Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Προς νέα αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρεθηκα με τους φανατικους αντιοτε. Στο συγκεκριμενο τοπικ αναφερεται η προθεση του οτε να κανει δωρεαν ντην αναβαθμιση στην ταχυτητα του. Και εχει γινει χαμος. Τους μονους που συμεριζομαι ειναι εκεινοι που λενε οτι εχουν προβλημα DC τωρα και με την αναβαθμιση θα τους οξυνθει. Ας συζητησουμε λοιπον πανω σε αυτο και ας αφησουν ορισμενοι τα σκορδα και τους εξορκισμους για τον οτε βρυκολακα η τον ποτε. Ας κοιταξουμε να βρουμε ενα τροπο να διατηρηθει η ταχυτητα των 8 για αυτους που δεν θα εχουν σταθερη γραμμη μετα την αναβαθμιση. Για εμενα η αναβαθμιση φαινεται οπως ξαναειπα σαν ξερολουκουμο γιατι δεν εχω προβληματικη γραμμη, δεν εχω DC και δεν διαθετει στην περιοχη μου ιδιοκτητο δικτυο κανενας εναλλακτικος. Το να πληρωνω την 8αρα 23 ευρω δεν μου πολυαρεσει. Οπως ειπα αυτοι που εχουν προβληματικες γραμμες ας απιτησουν να βρεθει ενας τροπος να διατηρηθει η 8αρα για αυτους. Δεν μπορει ομως κανενας επειδη εχει προβληματα να μου κοβει εμενα τον λαιμο.

 

Καθονται ορισμενοι και κατηγορουν τον οτε επειδη διατιθεται να δωσει κατι τζαμπα. Ειναι σαν να δουλευεις καπου και παιρνεις 600 ευρω και σου λεει το αφεντικο σου δινω 2400 ευρω χωρις εξτρα δουλεια, και εσυ καθεσαι και τον βριζεις. Ουδεν σχολιον!

 

Αν εχουν @ρχιδι@ οι εναλλακτικοι ας φτιαξουνε δικο τους δικτυο για να απεξαρτηθουν απο τον απατη τον οτε και τον χαλκο του. Αλλα δεν βλεπω πουθενα κατι τετοιο. Τους βολευει μια χαρα, γιατι η φραση <<φταιει ο οτε>>, εχει γινει κλισε σε αυτες τις εταιρειες. Να φτιαξουν δικτυο ομως και στο τελευταιο χωριουδακι της ελλαδας οπως ο απατης ο οτε και να μην κανουνε μελετες για το τι κερδος θα τους αποφερει η καθε περιοχη και αν δεν τους συμφερει να μην βαζουν δικτυο. Οι τηλεπικοινωνιες δεν ειναι πολυτελεια ειναι αμεση αναγκη. Να βαλουν δικο τους χαλκο σε ολη την ελλαδα και δικα τους καφαο να δουμε τα ωραια. Και να δουμε ποσο θα παει τοτε ο λογαρισμος τους και την εξυπηρετηση που θα παρεχουν, η οποια ακομα και τωρα σε πολλες εξ αυτων ειναι μαυρα χαλια. Ποιος ειναι ο βρυκολακας λοιπον εδω, ο οτε η οι αλλοι;

 

Δεν ειμαι φανατικος του οτε, ουτε ειμαι κανενας υπαλληλος του, το αντιθετο μαλλιστα. Αλλα αμα δεν ηταν ο δημοσιουπαλληλικης νοοτροπιας οτε, ζωντας 35 χιλιομετρα απο την αθηνα οχι απλως ιντερνετ δεν θα ειχα αλλα ουτε τηλεφωνο γιατι πολυ απλα η περιοχη μου 7000 κατοικων δεν συμφερει τους εναλλακτικους. Φανταζομαι τι θα γινοταν αν δεν υπηρχε ο οτε σε χωρια των 200 κατοικων στον Εβρο.

 

Αυτα λοιπον. ΓΙατι τα νευρα μου, με ορισμενους που παρουσιαζουν πολυπλοκες συμβασεις, ακατανοητες διαβουλευσεις και αλλα βαρυγδουπα χωρις να κανουν το πιο απλο, δηλαδη να σκεφτουν απλα και στιγνα, εχουν γτινει τσαταλια.

 

Πολυ απλα, υπαρχει και το ασμα αστον τρελο, στην τρελα του.

 

Και ναι εχεις δικιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Καλά, αυτή την καροτο-κομπινο-διαφήμιση, προσωπικά δεν την καταλαβαίνω..:mad:

 

Τι πάει να πει έως 24 Mbps..? Δηλαδή αν αγοράζεις 8 Μbps, και κατεβαζεις 33 kbps, όπως πρίν 10 χρόνια, έχει λογική...?? Ισχύει πάντως το "έως"..!

 

γιατί δεν καταλαβαίνεις το έως? η φυσική το ορίζει, όσο μεγαλώνει η απόσταση από το dslam τόσο εξασθενεί το σήμα, τι περίμενες να μένεις τέρμα Θεού και να κλειδώνεις 24mbit? Επίσης το throughtput στις xDSL δεν είναι εγγυημένο πουθενά στον πλανήτη, το ότι κλειδώνεις 8mbit για παράδειγμα δεν σημαίνει ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει βρέξει χιονίσει πχ 800-880KB/sec (το λέει και στο συμβόλαιο)...για αυτή την υπηρεσία υπάρχουν τα μισθωμένα κυκλώματα που κοστίζουν μια περουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω διαφωνώ με την νοοτροπία.

Τι εως και μαμακιες πρεπει να αρχίζουν να χρεώνουν ανάλογα στα ποσα κλειδώνεις καπου ειχε ακουστεί και εδω μέσα ως φημη οτι θα γινει.

Ετσι τωρα θα είχαμε και εμεις ρε παιδι μου σιγα σιγα καλύτερες ταχύτητες θα ειχαν λογο δηλαδή να περάσουν οπτικές μεχρι τα καφαο σιγα σιγα...

1 ευρω το mbps δεν θα μας χαλαγε εξαλλου:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου η ΕΕΤΤ να βάζει την αναβάθμιση των ταχυτήτων στη δημόσια διαβούλευση. Μα τους έχει φάει ΤΕΛΕΙΩΣ η βλακεία εκεί πέρα;

Για του λόγου το αληθές

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1046.html

Επεξ/σία από lordvec
αφαιρέθηκε χαρακτηρισμός (και δεύτερος)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με 2-αρα του Ο.Τ.Ε. το upload ήταν πάντα 320.

 

ισως θα επρεπε να παρουμε κανενα τηλεφωνο τον ΟΤΕ για αυτο το φαινομενο, γιατι εμενα παντα 256 ειναι. Τυχεροι :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για τη συζήτηση το γιατί να φύγει καποιος από ΟΤΕ και να πάει σε άλλη εταιρεία, να πω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις όπως εγώ, που έφυγα από τη Forthnet για να βάλω ΟΤΕ λόγω των συχνών προβλημάτων, της παντελούς αδιαφορίας και ανικανότητας να τα επιδιορθώσουν, των 40λεπτων αναμονών στην τεχνική υποστήριξη και πολλών πολλών άλλων.. Εν γνώση μου λοιπόν προτίμησα τον ΟΤΕ παρά τις ακριβότερες τιμές.

 

Ετσι...Πληρώνεις πανακριβα αλλα ρε φιλε δεν ειναι forthnet,HOL,On,καταρα του θεου.Ουτε εγω ανησυχω με το internet.Oταν πεφτει το internet και αμα κοιταω πρώτα το wifi tτου laptop και μετα το royter!!!:-D

 

Kαι την 1η φορά που εβαλα conxx εκανα λαθος(αντι για 8ψηφιο κωδικο εβαλα 9)

μου ελεγε ενα παληκαρι στην γραμμη μαλλον εκει εχεις κανει λαθος και ελεγα οχι.Μπήκε το είδε απο τον υπολογιστη του και μου το διόρθωσε.

Στις αλλες εταιρίες περίμενα 45 λεπτα και ειχαν ψυχολογικα απο τους πελατες με ψυχολογικα και δεν εβγαλα ακρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κουφο. Την πεμπτη ειχα προβληματα με καποιες σελιδες απο ελλαδα. Ετρεξα λοιπον καποια τεστ και να τα αποτελεσματα. Απο την ΗΟL ξεκινησα απο 13mbps αλλα μεχρι να πατησω το print screen δεισνει αυτο της εικονας. Ποιο ειναι το κουφο; Εχω 8αρα συνδεση. Λετε να αρχισε η αναβαθμιση και δεν το πηραμε χσμπαρι;

 

post-154151-129063074769_thumb.jpg

 

post-154151-129063074783_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να αποφεύγονται προσβλητικοί χαρακτηρισμοί.

 

Έχεις δίκιο και θα αποφεύγονται, αλλά εντυπωσιάστηκα που θεωρήθηκε προσβλητικός ο χαρακτηρισμός (νταβάς της hol) και όχι η λέξη μ****α (την οποία και άλλαξα σε βλακεία).

 

Για την ιστορία νταβατζής: από το τουρκικό davacı, συνήγορος, υπερασπιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν βλέπω κατι για να σχολιάσω στο ποστ σου το speedtest δινει οτι του καπνίσει.

Δες στα ποσα κλειδώνεις.

Τα xp με εντυπωσιάζουν παντα..Τοσα χρονια τα εχω φαει στα μουτρα ε τα αγαπω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα παιδια με την αναβαθμιση,η ΕΕΕΤ βαζει φρενο στις αναβαθμισεις απο τον ΟΤΕ λογω αθεμιτου ανταγωνισμου και παλι....

Ελπιζω συντομα να βρεθει λυση στο προβλημα που ανεκυψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
και εγω διαφωνώ με την νοοτροπία.

Τι εως και μαμακιες πρεπει να αρχίζουν να χρεώνουν ανάλογα στα ποσα κλειδώνεις καπου ειχε ακουστεί και εδω μέσα ως φημη οτι θα γινει.

 

όταν το κόστος του hardware που χρειάζεται για έναν συνδρομητή ένας πάροχος μένει σταθερό ανεξαρτήτως συγχρονισμού, ποια εταιρεία που δεν είναι φιλανθρωπική θα χρεώνει έτσι όπως λες? :-(

 

Και το κουφο. Την πεμπτη ειχα προβληματα με καποιες σελιδες απο ελλαδα. Ετρεξα λοιπον καποια τεστ και να τα αποτελεσματα. Απο την ΗΟL ξεκινησα απο 13mbps αλλα μεχρι να πατησω το print screen δεισνει αυτο της εικονας. Ποιο ειναι το κουφο; Εχω 8αρα συνδεση. Λετε να αρχισε η αναβαθμιση και δεν το πηραμε χσμπαρι;

 

αν κοιτάξεις στο web config του router σου θα το πάρεις χαμπάρι, δεν χρειάζεται να κάνεις speedtests...

 

προβλημα παιδια με την αναβαθμιση,η ΕΕΕΤ βαζει φρενο στις αναβαθμισεις απο τον ΟΤΕ λογω αθεμιτου ανταγωνισμου και παλι....

Ελπιζω συντομα να βρεθει λυση στο προβλημα που ανεκυψε...

 

η λύση είναι περαιτέρω μείωση στις τιμές χονδρικής, αν ο ΟΤΕ είναι cheapης και δεν κάνει μειώσεις της προκοπής σε αυτές τις τιμές δεν του φταίει η ΕΕΤΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...