Προς το περιεχόμενο

Game Development: Ποια σχολη ειναι καταλληλοτερη;


loxagos_snake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εδώ βλέπω να επανεμφανίζεται μια ιστορική παρεξήγηση για τα Τμήματα Μηχανικών ας κάνω μια ρητορική ερώτηση για να ανάψω τη συζήτηση: Για τι ακριβώς είναι λοιπόν τα Τμήματα Μηχανικών; Για ποιο λόγο δεν έιναι για άτομα που θέλουν να μάθουν Προγραμματισμό;

 

Ο προγραμματισμος για εναν μηχανικο ειναι εργαλειο οπως ειναι και τα μαθηματικα για να σου δωσω ενα παραδειγμα. Δεν αντιμετωπιζεται σαν πρωτευον ζητημα υπαρχουν βασικα μαθηματα προγραμματισμου και πριν διαλεξεις κατευθυνση αλλα επισης σαφως και θα παρουσιαστει μπροστα σου αν εσυ το θελησεις. Θα βρεις δηλαδη ευκαιρια να διοχετευσεις το παθος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω...Δεν ξέρω αν το έχω 'πιάσει' καλά, αλλα το Πανεπιστήμιο από ότι έχω καταλάβει σου δίνει κάποιες γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο και από εκεί μπορείς να τις εφαρμόσεις αλλού...Π.χ. ένας απόφοιτος του Φυσικού μπορεί να ασχοληθεί με physics engines λόγω της πείρας του, και ανάλογα φαντάζομαι ότι θέματα όπως η ρομποτική και οι τηλεπικοινωνίες στους Η.Μηχανικούς θα μπορούν να συμβάλλουν σε θέματα ΑΙ και δικτύωσης αντίστοιχα, έτσι;

 

 

Όλοι μπορούν να ασχοληθούν με όλα. Το πανεπιστήμιο σου ανεβάζει το επίπεδο. Σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης. Σου μαθαίνει (δια της απουσίας διδασκαλίας) πως να ψάχνεις. Δεν είναι ένα μαύρο κουτί που μπαίνεις μέσα και βγαίνεις με τη super-δύναμη "γνώση φυσικής". Φυσικά, όσο πιο πλούσιο είναι το πρόγραμμα σπουδών, τόσο περισσότερα ερεθίσματα έχεις.

Γι αυτό, διάλεξε τη σχολή με τις περισσότερες προοπτικές. Είτε ΕΜΠ είτε Πολυτεχνείο Κρήτης. Και αυτό στην Πάτρα (όχι οι ΗΜΜΥ, το άλλο) καλό είναι, αλλά κλείνει μόνο του τα φτερά του. Είναι ένα πρόβλημα που είσαι από σαλόνικα και λογικά δεν θα θέλεις να φύγεις από εκεί, αλλά χωρίς να γνωρίζω σίγουρα, δεν νομίζω ότι είναι καλύτερο το τμήμα εκεί. Για τις πληροφορικές δεν έχω άποψη. Μπορεί να σου ταιριάζουν καλύτερα...

 

Το πρόβλημα πάντως είναι η εικόνα που έδειξε ο javavall. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος νομίζει ότι είναι περιττή στον προγραμματισμό η καλή γνώση αλγόριθμων και φυσικά πολυπλοκότητας.

Γενικώς, αυτό το WTF, μπορεί να μοιάζει αστείο, αλλά εγώ το βλέπω σαν την πηγή πολλών προβλημάτων. (Μην αρχίσω με την κουλτούρας της ημιμάθειας στην Ελλάδα, που εξετάζει αποκλειστικά και μόνο αν μπορείς να βρεις και να χειριστείς ένα εργαλείο για να κάνεις τη δουλειά σου...)

 

Και μετά απ' όλα αυτά, να πω: Όσοι δίνετε, αφοσιωθείτε στη δουλειά σας και αφήστε τους ονειρικούς συνειρμούς! Το σύστημα με το οποίο δίνεται, σας επιτρέπει να προβληματιστείτε κατόπιν εορτής, ευτυχώς. Καλή επιτυχία!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάνετε το λάθος να θεωρείτε το software ως αντικείμενο "τέχνης" ή "μαγείας". Το μη στοιχειώδες software είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο σύστημα, συχνά πιο πολύπλοκο από μια μηχανή, ένα κτήριο ή μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Για το λόγο αυτό οι γνωσεις και ο τρόπος σκέψης ενός μηχανικού είναι απαραίτητες όταν αναπτύσσεται software (επαναλαμβάνω όχι σε "στοιχειώδη" κλίμακα).

 

Μάλιστα στα περισσότερα από τα τμήματα που προαναφέρθηκαν υπάρχει μάθημα Software Engineering (με αυτόν ή με κάποιον παρόμοιο τίτλο). Προφανώς ο καλός προγραμματισμός αποτελεί θεμελιώδες υπόβαθρο (και όχι παράπλευρο εργαλείο) οποιουδήποτε μηχανικού λογισμικού, στην ίδια λογική που τα μαθηματικά και οι αρχές της στατικής αποτελούν θεμελιώδες υπόβαθρο της γνώσης ενός πολιτικού μηχανικού (και όχι παράπλευρο εργαλείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα στα περισσότερα από τα τμήματα που προαναφέρθηκαν υπάρχει μάθημα Software Engineering (με αυτόν ή με κάποιον παρόμοιο τίτλο).

Προφανώς ο καλός προγραμματισμός αποτελεί θεμελιώδες υπόβαθρο (και όχι παράπλευρο εργαλείο) οποιουδήποτε μηχανικού λογισμικού, στην ίδια λογική που τα μαθηματικά και οι αρχές της στατικής αποτελούν θεμελιώδες υπόβαθρο της γνώσης ενός πολιτικού μηχανικού (και όχι παράπλευρο εργαλείο).

 

Για το πρώτο, ναι, υπάρχει τέτοιο μάθημα.

Αλλά τελικά είναι αμπελλοφιλοσοφίες χωρίς αντίκρυσμα.

 

Για το δεύτερο συμφωνώ αλλά και πάλι στην πράξη το πράγμα χαλάει.

Ειδικά στους πολιτικούς μηχανικούς ΑΠΘ τα μαθηματικά είναι από τα πιο παραμελημένα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πραγματικά να ασχοληθείς με τον τομέα προσπάθησε να φύγεις για έξω. Πάρε ένα καλό χαρτί και κάνε τις γνωριμίες σου. Έξω μπορείς να ξεχωρίσεις ευκολότερα αν είσαι καλός και θα δεις πράγματα που εδώ δεν θα τα δεις. Γιατί αν θες να δουλέψεις επαγγελματικά με τους καλύτερους πρέπει να φύγεις έξω έτσι και αλλιώς ειδικά έτσι που έχουμε γίνει κιόλας.

 

Παραθέτω απο εμπειρία οτι το να μπεις σε μια εταιρεία στην silicon valley που κάποια στιγμή ζητούσε junior game programmer με μόνη απαίτηση τρελές δυνατοτητες σε C σου έκαναν ένα online test 5 ωρών(προτιμούσαν βέβαια τον καλύτερο χρόνο) που έπρεπε να φτιάξεις κάποια προγράμματα. Και αυτό πριν καν απο την συνέντευξη. Άσχετο με το θέμα αλλά είναι ενδεικτικό τι ζητούσαν για μια θέση junior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω για το αν αξιζει εννοω περα απο το αν σου αρεσει (δεδομενα μου αρεσει)

ρωταω αν και τωρα μετα την κριση υπαρχει δουλεια...και αν τα λεφτα μπορει να ειναι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην πρεπει να σπουδασω γιατι ακομα ειμαι 16...

Αλλα αν προχωρησω σιγουρα δεν θα ηθελα να μεινω Ελλαδα

Αλλα θελοντας και μη καποια χρονια θα αναγκαστω να κατσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως PhD candidate στα γραφικά Η/Υ να σας πω πως το βασικό πτυχίο σε καμία περίπτωση δεν παίζει ρόλο σχετικά με το τι ειδίκευση θα έχει κάποιος (είτε ονομάζεται game development, είτε δίκτυα κλπ).

 

Όποιος ενδιαφέρεται φυσικά αξιοποιεί τις γνώσεις που παίρνει από την σχολή του και έπειτα για περισσότερη εξάσκηση αλλά και ειδίκευση (και ίσως έρευνα) πάει σε ένα καλό μεταπτυχιακό στον ανάλογο τομέα.

 

Π.χ ένα κορυφαίο μεταπτυχιακό στο game development που προτείνεται και από κορυφαίους καθηγητές εδώ στην Ελλάδα είναι του Hull:

 

http://www2.hull.ac.uk/pg/11/science/computing/games-programming.aspx

 

στο οποίο δέχονται και πολλά παιδιά από την Ελλάδα. Συγκεκριμένα από το ΤΕΙ Αθήνας που έχω τελειώσει έχουν γίνει δεκτοί (και το έχουν τελειώσει) 3 γνωστοί μου. Αντίστοιχα από το ΕΚΠΑ και το ΟΠΑ καμία 15 ακόμα άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ επειδή είσαι μικρός θα σου πω την άποψη μου χωρίς να είμαι απόλυτος στην θέση μου. Ξεκινάς απο μια καλή σχολή στην Ελλάδα με καλό πρόγραμμα μαθημάτων. Περισσότερο προτιμάς softwaradiki σχολή και όχι τόσο hardwaradiki. Το διάστημα αυτό μαθαίνεις να προγραμματίζεις καλά και αρχίζεις να φτιάχνεις προγραμματάκια. Όταν γίνεις καλός σε μια γλώσσα πιάνεις μια πλατφόρμα ανάπτυξης ή μαθαίνεις καμιά free μηχανή γραφικών με μερικούς φίλους με την ίδια κάυλα με εσένα και φτιάχνετε παιχνιδάκια ώστε να έχεις ένα μικρό portfolio. Κυνηγάς ένα μεταπτυχιακό με αναγνώριση έξω πάνω στον τομέα και απλά το τρένο έχει ξεκινήσει .... Εγώ αυτό θα έκανα.

 

Στην Ελλάδα μην περιμένεις και πολλά ! Εδώ δεν θα έχουν τα λεφτά να αγοράσουν καμια μηχανή γραφικών της προκοπής ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφερει εμενα η αναπτυξη game αλλα ο προγραμματισμος πιο πολυ...εξαλου νομιζω αν ξερεις προγραμματισμι μπορεις να κανεις ενα υποτιποδες game...

Προτεινετε καμια ιδιωτικη σχολη? Γιατι δεν ειμαι και απο τους καλυτερους στο σχολειο για να περασω πανεπηστημιο (νομιζω θελει 14, ...μορια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφερει εμενα η αναπτυξη game αλλα ο προγραμματισμος πιο πολυ...εξαλου νομιζω αν ξερεις προγραμματισμι μπορεις να κανεις ενα υποτιποδες game...

Προτεινετε καμια ιδιωτικη σχολη? Γιατι δεν ειμαι και απο τους καλυτερους στο σχολειο για να περασω πανεπηστημιο (νομιζω θελει 14, ...μορια)

 

Για να γίνει ένα game δεν χρειάζεται ένα μόνο άτομο... αφήνω εσένα να το βρεις μέσα απο την ενασχόληση σου με το αντικείμενο. Όσον αφορά βαθμούς για πανεπιστήμιο εσύ φτιάχνεις το μέλλον σου και είναι στο χέρι σου να εκπλήξεις τον εαυτό σου. Βάλε στόχο να πετύχεις . Εναλλακτικές κοιτάς μετά τις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το κεφάλαιο να ανοίξεις δικιά σου εταιρεία τότε δεν σου χρειάζεται το πανεπιστήμιο, διαφορετικά προσπάθησε να περάσεις σε κάποιο αντίστοιχο τμήμα σε πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα οταν παρω με το καλο το πτυχιο δεν θα μου αρκει ε? θα πρεπει να παρω κατι σαν την ειδικοτητα στην ιατρικη? δηλαδη να ειμαι σε κατι εξειδικευμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφερει εμενα η αναπτυξη game αλλα ο προγραμματισμος πιο πολυ...εξαλου νομιζω αν ξερεις προγραμματισμι μπορεις να κανεις ενα υποτιποδες game...

Προτεινετε καμια ιδιωτικη σχολη? Γιατι δεν ειμαι και απο τους καλυτερους στο σχολειο για να περασω πανεπηστημιο (νομιζω θελει 14, ...μορια)

 

Σοβαρός προγραμματισμός χωρίς ανώτατη εκπαίδευση δεν υφίσταται. Ακόμα και στα παιχνίδια.

Η απόδειξη ; Δες τι γνώσεις έχουν όσοι γράφουν παιχνίδια της προκοπής ή βιβλία γι΄αυτά.

Η στάθμη τους είναι τουλάχιστον σε μεταπτυχιακό επίπεδο σε κάποιον παρεμφερή τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...