Προς το περιεχόμενο

/dev/urandom


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό το θέμα θα μετακινούνται οι offtopic συζητήσεις -ειδικά οι μάταιες- που ξεπερνούν κάποια έκταση, ώστε να μην ενοχλούν την παρακολούθηση και συμμετοχή στο αρχικό θέμα

 

 

Και εγω "συμπαθω" το ανοιχτο λογισμικο αλλα καλως η κακως δεν νομιζω πως θα μπορεσει ποτε να συγκριθει με το πληρωμενο για ευνοητους λογους.

1) Το μοντέλο ανάπτυξης ΕΛ/ΛΑΚ κάθε άλλο παρά ασυμβίβαστο είναι με την επί πληρωμή εργασία, ή με την εμπορική δραστηριότητα. Ρίξε π.χ. μια ματιά σε αυτή την μελέτη.

 

2) Σε ό,τι αφορά το κατά πόσο θα μπορέσει να συγκριθεί το λογισμικό ανοικτού κώδικα με του κλειστού, αναφέρω απλά μερικά από τα αμέτρητα opensource projects που υπάρχουν σήμερα και δείχνουν ότι κάνεις λάθος -τουλάχιστον αν αναφέρεσαι σε ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

Linux kernel, Emacs, Vim, BASH, Postfix, Apache, Lighttpd, Nagios, SNORT, Rsyslog, VLC, OGG, Mozilla Firefox, 7-zip, Eclipse, Netbeans, OpenSSL, Xorg, OpenVPN, OpenSSH, Truecrypt, OpenVZ, Vserver, XEN, Java, Perl, Python, Ruby, PHP, CVS, Subversion, Mercurial, Git, OpenBGPd, OpenOSPFd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα ειναι ολα, με αυτη την λογικη μπορω και εγω να παραθεσω μια δεκαπλασια λιστα με επι πληρωμη προγραμματα που εχουν σαρωσει βραβεια ποιοτητας και πρωτοποριας και οχι επειδη ειναι Open Source. Αποψεις ειναι αυτες στην τελικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα είχε νόημα να παραθέσεις μια τέτοια λίστα μόνο αν ισχυριζόταν κάποιος εδώ ότι "το Proprietary λογισμικό δεν θα μπορέσει ποτέ να συγκριθεί με το Open Source", το οποίο δεν συνέβη.

 

Εφόσον εσύ υποστηρίζεις ότι ισχύει το αντίστροφο, κάπως δεν πρέπει και να αιτιολογήσεις την ύπαρξη τόσων open source projects που δε συμβαδίζουν με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει κατι αυτο, πολλοι θελουν να "προσφερουν" και αλλοι θελουν ακομα και να πανε "κοντρα" σε εταιρειες οπως η MS, Apple και αλλες, δεν ειναι περιεργο. Εγω μια φορα ειμαι της αποψης του οτι πληρωνεις παιρνεις, οπως ειπα ομως αυτα ειναι προσωπικες αποψεις του καθενος και αρα σεβαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστό είναι το δικαίωμά κάποιου να έχει προσωπική άποψη, το πόσο σεβαστή είναι η ίδια η άποψη απορρέει από το περιεχόμενο και την τεκμηρίωσή της.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αν ενδιαφέρεσαι να έχεις πληροφορημένη άποψη και όχι απλά προσωπική άποψη ψάξε το λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν μιλάς στα πλαίσια της προσωπικής σου εμπειρίας, θα ήταν σκόπιμο να προσδιορίσεις συγκεκριμένα ποια είναι αυτά τα πλαίσια, αντί να κάνεις μια εντελώς γενική αναγωγή η οποία, αν κοιτάξεις λίγο παρά έξω, θα δεις ότι δεν έχει εφαρμογή.

 

Δεν χρησιμοποιούν όλοι τους υπολογιστές για τα ίδια πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί οχι /dev/null??? Καλύτερα δεν θα ήτανε?

Μην τρώμε και την εντροπία του σύμπαντος με αηδίες

Καλώς σας ξαναβρήκα όλους!

γειά σου NullScan!

 

πολλές άγνωστες λέξεις :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα δεν βγαζει πουθενα αυτη η κουβεντα.....

 

Πολύ συχνά βλέπω αυτή την τακτική σε ιντερνετικές συζητήσεις. Θα το έκανα σε flowchart αλλά ας όψεται η ώρα.

 

Α: Το Χ είναι το-και-το.

Β: Καταρχάς το Χ διαπιστωμένα το-και-το.

Α: Δεν μου λέει κάτι. Είναι προσωπική μου άποψη.

Β: Σίγουρα. Αλλά μην την ανάγεις αυθαίρετα σε γεγονός.

Α: Δεν οδηγούμαστε πουθενά. Έχω δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)το linux δεν ειναι δύσχρηστο

 

Μεχρι και 52 χρονων γυναικα ασχετη που η πρωτη της επαφή με λογισμικο-υπολογιστη ήταν με τα windows χp σήμερα χειρίζεται πολυ καλύτερα το linux.(το χω δει με τα μάτια μου)

 

2)Μου την σπάει να ακούω θα βάλω linux σε παλιους υπολογιστες.

Ναι κανει και σε παλιούς υπολογιστές γιατι εχει απο τα πιο σωστα hardware req.

Αλλα συχνά-πυκνά ακούγεται οτι το linux ειναι για παλιό hardware.Μπορει οχι σε σας αλλα σε μερικούς εχει περασει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...