Προς το περιεχόμενο

ζωή στην Αθήνα


partblah1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το γαματο με την αθηνα ειναι οτι μαθαινεις πολλα πραγματα.απο τυπους εξατμισεων σε μηχανακια(ειδικα την ωρα που εισαι χαλαρος και βλεπεις τον τζακ του λοστ να τρωει τα νυχια του)μεχρι ολο το ρεπερτοριο της ντοπιας(και οχι μονο)φιλοζωικης σκηνης(βλ.σκυλαδικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό ακριβώς είναι το γαμάτο με την Αθήνα. Και το ότι μαθαίνεις χημεία ενώ διαβάζεις το σαμπουάν πάνω στη χέστρα.

 

Η ότι διαβάζεις εφημερίδα και ινσομνια μέσω iPhone, κατ'εμέ το καλύτερο gadget για να περνάει η ώρα στην τουαλέτα :-D

 

Όσο για το παραπάνω quote ti εννοείς γιατί μόλις ξύπνησα και δεν πολύ στροφάρω.

 

---

 

Όσο για τον όρο ζακι/πρεζάκι κλπ ντάξει μην αρχίσουμε να συζητάμε για το θέμα αυτό εφόσον και off topic θα βγούμε και δεν θα βγάλουμε άκρη. Εγώ πάντως όταν στο προηγούμενο ποστ χρησιμοποίησα την λέξη αυτή δεν την έκανα υποτιμητικά απλά όπως όταν μια ομάδα ανθρώπων έχουν ένα κοινό γνώρισμα τους αναφέρεις με βάση αυτό, τώρα το γιατί δε χρησιμοποίησα τον όρο ναρκομανής η τοξικομανής? περισσότερα γράμματα για να γράψεις στις 5 το προς ποστ από το "ζακι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το γαμάτο με την Αθήνα. Και το ότι μαθαίνεις χημεία ενώ διαβάζεις το σαμπουάν πάνω στη χέστρα.

 

αχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχα respect

:mad: <--για την (ασχετη) ειρωνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lucifer.

Μεγάλωσα Αθήνα(Αμπελόκηπους),εχω μείνει στην:Ρόδο,Ηράκλειο,Θεσσαλονίκη(και παραπολλες άλλες περιοχές της Ελλάδας για μικρότερα διαστήματα),κατέβηκα επαρχία(πάνω απ'το αβλακι) και εξακολουθώ να ζω εκεί,η μισή μου οικογένεια μενει Αθήνα.

Όσον αφορά το σκηνικό που είπα wash μου έτυχε μια φορά αλλά επειδή πάω κάθε φορά για καμιά δεκαριά μέρες ή πετάγομαι σουκου,παίρνω αυτοκίνητο αντε να πάρω κανα μετρό για να κατέβω Εξάρχεια. Τη μανα μου ας πουμε την έχουνε ψειρίσει 2-3 φορες,της αδελφής μου πηγαν να της ανοίξουν το σπίτι ενω ήταν μέσα.

Ολα αυτα εμένα δε με πειράζουν και τοσο,οσο με πειράζει η πληρης απουσία μέριμνας για τους τοξικομανείς,ολο αυτο το πράγμα που γινεται με τις αλλοδαπές ολημερίς και κανεις δεν ασχολείται και γενικότερα ολη αυτη η φάση της υποβάθμισης της πόλης.Οι ληστείες των τραπεζών δεν με ενοχλούν και ποσώς με απασχολούν.Επίσης με ενοχλουν οι Αθηναίοι που κυκλοφορούν λες και ειναι ζόμπι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ένα θέμα μόνο να πω σχετικά με τις ´´επιλογές´´. Αλήθεια τελικά σε ποσά διαφορετικά μαγαζιά θα βγητε; Σε 5; Γιατι στο ένα δεν θα βρεις να παρκαρεις, στο άλλο είναι πανάκριβα, στο παραλο έχει τιγκα κόσμο κλπ. Εγώ όταν εμένα Αθηνα ήταν ζήτημα να με κάλυπταν καμμιά 10αρα max μαγαζιά... Το ίδιο και εσάς είμαι σιγουρος... Κάνω λάθος;

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ένα θέμα μόνο να πω σχετικά με τις ´´επιλογές´´. Αλήθεια τελικά σε ποσά διαφορετικά μαγαζιά θα βγητε; Σε 5; Γιατι στο ένα δεν θα βρεις να παρκαρεις, στο άλλο είναι πανάκριβα, στο παραλο έχει τιγκα κόσμο κλπ. Εγώ όταν εμένα Αθηνα ήταν ζήτημα να με κάλυπταν καμμιά 10αρα max μαγαζιά... Το ίδιο και εσάς είμαι σιγουρος... Κάνω λάθος;

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

 

Εγω σκεφτόμουν οτι αν δεν βρεις σε αυτά τα 5 και επειδη θα εχει μεσολαβήσει κανα 2ωρο μεχρι να τα επισκεφτείς ολα,στο τέλος το παρατάς ή πας στο πρώτο που θα βρεις μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ τι κόπτεστε τόσο με τους χρήστες , αφού επιλογή τους είναι που είναι σε όλη αυτή την υπόθεση .. Το ότι τους συμπονούμε ίσα ίσα κακό τους κάνουμε και τους επιβραβεύουμε .. Πείτε με κακό:devil: αλλά έτσι είναι η ζωή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα ειπωθηκανε, καποια πολυ σωστα καποια οχι τοσο...

τα παρακατω επρεπε να αποτελουν ευαγγελιο ως προς την ευστοχια προς την απολυτη αληθεια - με συμπαθεια προς τους υπολοιπους συμφορουμιτες...

 

 

Λοιπόν, ένα-ένα.

 

1) Η εγκληματικότητα προφανώς είναι μεγαλύτερη από ένα χωριό. Μιλάμε για πόλη 5 εκατομμυρίων που είναι πρωτεύουσα, προφανώς όλου του κόσμου οι καμμένοι εδώ θα μαζευτούν πρώτα και ύστερα θα πάνε να κλέψουνε την Stani Bank στο Καστελόριζο. Εγώ έχω την τύχη να μένω σε καλή περιοχή αλλά όταν ήμουν κάτω, έβγαινα κέντρα και εξάρχεια και τέτοια. Δε μου 'χει γίνει ποτέ μανούρα. Ποτέ όμως. Δεν έχω μεν την εμφάνιση φλώρου, αλλά δεν είμαι και κάνας ντουλάπας με ουλές από ξιφολόγχες στη μάπα -απλώς δε ζόριζα την τύχη μου. Και δρόμο έχω κόψει από σκατόστενα, και ντίρλα στην 3ης σεπτεμβρίου έχω σουλατσάρει πολύ μετά τα μεσάνυχτα και απ' όλα. Ξέρω ως που με παίρνει όπως είμαι και για όσο κουβαλάω πάνω μου και ως εκεί. Τώρα αν είσαι 40 χρονών που έρχεσαι να πιάσεις δουλειά, χέστηκες για το τι παίζει στη Σολωμού και στην Ομόνοια και δεν ξέρω και γω που μετά τα μεσάνυχτα, δεν έχεις λόγο να πας εκεί. Απλώς φροντίζεις να μένεις σε αξιοπρεπή γειτονιά.

 

2) Η απόσταση. Κάτι "3ωρα στην κίνηση" και "25 λεπτά μίνιμουμ απόσταση" τα βλέπω και γελάω. Όχι επειδή δεν είναι αλήθεια, αλλά γιατί 25 λεπτά απόσταση στην Αθήνα είναι 2 δήμοι, σε ένα χωριό, είναι αλλαγή νομού. Αν από τη μία άκρη στην άλλη το χωριό σου είναι 250 μέτρα, προφανώς το Γαλάτσι - Μαρούσι θα σου φανεί αιώνας, αλλά ούτε ντουβάρια έχει στους δρόμους ούτε καμπυλώνεται ο χωροχρόνος. Είναι ΜΕΓΑΛΟ το μέρος. Γι' αυτό ακριβώς δεν ψήνεσαι να έρθεις όμως; Προφανώς ξεχνάς αγροτικά και τζιπάρες και τέτοια αν δε θες να γίνεις ποσοστό εγκληματικότητας ο ίδιος, μετρό, ηλεκτρικοί και cult λεωφορεία -τα τελευταία δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά σίγουρα θα περιμένεις λιγότερο για να πας να βρεις την Αννούλα στο Αιγάλεω απ' ότι αν περίμενες το ΚΤΕΛ για να δεις τη Μαριώ στο δίπλα χωριό.

 

Οπότε ναι, το "έλα, σε ένα τέταρτο στη μπλατεία" δεν παίζει, παίζει το "έλα ρε, ψήνεσαι το βράδυ να βρεθούμε ΕΚΕΙ για ένα ποτό;". Σκοτώνει λίγο τον αυθορμητισμό, αλλά τουλάχιστον για αντίβαρο έχεις κάτι χιλιάδες μέρη για επιλογές από το καφενείο, την πλατεία και το κλαμπ του Γιώργη.

 

3) Η ασχήμια. Η Αθήνα είναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΗ πόλη. Δεν είναι Λαμία και Κόρινθος, οκ, αλλά είναι τσιμεντούπολη με ελάχιστα όμορφα σημεία. Αν εσύ θες κεραμίδι και πεύκο και ρυάκια, μην περιμένεις τίποτα τέτοιο. Το παραμικρό, μηδέν, γιοκ. Πρεζάκια; Της πόπης. Όχι ότι αν δεν έρθεις δεν θα υπάρχουν, θα υπάρχουν αλλά δε θα τα βλέπεις. Οπότε αν δεν έχεις πρόβλημα να ξέρεις πως υπάρχουν αλλά σε χαλάει να τα βλέπεις με τα μάτια σου, μην έρθεις, δε λέει. Και αν δεν είσαι από τους ανθρώπους που "νοιώθουν" την πόλη, το χρώμα της, τον παλμό της, την ιστορία της, όλα, μην περιμένεις να τη βρεις ωραία, ούτε και στην καρδιά της Πλάκας.

 

4) Οι Αθηναίοι. Είμεθα μια γκρι μάζα από δίποδα και η μόνη μας έννοια αλληλεπίδρασης είναι να μην πέσει ο ένας πάνω στον άλλο στο πεζοδρόμιο. Οι ρυθμοί μου λένε είναι γρήγοροι -φαντάζομαι πως ναι, εδώ κάθεσαι δεξιά στις κυλιόμενες και ανεβαίνεις από αριστερά για να κερδίσεις δευτερόλεπτα: αν για 20 δευτερόλεπτα χάσεις το Α5, το επόμενο περνάει σε 25 λεπτά και αν πρέπει να ξανα-αλλάξεις μετά, τη γάμησες, καλύτερα να γυρίσεις πίσω. Ως εκ τούτου δεν παίζει χρόνος να πούμε τι κάνουν τα παιδιά όταν σε βρω τυχαία. Κανένα "επ, τι λέει, καλά" και δρόμο. Αν μιλήσεις σε κάποιον που δε βιάζεται, μην ανησυχείς, είμαστε ευγενέστατοι! Επιπλέον δε μας ξέρεις, δε σε ξέρουμε και αν προσπεραστούμε, λογικά δεν πρόκειται να σε ξαναπετύχουμε τυχαία για χρόνια -οπότε δεν παίζουν ταμπού, κουτσομπολιά και επαγωγικά ούτε δηθενιές και προσποιήσεις κτλ. Αν μας ακούσεις να σπάμε κάποιον στο ξύλο, παίρνεις μπάτσους και το ξεχνάς, αν κάνεις το ίδιο, θα στο ανταποδώσουμε με την ίδια αδιαφορία και "κοιτάω τη δουλειά μου και κόψτε το λαιμό σας όλοι". Αν αυτό για σένα είναι απάνθρωπο, μην έρθεις, θα σπαράξει η καρδιά σου.

 

 

οπως και....

 

  • ελα αθηνα αν εχεις μεταφορικο μεσο και λεφτα...
  • δεν θα χεις αγχος μην μου την πεσουν το βραδυ,αν θα βρεις λεωφορειο,ταξι,μετρο κτλ(αν βγαινεις κεντρο) και λεφτα γιατι αργα ή γρηγορα θα θες να πηγαινεις στα κυριλε club/μπουζουκια και να μενεις σε ησυχες περιοχες...
  • Η Αθηνα ειναι 6μυρια κοσμος και οι περισσοτεροι αλλοδαποι(κυριως παρανομοι)ειναι μαζεμενοι στο κεντρο...
  • εν ολιγης τα τελευταια χρονια το κεντρο εχει γινει εδρα απλα για δουλειες και για ψωνια/μπαρ/clubing...
  • θελετε να ζησετε/να νιωσετε για λιγο σαν σε χωριο στην Αθηνα?πολυ ευκολο.πηγαιντε να μεινετε ή να βολταρετε στα προαστεια της Αθηνας ή ανεβειτε σε βουνο (παρνηθα,πεντελη,διονυσο,μαρκοπουλο,λαυριο,μαραθωνα,ν.μακρη,πορτο ραφτη,ραφηνα κτλ.)απο φαρμες,δαση,αγροτικη ζωη μεχρι και λιμνες υπαρχουν...
    Σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο μονιμων κατοικων αθηνας τα παραπανω μερη απλα τα γνωριζει απο μια επισκεψη που χε κανει πριν χρονια...
  • δειτε λιγο στο χαρτη ποσο χωρο πιανει η αττικη και θα καταλαβετε ποια η διαφορα με τα χωρια...
     
  • για τα ναρκωτικα...ακουστε λιγο και την αλλη μερια.τα περισσοτερα χωρια/νησια κτλ που ξερω εχουν σοβαρο προβλημα με τις μικρες ηλικιες.ειναι το ιδιο να βλεπεις 30ατομα να ναι γκολ σε ενα χωριο/νησι και το ιδιο σε ολοκληρη Αθηνα 6μυριων κοσμο να τους βλεπεις μαζεμενους σε συγκεκριμενη περιοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αθηνα ειναι ωραια αν εχεις φραγκα.Τοτε κανεις ζωαρα.Βγαινεις,δεν σε νοιαζει να εισαι ρομποτ οπως η πλειοψηφια,κανεις οτι θες και στα φρυδια σου ολα.

 

Αν δουλευεις 6 μερες την βδομαδα,αλλαζεις 2-3 συγκοινωνιες να πας στην δουλεια και μετα το 8ωρο σου θες και 1-1,5 ωρα να πας σπιτι τοτε εχεις χασει την μπαλα κ δεν το καταλαβαινεις,σε εχει "φαει" η πολη...

 

Να τα βρασω λοιπον τα 800μαγαζια ,τα 90 μπαρακια και 20 μπουζουξιδικα σε ενα τετραγωνο.

 

Στην τελικη αν θες να περασεις καλα/ψωνισεις κτλ κατεβαινεις 3-4 μερες Αθηαν και εισαι αρχοντας.

 

Αναφερομαι σ ενα μεγαλο ποσοστο των κατοικων της πολης.

 

Βεβαια υπαρχουν και περιοχες Ηρακλειο,Φαληρο κ.α. που νομιζεις πως εισαι με μαι απλα μεγαλη πολη...

 

Ακομα κ αν δεν εισαι ευκαταστατος και την παλευεις με μια απλη δουλεια,ποσα χρονια πια να αντεξεις αυτη την ζουγκλα.Οκ οσο εισια πιτσιρικας κατι γινεται,αλλα απο ενα σημειο και μετα μπουχτιζεις,καμπαντιζεσε και θες να την κανεις,να παρεις τα βουνα...

 

Καταληγω στο συμπερασμα πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ τι κόπτεστε τόσο με τους χρήστες , αφού επιλογή τους είναι που είναι σε όλη αυτή την υπόθεση .. Το ότι τους συμπονούμε ίσα ίσα κακό τους κάνουμε και τους επιβραβεύουμε .. Πείτε με κακό:devil: αλλά έτσι είναι η ζωή .

 

Δεν είναι αυτή σωστή αντιμετώπιση για τους χρήστες ναρκωτικών.Κάποιοι άνθρωποι περισσότερο ευαίσθητοι και αφελείς από την μάζα πέφτουν εκεί επειδή δεν έχουν καμια επίγνωση για την μελλοντική κατάσταση. Το θέμα είναι να τον προλάβεις ΠΡΟΤΟΥ πέσει στα ναρκωτικά, κάτι που το σχολείο και η οικογένεια (πολλές φορές ανύπαρκτη για τους χρήστες), δεν το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι συνεχώς και αν καταφέρω να βρω δουλειά επαρχία θα την κάνω.

Δε λέω ωραία η Αθήνα αλλά την απολαμβάνεις μόνο όταν έχεις ελεύθερο χρόνο και λεφτά για πέταμα.

Αφού με τα νέα μέτρα θα δουλεύουμε για ψίχουλα, καλύτερα αλλού να βλέπω και λίγο πράσινο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...