Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Προς νέα αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μας χεζουν στην EETT. Aς κοιταξουν να ασχοληθουν με τιποτα πιο σημαντικο που χρονιζει και ας αφησουν τις τιμες του οτε. Στο κατω κατω ελευθερη αγορα ισχυει μονο για τους ιδιωτες; Αι σιχτειρ πια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγω δηλαδη που εχω μονο παροχο τον οτε θα πρεπει να τον μοσχοπληρωνω. Αν θελει η ΕΕΤΤ να βαλει φρενο στον οτε να υποχρεωσει τους εναλλακτικους να βαλουν ιδιοκτητο δικτυο και στο τελευταιο χωριο της χωρας, ποσο μαλλον εντος αττικης που μενω αγω και εχω μονο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι όμως δεν νομίζω ότι ο ΟΤΕ έβαλε παντού ντερνέτι με δικά του (ιδιωτικά) έξοδα...

 

Και όλα αυτά που νοικιάζει πρέπει να σου υπενθυμίσω ποιοι τα έχον(με) πληρώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν μας χεζουν στην EETT. Aς κοιταξουν να ασχοληθουν με τιποτα πιο σημαντικο που χρονιζει και ας αφησουν τις τιμες του οτε. Στο κατω κατω ελευθερη αγορα ισχυει μονο για τους ιδιωτες; Αι σιχτειρ πια!!!

 

Και εγω δηλαδη που εχω μονο παροχο τον οτε θα πρεπει να τον μοσχοπληρωνω. Αν θελει η ΕΕΤΤ να βαλει φρενο στον οτε να υποχρεωσει τους εναλλακτικους να βαλουν ιδιοκτητο δικτυο και στο τελευταιο χωριο της χωρας, ποσο μαλλον εντος αττικης που μενω αγω και εχω μονο οτε.

 

ας αφήσει το εθνικό δίκτυο ο ΟΤΕ και ας πληρώνει και αυτός τιμές χονδρικής σαν τους υπόλοιπους για να παίρνει κυκλώματα γραμμές κτλπ κτλπ και ας βάλει ότι τιμές θέλει μετά...(γιατί το δίκτυο είναι του κράτους όχι του ΟΤΕ, αυτός είναι απλά ο διαχειριστής μέχρι το 2020)

 

μέχρι τότε μην λέμε ότι θέλουμε χωρίς να γνωρίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Η γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που η μείωση τιμών θα ισχύσει και για πελάτες χονδρικής είναι παράλογο να μην την εγκρίνει η ΕΕΤΤ.

 

Οι χαμηλότερες τιμές δεν συμφέρουν μόνο την connex, αλλά και την forthnet, HOL, tellas και όλους τους παροχούς. Αν δεν το γνωρίζετε, όπου δεν έχουν δικό τους δίκτυο μισθώνουν γραμμές από τον ΟΤΕ σε τιμές χονδρικής.

 

και να ισχύει αν η τιμή του ΟΤΕ φτάσει αρκετά κοντά στις παλιές τιμές των εναλλακτικών αρκετοί θα την κάνουμε με ελαφριά πηδηματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίσουν έτσι η εναλλακτικοί όλους ξανά στο ΟΤΕ μας βλέπω... Πληρώνω για 24αρα κάποτε κλείδωνα στα 12 και τώρα 5229/837 kbit/s !!! Έχε χάρη που σε λίγο καιρό φεύγω απο εδώ και έχω βαρεθεί να τσακώνομαι και να απειλώ τους βλ@κες στην Forthnet...

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.. Για αποσυνδέσεις δεν χρειάζεται να σας πω τι γίνεται...

Αν δεν μπορούν να υποστηρίξουν άλλους στα δίκτυα τους ας σταματήσουν να δέχονται κόσμο μέχρι να επεκταθούν!! Όχι να μας κοροϊδεύουν έτσι...

ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Και ας πληρώνω και τον αέρα που αναπνέω...!

 

(Δεν πίστευα ποτέ ότι θα το λεγα αυτό..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν πλήρωνες για 24αρα, πλήρωνες για ΕΩΣ 24mbit...

 

όταν το εθνικό δίκτυο είναι της πλάκας δεν φταίνε οι εναλλακτικοί για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πλήρωνες για 24αρα, πλήρωνες για ΕΩΣ 24mbit...

 

όταν το εθνικό δίκτυο είναι της πλάκας δεν φταίνε οι εναλλακτικοί για αυτό...

 

Ναι αλλά όταν μέσα σε μία βδομάδα η ταχύτητα από 12, που ήταν πάνω απο τα 8, πέφτει στα 5 τότε θα έπρεπε πληρώνω για ΕΩΣ 8 και σίγουρα δεν άλλαξε ξαφνικά ο χαλκός του σπιτιού μου....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το κόστος για τον ISP (σε εξοπλισμό) είτε παίζεις στα 24mbit είτε στα 3mbit παραμένει το ίδιο...

 

του σπιτιού η καλωδίωση δεν άλλαξε αλλά από τον κατανεμητή μέχρι το dslam η γραμμή παίζει να είχε βλάβη, την οποία ως γνωστόν μπορεί να φτιάξει μόνο ο ΟΤΕ (ο οποίος καθυστερεί επίτηδες) μιας και απαγορεύεται να βάλουν χέρι οι εναλλακτικοί...

 

επίσης υπάρχει και το crosstalking, όσοι περισσότεροι βάζουν στην γειτονιά/πολυκατοικία τόσο περισσότερο πέφτει ο συγχρονισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όταν μέσα σε μία βδομάδα η ταχύτητα από 12, που ήταν πάνω απο τα 8, πέφτει στα 5 τότε θα έπρεπε πληρώνω για ΕΩΣ 8 και σίγουρα δεν άλλαξε ξαφνικά ο χαλκός του σπιτιού μου....!!

 

Χωρίς να ξέρω ρωτώ: μήπως σε αυτό (ότι από τα 8 έπεσες στα 5) φταίει η αύξηση των χρηστών στο συγκεκριμένο κόμβο; Στους χρήστες του Οτέ δε συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια φορα που μου εκανε αναβαθμιση ο ΟΤΕnet το ιντερνετ σερνοτανε..να λειπει..forthnet 3 χρονια τωρα βρηκα την ησυχια μου.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έστειλα με email αυτό το κείμενο για την διαβούλευση.

 

Το βάζω σε spoiler για να μην μεγαλώσω πολύ το topic.

 

Γεια σας.

 

Η τροποποίηση ταχυτήτων χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης, επηρεάζει άμεσα τις εταιρείες παροχής σύνδεσης στο διαδίκτυο και έμμεσα τους πελάτες που χρησιμοποιούν ευρυζωνικές συνδέσεις.

 

Από την στιγμή που οι αλλαγές θα ισχύουν χωρίς διακρίσεις για όλους τους πελάτες των υπηρεσιών αυτών (connex, forthnet, hol, tellas) δεν τίθεται θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού. Όλες οι εταιρείες μισθώνουν γραμμές από τον ΟΤΕ για να επεκτείνουν το πελατολόγιό τους σε περιοχές που δεν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο.

 

Επιπλέον, σχετικά με το κόστος, εάν μετά την τροποποίηση των ταχυτήτων το κόστος των γραμμών του ΟΤΕ είναι πιο ακριβό από το κόστος των γραμμών του ιδιόκτητου δικτύου των εταιρειών παροχής πρόσβασης στο διαδίκτυο, δεν αλλάζει τίποτα. Εάν μετά τις αλλαγές το κόστος των γραμμών του ΟΤΕ είναι χαμηλότερο από το κόστος των γραμμών του ιδιόκτητου δικτύου τους ,δεν τους εμποδίζει κανένας να μισθώσουν γραμμές του ΟΤΕ για την κάλυψη του 100% των αναγκών τους, κερδισμένοι θα είναι.

 

Για τους καταναλωτές είναι προφανές το όφελος, καθώς είτε θα έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα στην ίδια τιμή, είτε θα έχουν οικονομικότερη τιμή στην περίπτωση που η σύνδεσή τους είναι στα 24mbit.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που είχαν ανακοινωθεί έργα υποδομών για οπτικές ίνες με σαφές χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης ως το 2011-2012 και χρηματοδότηση από κονδύλια κρατικά και της ευρωπαϊκής ένωσης το έργο φρέναρε λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών (???). Ο μόνος που έχει συμφέρον από την επ' αόριστον αναβολή είμαι ο ο.τ.ε. και οι Γερμανοί ιδιοκτήτες - μάλιστα η πρηγούμενη κυβέρνηση τον κάλεσε να συμμετάσχει στο έργο ως συναίτερος (γιατί?) - οπότε μου έχουν μπει σοβαρές υποψίες στο μυαλό. Για χρόνια οι τηλεπικοινωνίες ήταν πίσω εξαιτίας του Ο.Τ.Ε. και τώρα πιθανόν συνεχίζει την παράδοση που χάραξε από τότε.

 

Με άλλα λόγια σιγά την είδηση, καλή η dsl του Ο.Τ.Ε., αλλά βλέπω με μισό μάτι και αυτόν και τις προσφορές του.

 

 

Σωστος. και αν υπηρχε 1/100 οταν ηταν κρατικος να παρει κανενας καμια αποφαση για FTTH τωρα που ειναι οι γερμαναραδες αφεντικα βλεπω σε καμια 20 χρονια να εχουμε 100<=>100 ΜΒ οταν οι αλλοι θα εχουν περασει σε αρκετα GB/s πλεον ..

 

Με λιγα λογια? πααλι τελευταιοι.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...