Προς το περιεχόμενο

πως μπορω να σε καποιες σελιδες να βαλω κωδικο προσβασης ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα εννουσα εαν θα μπορουσα να βλεπω καπου τα username τα οποια θα δημιουργισω εγω, για την προσβαση στη σελιδα που εβαλα προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
βασικα εννουσα εαν θα μπορουσα να βλεπω καπου τα username τα οποια θα δημιουργισω εγω, για την προσβαση στη σελιδα που εβαλα προστασια.

 

Το πας αλλού το θέμα τώρα. Εσυ θέλεις να έχεις απ'ότι κατάλαβα εγγεγραμένους χρήστες και να βλέπεις ποιοι είναι συνεδεμένοι. Με το script για προστασία σελίδων με κωδικό δε γίνεται.

 

Θα πρέπει να φτιάξεις μια βάση δεδομένων με 3 πεδία (id , username , password) . Μετά από μια φόρμα θα που θα βρίσκεται στο site σου θα πρέπει να καταχωρούνται τα στοιχεία που βάζει ο χρήστης (στην φόρμα) στα αντίστοιχα πεδία της βάσης δεδομένων.

Στο Login θα γίνεται έλεγχος αν τα στοιχεία εισόδου είναι σωστά , και φυσικά θα πρέπει να έχεις ορίσει ποιες περιοχές δε θα είναι προσβάσιμες σε μη μέλη.

 

Στα λέω πολύ γενικά , αλλά δεν είναι απλό το θέμα. Θα πρέπει να μάθεις Php , sql ή σε περίπτωση που δεν έχεις την διάθεση , να χρησιμοποιήσεις κάποιο cms (joomla , Drupal) που όλα αυτά που ζητάς τα έχει έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αι σιχτίρ με τις βλακείες σας..!

Έσβησα έναν ολόκληρο φάκελο με uploads κατα λάθος !!! :cry: :cry: :cry: :cry:

 

 

(Ο τρόπος με το htaccess μου φάνηκε πιο εύκολος.. Ένα απλό κειμενάκι είναι.. σιγά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ενημερωτικά να αναφέρω πως όσοι χρησιμοποιούν Joomla μπορούν να δοκιμάσουν και το ContentPassword, το οποίο είναι τρομερά βολικό εφόσον θες να δώσεις την υποτυπώδη προστασία σε μια σελίδα εύκολα και γρήγορα.

 

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να παρακαμφθεί από κακόβουλους χρήστες - το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε περιπτώσεις που το περιεχόμενο που ήθελα να προστατεύσω δεν ήταν και κανένα κρατικό μυστικό (δεν θα το χρησιμοποιούσα δηλαδή για να προστατεύσω τα wireframes για το επόμενο τρομοκρατικό μου χτύπημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...