Προς το περιεχόμενο

αρχάριος Πως να ξεκινήσω?


VagosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ είχα ξεκινήσει με GW-BASIC στο γυμνάσιο (ως μαθητής) το 1988 και με AmigaBASIC στον Commodore Amiga 500 μου το 1989. :-)

 

(φυσικά ... από τότε κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι...) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, απλά μας το παίζει παλαιός

 

To παίζει ή είναι? :P

 

Όχι ρε παιδιά, δεν "το παίζει" τίποτα! :lol:

 

Πράγματι, με αυτές τις γλώσσες και τότε ξεκίνησα και το θυμάμαι με πολύ νοσταλγία! :-)

 

Εκτός και εάν ο ippo00 μου "την είπε" έμμεσα ότι είμαι "παπούς" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ξεκ με pascal??Δεν νομιζω οτι θα του χρ σε τιποτα!! Εγω σου λεω φιλε να μαθεις C++ , Java.αμα διαβασει τιποτα δεν ειναι δυσκολο!!Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να περασει ολη την ιστορια του προγραμματισμου...καλυτερα να μαθει κατι που χρ σημερα..για να μπορει να δει αμεσα αποτελεσματα!!

 

---------- Προσθήκη στις 22:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:19 ----------

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ξεκ με pascal??Δεν νομιζω οτι θα του χρ σε τιποτα!! Εγω σου λεω φιλε να μαθεις C++ , Java.αμα διαβασει τιποτα δεν ειναι δυσκολο!!Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να περασει ολη την ιστορια του προγραμματισμου...καλυτερα να μαθει κατι που χρ σημερα..για να μπορει να δει αμεσα αποτελεσματα!!δικη σου η αποφαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ξεκ με pascal??Δεν νομιζω οτι θα του χρ σε τιποτα!! Εγω σου λεω φιλε να μαθεις C++ , Java.αμα διαβασει τιποτα δεν ειναι δυσκολο!!Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να περασει ολη την ιστορια του προγραμματισμου...καλυτερα να μαθει κατι που χρ σημερα..για να μπορει να δει αμεσα αποτελεσματα!!

 

Ας μην είμαστε αφοριστικοί! Υπάρχουν αρκετοί λόγοι υπέρ του να ξεκινήσει κανείς από μία γλώσσα σαν την Pascal. Από εκεί και πέρα, κι εγώ νομίζω (πλέον) ότι εάν μπορεί* κανείς να ασχοληθεί με ΜΟΝΟ ΜΙΑ γλώσσα είναι καλύτερο να δουλέψει με C++, αλλά το πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσει κανείς ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ σε αυτήν είναι κάτι που σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση.

 

*το μπορεί το λέω με την εξής έννοια: μπορεί οι σπουδές ή/και η εργασία κάποιου να τον αναγκάσουν/αναγκάσει να ασχοληθεί με πολλές γλώσσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μπορεί να έχει όλα τα misconceptions για τον προγραμματισμό... Να δούμε τι θα πει ο παππούς ο έμπειρος... :P

 

Α, αυτός που είχε ασχοληθεί με τα "common misconceptions" στο άλλο φόρουμ που ανέφερες τις προάλλες ΔΕΝ ήμουν εγώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες είναι οι γλώσσες σαν την pascal που αναφέρεις?

 

Βασικά ... κυρίως η Pascal και τα υπερσύνολα της (Delphi)! :lol: Διαδικαστική γλώσσα (αλλά όχι με την ίδια "αυστηρότητα" στο συντακτικό) ήταν (παλιά) και η QBasic/QuickBasic.

 

---------- Προσθήκη στις 22:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:28 ----------

 

Πότε είπα ότι ήσουν εσύ? Στο thread είπα ότι ήσουν...

 

Αυτό ναι! Αλλά ΕΚΕΙΝΟΣ ο συμφορουμίτης δεν γράφει πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ειπα για να βοηθησω!!!!εκανα και εγω καποτε αλλα!!!!!!!δεν νομιζω οτι μου εμαθε και πολλα...και ασε και που δεν εχει καμια ..μα καμια σχεση!!!τελος παντων , ενα καλο βιβλιο ειναι "Μαθετε την C++ σε 24 Ωρες" εκδ. Γκιουρδας..ειναι ευκολονοητο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ... κυρίως η Pascal και τα υπερσύνολα της (Delphi)! :lol: Διαδικαστική γλώσσα (αλλά όχι με την ίδια "αυστηρότητα" στο συντακτικό) ήταν (παλιά) και η QBasic/QuickBasic.

 

---------- Προσθήκη στις 22:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:28 ----------

 

 

Αυτό ναι! Αλλά ΕΚΕΙΝΟΣ ο συμφορουμίτης δεν γράφει πλέον!

Ποιον εννοείς ? Εγώ λέω για αυτό το thread.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...