Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε επίσημα ο Opera 10.5


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον τα νούμερα παρακάτω διαφέρουν από υπολογιστή σε υπολογιστή.

 

Σίγουρα. Να το δικό μου Opera 10.5 σε PHENOM 2 X4 στα 3.4GHz.

Αυτό που παραμένει σταθερό είναι το ότι, στον ίδιο υπολογιστή η Opera 10.5 είναι πάντα μπροστά στο SunSpider. Και ότι η προηγούμενη έκδοση είναι περίπου 10 φορές πιο αργή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Members

Ενδιαφέρον: οι λήψεις του Opera τριπλασιάστηκαν με το browser ballot, την δυνατότητα επιλογής του browser στα Windows: http://mashable.com/2010/03/04/opera-downloads-triple/

 

Κατά τη γνώμη μου, ίσως να είναι ο browser που θα ωφεληθεί περισσότερο από αυτή την επιλογή, μιας και είναι ο λιγότερο γνωστός από όλους, παρόλο που από άποψη ποιότητας είναι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα (αν όχι καλύτερος από τους περισσότερους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον: οι λήψεις του Opera τριπλασιάστηκαν με το browser ballot, την δυνατότητα επιλογής του browser στα Windows: http://mashable.com/2010/03/04/opera-downloads-triple/

 

η αδικια μεσα στη δικαιοσυνη :whistle::whistle:

 

It highlights 12 other options in total, although only five show up on the first screen (IE, Firefox, Safari, Chrome, and Opera) the consumer sees — something that has drawn criticism from the smaller browsers hidden away on different pages.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αδικια μεσα στη δικαιοσυνη :whistle::whistle:

 

Εγώ αντιθέτως το θεωρούσα αδιανόητο πολύ να μη γνωρίοζουν την υπαρξη του. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όσους προσώπικά τον έχω παρουσιάσει έχουν ξεχάσει πλέον τι θα πει fierfox, crome κτλ εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελπίζω να βελτίωσαν και το "Look & Feel" λίγο γιατί ήταν αρκετά πίσω..
εσωτερικά σαν browser είναι bug-collection
memory leakage εχουμε? πως παει το θεμα?
του λείπουν βασικά πράγματα όπως το AdBlock...
Εμφανιζει εικονες οπου θελει (...) προβληματα συμβατοτητας. Πολλα δυστυχως.

 

α) θα γελάσω αργότερα

β) ενώ όλα τα υπόλοιπα λογισμικά είναι σε final versions κι έχουν σταματήσει να διορθώνουν bugs

γ) ~10 ημέρες έχω συνεχόμενα ανοιχτό τον 10.10 σε χρήση και δεν είδα τίποτα τέτοιο. Εκτός αν εννοείς τα memory leaks του flash plugin...

δ) όπως τα λες

ε) κι όμως, ο γιαλός είναι θεόστραβος

 

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκδόσεις του Opera από την έκδοση 5. Τον έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιάδες ώρες και με τον πιο "βαρύ" τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα φυλλομετρητή.

Γι αυτούς που δεν αντίκρυσαν την ιστορία να θυμίσω πως όταν ο Opera έσπερνε από features οι άλλοι ρουφούσαν την πιπίλα. Αν κάτι ανάλογο με έχει κάνει να εκφράσω έστω και μία φορά θαυμασμό ήταν το multitasking του Chrome, τίποτα άλλο απολύτως.

 

 

ΚΑΤΑΓΚΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΠΗΡΑ ΛΑΣΠΟΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΌΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΟΜ

Κι εγώ καταγγέλω πως είσαι ανορθόγραφος, το κέρατό μου δηλαδή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκδόσεις του Opera από την έκδοση 5. Τον έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιάδες ώρες και με τον πιο "βαρύ" τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα φυλλομετρητή.

Γι αυτούς που δεν αντίκρυσαν την ιστορία να θυμίσω πως όταν ο Opera έσπερνε από features οι άλλοι ρουφούσαν την πιπίλα. Αν κάτι ανάλογο με έχει κάνει να εκφράσω έστω και μία φορά θαυμασμό ήταν το multitasking του Chrome, τίποτα άλλο απολύτως.

 

Η άγνοια των δυνατοτήτων, αλλά και η συνήθεια της εργασίας με άλλον browser είναι αρκετά καλοί αποτρεπτικοί παράγοντες.

Θυμάμαι πριν 10 χρόνια δίσταζα να βάλω τον Opera 6 σαν κύριο browser παρ' όλη την χρηστικότητά του. Ο λόγος; Ήμουνα με modem που με το ζόρι έπιανε 40Κ, και σκεφτόμουνα αν τον κλείσω κατά λάθος όλα αυτά τα tabs θα κάνουν πάνω από μισή ώρα να ξαναφορτωθούν.

Τον υιοθέτησα τελικά και μετά κατάλαβα ότι δεν υπήρχε τέτοιος φόβος, αφού και στην περίπτωση λάθους το περιεχόμενο ξαναφορτωνόταν από την cache :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τον έβαλα από περιέργεια και τον κόβω beta για beta.

 

Εκτός των άλλων, έχει αλλάξει ο τρόπος που χρησιμοποιεί τα widgets και αυτό δε μου άρεσε καθόλου. Πάτησα install για να τρέξουν και γέμισε το start menu με συντομεύσεις καθώς και το "Add or remove programs" με uninstall συντομεύεσεις, μία για κάθε widget (έλεος). Επιπλέον ποιό είναι το γέλιο της υπόθεσης? Πήγα να κάνω uninstall να φύγουν αυτές οι μλκς και μου βγάζει σφάλμα πως δεν υπάρχει το "Windows Script Host" στο PC. Εμ πώς να υπάρχει, χαίρω πολύ αφού το έχω απεγκατεστημένο, στοιχείο των Windows ήταν, τί κόλλημα έφαγε ο Opera τώρα με το VBS? Οπότε λοιπόν έγινε η όλη μλκ και ούτε uninstall δε γίνεται, πρέπει να τα κάνω με το χέρι από τη registry και από παντού.

Ποιός μλκς εκεί στην Opera team πήγε και σκέφτηκε αυτή τη μέγιστη ανοησία, θά 'θελα να ήξερα να του φάω το συκώτι...

icon_whatever.gif

 

[edit] Τέλος πάντων το έφτιαξα το windows scripting, αλλά βλακεία που τα στέλνει αλλού τα widgets, διότι πχ πρώτα όταν έκανες backup το προφίλ ήταν όλα μέσα ενώ τώρα θα χάνονται τα widgets. Δεν είναι και τίποτα πολύ χρήσιμο βέβαια, αλλά ενιγουέι είχα 2-3 καλούλια.

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

α) θα γελάσω αργότερα

β) ενώ όλα τα υπόλοιπα λογισμικά είναι σε final versions κι έχουν σταματήσει να διορθώνουν bugs

γ) ~10 ημέρες έχω συνεχόμενα ανοιχτό τον 10.10 σε χρήση και δεν είδα τίποτα τέτοιο. Εκτός αν εννοείς τα memory leaks του flash plugin...

δ) όπως τα λες

ε) κι όμως, ο γιαλός είναι θεόστραβος

 

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκδόσεις του Opera από την έκδοση 5. Τον έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιάδες ώρες και με τον πιο "βαρύ" τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα φυλλομετρητή.

Γι αυτούς που δεν αντίκρυσαν την ιστορία να θυμίσω πως όταν ο Opera έσπερνε από features οι άλλοι ρουφούσαν την πιπίλα. Αν κάτι ανάλογο με έχει κάνει να εκφράσω έστω και μία φορά θαυμασμό ήταν το multitasking του Chrome, τίποτα άλλο απολύτως.

 

 

 

Κι εγώ καταγγέλω πως είσαι ανορθόγραφος, το κέρατό μου δηλαδή...

 

 

 

+100000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) ~10 ημέρες έχω συνεχόμενα ανοιχτό τον 10.10 σε χρήση και δεν είδα τίποτα τέτοιο. Εκτός αν εννοείς τα memory leaks του flash plugin...

 

α απο εκει χανει και αυτος? νταξει τοτε πασο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

 

 

α) θα γελάσω αργότερα

β) ενώ όλα τα υπόλοιπα λογισμικά είναι σε final versions κι έχουν σταματήσει να διορθώνουν bugs

γ) ~10 ημέρες έχω συνεχόμενα ανοιχτό τον 10.10 σε χρήση και δεν είδα τίποτα τέτοιο. Εκτός αν εννοείς τα memory leaks του flash plugin...

δ) όπως τα λες

ε) κι όμως, ο γιαλός είναι θεόστραβος

 

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκδόσεις του Opera από την έκδοση 5. Τον έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιάδες ώρες και με τον πιο "βαρύ" τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα φυλλομετρητή.

Γι αυτούς που δεν αντίκρυσαν την ιστορία να θυμίσω πως όταν ο Opera έσπερνε από features οι άλλοι ρουφούσαν την πιπίλα. Αν κάτι ανάλογο με έχει κάνει να εκφράσω έστω και μία φορά θαυμασμό ήταν το multitasking του Chrome, τίποτα άλλο απολύτως.

 

 

 

Κι εγώ καταγγέλω πως είσαι ανορθόγραφος, το κέρατό μου δηλαδή...

 

+999999999999999999999

 

Κλασσικά εδώ και χρόνια, όλοι σχολιάζουν χωρίς να ξέρουν τι σχολιάζουν...Άνθρωποι που δοκίμασαν τον Οpera για 5 λεπτά και αμέσως σχημάτισαν την υπεράποψη..Πιθανόν περίμεναν να δουν μια αντιγραφή του ff στο πιο γρήγορο και απογοητεύτηκαν, γιατί ευτυχώς ο Οpera δεν είναι αντιγραφή κανενός browser. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει..

 

Ειδικά αυτή η ιστορία με το adblock είναι πλέον για γέλια, τι άλλο να πεις...

 

Γκρινιάζουν όλοι που ο Opera δεν έχει addons/extensions κτλ. και κανείς δεν γκρινιάζει που ο browser τους δεν έχει προεγκατεστημένο τίποτα(ο ff δεν έχει ούτε καν ένα paste and go.Έλεος!)..που πρέπει να εγκαταστήσεις 30 addons(goodnight startup time, ram κτλ..) για να έχεις ότι έχει ο Opera εξ αρχής...Κάτι που φυσικά κανείς δεν μπαίνει στο κόπο ούτε να τ αναφέρει.

 

Ο Opera αποτελεί εδώ και χρόνια ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί από πλευράς browsers, τουλάχιστον από τεχνικής πλευράς. Και είναι αξιοθαύμαστο για μια "μικρή" (σε σχέση με τους άλλους) νορβηγική (κ η μόνη ευρωπαική) εταιρία να τα καταφέρνει τόσο καλά απέναντι σε μεγαθήρια που φυσικά μπορούν και επενδύουν πολύ μεγαλύτερα ποσά. Και μην ξεχνάμε ότι χρησιμοποιεί τα, εντελώς, δικά του engines (Presto,Carakan,Vega κτλ.) και δεν παίρνει απ' τα "έτοιμα"..

Επεξ/σία από revvok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...