Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε επίσημα ο Opera 10.5


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα το memory leak το ειπα γιατι αυτο το memory usage δεν εξηγειται αλλιως

Αυτό είναι λάθος που λες. Ο Opera πιάνει περισσότερη μνήμη με το που τον ανοίγεις, αυτό δεν είναι θέμα leak. Ξέρεις πως ξεκινάς από εκεί, δεν είναι όλα τα λογισμικά ίδια.

 

....και γιατι οταν αφησεις ανοιχτες τις σελιδες για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτο αυξανει. αυτο θεωρειται leak....

...ή όταν ανοιγοκλείνεις διάφορες σελίδες και γενκώς όταν δεν απελευθερώνεται η μνήμη κτλ κτλ.

Αυτό το έχω παρατηρήσει στον Opera σε εκτενή χρήση σελίδων με flash στοιχεία, γι αυτό απάντησα όπως απάντησα.

Τώρα, για να δεις αν πχ ο FF τα πάει καλά με τη χρήση που περιέγραψα παραπάνω κι αν του μένουν κομμάτια μνήμης "ασυνήθιστα", πρέπει να το κάνεις και να δεις. Το να δεις τη μνήμη που τρώει με το άνοιγμα δε λέει κάτι... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χρησιμοποιω τον οπερα εδω και 2 χρονια , τα προβληματα που εχω συναντησει ειναι στις εκτυπωσεις σελιδας , δεν το εχω μελετησει κιολας αλλα μια δυο φορες που χρειαστηκε να κανω πριντ μια σελιδα ητανε για το καλαθι των αχρηστων , και με τα βιντεο σε flash player σε full screen που συχνα ,πυκνα ,σχεδονα παντα κολανε .

 

κατα τα αλλα εχω μεινει τρομερα ευχαριστημενος και απο ταχυτητα αλλα και απο λειτουργικοτητα .

 

επισης στα 2 χρονια δεν εχει κρασαρει ποτε και ας ανοιγω ταυτοχρονα και 50 παραθυρα !!!!!!!

 

οσο για τις επιμερους λειτουργειες που προσφερει , συμφωνα με τα στανταρς των αλλων περιηγητων το αρχειο εγκαταστασης θα επρεπε να ητανε πανω απο 100 μεγαμπαιτ .

 

τον chrome δεν τον εχω δουλεψει ιδιετερα γιατι ειχα ξενερωσει καποια εποχη με το google updater .

 

και ο ie8 εχει μερικες συμπαθητικες βελτιωσεις οπως αυτη με τα χρωματιστα ταμπ ωστε να μπορεις να εχεις μια αμεση επαφη με την προηγουμενη πορεια της πλοηγησης σε σελιδες .

 

μια αληθεια ειναι οτι δεν του εχω τυφλη εμπιστοσυνη σε web banking εκει χρησιμοποιω ie6 οχι λογο καποιας τραυματικης εμπειριας αλλα επειδη θεωρω οτι η μικροαπαλη ειναι υπο παρακολουθηση απο πολυ κοσμο και κυριως εταιριες για την αξιπιστια σε θεματα ασφαλειας ετσι υπολογιζω οτι θα καλυπτει και τις δικες μου αναγκες σε ασφαλεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα βιντεο σε flash player σε full screen που συχνα ,πυκνα ,σχεδονα παντα κολανε .

Αυτό μόνο σε Linux το έχω δει. :mrgreen:

 

Εγώ ΕΧΩ παρατηρήσει κρασαρίσματα, αλλά όλα ήταν εξαιτίας ορισμένων flash objects. Σήμερα μάλιστα ανακάλυψα μία σελίδα που λόγω κρασαρίσματος στο flash μου έκλεινε Opera/IE/Firefox σε Windows XP με τη μία (ο Chrome παίζει να γλύτωνε πάντως λόγω multitasking, αλλά δεν έχω δοκιμάσει).

Γενικώς το flash plugin έχει κάνει μεγάλο κακό (memory leaks, crashes) κι επειδή είναι plugin και δεν "φαίνεται", πολλοί θεωρούν πως φταίει ο φυλλομετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Ξερει καποιος αν γινεται να ανοιξω αρχεια pdf μεσα απο τον browser γιατι οτι και να εχω δοκιμασει(widgets>?) δεν εχει αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Ξερει καποιος αν γινεται να ανοιξω αρχεια pdf μεσα απο τον browser γιατι οτι και να εχω δοκιμασει(widgets>?) δεν εχει αποτελεσμα.

Κανένα πρόβλημα σε μένα σε Windows 7 64bit με Adobe Acrobat 9.3.1. (δε χρειάζεται widget)

Ποια έκδοση του acrobat reader έχεις (γιατί πρέπει να έχω διαβάσει ότι οι πολύ παλιές εκδόσεις του παρουσιάζουν προβλήματα με τον Opera);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που λέει εδώ

http://www.opera.com/support/kb/view/723/

και συγκεκριμένα:

Choose the Adobe Reader as the default handler of .pdf files. From the menu, select Tools > Preferences > Advanced > Downloads, and select application/pdf. Click on "Edit", and make sure that Opera is set to "Use plug-in" .

Αν δεν έχει το plugin από κάτω, δοκίμασε να βγάλεις και να ξαναβάλεις τον Adobe Reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να κανω οτι λεει αλλα στον οpera ενω βρισκω το Tools > Preferences > Advanced δε βρισκω το downloads.Στις επεκτασεις το opera βλεπω οτι για τα pdf παραπεμπει στο reader 8 που ειχα παλιοτερα(οχι πια) και σε αλλο σκληρο.Μηπως φταιει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να κανω οτι λεει αλλα στον οpera ενω βρισκω το Tools > Preferences > Advanced δε βρισκω το downloads.

...

Content

Fonts

Downloads

Programs

...

 

Στις επεκτασεις το opera βλεπω οτι για τα pdf παραπεμπει στο reader 8 που ειχα παλιοτερα(οχι πια) και σε αλλο σκληρο.Μηπως φταιει αυτο?

Αφού βλέπεις τις επεκτάσεις, άρα τα βρίσκεις τα Downloads!

Δεν ξέρω 100% τί βλέπεις κι αν φταίει αυτό, ίσως ναι, ίσως να έχει μείνει παλιά καταγραφή. Τον Opera τον έχεις πολύ καιρό εγκατεστημένο, πριν μπει ο Acrobat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγούμενη έκδοση μου είχε βγάλει διάφορα προβλήματα (δεν έβγαινε από την μνήμη) αλλά η τελευταία είναι πολύ βελτιωμένη και γρήγορη.

 

Το μοναδικό εκνευριστικό πρόβλημα του οπερα είναι οι πάρα πολλές ρυθμίσεις που χρειάζεται. Πάντα κρατάω ένα backup του γιατί ξέρω ότι αν χρειαστεί να τον περάσω από την αρχή όπως θέλω να δουλεύει θα πρέπει να χάσω πολλές ώρες.

 

Πάντως με έχει κάνει εδώ και χρόνια να ξεχάσω κάθε άλλο browser. Ειδικά η δυνατότητα να σου εμφανίζει τα bookmark μέ ένα κλικ αριστερά στην οθόνη είναι απίστευτα βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό εκνευριστικό πρόβλημα του οπερα είναι οι πάρα πολλές ρυθμίσεις που χρειάζεται. Πάντα κρατάω ένα backup του γιατί ξέρω ότι αν χρειαστεί να τον περάσω από την αρχή όπως θέλω να δουλεύει θα πρέπει να χάσω πολλές ώρες.

Εμένα οι πολλές ρυθμίσεις στα προγράμματα είναι η αγάπη μου. No options, no party.

Αλλά ρε συ, μην το τραγικοποιείς, καταρχήν ο Opera κάνει τη μία έκδοση update πάνω στην άλλη διατηρώντας 100% το προφίλ, άρα οι όποιες ρυθμίσεις ΜΙΑ φορά γίνονται και κουβαλάς το προφίλ απλά (κι αυτό τουλάχιστον τα τελευταία 4 χρόνια που θυμάμαι δουλεύει άριστα). Αυτή η μαγκιά με το προφίλ που το κάνεις backup ή το μεταφέρεις για πλάκα από PC σε PC ήταν μεγάλο ατού στον Opera από παλιά. Αλλά και από την αρχή να τις κάνεις, σιγά, 5 λεπτά υπόθεση το πολύ για ένα γνωστικό χρήστη (άντε κι άλλα 10 αν έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις στο appearence και στα toolbars).

Για μένα από τότε που βγήκε αυτός ο φυλλομετρητής είναι ο ορισμός της οργάνωσης και για να πω και το Αγγλικό μου, του productivity. Χωρίς τον Opera θα είχα δαπανήσει πάρα πολλές περισσότερες ώρες στο PC για να κάνω τα ίδια πράγματα.

 

Αλλά πολύ μικρό το ποσοστό των χρηστών του βρε παιδάκι μου. Εμείς και οι λινουξάδες είμαστε, ένα πράγμα... :lol:

 

Ακόμα περιμένω το μαμημένο το multitasking πάντως, για να ιδούμε. Βγήκε ο Chrome και πήρε κυλοτάκια. Αυτό, και μετά την εκμετάλλευση της GPU για να αλλάξουμε εποχή, επιτέλους (διότι είναι προφανές πως η 4850 που έχω είναι απείρως καλύτερη από τον Ε8400 δίπλα κι όμως κάθεται σε idle - τεχνολογία σου λέει μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να κανω οτι λεει αλλα στον οpera ενω βρισκω το Tools > Preferences > Advanced δε βρισκω το downloads.Στις επεκτασεις το opera βλεπω οτι για τα pdf παραπεμπει στο reader 8 που ειχα παλιοτερα(οχι πια) και σε αλλο σκληρο.Μηπως φταιει αυτο?

 

εδώ δεν έχεις πάει;

post-9947-129063080247_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εκει.Τελικα το βρηκα.Η πορεια στα ελληνικα ειναι εργαλεια-προτιμησεις-μεταφορες-application pdf-επεξεργασια-ανοιγμα με προεπιλεγμενη επιλογη.Ηταν επιλεγμενο το χρηση επεκτασης adobe acrobat και μπλοκαρε γιατι ειχα παλιοτερα εναν acrobat reader στον αλλο μου σκληρο και μαλλον πηγαινε εκει .Ολα οκ λοιπον .Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...