Προς το περιεχόμενο

αρχάριος Πως να ξεκινήσω?


VagosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

Δεν θεωρούμε την C++ μόνο (ή κυρίως) αντικειμενοστραφή. ...

...

 

Χαίρομαι για αυτό! :)

 

To βιβλίο του Stroustroup είναι κυρίως εγχειρίδιο αναφοράς.

Ο σκοπός του είναι να καταφεύγεις σ' αυτό για να διευκρινίσεις/μελετήσεις κάποια λεπτότερα ζητήματα που δεν θίγονται αλλού. ...

...

 

Δεν διαφωνώ σε αυτά και δεν είπα κάτι διαφορετικό!

 

...

...Και κατ εμένα, για να μάθει κάποιος περισσότερα πράγματα είναι ΚΑΚΗ επιλογή.

 

Δεν είπα ότι είναι διδακτικό σύγγραμμα! Το "ΚΑΚΗ" επιλογή είναι άποψη σου με την οποία διαφωνώ προσωπικά. Έχεις τις απόψεις σου, έχω τις δικές μου, προχωράμε παρακάτω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το πρώτο που μαθαίνεις είναι τα loops και το if, αυτά είναι σχεδόν ίδια σε όλες τις γλώσσες,

απο εκεί και πέρα μπορείς να γράφεις μικρά προγράμματα που λύνουν απλά προβλήματα για πειραματισμό αλλά μόλις θα πας να παίξεις με κάτι λίγο πιο σύνθετο θα καταλάβεις οτι πρέπει να ασχοληθείς με Object Oriented programming - εκεί κατα τη γνώμη μου το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις το Eclipse και να διαβάσεις Java απο το δωρεάν Thinking in Java.

 

Το να μάθεις μια γλώσσα ή να μάθεις προγραμματισμό είναι πολύ σχετικό σαν έννοια,

π.χ. μπορεί να φας τη ζωή σου με pointers στη C++

μπορεί να διαβάζεις ένα μήνα για να καταλάβεις την λογική του OO χωρίς να μάθεις τίποτα χειροπιαστό

μπορεί να μάθεις να φτιάχνεις μικρά πράγματα σε C++, μετά να νομίζεις οτι έμαθες, και στο τέλος να συνειδητοποιήσεις οτι απο ΟΟ δεν ξέρεις τίποτα

μπορεί στο τέλος να καταλάβεις πως δουλεύει το ΟΟ αλλά να μην μπορείς να το αξιοποιήσεις καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που μαθαίνεις είναι τα loops και το if, αυτά είναι σχεδόν ίδια σε όλες τις γλώσσες,

απο εκεί και πέρα μπορείς να γράφεις μικρά προγράμματα που λύνουν απλά προβλήματα για πειραματισμό αλλά μόλις θα πας να παίξεις με κάτι λίγο πιο σύνθετο θα καταλάβεις οτι πρέπει να ασχοληθείς με Object Oriented programming - εκεί κατα τη γνώμη μου το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις το Eclipse και να διαβάσεις Java απο το δωρεάν Thinking in Java.

 

Το να μάθεις μια γλώσσα ή να μάθεις προγραμματισμό είναι πολύ σχετικό σαν έννοια,

π.χ. μπορεί να φας τη ζωή σου με pointers στη C++

μπορεί να διαβάζεις ένα μήνα για να καταλάβεις την λογική του OO χωρίς να μάθεις τίποτα χειροπιαστό

μπορεί να μάθεις να φτιάχνεις μικρά πράγματα σε C++, μετά να νομίζεις οτι έμαθες, και στο τέλος να συνειδητοποιήσεις οτι απο ΟΟ δεν ξέρεις τίποτα

μπορεί στο τέλος να καταλάβεις πως δουλεύει το ΟΟ αλλά να μην μπορείς να το αξιοποιήσεις καθόλου

 

Και η Java μια χαρά επιλογή είναι! Το βασικό είναι όποιος ενδιαφέρεται να ξεκινήσει να μαθαίνει προγραμματισμό να ξεκινήσει από κάπου! Θα τον βρει τον δρόμο του μετά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείστε τα μάτια, πάρτε βαθιά ανάσα, κοιταχτε μέσα στην άβυσσο της ψυχης σας και θα δείτε σιγα-σιγα ενα φωτεινο "C++" να ανατέλει.......

 

Ξέρω, δεν είναι λογικο επιχείρημα, αλλά σε αυτό το ερώτημα εχουν εξαντληθεί όλα... τον λόγο έχει η μεταφυσικη πλεόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είπα ότι είναι διδακτικό σύγγραμμα!

Το "ΚΑΚΗ" επιλογή είναι άποψη σου με την οποία διαφωνώ προσωπικά. Έχεις τις απόψεις σου, έχω τις δικές μου, προχωράμε παρακάτω. ;)

 

Nαι, αλλά το συστήνεις σε ένα thread όπου πρωταρχικά αφορά καθοδήγηση για αρχάριους.

Ανεξαρτήτως αυτού, πιστεύω ότι είναι γενικά κακή επιλογή για διάφορους λόγους.

 

Ένα τέτοιο βιβλίο εστιάζει υπερβολικά σε λεπτομέρειες που στην πράξη έχουν μικρή σημασία ενώ ταυτόχρονα

ο αναγνώστης χάνει την συνολική εικόνα που απαιτεί η σωστή κατασκευή ενός (μεγάλου) προγράμματος

Είναι καλό ως εγχειρίδιο αναφοράς. Αν χρειαστεί να διευκρινιστεί κάτι απλώς το ανοίγεις και

το μελετάς τη στιγμή που το χρειάζεσαι. Ή αν θέλεις να δεις λεπτομερώς κάτι συγκεκριμένο που δεν ξεκαθαρίζεται αλλού.

 

Κάποιος θα μάθει πολύ περισσότερα αν μελετήσει τεχνικές βελτιστοποίησης κώδικα πχ. από τη σειρά των GEMs

(game gems, AI, GPU gems, sound gems, graphics engine gems κλπ), αλγοριθμική, μηχανές ήχου/γραφικών

αρχές κατασκευής compilers κλπ παρά να διαβάσει ένα βιβλίο σαν του Stroustroup.

Πχ. το (δύσκολο) βιβλίο του Ebelry περιγράφει σχεδόν πλήρως μια μεγάλη μηχανή γραφικών και δείχνει ποιά είναι και πώς

αντιμετωπίζονται σε επαγγελματικό επίπεδο τα περισσότερα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει ο προγραμματιστής στην

πράξη. Εστιάζει σε σημαντικές πρακτικές λεπτομέρειες και τεχνικές αλλά διατηρώντας στην οπτική του αναγνώστη την μεγάλη εικόνα.

Από το βιβλίο του Stroustroup τι να μάθω ; πώς να συντάσσω τα templates και την κλάση string ;

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, αυτή είναι η υποκειμενική αποψή μου.

 

Το αξιοπρόσεκτο είναι ότι οι περισσότεροι που επιμένουν σε βιβλία σαν του Stroustroup είναι - σύμπτωση άραγε ; - κυρίως "αμπελλοφιλόσοφοι" που

διδάσκουν προγραμματισμό σε σχολές αλλά μεγάλα/σοβαρά προγράμματα ΔΕΝ έχουν γράψει - ρωτήστε τους !!!!

( Όσοι ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία θα δυσαρεστηθούν που το λέω αλλά είναι αλήθεια, δυστυχώς )

 

Αντίθετα, όσους γκουρού έχω συναντήσει (όχι πολλοί) και τους ρώτησα σχετικά, μου το είπαν από μόνοι τους :

"μελέτα τεχνικές και την εφαρμογή τους στην συνολική εικόνα. Ότι λεπτομέρειες χρειαστούν θα τις μελετάς εν διαβάσει καθώς μελετάς την τεχνική."

Και όποιος, σαν αυτούς, έχει γράψει μηχανή γραφικών των 100000 γραμμών που χρησιμοποιείται σε βιομηχανικές ή ιατρικές εφαρμογές,

εύλογα έχει πιο σεβαστή άποψη από κάποιον "αμπελοφιλόσοφο".

 

(και πάλι τονίζω ότι είναι η προσωπική μου άποψη - δεν θέλω να θίξω κανέναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@smirnov: Είπαμε: έχεις τις απόψεις σου, άλλοι έχουν τις δικές τους κοκ. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε όλοι! Πάμε παρακάτω!

 

---------- Προσθήκη στις 19:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:12 ----------

 

Κλείστε τα μάτια, πάρτε βαθιά ανάσα, κοιταχτε μέσα στην άβυσσο της ψυχης σας και θα δείτε σιγα-σιγα ενα φωτεινο "C++" να ανατέλει.......

 

Ξέρω, δεν είναι λογικο επιχείρημα, αλλά σε αυτό το ερώτημα εχουν εξαντληθεί όλα... τον λόγο έχει η μεταφυσικη πλεόν

 

Ωραίος! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά link που ίσως να ενδιαφέρουν κάποιους:

 

Από το δικτυακό τόπο του Bjarne Stroustrup (είναι ο άνθρωπος που σχεδίασε και υλοποίησε τη γλώσσα προγραμματισμού C++), στη σελίδα

 

http://www2.research.att.com/~bs/bs_faq.html

 

αξίζει τον κόπο να διαβάσει κανείς την κατηγορία Learning C++, όπου τίθενται διάφορα ζητήματα όπως (μεταξύ άλλων):

 

What is the best book to learn C++ from?

How long does it take to learn C++?

Knowing C is a prerequisite for learning C++, right?

Should I learn a pure OO language before C++ to become a real OO programmer?

How do I start learning C++?

What's the best way to improve my C++ programs?

Does it matter which programming language I use?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...