Προς το περιεχόμενο

Η Google «σταματά να χρησιμοποιεί Microsoft Windows»


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λές να βάλουνε Apple Osx ? :lol:

 

Πλάκα πλάκα , καλή κίνηση για να γίνει μετά καμια άλλη επίθεση και να έχουν να κράζουνε και την Apple !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς η είδηση εχει την δικη της ιστορικη αξια αλλα περισσοτερο οτι πλεον ο γιγαντας θελει να δειξει κατι...οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις και μαλλον στοχευει καπου...

 

μήπως το κάνατε spyware τώρα;

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόφαση φέρεται να ελήφθη τον Ιανουάριο, όταν η Google ανακοίνωσε ότι χάκερ που δρούσαν από το έδαφος της Κίνας υπέκλεψαν δεδομένα από χρήστες υπηρεσιών της Google

 

Όπως υπενθυμίζει το Reuters, η εταιρεία λογισμικού προστασίας McAfee είχε ανακοινώσει τότε ότι οι χάκερ εκμεταλλεύτηκαν ένα κενό ασφάλειας στον Internet Explorer της Microsoft.

 

Δε μπορω να το δω σαν κατι παραπανω απο μια ανουσια ειδηση με σκοπο τη δημιουργια εντυπωσεων.

 

Χακερ υπεκλεψαν δεδομενα απο χρηστες υπηρεσιων της google, μεσω κενου ασφαλιες του ΙΕ. Και τι σχεση εχει αυτο με το λειτουργικο των windows?

 

Ετσι και αλλιως η google εχει δικο της browser και δικες της εκδοσεις linux based λειτουργικων. Δεν χρειαζεται αφορμη για να μην χρησιμοποιει προιοντα MS για εσωτερικη καταναλωση.

 

Αλλα φυσικα θα συνεχισει να προωθει 100% τις υπηρεσιες της και μεσω των MS προιοντων γιατι το αντιθετο θα ηταν αυτοκτονια.

Οποτε τι θελουν να μας πουν? Οτι ο ΙΕ δεν ειναι ασφαλης Browser? Και αυτο ειναι ειδηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω ακριβως την αυτοκτονια. Υπαρχει πολυς κοσμος που θελει να δοκιμασει κατι διαφορερικο. Οσον αφορα εμενα εχω δοκιμασει αρκετες διανομες Linux, παντα απογοητευομαι οτι υπαρχουν τοσες πολες διανομες και νεες εκδοσεις καθε δυο μηνες που τα παραταω. Πιστευω οτι εαν ολοι οι εργαζομενοι γυρω απο το Linux αποφασισουν να ενωσουν τις δυναμεις τους τοτε η MS εχει αποκτησει ΠΟΛΥ μεγαλο προβλημα. Η google ειναι η κρισιμη μαζα που μπορει να κανει κατι τετοιο. Οπως και να εχει η MS πλεον δεν παιζει μονη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux ειναι ισως το καλυτερο λειτουργικο συστημα που υπαρχει αυτη την στιγμη. Ανοιχτο, πληρως παραμετροποιησημο, ασφαλες, διανομες για ολα τα γουστα και πανω απ'ολα... υποστηριξη απο γιγαντες του κλαδου του ευρυτερου τομεα της πληροφορικης και μη.

 

Ευαλωτα λειτουργικα σαφως υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν. Η δομη του linux ομως ειναι τοσο στερεα, που σου επιτρεπει να το θωρακισεις απο κινδυνους και να τους αναχαιτησεις.

Αυτα εχω να πω μετα απο ενα χρονο χρησης του Arch linux.

 

Οσον αφορα τη Google, σιγουρα θα ωφεληθει και η ιδια αλλα και η κοινοτητα απο αυτην της την κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πιστευω πως γινεται για 2 λογους.

1 η microsoft ειναι αποδεδειγμενα ο μεγαλυτερος κλεφτης λογισμικού (ρωτα την apple) και εχει υποθει πολλες φορες οτι η microsoft εχει επιτειδες αφησει τρυπες ασφαλειας σε συνεργασια με την NSA για να παρακολουθει τα pc με windows.

πιο απλα αν εχεις windows και η microsoft θελει να κλεψει τα δεδομενα σου μπορει. Η google και η apple ειναι οι πρωτοι στοχοι.

 

2 . απο την στιγμη που εχεις ανοιξει πολεμο με την microsoft ειναι γελοιο να χρησιμοποιεις τα προιοντα του εχθρου. Το να απαγορευσεις windows σε εναν κολοσο κ αρχιγκουρου της πληροφορικης ειναι ενα μεγαλο αντεπιχειρημα στο καθε ασχετο και βλακα υπευθυνο IT που θεωρει τα windows οτι καλυτερο υπαρχει και φευγουν πολλες χιλιαδες σε αδειες και cals απο την βλακεια του καθε ασχετου. Ασε για το εχω ζησει ατο πετσι μου αυτο.

 

Μπραβο στην google αντε ειναι καιρος να ακολουθησουν και αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να το κάνουν τελικά. Αντε να φορμαρουν κάθε εταιρικό λάπτοπ. Εδώ κΑλά καλά το συνκ δε δουλεύει στα λινουξ και μακ.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να το κάνουν τελικά. Αντε να φορμαρουν κάθε εταιρικό λάπτοπ. Εδώ κΑλά καλά το συνκ δε δουλεύει στα λινουξ και μακ.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Ειναι η πιο ευκολη αυτοματοποιημενη διαδικασια που υπαρχει.

Τι νομιζεις, οτι στα Internet cafe κανουν φορματ καθε βδομαδα στα Windows χειροκινητα; :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νομιζεις, οτι στα Internet cafe κανουν φορματ καθε βδομαδα στα Windows χειροκινητα; :lol::lol::lol::lol:

 

Στα internet cafe δεν κάνουν φορματ μόνο αναβάθμιση χρησιμοποιούν το Steady State.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαγορεύσουν τελείως τα windows πως θα δοκιμάζουν πως παίζουν τα προγράμματα τους σε Windows?

Προφανως θα εχουν ορισμενα test boxes τα οποια θα χρησιμεουν γι αυτην και μονο την δουλεια.

 

Αλλα η εργασια των υπαλληλων θα γινεται σε Linux και MacOS X.

 

Και οι web designers καποτε ειχαν test boxes με ΙΕ6, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σερφαραν ή εψαχναν πληροφοριες με αυτον.

 

Εμενα παντως μου κανει εκπληξη οτι δεν εκαναν αναφορα στο FreeBSD/PC-BSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ πιστεύω πως θα ισχύσει η "απειλή".

 

Διακυβέβονται πολλά και τα περισσότερα δεν τα γνωρίζουμε.

Επίσης, μπορεί να είναι ανταγωνιστές σε πολλά πεδία, αλλά υπάρχουν και άλλα τόσα που τα συμφέροντά τους πηγαίνουν χεράκι-χεράκι.

 

Σε λίγο καιρο θα δούμε κάποιο άλλο δημοσίευμα που ίσως να μας δίνει κάποια ιδέα για τα ανταλλάγματα που θα έχει πάρει η google για να άρει την απόφασή της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ πιστεύω πως θα ισχύσει η "απειλή"

 

Ποια απειλη ακριβως;

 

Ολες μα ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν λιστα με ποιες συσκευες επιτρεπεται να φερεις στην δουλεια, για να σιγουρεψουν το interoptability και την ασφαλεια δεδομενων. Πολυ απλά η google εξαιρει τα windows απο αυτην την λιστα, επειδη -κατα την google- τα windows δεν ανταποκρινονται στις απαιτησεις. Τοσο απλά.

 

Αυτο σημαινει οτι οι υπαλληλοι δεν μπορουν να managάρουν δεδομενα/servers της εταιριας, να γραφουν κωδικα και γενικα να κανουν δουλεια σε υπολογιστες microsoft windows. Δεν ακουστηκε πουθενα τιποτα για παυση της υποστηριξης των windows απο τα προϊόντα της google. Δηλαδη σε consumer επιπεδο δε ισχυει κανενα break up ή απειλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...