Προς το περιεχόμενο

ζωή στην Αθήνα


partblah1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ολοκληρη κοσμοθεωρια(αστικη συνειδηση την εχω ονομασει) περι του θεματος,αλλα ψιλοβαριεμαι κ θα πω μονο μια πτυχη της..λοιπον, τα προαστεια αποχαρακτηριζουν την αθηνα,ενισχυουν τον αποκλεισμο (οπως χωριο)κ δημιουργηθηκαν απο επαρχιωτες που κατεβηκαν το 70-80(μικροαστισμος).χαζη αισθηση σιγουριας.. παρακαλω οχι χιπικες απαντησεις

wusses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οντως ο LUCIFER έγραψε απλά και εξαιρετικά για το τι εστι βερύκοκο και...Αθήνα!

 

Μεγάλη ευθύνη πάντως για την κακοασχημιά της Αθήνας δυστυχώς έχει ο μακαρίτης ο Καραμανλής και η πολιτική του κατά τη δεκαετία του 70.Μεγάλη η καταστροφή αλλά και να είμαστε ειλικρεινείς με τους εαυτούς μας ακόμη να βρεθεί ενας Ελληνας πολιτικός ή πολιτικός μηχανικός/αρχιτέκτονας με ΟΡΑΜΑ για την ανοικοδόμηση της Αθήνας.Το πρώτο στοίχημα ώστε να αλλάξουμε την πόλη δυστυχώς χάθηκε ΄πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.Βέβαια γίνανε αρκετά σημαντικά έργα αλλά οχι τόσο ώστε να δώσουν τις κατάλληλες βάσεις για να βελτιώσουν στο επιθυμητό επίπεδο το βιοτικό μας επίπεδο.

 

Να ξέρετε ρε παίδες πράσινο δεν είναι ευκολο να κάνουμε στην Ελλάδα.Αλλωστε δεν μας ευνοεί και το κλίμα.Στο Μαρόκο,στην Αιγυπτο στη Νότια Ιταλία και Ισπανία τόσο πνιγμένη στο πράσινο είναι οι πόλεις τους.Μην μου γράφετε κάποιους κήπους με δέντρα στη Βαρκελώνη γιατί....

 

Λογικό είναι σε μια πόλη όπου κατοικούν 5 μιλιούνια να υπάρχουν καλύτερες συνθήκες διασκέδασης/ψυχαγωγία,μόρφωσης,περίθαλης απο εναν νομό των 300.000 ψυχών.

 

Αλλά ρε γμτ μου εκεί που μου τη δίνει κάποιες στιγμές εδώ στην Αθήνα είναι το πάρκινγκ.ΤΡΑΓΩΔΙΑ!Μου χει τύχει παλαιότερα αρκετές φορές να μην βρώ ας πούμε θεση για το κωλοαμάξι μου με συνέπεια να εγκαταλείπω τη προσπάθεια.Επίσης μια φορά επειδή είχε πιάσει παράκρουση κάποιες γκόμενες αναγκάστηκα επι μια ώρα να κάνω κύκλους για να βρω μια κ@λ@θέση ρε γαμ΄@ τη τρέλα μου!Αυτό μου τη δίνει εδώ!

:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη ευθύνη πάντως για την κακοασχημιά της Αθήνας δυστυχώς έχει ο μακαρίτης ο Καραμανλής και η πολιτική του κατά τη δεκαετία του 70.Μεγάλη η καταστροφή αλλά και να είμαστε ειλικρεινείς με τους εαυτούς μας ακόμη να βρεθεί ενας Ελληνας πολιτικός ή πολιτικός μηχανικός/αρχιτέκτονας με ΟΡΑΜΑ για την ανοικοδόμηση της Αθήνας.

 

http://christiannaloupa.wordpress.com/%CE%B7-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5-beautiful-old-athens/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έγιναν ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ.

 

Κρίμα.Δεν είδα ακόμη όλες τις φώτο αλλά μελαγχόλησα.Ειδικά στη παλιά μου πόλη στη Κηφισιά ο βιασμός ήταν ......ανάλογα με τη βόμβα που έριξαν οι Αμερικανοι στη Χιροσιμα.Και δεν τιμωρήθηκε κανένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σωστός άνθρωπος είναι αυτός που φέρεται σωστά ασχέτως των ορίων που του θέτει ο άλλος... Ακόμη και αν εγώ είχα μια οθόνη έξω από το σπίτι μου όπου προέβαλα τι γινόταν μέσα, ο σωστός άνθρωπος δεν θα το σχολίαζε...

 

Από εκεί και πέρα όμως, δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο, όταν αντικείμενο σχολιασμού όμως γίνεται το πότε και εάν βγήκες από το σπίτι σου, το πόσο συχνά σε βλέπω με τον τάδε ή τι αυτοκίνητο έχεις, ή πιανού παιδί είσαι, ή τι βαθμούς έχεις στο σχολείο, συγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι συγκεκριμένο, ούτε υφίστανται κάποια όρια που δεν έθεσα... Τα μόνα όρια που έθεσα ήταν να σηκωθώ και να φύγω στην Αθήνα, απλά...

 

Οι άνθρωποι εκεί πολύ απλά είναι αργόσχολοι, δεν έχουν κάτι να κάνουν πέρα από τα να τρώγονται μεταξύ τους, και αν δεν είσαι ίδιος με αυτούς, δεν σε σώζει τίποτα... Μακρυά και αγαπημένοι όπως λέει και η παροιμία... Τώρα που μένω στην Αθήνα και πηγαίνω 2-3 φορές τον χρόνο όλοι με το σεις και με το σας μου μιλάνε... Πραγματικά ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων στην επαρχία με αηδιάζει για αυτόν τον λόγο, δεν έχω κάτι με τους χωρικούς, και εγώ από χωριό κατάγομαι, αλλά το κουτσομπολιό σε οποιοδήποτε επίπεδο δεν το δέχομαι για κανένα λόγο!

 

 

Νομιζω το ιδανικό, είναι μια μέση επαρχιακή πολη.

Ουτε ενα χωριο με 10 κατοικους που ο ενας σχολιαζει τον αλλον, ούτε και η ανωνυμία που καταληγει και αποξενωση και αλλοτριωση οπως συμβαινει στην αθηνα.

Σε μικρη επαρχιακη πολη, μαλλον εχεις τα καλά των 2 κοσμων. Ολες τις βασικες υπηρεσίες, και την ηρεμια και ανθρωπινους ρυθμους που δεν μπορεις να εχεις στην αθηνα.

 

---------- Προσθήκη στις 16:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:18 ----------

 

Λοιπόν, ένα-ένα.

 

 

 

2) Η απόσταση. Κάτι "3ωρα στην κίνηση" και "25 λεπτά μίνιμουμ απόσταση" τα βλέπω και γελάω. Όχι επειδή δεν είναι αλήθεια, αλλά γιατί 25 λεπτά απόσταση στην Αθήνα είναι 2 δήμοι, σε ένα χωριό, είναι αλλαγή νομού. Αν από τη μία άκρη στην άλλη το χωριό σου είναι 250 μέτρα, προφανώς το Γαλάτσι - Μαρούσι θα σου φανεί αιώνας, αλλά ούτε ντουβάρια έχει στους δρόμους ούτε καμπυλώνεται ο χωροχρόνος. Είναι ΜΕΓΑΛΟ το μέρος. Γι' αυτό ακριβώς δεν ψήνεσαι να έρθεις όμως; Προφανώς ξεχνάς αγροτικά και τζιπάρες και τέτοια αν δε θες να γίνεις ποσοστό εγκληματικότητας ο ίδιος, μετρό, ηλεκτρικοί και cult λεωφορεία -τα τελευταία δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά σίγουρα θα περιμένεις λιγότερο για να πας να βρεις την Αννούλα στο Αιγάλεω απ' ότι αν περίμενες το ΚΤΕΛ για να δεις τη Μαριώ στο δίπλα χωριό.

 

Ναι, αλλα άλλο να κανεις 25 λεπτα οδηγωντας απροσκοπτα και συνεχως μεχρι την διπλανη περιοχή, κι αλλο να εισαι καρφωμενος με πρωτη-δευτερα-φανάρι μες την τρελη κινηση. Στην πρωτη περιπτωση πας χαλαρα, στην δευτερη ειναι αγχωτικο, και το καθε μερα σου σπαει τα νευρα.

25 λεπτα το ενα, 25 λεπτα το αλλο, αλλα εχει διαφορα νομιζω, δεν ειναι το ιδιο.

 

Αν και μια μεση χρονικη αναμονη-διαδρομη ειναι γυρω στην 1 ωρα πιστευω, για αλλη περιοχή και με κάποια κινηση. 25λεπτο μονο εντος της ιδιας περιοχης πιστευω.

 

---------- Προσθήκη στις 16:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:25 ----------

 

στην ροδο απο που ειμαι εγω ειναι πολυ χαλια. πολυ κουτσομπολιο. οι γκομενες ψωνισμενες. και πολλες "μούρες'.

 

Η Ροδος, εκτος απο πανεμορφη, θεωρω οτι ειναι το πιο 'ανεπτυγμενο'-με πολλες εννοιες, μέρος της Ελλαδας.

Η μιση ελλάδα θα θελε να μενει στη Ροδο πιστευω...

Ειχα δει πολλα πραγματα στην Ροδο πριν χρόνια, που στην Αθηνα εκανα πολλά χρονια να τα δω...οχι οτι δεν υπηρχαν, αλλα στην αθηνα παιζει πολυ μετριοτητα. Αντιθετα οι Ροδιτες ήταν και ειναι νομιζω, μπροστα από την υπολοιπη ελλαδα.

 

---------- Προσθήκη στις 16:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:28 ----------

 

wow, που εχουμε φτασει, να θεωρουμε το τραγικο ποσοστο εγκληματικοτητας στην Αθηνα ως οχι κατι τρομερο και να θεωρουμε πως τα μεσα ενημερωσης τα παραφουσκωνουν με τη δικαιολογια παντα πως η Αθηνα ειναι μεγαλουπολη.

 

Τελικα το γεγονος οτι εχουν αρχισει οι κατοικοι της Αττικης να θεωρουν δεδομενο και ρουτινα την εγκληματικοτητα λεει πολλα.

 

Ασχημο πραγμα η συνήθεια...

 

---------- Προσθήκη στις 16:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:29 ----------

 

Σιγά την εγκληματικότητα μωρέ. Ποια είναι πια αυτή η φρίκη, το να στην πέσουν και να σου πάρουν το πορτοφόλι; Χεστήκαμε κι η βάρκα έγειρε, εδώ στο κωλοχώρι το Δανέζικο και υπάρχει περιοχή που σκάνε πυροβολισμοί μέρα μεσημέρι μεταξύ μηχανόβιων και αράβων για το ποια συμμορία θα σπρώξει την πρέζα. Και μιλάμε για πόλη που μαζί με όλα τα κωλοπερίχωρα είναι όση η Σαλονίκη. Και εσάς σας χάλασαν οι πιάτσες, τα πρεζάκια και το 0,1% να σας βγάλουν ένα μαχαίρι και να χάσετε το κινητό σας. Δηλαδή αν αρχίσουν οι βιασμοί και οι συμμοριοπόλεμοι τι θα λέτε, ότι είμαστε η Γάζα;

 

Βαλσαμώ, το Β5 πήγαινε και πηγαίνει Λαρίσης ρε, το Α5 ξεφορτώνει Ακαδημία. Άσε που το Β5 πριν φύγω έκανε κάτι φιδιές μέσα από Καρέα και σου πρηζε τα παπάρια.

 

Εισαι Δανία και δεν εισαι ευχαριστημενος?

 

---------- Προσθήκη στις 16:31 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:30 ----------

 

Η Αθήνα είναι γκ@βλα. Έχεις 1000 λόγους να μη σ'αρέσει, αλλά με το που την δεις*, την περπατήσεις*, τη μυρίσεις*, μάθεις να την περιδιαβαίνεις* και να "συνδιαλέγεσαι" μαζί της, δεν μπορείς να της αντισταθείς στο να ερωτοτροπείς μαζί της.

 

*ότι κάνεις ακριβώς με κάποιον εραστή/ερωμένη.

 

Χαιρετίσματα από Αθήνα.

Μιλάς σοβαρά, ή κάνεις πλάκα?????:fear::fear::fear:

 

---------- Προσθήκη στις 16:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:31 ----------

 

Γεια σας,ένα θέμα μόνο να πω σχετικά με τις ´´επιλογές´´. Αλήθεια τελικά σε ποσά διαφορετικά μαγαζιά θα βγητε; Σε 5; Γιατι στο ένα δεν θα βρεις να παρκαρεις, στο άλλο είναι πανάκριβα, στο παραλο έχει τιγκα κόσμο κλπ. Εγώ όταν εμένα Αθηνα ήταν ζήτημα να με κάλυπταν καμμιά 10αρα max μαγαζιά... Το ίδιο και εσάς είμαι σιγουρος... Κάνω λάθος;

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

 

Πρακτικα μιλωντας, ο μεσος Αθηναιος, ελαχιστες απο τις πράγματι πολλές επιλογες χρησιμοποιεί. Είτε ελλειψη χρημάτων, είτε λογω ελλειψης χρονου, συνηθως τριγυρνας στα ιδια και τα ιδια.

 

Ασε που και πολλοι ψαγμενοι στην επαρχια, ζουν σαν αρχοντες, ερχονται 2-3 μερες καθε μηνα, κανουν τις αγορες τους και τις δουλειες τους, και ξαναγυρνουν στην ησυχια τους αφηνοντας του αλλους στην αθηνα και την τρελα της...

Τουριστας style, χτυπας (στην αθηνα) οτι καλο νομιζεις, και φεύγεις βουρ πισω για επαρχια...

 

Αν και τωρα με τα eshops, αλλα και γενικοτερα την αναπτυξη της επαρχιας, τις αλυσιδες κλπ, μπορεις ανετα να εχεις πολλες (οχι ολες) επιλογες και στην επαρχία πια.

 

---------- Προσθήκη στις 16:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:36 ----------

 

Η Αθηνα ειναι ωραια αν εχεις φραγκα.Τοτε κανεις ζωαρα.Βγαινεις,δεν σε νοιαζει να εισαι ρομποτ οπως η πλειοψηφια,κανεις οτι θες και στα φρυδια σου ολα.

 

Αν δουλευεις 6 μερες την βδομαδα,αλλαζεις 2-3 συγκοινωνιες να πας στην δουλεια και μετα το 8ωρο σου θες και 1-1,5 ωρα να πας σπιτι τοτε εχεις χασει την μπαλα κ δεν το καταλαβαινεις,σε εχει "φαει" η πολη...

 

Να τα βρασω λοιπον τα 800μαγαζια ,τα 90 μπαρακια και 20 μπουζουξιδικα σε ενα τετραγωνο.

 

Στην τελικη αν θες να περασεις καλα/ψωνισεις κτλ κατεβαινεις 3-4 μερες Αθηαν και εισαι αρχοντας.

 

Αναφερομαι σ ενα μεγαλο ποσοστο των κατοικων της πολης.

 

Βεβαια υπαρχουν και περιοχες Ηρακλειο,Φαληρο κ.α. που νομιζεις πως εισαι με μαι απλα μεγαλη πολη...

 

Ακομα κ αν δεν εισαι ευκαταστατος και την παλευεις με μια απλη δουλεια,ποσα χρονια πια να αντεξεις αυτη την ζουγκλα.Οκ οσο εισια πιτσιρικας κατι γινεται,αλλα απο ενα σημειο και μετα μπουχτιζεις,καμπαντιζεσε και θες να την κανεις,να παρεις τα βουνα...

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

 

---------- Προσθήκη στις 16:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:37 ----------

 

Καθε μερα τα ίδια...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1132107&lngDtrID=244

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε ρε παίδες πράσινο δεν είναι ευκολο να κάνουμε στην Ελλάδα.Αλλωστε δεν μας ευνοεί και το κλίμα.Στο Μαρόκο,στην Αιγυπτο στη Νότια Ιταλία και Ισπανία τόσο πνιγμένη στο πράσινο είναι οι πόλεις τους.Μην μου γράφετε κάποιους κήπους με δέντρα στη Βαρκελώνη γιατί....

 

μια χαρα πρασινο εχει στην ισπανια και δεν ενοω κηπους. σιγουρα δεν ειναι τοσο πολυ οπως στις πιο βορειες χωρες οπως στο βελγιο που ειναι η καταρα του αλλεργικου, αλλα κατι εχουν. στην αθηνα τπτ, ολα τα παρκα ειναι της κακιας ωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το ιδανικό, είναι μια μέση επαρχιακή πολη.

Ουτε ενα χωριο με 10 κατοικους που ο ενας σχολιαζει τον αλλον, ούτε και η ανωνυμία που καταληγει και αποξενωση και αλλοτριωση οπως συμβαινει στην αθηνα.

Σε μικρη επαρχιακη πολη, μαλλον εχεις τα καλά των 2 κοσμων. Ολες τις βασικες υπηρεσίες, και την ηρεμια και ανθρωπινους ρυθμους που δεν μπορεις να εχεις στην αθηνα.

 

Όλα τα παραπάνω που περιγράφεις θα ήταν ωραία αν δεν υπήρχαν δύο καταλυτικοί παράγοντες που δεν σου επιτρέπουν να τα χαρείς.

 

Ανεργία και εκμετάλλευση.

 

Αν δε δουλεύεις, δεν σε νοιάζει το περιβάλλον γιατί δεν έχεις φράγκα και χωρίς φράγκα, ψυχική ηρεμία bb.

 

Αν πάλι δουλεύεις, παίρνεις 700€ (στα χαρτιά, στο χέρι 600 και βγάζεις κ το σκασμό, γιατί κι ο απέναντι τόσα παίρνει) και δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ, οπότε η διάθεση για να χαρείς τα παραπάνω, με το αγγούρι που έχεις από πίσω, πάει περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες μερες, με ολη αυτη τη λαιλαπα μέτρων που υποβαθμιζουν σημαντικα το βιοτικο μας επιπεδο, ακουω ολο και συχνοτερα ανθρωπους γυρω μου να λενε οτι 'δεν ειναι πια να ζεις στην αθήνα'(σημ.λες και ήταν ποτέ!) και στοχεύουν αν μπορουν να γυρισουν σε καποια επαρχια(οπου μπορει ο καθενας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενταξει, δεν λεει να ζεις στην πρωτευουσα μιας τριτοκοσμικης χωρας....αλλα ειναι καλα να ζεις στην επαρχια της τριτοκοσμικης χωρας..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...