Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε επίσημα ο Opera 10.5


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
SunSpider JavaScript Benchmark Results

Chrome τελευταια εκδοση (τον εβαλα μονο κ μονο για το τεστ επειδή θεωρείται ο πιο γρήγορος)

============================================

RESULTS (means and 95% confidence intervals)

--------------------------------------------

Total: 962.4ms +/- 6.3%

--------------------------------------------

 

 

Οπερα 10.5

 

============================================

RESULTS (means and 95% confidence intervals)

--------------------------------------------

Total: 569.2ms +/- 1.5%

--------------------------------------------

 

Θα εβαζα και τα επιμερους αλλα δεν εχει νοημα, πανω κατω τα ποσοστα ειναι ιδια

Ο Οπερα χρειαστηκε το 1/16 του ΙΕ8 και το 1/1.6 του κρομ.

Δε χωρα αμφιβολια ποιος ειναι ο βασιλιας του javascript

 

ΚΑΤΑΓΚΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΠΗΡΑ ΛΑΣΠΟΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΌΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΟΜ .

Εμενα μου εβγαλε 541ms o chrome, ο παρεξηγημένος κρομης σου 962ms:-( , αυτος ειναι ο βασιλιας, μπραβο στην οπερα κατάφερε πολυ καλα.

============================================

RESULTS (means and 95% confidence intervals)

--------------------------------------------

Total: 541.0ms +/- 4.9%

--------------------------------------------

Αποτελεσμα Κρομ

Επεξ/σία από takos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι να τα κάνω όλα τα προτερήματα του Opera και την ταχύτητά του όταν του λείπουν βασικά πράγματα όπως το AdBlock... πραγματικά όταν βλέπω πλέον σελίδα με διαφημιστικά banners και google ads (ακόμα και του insomnia) μου κακοφαίνεται απίστευτα... ένας καλομαθημένος του Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^^

Τα έχουμε ξαναπεί για το Adblock. Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του. Περισσότερο από μια χαρά θα έλεγα.

 

δυστυχώς δεν συμβιβάζομαι με ημίμετρα όταν μπορώ να έχω το καλύτερο... επιλογές είναι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
δυστυχώς δεν συμβιβάζομαι με ημίμετρα...

 

Ημίμετρο δεν είναι, και δε θεωρώ καλύτερο τον Firefox σε αυτό (τον οποίο επίσης χρησιμοποιώ αν και αρκετά λιγότερο). Αλλά εφόσον δεν θέλεις να ασχοληθείς, δε θα σκάσω κιόλας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Κι εμένα μια χαρά μου φαίνεται ο τρόπος που προτείνει ο Praetorian...

 

Επίσης, πρέπει να είμαι τελικά από τους λίγους χρήστες που δεν χρησιμοποιούν το adblock σε Firefox (παρόλο που κατά τα άλλα τον έχω τιγκάρει στα addons :P). Flashblock όμως ναι - είναι από τα πρώτα που περνάω...

 

Α, είδα ότι και η διαφάνεια στα png εμφανίζεται μια χαρά πια ε; πριν από λίγο καιρό θυμάμαι πως είχε ένα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρησιμοποιω περι τα 3 χρονια. Εχει προβληματα. Πολλα περισοτερα απο τον ff.

Εμφανιζει εικονες οπου θελει. Ναι, θελει καποιες ρυθμισεις κλπκλπκλπ.. αλλα αν ειναι να κατσω εγω να κανω τις ρυθμισεις και καθε φορα να αλλαζω browser για να δω μια εικονα, δεν αλλαζω και τον browser μια και καλη..? γρηγορος ειναι.. αλλα με προβληματα συμβατοτητας. Πολλα δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι;

 

Πως γίνεται να μην μου ανοίγει νέο tab στη taskbar κάθε φορά που ανοίγω νέο Tab στον opera;

 

Επίσης αυτή η διαφάνεια στο personal panel είναι κουραστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Να ρωτησω κατι;

 

Πως γίνεται να μην μου ανοίγει νέο tab στη taskbar κάθε φορά που ανοίγω νέο Tab στον opera;

 

Επίσης αυτή η διαφάνεια στο personal panel είναι κουραστικο

 

Σε Windows 7 αναφέρεσαι ε; Αν έχω καταλάβει καλά, αυτό πρέπει να είναι θέμα των Windows και όχι του Opera, γιατί και ο IE έτσι λειτουργεί. Φαντάζομαι πως για αυτό "φταίει" η καλύτερη ενσωμάτωση του Opera στο λειτουργικό, σε σχέση π.χ. με τον Firefox που δεν το κάνει.

 

Εγώ πάντως το βρίσκω βολικό, γιατί με το που μεταφέρεις τον κέρσορα επάνω από το εικονίδιο του Opera σου εμφανίζει thumbnails με όλα τα ανοιχτά tabs (όπως και ο ΙΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως το βρίσκω βολικό, γιατί με το που μεταφέρεις τον κέρσορα επάνω από το εικονίδιο του Opera σου εμφανίζει thumbnails με όλα τα ανοιχτά tabs (όπως και ο ΙΕ)

+Και αν περάσεις τον κέρσορα πάνω στα thumbnails, σου εμφανίζει το tab σε full screen σε Preview mode (όπως κάνουν τα Windows 7 και με άλλα προγράμματα ή το shortcut για το desktop κάτω δεξιά στην taskbar)!

 

Aυτό μου αρέσει και εμένα πολύ, από τις νέες δυνατότητες του Opera 10.50, και έχει αρχίσει να με βολεύει. Σε κάποια από τις builds μπορούσες να βλέπεις και το video να παίζει κανονικά από το preview των tabs περνώντας τον κέρσορα από το εικονίδιο του Opera. Τώρα νομίζω την αφαίρεσαν αυτή τη δυνατότητα (δε μου συμβαίνει πια).

 

Για τη διαφάνεια στο Personal Bar, λογικά με λίγο ψάξιμο θα βρεις skins που να μην είναι διαφανή (πχ το OpFox Slim 4.5 -υπάρχουν και καλύτερα σίγουρα).

 

Εναλλακτικά, μπορείς να ακολουθήσεις την ... πιο advanced οδό και να θέσεις το transparency του skin που χρησιμοποιείς σε 0, κάνοντας extract το κατάλληλο zip αρχείο, τροποποίηση του κατάλληλου ini και ξανά re-pack σε .zip. (Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα). EDIT: Oh, God, μάλλον κάποιο λάθος κάνω στις οδηγίες, γιατί τις ακολούθησα και μάλλον χάλασα τον Opera (lol με επαναφορά του original skin όλα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μολις τον εγκατέστησα μπήκα insomnia και βλέπω τρελη διαφορά στη ταχύτητα (δεν ξερω αν ειναι τα cookies)

(Οφφ τοπικ σημερα μου ηρθε και το cdακι ubuntu μετα απο τοσο καιρό xD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows 7 αναφέρεσαι ε; Αν έχω καταλάβει καλά, αυτό πρέπει να είναι θέμα των Windows και όχι του Opera, γιατί και ο IE έτσι λειτουργεί. Φαντάζομαι πως για αυτό "φταίει" η καλύτερη ενσωμάτωση του Opera στο λειτουργικό, σε σχέση π.χ. με τον Firefox που δεν το κάνει.

 

Εγώ πάντως το βρίσκω βολικό, γιατί με το που μεταφέρεις τον κέρσορα επάνω από το εικονίδιο του Opera σου εμφανίζει thumbnails με όλα τα ανοιχτά tabs (όπως και ο ΙΕ)

 

Ναι σε 7 αναφερομαι. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ειναι minimised θελω να τον κλικαρω και να ανεβαινει αμεσως. Τωρα απλως μου δειχνει τα ανοιχτα Tabs thumbnails. Δεν ειναι μεγαλο προβλημα αλλα οταν εχω πολλα ανοιχτα tabs χανομαι λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ναι σε 7 αναφερομαι. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ειναι minimised θελω να τον κλικαρω και να ανεβαινει αμεσως. Τωρα απλως μου δειχνει τα ανοιχτα Tabs thumbnails. Δεν ειναι μεγαλο προβλημα αλλα οταν εχω πολλα ανοιχτα tabs χανομαι λιγο.

 

Μπορείς να θέσεις τη ρύθμιση εδώ σε unchecked (μη τσεκαρισμένο). Θέλει Save και restart του Opera .

Θα απενεργοποιήσει τη συμπεριφορά που λες και επιστρέφει σε αυτό που έκανε και ο Opera 10.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημίμετρο δεν είναι, και δε θεωρώ καλύτερο τον Firefox σε αυτό (τον οποίο επίσης χρησιμοποιώ αν και αρκετά λιγότερο). Αλλά εφόσον δεν θέλεις να ασχοληθείς, δε θα σκάσω κιόλας :lol:

 

οκ, μπορείς να κάνεις custom block σε embedded swf με ένα κλικ στον Opera με τον τρόπο που λες; MacromediaAndAdblock.png προς Θεού μην σκάσεις επειδή εγώ δεν θέλω να ασχοληθώ με μ****ιες... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...