Προς το περιεχόμενο

Αποποίηση "φιλάθλου" ιδιότητας


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα παθιασμένος με το ποδόσφαιρο αλλά και με τα σπορ γενικότερα και σίγουρα όχι με το ποδόσφαιρο, αν και όταν κάποιος με ρωτούσε το έλεγα ότι ήμουν Παναθηναϊκός (α ρε Πατέρα) ψιλό-έκανα χαβαλέ όταν έτρωγε τις πεντάρες ο Ολυμπιακός στο Champions League, είχα πάει 2-3 φορές στο γήπεδο και αυτό ήταν όλο. Επίσης πάντα χλέυαζα τις διάφορες "συμβολικές" διαμαρτυρίες , μποϊκοτάζ κλπ τα οποία τα θεωρούσα ψιλογραφικά και αναποτελεσματικά.

 

Παρόλα αυτά πιάνω σήμερα τον εαυτό μου να είναι αρκετά μεγάλος και με αρκετά ίχνη αξιοπρέπειας για να συνεχίζω να ασxολούμαι και να σπαταλώ χρόνο με πράγματα που έχουν ξεπεράσει κάθε όριο ανοχής και γελιότητας και φτάνουν πια σε στάδια πραγματικά λυπηρά και επικίνδυνα για τον οποιοδήποτε.

 

Μιλάω φυσικά με αφορμή το χθεσινό περιστατικό στον αγώνα Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού με τον τραυματισμό της "Securitίστας" (πλέον έχει χάσει κάθε έννοια ο όρος). Πέρα από τα κλασσικά "καταδικάζουμε τα επισόδεια κλπ" διαβάζω αριστερά και δεξιά απίστευτα πράγματα με κάποιους να λένε "δεν μοιράζοταν βεγγαλικά παρά μόνο καπνογόνα" (λες και αυτό είναι ότι πιο φυσικό), φταίνε οι εισαγγελείς και όχι η ΠΑΕ Π.Α.Ο (μη τυχόν και χάσει η ομάδα) και χεστήκαμε αν κάποιος έχασε και δυο δάχτυλα. Γνωρίζω ότι στο παρελθόν είχαν γίνει και χειρότερα αλλά δε ξέρω, εμένα σήμερα μου την έδωσε ... κάλιο αργά παρά ποτέ θα έλεγα.

 

Έτσι θυμήθηκα μια αστεία "ποινή" που επέβαλαν παλιά σε κάτι τέτοια την "στέρηση φιλάθλου ιδιότητας" και την επιβάλω ο ίδιος στον εαυτό μου (σαν άλλος "αντιστασιακός" που αυτοεξορίζεται στο Παρίσι) και αποποιούμαι την "φίλαθλη ιδιότητά" μου .... θα πάψω πλέον ακόμα και απλά να λέω ότι είμαι Παναθηναϊκός, θα λέω "δεν ασχολούμαι", δεν θα ξαναδώ ούτε ένα λεπτό ποδοσφιρικό αγώνα (θα αλλάζω κανάλι), θα πετάξω ένα πλουζάκι του Βάζελου που έχω, δε θα ξαναεπισκευτώ το contra.gr, εννοείται ότι δε θα παίξω ποτέ ΠΡΟ-ΠΟ, στοίχημα (έχω χρόνια να παίξω έτσι κι αλλιώς), δε θα συμμετέχω πια σε συζήτηση περί ποδοσφαιρικών κλπ, θα αλλάζω κανάλι στα αθλητικά έστω και αν στο απέναντι έχει comedi με την Meg Ryan, γενικά παύω να έχω κάθε σχέση με το θέμα.

 

ΥΓ : Διατηρώ το δικαίωμα να είμαι μέλος σε μια fan-page του Βαζέχα στο Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως ταυτιζεις το ελληνικο ποδοσφαιρο με τον ελληνικο αθλητισμο.

 

Προσωπικα, δεν παρακολουθω ποδοσφαιρο. Και θα συνεχισω να μην παρακολουθω, οσο αυτο απευθυνεται σε μαλακες. Μαλακες με ''Μ'' κεφαλαιο.

 

Μην ξεγραφεις ομως συλλογικα αθληματα οπως το μπασκετ, το βολλευ κτλ, στα οποια το κλιμα ειναι απο καλο εως εξαιρετικο, ειδικα οταν δεν υπαρχουν ντερμπυ ''αιωνιων''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
οσο αυτο απευθυνεται σε μαλακες. Μαλακες με ''Μ'' κεφαλαιο.

 

Ευχαριστούμε ρε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως ταυτιζεις το ελληνικο ποδοσφαιρο με τον ελληνικο αθλητισμο.

 

Προσωπικα, δεν παρακολουθω ποδοσφαιρο. Και θα συνεχισω να μην παρακολουθω, οσο αυτο απευθυνεται σε μαλακες. Μαλακες με ''Μ'' κεφαλαιο.

 

Μην ξεγραφεις ομως συλλογικα αθληματα οπως το μπασκετ, το βολλευ κτλ, στα οποια το κλιμα ειναι απο καλο εως εξαιρετικο, ειδικα οταν δεν υπαρχουν ντερμπυ ''αιωνιων''.

 

Δεν φταιει το ποδοσφαιρο εδω στο βολλευ γυναικων εγιναν οι σφαγες αρα η αποψη σου ειναι λιγο ακυρη!

Και στο ποδοσφαιρο οταν δεν εχει ντερμπι μια χαρα ειναι η ατμοσφαιρα και πολυ καλυτερη απο μπασκετ και βολλευ!

Επισης σε μια χωρα οταν το 60-70% ασχολειται με ποδοσφαιρο ειναι φυσικο να υπαρχουν και περισσότεροι καφροι!

Οτι και να γινει το μπασκετ δεν θα γινει ποτε ποδοσφαιρο παρολο που σαν χωρα μας εχει χαρισει τις περισσοτερες διακρισεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω τον σκοπό ύπαρξης του τόπικ.

 

Ο τόπικ στάρτερ θέλει να του πούμε μπράβο ή να προσηλυτίσει και άλλους να τον ακολουθήσουν σε αυτή την έξοδο από το τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω τον σκοπό ύπαρξης του τόπικ.

 

Ο τόπικ στάρτερ θέλει να του πούμε μπράβο ή να προσηλυτίσει και άλλους να τον ακολουθήσουν σε αυτή την έξοδο από το τίποτα?

 

Μαλλον ηθελε να το μοιραστει με την κοινωτητα και να το κανει ποιο official.Οπως οταν ξεκινας διαιτα το λες στους φιλους σου οπωτε αν πας να φας κατι σου λενε επ κανεις διαιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω τον σκοπό ύπαρξης του τόπικ.

 

Ο τόπικ στάρτερ θέλει να του πούμε μπράβο ή να προσηλυτίσει και άλλους να τον ακολουθήσουν σε αυτή την έξοδο από το τίποτα?

 

Και εγώ δεν καταλαβάινω για το λόγο του παραπάνω post. Ζητάς να σου απαντήσω η απλά δηλώνεις την αδυναμία σου αυτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν έχουμε φιλάθλους -σε γενικές γραμμές. Έχουμε οπαδούς. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Κι εγώ σαν Ολυμπιακός, πίκαρα τους γνωστούς μου "τριφυλλοφόρους" (Μπαρμπής ftw!) μετά το 0-1 αλλά όταν έμαθα ότι μια γυναίκα είχε χάσει δύο δάχτυλα (μετά κυκλοφόρησε η φήμη που δεν ξέρω αν ευσταθεί ότι τελικά της τα κόλλησαν) έχασα κάθε διάθεση να ασχοληθώ περαιτέρω και προτίμησα να καταπιαστώ με το επεισόδιο Carroll - Taylor στην προπόνηση της Newcastle...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήμουν σε ένα σουβλατζίδικο και κατέβαζα δύο διπλόπιττα με απ' όλα όταν ξαφνικά δύο μαλάκες δίπλα μου άρχισαν τα μπουνίδια και μία ξώφαλτση πήρε τον κυρ Μήτσο τον σουβλατζή.

 

Λέω να μην ξαναφάω σουβλάκια ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

 

Υ.Γ. Διατηρώ το δικαίωμα να είμαι μέλος σε μία fan-page για το ελληνικό τζατζίκι στο Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1oν φυσικα και δεν εγραψα οτι οι φιλαθλοι του ποδοσφαιρου ΕΙΝΑΙ μ@λ@κες, εγραψα πως το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα ειναι μια επιχείρηση που απευθυνεται σε μ@λ@κες. Τωρα αν ο καθενας για χ,ψ λογους παρακολουθει ποδοσφαιρο (ναι μεσα σε αυτους συμπεριλαμβανεται το να ειναι μ@λ@κ@ς με iq τυροπιτας) ειναι δικαιωμα του.

 

2ον η βια σε αλλα συλλογικα αθληματα, ειναι εισαγωμενη απο το ποδοσφαιρο. Η 7, η 13 και λοιποι συνδεσμοι, εχω την εντυπωση οτι απο τ αφεντικα του ποδοσφαιρου συντηρουνται και επεκτεινονται, και οχι απο αυτα του μπασκετ και του βολλευ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειναι συναισθηματικα κατανοητος ο topic starter και απολυτα δικαολογημενος αν σκεφτουμε το προσφατο τραγικο γεγονος της κοπελας η τις κοκορομαχιες των δυο μεγαλυτερων συλλογων της χωρας που αποποιουνται τις ολαφανερα κοινες ευθυνες τους.

 

Αλλα ειναι αδικο για την πλειοψηφια των φιλαθλων που μπορει να μην ειναι ολοι μορφωμενοι σχετικα με το φιλαθλο ιδεωδες αλλα δεν ειναι σε καμμια περιπτωση ακραιοι χουλιγκαν ,ουτε θα χτυπιοντουσαν για τις ομαδες τους.Θα ξεκινουσαν απο απλα καυστικα πειραγματακια μεχρι το πολυ,λιγο εντονες διαφωνιες.

 

Οι καφροι ειναι αισχρη και μικρη μειοψηφια αλλα κανουν πολυ θορυβο και τραβανε την δημοσιοτητα.Αν θελησουν οι ΠΑΕ επιτελους να συνεργαστουν σοβαρα μεταξυ τους και με την Πολιτεια μπορουν να τους τσακισουν.Δεν φταινε οι περισσοτεροι φιλαθλοι που στην συντριπτικη τους πλειοψηφια εχουν νορμαλ αντιδρασεις για αυτους.

 

Εγω ειμαι Παναθηναικος ο καλυτερος μου φιλος που τον αγαπω και εκτιμω βαθυτατα Ολυμπιακος.Πηγαινουμε μαζι σε αγωνες του Ολυμπιακου στο Καραισκακη γιατι εχει διαρκειας.Συνηθως καθομαστε στην θυρα 10.

 

Πρεπει να παω οτι η αληθεια ειναι οτι οι φιλαθλοι του Ολυμπιακου ειναι μια χαρα,νορμαλ ανθρωποι οπως και οι αντιστιχοι του Παναθηναικου που εχω δει στη δικο μας γηπεδο.Μερικοι μαλιστα ειναι με τα παιδια τους ,μικρης ηλικιας ,και σιγουρα δεν θα ηθελαν τα παιδια τους να εκτεθουν σε βωμολοχιες και βιαιοτητες.

 

Μαλιστα για να γελασετε λιγο μου συνεβη μια φορα το εξης.Συζηταγαμε με τον φιλο μου και φαινεται κατι ειπα ωστε καταλαβε καποιος που καθοταν απο πισω μου οτι ειμαι Παναθηναικος.'' Σε συ!'',φωναζει στον φιλο μου,εφερες στον ναο ενα Βαζελο???'' Και γυρναει ο φιλος μου και του λεει στο ιδιο τονο. ''Ναι ρε τι θελεις?Ο ανθρωπος ηλθε να δει λιγο σοβαρο ποδοσφαιρο!''

 

Ολοι γελασαμε και το θεμα εμεινε εκει.Κανενας δεν μου ξαναειπε τιποτε και ειδαμε τον υπολοιπο αγωνα φιλικοτατα.

 

Αλλα αν μιλησουμε για τις ''θυρες'' της κολασης,13,7 κ.τ.λ. αυτοι ναι συνεχως κανουνε ασχημιες.

 

Δεν πρεπει ομως οι καλοι φιλαθλοι να απεχουμε γιατι τοτε ειναι σαν να κερδιζουν αυτοι οι λιγοι,και κανουμε κακο και στις ομαδες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...