Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ethernet


dimitrisak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εκανα bios update και δεν εγινε τιποτα...βασικα η ποιο καινουρια εκδοση ειναι στις 3/7/2007...δεν νομιζω να υπαρχει πιο καινουρια ε?εσενα πια εκδοση εχει?

 

Εμενα εχει AMD chipset.Δεν ειναι ιδια.Αλλα εγω ειδα οτι η ASUS κανει πολυ συχνα update.Μερι 2010 φεβρουαριο νομιζω εχω βρει.Αποκλειετε να εχει μεχρι 2007 για εσενα.Ψαξτο λιγο και κανε και αυτο που σου λεει το παιδι απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ολα οκ...εκανα bios update και με το που το ανοιγω αναγνωρισε κατευθειαν το ethernet και ολα comple.....ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια...δοξα το θεο ολα καλα......το update το τελευταιο ειναι του 3/2008...ολα μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καινουριο προβλημα.....καθε φορα που απενεργοποιω το pc και μετα το ξαναναβω η ethernet δεν δουλευει....πρεπει να κλεισω το ρευμα απο το τροφοδοτικο....και μετα απο 2 λεπτα να το ξανααναψω...και μετα μια χαρα...τι γινεται?:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη μην με παρεξηγησεις αλλα ποσες ωρες εχεις χασει με αυτο το πραγμα?Αν ειχες παρει μια φτηνη ethernet θα ησουν μια χαρα.Καλο ειναι να προσπαθησει κανεις να διορθωσει κατι αλλα καποια πραγματα δεν φτιαχνονται,η απλα δεν αξιζει τον κοπο να φτιαχτουν.(Αν αυτο σημαινει δεκαδες ωρες ψαξιματος επειδη ειναι σπανιο η περιεργο προβλημα.)Η ζωη ειναι μικρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη μην με παρεξηγησεις αλλα ποσες ωρες εχεις χασει με αυτο το πραγμα?Αν ειχες παρει μια φτηνη ethernet θα ησουν μια χαρα.Καλο ειναι να προσπαθησει κανεις να διορθωσει κατι αλλα καποια πραγματα δεν φτιαχνονται,η απλα δεν αξιζει τον κοπο να φτιαχνουν.(Αν αυτο σημαινει δεκαδες ωρες ψαξιματος επειδη ειναι σπανιο η περιεργο προβλημα.)Η ζωη ειναι μικρη.

 

Συμφωνω και εγω.Εκανες προσπαθειες να το φτιαξεις,οκ,αλλα δεν θα σε σκασει στο τελος.Παρε μια καρτα ethernet να ησυχασεις. :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε παιδια...πιστευω να καταλαβατε πως μαρεσει να παιδευομαι....δεν θελω να παρω κατι καινουριο εφοσον δουλευει και να χαλαω PCI θυρες ετσι....κατι απο το bios πιστευω φταιει...πως μπορω να βαλω μια παλια εκδοση του bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε παιδια...πιστευω να καταλαβατε πως μαρεσει να παιδευομαι....δεν θελω να παρω κατι καινουριο εφοσον δουλευει και να χαλαω PCI θυρες ετσι....κατι απο το bios πιστευω φταιει...πως μπορω να βαλω μια παλια εκδοση του bios?

 

Την PCI την "χαλάς" όταν την έχεις κενή και όχι όταν βάλεις μια καρτούλα πάνω :-)

Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής τους.Πάνω κάτω την έχουμε περάσει όλοι την φάση αυτή,μην κολλάς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το μονο κακο ειναι οτι θα σου φαει μια PCI.Tωρα πιο παλιο Bios δεν ξερω αν γινετε να μπει.Νομιζω πως γινετε,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

 

εγω νομιζω πως γινεται ετσι:πας να κανεις update to bios και μολις λεει erasing bios και τελειωσει κοβεις το ρευμα και ετσι δεν υπαρχει bios και μετα βαζεις οποια εκδοση θες....σαν recovery...τι λες?θα το καταστρεψω κιαλλο?

 

---------- Προσθήκη στις 23:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:03 ----------

 

Την PCI την "χαλάς" όταν την έχεις κενή και όχι όταν βάλεις μια καρτούλα πάνω :-)

Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής τους.Πάνω κάτω την έχουμε περάσει όλοι την φάση αυτή,μην κολλάς......

 

σκευτομαι πως μπορει να βαλω τιποτα αλλο πανω....καμια καρτα τηλεορασης τιποτα τετοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα "βαλθηκα" να κανω format σε ενα υπολογιστη 5ετιας..

Περασα τα XP και οπως ηταν λογικο δεν ημουν σε θεση να βρω οδηγους για την καρτα δικτυου της μητρικης..(Η MSI στην συγκεκριμενη μητρικη χρησιμοποιουσε μια Vissette αν δεν κανω λαθος).

Το παιδεψα απο δω το παιδεψα απο εκει..

Ωσπου λεω δε γαμιεται και πηγα και αγορασα μια καρτα δικτυου και λειουργησανε ολα ρολοι..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες τωρα που ανοιξα το pc μου(σας μιλαω απο το laptop τοση ωρα)η ethernet νεκρη οτι και να κανω...οποτε απο δευτερας μια καρτα δικτυου....για να μην φαει καμια κλοτσια και νεκρωθει ολο το pc....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω πως γινεται ετσι:πας να κανεις update to bios και μολις λεει erasing bios και τελειωσει κοβεις το ρευμα και ετσι δεν υπαρχει bios και μετα βαζεις οποια εκδοση θες....σαν recovery...τι λες?θα το καταστρεψω κιαλλο?

 

Εγω λεω οτι αμα το κανεις αυτο παπαλα η μητρικη.100% σιγουρος δεν ειμαι,αλλα απο το να ρισκαρεις μητρικη καλυτερα τα 3 ευρω για καρτα. :-) :-)

 

---------- Προσθήκη στις 02:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:31 ----------

 

 

σκευτομαι πως μπορει να βαλω τιποτα αλλο πανω....καμια καρτα τηλεορασης τιποτα τετοιο....

 

Συμφωνω,γιατι εμενα η μητρικη εχει δυο PCI.Στη μια καρτα ηχου,στην αλλη καρτα τηλεορασης.Δεν εχω αλλη κενη, αν ημουν στη θεση σου θα το εψαχνα και εγω να δω τι φταιει μπας και γλιτωσω την θυρα.Τεσπα επειδη εσενα σε εχει παιδεψει πολυ παρε μια καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το bios που αναφερθηκε ειναι 100% ΛΑΘΟΣ.

TΠΤ δεν πρεπει να διακοψει την διαδικασια του bios update διαφορετικα κατα πασα πιθανοτητα θα βρεθεις στην δυσαρεστη θεση να ψαχνεις για νεα μητρικη ή να ψαχνεις στο e-bay για bios ιδια μητρικης με τη δικια σου για να την επισκευασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...