Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mclein είπε

abloy protec2 οσον αφορα την επιλογη με πομολο (αν και ειναι περιττο γιατι ειναι 2πλης λειτουργιας ο κυλινδρος)

mul-t-lock mt5 / mauer nw5 οσον αφορα τις αλλες δυο επιλογες μου.

αν πρεπει να προσθεσω : evva 4ks Vs kaba experT, παιζουν με διαφορα στηθους κ δεν εχω διαπιστωσει αδυναμιες !

Αυτοι οι κυλινδροι ειναι τύπου "καταπελτη" που μπλοκάρουν κατα την προσπάθεια παραβίασης?

Για τον mauer nw5 γραφει οτι σε πριπτωση σπασιματος μπλοκάρει, για τους αλλους δεν βρήκα.

Αυτο το μπλοκάρισμα γινεται μονο οταν σπασει ή και με προσπάθεια παραβίασης απο τον περαστικο "γύφτο" :ph34r: που θα επιχειρήσει να χωσει μεσα ενα κατσαβίδι (ή δεν ξερω εγω τι άλλο)?

Επίσης αυτο

  ειναι αλήθεια?

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα στην παρέα,

θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω τον @mclein για τις πολύτιμες συμβουλές του. Είμαι και εγώ σε διαδικασία που βάζω πόρτα ασφαλείας.

Θέλω να μοιραστώ μια ιδέα που έχω που ίσως προσθέσει κάτι στην ασφάλεια του χώρου μας. 

Μέχρι τώρα όσοι έχουν πόρτα ασφαλείας και συναγερμό, πρέπει να κάνουν 2 πράγματα. Ενεργοποίηση συναγερμού και Κλέιδωμα πόρτας. Από όσο γνωρίζω οι παγίδες του συναγερμού για τις πόρτες καταλαβαίνουν αν μια πόρτα είναι κλειστή ή ανοιχτή. Η δικιά μου ιδέα είναι να προσθέθεί μια ακόμα επαφή (μικροδιακόπτης) μέσα στην κάσα που να καταλαβαίνει αν η πόρτα είναι κλειδωμένη όταν οι πύροι της κλειδαριάς βρίσκονται σε πλήρη ανάπτυξη.

Έτσι με το κλείδωμα να ενεργοποιείται και η περιμετρική ζώνη του συναγερμου. Οπότε υπάρχει ένας ακόμα λόγος για να κλειδώνει κάποιος την πόρτα του.

Βλέπετε το ανθρώπινο είδος είναι εκ φύσεως τεμπέλικο και γενικά υπάρχει και η ανθρώπινη βλακεία (συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό).

Το καλό με αυτό το συστηματάκι είναι πολύ φτηνό στην υλοποίηση και απλό.

Περιμένω τα σχόλια σας, προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korniza είπε

Καλημέρα στην παρέα,

θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω τον @mclein για τις πολύτιμες συμβουλές του. Είμαι και εγώ σε διαδικασία που βάζω πόρτα ασφαλείας.

Θέλω να μοιραστώ μια ιδέα που έχω που ίσως προσθέσει κάτι στην ασφάλεια του χώρου μας. 

Μέχρι τώρα όσοι έχουν πόρτα ασφαλείας και συναγερμό, πρέπει να κάνουν 2 πράγματα. Ενεργοποίηση συναγερμού και Κλέιδωμα πόρτας. Από όσο γνωρίζω οι παγίδες του συναγερμού για τις πόρτες καταλαβαίνουν αν μια πόρτα είναι κλειστή ή ανοιχτή. Η δικιά μου ιδέα είναι να προσθέθεί μια ακόμα επαφή (μικροδιακόπτης) μέσα στην κάσα που να καταλαβαίνει αν η πόρτα είναι κλειδωμένη όταν οι πύροι της κλειδαριάς βρίσκονται σε πλήρη ανάπτυξη.

Έτσι με το κλείδωμα να ενεργοποιείται και η περιμετρική ζώνη του συναγερμου. Οπότε υπάρχει ένας ακόμα λόγος για να κλειδώνει κάποιος την πόρτα του.

Βλέπετε το ανθρώπινο είδος είναι εκ φύσεως τεμπέλικο και γενικά υπάρχει και η ανθρώπινη βλακεία (συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό).

Το καλό με αυτό το συστηματάκι είναι πολύ φτηνό στην υλοποίηση και απλό.

Περιμένω τα σχόλια σας, προτάσεις.

Εγω εχω άλλη αποψη για το θεμα συναγερμό + εξώπορτα. Η θεση μου αφορά ειτε μονοκατοικία είτε διαμερισμα σε πολυκατοικία.

Θεωρώ σαν δεδομενο οτι η εξώπορτα εφαρμοζει σωστά χωρίς "παιξίματα". Διαφωνώ με τις παγίδες που ενεργοποιούνται με το ανοιγμα της πορτας. Οταν φθασουμε στο ανοιγμα της πορτας ειναι πλεον αργά διότι:

-Η πορτα θα εχει πλεον καταστραφεί (είτε θωρακισμενη είτε συμβατική), με ελάχιστη ζημιά σπασμένη κλειδαριά.

-Σε μονοκατοικία δεν θα υπαρχει καποιος να ελέγξει εγκαιρα αλλά και σε πολυκατοικία δεν θα σχοληθεί κανενας (κατά πάσα πιθανότητα) αλλα και να σχοληθεί (κλήση αστυνομίας κλπ) θα ειναι μαλλον αργά.

- Ο ιδιοκτήτης θα ειναι μαλλον μακρια για να αντιδράσει και ο κλεφτης θα εχει καποιο χρόνο για να κλέψει.

Η άποψή μου ειναι οτι ο συναγερμός πρέπει να ενεργοποιείται οταν κάποιος πλησιασει στην πορτα (χωρις να εχει καμια δουλειά εκει τη συγκεκριμενη στιγμή) οσον αφορά τις μονοκατοικίες ή απλώσει το χερι του ή το αυτί του, οσον αφορά τις πολυκατοικίες. Αν εχει ξεκινήσει την παραβίαση τοτε θεωρώ οτι ειναι σχετικά αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zevage

Γιατί να μην είναι; Είχα αναφέρει και πριν το πόσο εύκολα ανοίγουν οι πιο εξεζητημένοι κύλινδροι με πίρους στον τρισδιάστατο χώρο, "αδιαπέραστοι από τρυπάνι", που σπάνε σε πολλά σημεία για να μην φεύγουν μονοκόμματοι κτλ Δεν ήθελα να βάλω βίντεο για να μην δίνω ιδέες. Υπάρχει και η εξώλκυση κυλίνδρων αν ψάξεις...

Γενικά αν όλο το άνοιγμα της πόρτας στηρίζεται σε λίγα γραμμάρια μέταλλο όπως του κυλίνδρου, πάντα θα υπάρχει μία βίαια μέθοδος γρήγορη και χωρίς πολύ θόρυβο να τον ανοίγει. Γι' αυτό πιστεύω ότι οι μονοκόμματες σαν της omega plus υπερτερούν και οι τιμές των εξεζητημένων κυλίνδρων πλησιάζουν όσο την κλειδαριά omega. To μόνο που σώζει τους κυλίνδρους είναι ο καταπέλτης της υπόλοιπης κλειδαριάς. Ο mclein είχε αναφέρει σε προηγούμενη ερώτηση μου σχετικά με την απορία σου ότι αν χώσει πχ ένα τσιμπιδάκι μέσα ο επίδοξος διαρρήκτης τότε δεν θα ενεργοποιηθεί ο καταπέλτης. Πιστεύω και με κατσαβίδι αν δεν λυγίσει ο κύλινδρος δεν θα ενεργοποιηθεί ο καταπέλτης. Επίσης έχω δει και με κατσαβίδι και άλλα σύνεργα να ανοίγουν ακριβοί κύλινδροι... Το κατσαβίδι περνάει και το defender γενικά.


Ακόμα γιατί να μην σπάσει η μία βίδα λίγων χιλιοστών που κρατάει τον κύλινδρο με χτυπήματα με την βαριά στον ατσάλινο ακριβό κύλινδρο; Για' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουν παράκεντρα το γλωσσίδι οι κύλινδροι ασφαλείας για να μην φεύγουν από τον μηχανισμό μετά. Και αν το έχουν λίγο παράκεντρα το γλωσσίδι μπορεί να στραβώσει το σίδερο στον μηχανισμό λίγο και να περάσει έξω και ο κύλινδρος.

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zevage είπε

Η άποψή μου ειναι οτι ο συναγερμός πρέπει να ενεργοποιείται οταν κάποιος πλησιασει στην πορτα (χωρις να εχει καμια δουλειά εκει τη συγκεκριμενη στιγμή) οσον αφορά τις μονοκατοικίες ή απλώσει το χερι του ή το αυτί του, οσον αφορά τις πολυκατοικίες. Αν εχει ξεκινήσει την παραβίαση τοτε θεωρώ οτι ειναι σχετικά αργά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον zevage ότι το ένας σωστός συναγερμός θα πρέπει να διώξει τον κλέφτη πριν καν δοκιμάσει...Θα ήθελα αν έχει κάποιος γνώσεις για ένα τέτοιο σύστημα, π ου μπορούμε να το βρούμε ή έστω πως μπορούμε να το πατενταρουμε!!Δυστυχώς όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...όλοι οι συναγερμοι χτυπάνε αφού μπεις...που η ζημεια πλέον έχει γίνει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Krusty είπε

@zevage

Γιατί να μην είναι; Είχα αναφέρει και πριν το πόσο εύκολα ανοίγουν οι πιο εξεζητημένοι κύλινδροι με πίρους στον τρισδιάστατο χώρο, "αδιαπέραστοι από τρυπάνι", που σπάνε σε πολλά σημεία για να μην φεύγουν μονοκόμματοι κτλ Δεν ήθελα να βάλω βίντεο για να μην δίνω ιδέες. Υπάρχει και η εξώλκυση κυλίνδρων αν ψάξεις...

Γενικά αν όλο το άνοιγμα της πόρτας στηρίζεται σε λίγα γραμμάρια μέταλλο όπως του κυλίνδρου, πάντα θα υπάρχει μία βίαια μέθοδος γρήγορη και χωρίς πολύ θόρυβο να τον ανοίγει. Γι' αυτό πιστεύω ότι οι μονοκόμματες σαν της omega plus υπερτερούν και οι τιμές των εξεζητημένων κυλίνδρων πλησιάζουν όσο την κλειδαριά omega. To μόνο που σώζει τους κυλίνδρους είναι ο καταπέλτης της υπόλοιπης κλειδαριάς. Ο mclein είχε αναφέρει σε προηγούμενη ερώτηση μου σχετικά με την απορία σου ότι αν χώσει πχ ένα τσιμπιδάκι μέσα ο επίδοξος διαρρήκτης τότε δεν θα ενεργοποιηθεί ο καταπέλτης. Πιστεύω και με κατσαβίδι αν δεν λυγίσει ο κύλινδρος δεν θα ενεργοποιηθεί ο καταπέλτης. Επίσης έχω δει και με κατσαβίδι και άλλα σύνεργα να ανοίγουν ακριβοί κύλινδροι... Το κατσαβίδι περνάει και το defender γενικά.


Ακόμα γιατί να μην σπάσει η μία βίδα λίγων χιλιοστών που κρατάει τον κύλινδρο με χτυπήματα με την βαριά στον ατσάλινο ακριβό κύλινδρο; Για' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουν παράκεντρα το γλωσσίδι οι κύλινδροι ασφαλείας για να μην φεύγουν από τον μηχανισμό μετά. Και αν το έχουν λίγο παράκεντρα το γλωσσίδι μπορεί να στραβώσει το σίδερο στον μηχανισμό λίγο και να περάσει έξω και ο κύλινδρος.

Spoiler

8qTfiha.gif

Για όνομα...

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Έτσι όπως τα διατυπώνεις, θα τα διαβάσει κανείς αυτά και θα αρχίσουν μετά τα "όλα ίδια είναι", "ότι και να βάλεις...".:ph34r:

Νομίζω είδες κάποια βιντεάκια που ανοίγουν κάποιους κυλίνδρους,  κλπ με σχετική ευκολία και σε έχει πιάσει πανικός. Και σε συνδυασμό με τις υπερβολές που γράφουν οι εταιρείες και οι πορτάδες περί αδιαπέραστων και απαραβίαστων κλειδαριών, κλπ, σου βγαίνει αντίδραση. Μας κοροϊδεύουν!!

Λοιπόν. Είναι πολύ απλό. Μπορείς είτε να δοκιμάσεις κάποια αυτά που γράφεις να δεις ότι απλά ΔΕΝ είναι τόσο απλά τα πράγματα και ούτε παραβιάζονται τόσο εύκολα όσο γράφεις.

Ή μπορείς να πας σε 5-10 κλειδαράδες και να πεις: σε πόρτα ασφαλείας έχω κλειδαριά κυλίνδρου, με τάδε defender και τον τάδε πολύ καλό κύλινδρο. Πως μπορείτε να μου την ανοίξετε και πόση ώρα θα πάρει. 
 

Ναι, ανοίγουν με βίαιες μεθόδους. Όμως ένα ολοκληρωμένο πολύ καλό σετ κυλίνδρου, κλειδαριάς και defender, όχι, δεν ανοίγει με σφυριά και κατσαβίδια ή με εξολκέα και ότι άλλο γράφεις.

Υπάρχουν κύλινδροι που δεν καταλαβαίνουν από εξολκείς.

Υπάρχουν άλλοι που έχουν εντυπωσιακή αντίσταση στο τρύπημα.

Υπάρχουν defenders που χρειάζονται 3-4 δίσκους για να πεις ότι κάτι έκανες. ΑΝ ξέρεις τι κάνεις.

 

Όχι και το καλύτερο παράδειγμα αλλά μπορείς να πάρεις μία ιδέα από ένα ολοκληρωμένο σύστημα εδώ.
 

 

Υπάρχουν λοιπόν προϊόντα που από μόνα τους προσφέρουν μεγάλη ασφάλεια. Πόσο μάλλον αν συνδυαστούν σε ένα ολοκληρωμένο σετ.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, madritistas είπε

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον zevage ότι το ένας σωστός συναγερμός θα πρέπει να διώξει τον κλέφτη πριν καν δοκιμάσει...Θα ήθελα αν έχει κάποιος γνώσεις για ένα τέτοιο σύστημα, π ου μπορούμε να το βρούμε ή έστω πως μπορούμε να το πατενταρουμε!!Δυστυχώς όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...όλοι οι συναγερμοι χτυπάνε αφού μπεις...που η ζημεια πλέον έχει γίνει!!

Εγω ετοιμαζομαι να τοποθετήσω ενα σύστημα με ανιχνευτές τύπου κουρτίνας. Ειναι πιο ακριβό απο τα συμβατικά συστήματα με ανιχνευτές κίνησης και παγίδες στα ανοιγματα. 

Ομως ειναι πιο αποτελεσματικό. Αυτό βέβαια δεν ξερω αν αφορά αυτό thread μιας και εδώ μιλάμε για πορτες ασφαλείας και κλειδαριές.

Πάντως είναι βεβαιο οτι, ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει και μια ή δυο κλειδαριές δεν ασφαλίζουν παρά καθυστερούν τον ερασιτέχνη διαρρήκτη. Ασε που μια καλή και ακριβή κλειδαριά μπορεί να κινήσει την περιεργεια και να το βάλει πείσμα ο "επισκέπτης" και να ξαναεπισκεφτεί την πόρτα πιο οργανωμένος. Οι "επαγγελματίες" δεν εμποδίζονται απο κλειδαριές. Μόνο ενας συνδυασμός κλειδαριάς-συναγερμού-καμερών υπαρχει περίπτωση να ασφαλίσει κατά 80-90%.

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, zevage said:

Η άποψή μου ειναι οτι ο συναγερμός πρέπει να ενεργοποιείται οταν κάποιος πλησιασει στην πορτα (χωρις να εχει καμια δουλειά εκει τη συγκεκριμενη στιγμή) οσον αφορά τις μονοκατοικίες ή απλώσει το χερι του ή το αυτί του, οσον αφορά τις πολυκατοικίες. Αν εχει ξεκινήσει την παραβίαση τοτε θεωρώ οτι ειναι σχετικά αργά.

Κι αυτό θα παίζει με τηλεχειρισμό για την ενεργοποίηση κι απενεργοποίηση του συναγερμού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κι αυτό θα παίζει με τηλεχειρισμό για την ενεργοποίηση κι απενεργοποίηση του συναγερμού;

Οχι απαραίτητα. Αν θέλει κανείς γίνεται και με τηλεχειρισμό και μέσω σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mclein είπε

abloy protec2 οσον αφορα την επιλογη με πομολο (αν και ειναι περιττο γιατι ειναι 2πλης λειτουργιας ο κυλινδρος)

mul-t-lock mt5 / mauer nw5 οσον αφορα τις αλλες δυο επιλογες μου.

αν πρεπει να προσθεσω : evva 4ks Vs kaba experT, παιζουν με διαφορα στηθους κ δεν εχω διαπιστωσει αδυναμιες !

Τελικά λόγω κόστους και επειδή χρειαζόμαστε 6 κλειδιά προσανατολίζομαι στους παρακάτω: CISA 0Α3S2 ASTRAL S ΜΕ ΠΟΜΟΛΑΚΙ , CISA ASTRAL S OA3SO , AGB U-TECH PS.

 

 

17 ώρες πριν, mclein είπε

 

17 ώρες πριν, mclein είπε

 

 

 

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, zevage said:

Οχι απαραίτητα. Αν θέλει κανείς γίνεται και με τηλεχειρισμό και μέσω σύνδεσης.

Αν είναι να βαράει όταν πλησιάζει κάποιος και δεν έχει απαραίτητα τηλεχειρισμό, δεν θα βαράει και σε σένα όταν πλησιάζεις την πόρτα για να μπεις στο σπίτι?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν είναι να βαράει όταν πλησιάζει κάποιος και δεν έχει απαραίτητα τηλεχειρισμό, δεν θα βαράει και σε σένα όταν πλησιάζεις την πόρτα για να μπεις στο σπίτι?

Οι συναγερμοί εχουν ρυθμιση ευαισθησίας ωστε να μην ενεργοποιούνται απο ενα πουλί (πχ περιστέρι και οχι πτεροσαυρο) και ρύθμιση υστέρησης ενεργοποίησης.

Αν εισαι σε διαμερισμα βαζεις για παράδειγμα 30 sec και μπαινοντας μεσα τον απενεργοποιείς. Σε μονοκατοικία βάζεις κατι αναλογο.

Σε αυτους τους χρονους δεν μπορεί ενας διαρρήκτης να περάσει το δευτερο εμποδιο που είναι μια θωρακισμένη πόρτα με μια καλή (διπλή) κλειδαριά.

Επίσης μπορείς απο το εξυπνοτηλεφωνο (smartphone) ή με τηλεχειρισμό (remote control).

Τωρα μη μου πεις για υποκλοπή σήματος τηλεχειρισμού και τέτοια :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, zevage said:

Οι συναγερμοί εχουν ρυθμιση ευαισθησίας ωστε να μην ενεργοποιούνται απο ενα πουλί (πχ περιστέρι και οχι πτεροσαυρο) και ρύθμιση υστέρησης ενεργοποίησης.

Αν εισαι σε διαμερισμα βαζεις για παράδειγμα 30 sec και μπαινοντας μεσα τον απενεργοποιείς. Σε μονοκατοικία βάζεις κατι αναλογο.

Σε αυτους τους χρονους δεν μπορεί ενας διαρρήκτης να περάσει το δευτερο εμποδιο που είναι μια θωρακισμένη πόρτα με μια καλή (διπλή) κλειδαριά.

Επίσης μπορείς απο το εξυπνοτηλεφωνο (smartphone) ή με τηλεχειρισμό (remote control).

Τωρα μη μου πεις για υποκλοπή σήματος τηλεχειρισμού και τέτοια :wacko:

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Έγραψες πιο πάνω ότι ο συναγερμός πρέπει να χτυπάει όταν κάποιος πλησιάζει την πόρτα. Αν δεν είναι απαραιτήτος ο τηλεχειρισμός όπως είπες, όταν πλησιάζεις εσύ την πόρτα (για να μπεις και μετά να απενεργοποιήσεις), πως θα σε ξεχωρίζει από κάποιον ανεπιθυμητο?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Έγραψες πιο πάνω ότι ο συναγερμός πρέπει να χτυπάει όταν κάποιος πλησιάζει την πόρτα. Αν δεν είναι απαραιτήτος ο τηλεχειρισμός όπως είπες, όταν πλησιάζεις εσύ την πόρτα (για να μπεις και μετά να απενεργοποιήσεις), πως θα σε ξεχωρίζει από κάποιον ανεπιθυμητο?

Ή επιθυμητό, βλέπε συγγενή/φίλο που απλά σκέφτηκε να περάσει να σου χτυπήσει το κουδούνι για να ανέβει για έναν καφέ; Ή ο ταχυδρόμος να αφήσει κάτι; Ή ο καταμετρητής της ΔΕΗ να χτυπήσει να του ανοίξει κάποιος να μετρήσει στα ρολόγια;

Τέτοια σενάρια πως θα τα αποφεύγει ο συναγερμός; Ή θα χτυπάει κάθε λίγο και λιγάκι, που θα οδηγήσει στο να τον αγνοούν οι γείτονες, ο ιδιοκτήτης να μην τον ενεργοποιεί για να μην του χτυπάει άδικα και τελικά έτσι να κάτσει η στραβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Έγραψες πιο πάνω ότι ο συναγερμός πρέπει να χτυπάει όταν κάποιος πλησιάζει την πόρτα. Αν δεν είναι απαραιτήτος ο τηλεχειρισμός όπως είπες, όταν πλησιάζεις εσύ την πόρτα (για να μπεις και μετά να απενεργοποιήσεις), πως θα σε ξεχωρίζει από κάποιον ανεπιθυμητο?

Οταν ενα σύστημα συναγερμού ειναι "οπλισμενο", δηλαδή σε ετοιμότητα, και ενας αισθητηρας εντοπίσει παραβίαση του χώρου, περνάει λίγος χρόνος (η υστέρηση ενεργοποίησης που ειπα παραπανω ), ο οποίος είναι ρυθμιζόμενος, για την έναρξη της σειρήνας ή αποστολής κλήσης, sms, ή ειδοποίησης καποιου αρμόδιου (αστυνομια, security). Σ' αυτον το χρόνο ο ιδιοκτήτης απενεργοποιεί (χειροκίνητα ή με τηλεχειρισμό) το σύστημα ωστε να μη γίνει η εναρξη των παραπάνω.

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...