυτά; (Τα αυτοκίνητα και οι πίστες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mod γενικά το εγκατεστείς απλά αντιγράφωντας τα αρχεία στον φάκελο του Rfactor. Οι πίστες είναι ένα αρχείο exe και κάνει μόνο του την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mod γενικά το εγκατεστείς απλά αντιγράφωντας τα αρχεία στον φάκελο του Rfactor. Οι πίστες είναι ένα αρχείο exe και κάνει μόνο του την εγκατάσταση.

 

Τα αυτοκίνητα τα κατέβασα και τα αντέγραψα χύμα στον κεντρικό φάκελο του rFcator και φαίνεται πως λειτουργεί ΟΚ. Τώρα έχει αλλάξει και το interface των menus. Μόνο ένα mod μπορεί αν είναι εγκατεστημένο κάθε φορά; Αν μπορούν να μπουν και περισσότερα πως μπορώ να επιλέξω με ποιο θα εκκινήσω το παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατα την γνώμη μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ σαν το Gran Tourismo πουθενά. Από εκεί και πέρα λοιπόν:

-Κάποιο της "οικογένειας" της simbin. GTR,GTR 2,Gt Legends, RACE.

-To live for speed. Δεν μου αρέσει καθόλου προσωπικά, αλλά όλοι οι hardcore simmers πίνουν νερό στ'όνομά του. Ποιός είμαι εγώ που θα τους αμφισβητήσω;

-To test drive unlimited. Είναι πιο "παιχνίδι" από τα προηγούμενα, αλλά έχει αρκετά προκλητική οδηγική συμπεριφορά και τελικά, αν και δεν είναι sim, προδσφέρει μια εξαιρετική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητάς κάτι όμοιο με Forza και GT δεν υπάρχει σε pc. Ο συνδυασμός γραφικών, άδειες αληθινών αυτοκινήτων, ποικιλία αυτοκινήτων και πιστών σε κανένα παιχνίδι για pc δεν υπάρχει.

 

Εξαρτάται από το τι θες από ένα racing sim (γραφικά, φυσική αυτοκινήτων, online racing κ.τ.λ.)και το μέσο που έχεις για να παίξεις (πληκτρολόγιο, τιμόνι κ.τ.λ.)

 

Τα Forza και GT δεν είναι και ότι πιο racing simulation υπάρχει. Στο pc υπάρχουν παιχνίδια με πολύ καλύτερη φυσική από τα παραπάνω παιχνίδια. Π.χ. το Live for Speed, το netkar pro, το rfactor κ.τ.λ. Αυτά όμως για να τα απολαύσεις πλήρως προϋποθέτει τιμόνι.

 

Το Test Drive Unlimmited δεν θα έλεγα ότι είναι racing simulation, αλλά arcade. Βέβαια αν δεν έχεις τιμόνι και θες κάτι πιο χαλαρό για να περάσεις την ώρα σου τότε είναι πολύ καλό παιχνίδι.

 

Όσο για την έλειψη πιστών και αυτοκινήτων, πολλά παιχνίδια στο pc δέχονται mods και μπορείς να βρεις πάρα πολλά αμάξια και πίστες, περισσότερα και από αυτά που έχουν το GT και το Forza. Το rfactor, το GTR 2 είναι παιχνίδια που έχουν μεγάλη κοινότητα που προσφέρει πάρα πολλά mods.

 

Το καλύτερο racing sim game είναι το LFS. Έχει την καλύτερη φυσική, το καλύτερο online κομμάτι, ίσως την μεγαλύτερη κοινότητα και αναπτύσετε συνεχώς με νέα patch. Από την άλλη δεν έχει αληθινά αυτοκίνητα και πίστες, δεν δέχεται mods και δεν έχει φωτορεαλιστικά γραφικά.

 

Συνολικά αν έχεις τιμόνι θα πρότεινα:

1)Live for Speed

2)rfactor

3)GTR 2

 

Υ.Γ. Αν σου αρέσει και το WRC πήγαινε στο Richard Burns Rally.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Αν σου αρέσει και το WRC πήγαινε στο Richard Burns Rally.

 

Νομίζω πως είναι μακράν ότι πιο sim κυκλοφόρησε στο είδος του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι μακράν ότι πιο sim κυκλοφόρησε στο είδος του. ;)

 

Συμφωνώ αλλά αυτές τις τούμπες που φέρνει το αμάξι όταν βγαίνει εκτός δρόμου να μην είχε θα ήταν ακόμη καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι απεγνωσμενα την βοηθεια σας... Κατα καιρους ψαχνω να βρω καποιο racing game που θα με καθηλωσει αλλα νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρω κατι τετοιο. Και αυτο γιατι στο μυαλο μου μεσα εχω ενα παιχνιδι οπως ακριβως το gran tourismo 2 του ps, που το θεωρησα το τελειο. Μηπως ξερει κανενας αμα εχει βγει κατι παρομοιο απο τοτε? Δηλαδη αγωνες με αμαξια της καθημερινοτητας και οχι μονο, φτιαξιματα, ιστοριες, gameplay...κτλ κτλ. Ευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναλογα τι θες simulation η arcade???Yπαρχουν παρα πολλα,για αγωνες με καθημερινα(που λεει ο λογος δηλαδη,απλα δεν ειναι αγωνιστικα) πολυ καλο ειναι το Test Drive Unlimited και για φτιαξιματα τα Need For Speed Undrerground 1-2.Aν θες αποκλειστικα simulation(τα οποια παιζουν μονο με τιμονιερα) υπαρχουν τα rFactor,GTR2/Evo και lfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...