Προς το περιεχόμενο

Σεμινάριο και Πιστοποίηση για Joomla!


xpor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά δεν έχω εμπειρία με τις πιστοποιήσεις σε linux αλλά απ ότι έχω ακούσει το λένε έτσι επειδή είναι πολύ δύσκολο, περιλαμβάνει δοκιμασίες που όταν τις ολοκληρώσει κάποιος καλύπτει τα objectives που έχουν θέσει αυτοί που τη δημιούργησαν έτσι ώστε να μπορεί απευθείας να εργαστεί σε μία εταιρεία που ζητά εργαζόμενους με αυτές τις προδιαγραφές.

 

Αυτή είναι και η δουλειά των πιστοποιήσεων σε γενικές γραμμές. Αποδεικνύουν εξειδίκευση σε συγκεκριμένες τεχνολογίες, σε διάφορα επίπεδα.

Ίσως αν το όνομα της πιστοποίησης ήταν Certified Joomla User να "ταίριαζε" περισσότερο στα αντικείμενα που φαίνεται οτι καλύπτει και να μη γινότανε τόσος ντόρος για την ύπαρξή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σωστά τα λες είναι hands on experience το RHCE. Πάλι δεν είσαι ο guru αλλά ξέρεις να κάνεις κάποια πράγματα πρακτικά. Ούτε dump papers ουτε τίποτα δεν σε σώζει. Απο την άλλη CISA CISSP PMI κτλ είναι καλά γιατί για να τα πάρεις και να είσαι certified ζητάνε κάποια χρόνια προυπηρεσία στο αντικείμενο. Οπότε όταν την πάρεις έχει σίγουρα εμπειρία. Δεν θα συγκρίνω το joomla φυσικά με τίποτα με αυτές τις κατηγορίες καθώς μιλάμε για άλλο πραγμα.

 

Όσον αφορά το joomla. Αν θέλει κάποιος να κάνει μαθήματα να μάθει κάποια πραγματα δεν είναι κακό. Σαν πιστοποίηση όμως όχι απο την εταιρεία δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως. Αν προσθέτει κάτι να το έχεις ? Εγώ δεν θα έδινα αν και δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με WEB. Θα προτιμούσα κάτι που να παρέχει ευρύτερες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CompTIA δίνει πιστοποίηση Linux.

Δε βασίζεται σε κάποια διανομή. Δε βασίζεται πουθενά.

Η Infotest όπως και η CompTIA είναι μία εταιρεία που η δουλειά της είναι να δημιουργεί και να πουλάει πιστοποιήσεις.

Η κάθε πιστοποίηση στοχεύει σε ένα συγκεκριμένο target group. Η συγκεκριμένη πιστοποίηση της infotest για το joomla ενδεχομένως να απευθύνεται στη γραμματέα που κάνει τις ανανεώσεις στο site και ο εργοδότης της να πληρώσει για να την εκπαιδεύσει και να την πιστοποιήσει.

 

Πάντως όλοι οι φορείς πιστοποίησης έχουν ξεκινήσει και βγάζουν πιστοποιήσεις επαγγελματικής κατάρτισης. Σου κάνω κόπι πέιστ μερικά από διάφορους φορείς για να δείς τι έρχεται απ έξω...

 

Αγροτικά

- Βιολογική Γεωργία

- Τα πρότυπα AGRO του AGROCERT

 

Οικονομία και Διοίκηση

- Εξυπηρέτηση πελατών σε Τράπεζες, πολυκαταστήματα και super markets

- Μεσίτες αστικών συμβάσεων και εκτιμητές ακίνητης περιουσίας

 

Παιδαγωγικά

- Παιδαγωγικές μέθοδοι - Εκμάθηση μέσω Η/Υ και χρήση πολυμέσων

 

Περιβάλλον - Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ)

 

Πολιτισμός και Αθλητισμός

- Management Αθλητικών Οργανισμών

 

Τεχνικά και Μεταφορές

- Φυσικό Αέριο

- Εφαρμογή και έλεγχος συστήματος HACCP

 

Τουρισμός

- Εξυπηρέτηση πελατών σε ξενοδοχεία

- Εξυπηρέτηση επισκεπτών σε τουριστικά αξιοθέατα

 

IVQ Diploma in Women's Hairdressing (6902-61)

IVQ Diploma in Barbering (6902-62)

IVQ Diploma in African Caribbean Women's Hairdressing (6902-63)

IVQ Advanced Diploma in Women's Hairdressing (6902-64)

IVQ Advanced Diploma in Barbering (6902-65)

IVQ Advanced Diploma in African Caribbean Women's Hairdressing (6902-66)

International Award in Hairdressing Salon Reception (6902-71)

International Advanced Awards in Hairdressing

International Advanced Award Working in the Professional Hairdressing Industry (6902-72)

International Advanced Award Women's Haircutting (6902-73)

International Advanced Award Colouring Hair (6902-74)

International Advanced Award Perming Hair (6902-75)

International Advanced Award Styling Women's Hair (6902-76)

International Advanced Award Cutting Men's Hair (6902-77)

International Advanced Award Cutting Beards and Moustaches (6902-78)

International Advanced Award Providing Face Massage (6902-79)

International Advanced Award Providing Professional Shaving Services (6902-80)

International Advanced Award Cutting African Caribbean's Women's Hair (6902-81)

International Advanced Award Perming and Neutralising African Caribbean Women's Hair

(6902-82)

International Advanced Award Relaxing African Caribbean Women's Hair (6902-83)

International Advanced Award Styling and Finishing African Caribbean Women's Hair (6902-84)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολες και δεν αποτελούνται απο μία μόνο εξέταση. Όπως πχ και για το entry level OCA δεν υπάρχει μία μόνο εξέταση. Εκεί είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και προηγούνται ακόμα και beta exams πριν βγει μια εξέταση.

 

Θα σε ρωτήσω κάτι όμως .

Ξέρεις γιατί το RHCE θεωρείται το jewel crown των linux certs ?

 

ή γιατί τα CISA CISSP είναι καλοπληρωμένα ?

Για να απαντήσω στον Aztec τα CISA, CISSP και γενικά τέτοιου είδους certifications είναι καλοπληρωμένα γιατί είναι απαιραίτητη η προυπηρεσία. Αυτό δείχνει σε έναν εργοδότη ότι το συγκεκριμένο άτομο όχι μόνο έκατσε, διάβασε και πέρασε τις εξετάσεις είτε γραπτές είτε πρακτικές, αλλά έχει και εμπειρία μικρή ή μεγάλη επάνω στο θέμα. Και μην κρυβόμαστε όλοι μας τελειώσαμε μια σχολή αλλά εαν δεν δουλέψεις δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά από αυτά που διδάχτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να απαντήσω στον Aztec τα CISA, CISSP και γενικά τέτοιου είδους certifications είναι καλοπληρωμένα γιατί είναι απαιραίτητη η προυπηρεσία. Αυτό δείχνει σε έναν εργοδότη ότι το συγκεκριμένο άτομο όχι μόνο έκατσε, διάβασε και πέρασε τις εξετάσεις είτε γραπτές είτε πρακτικές, αλλά έχει και εμπειρία μικρή ή μεγάλη επάνω στο θέμα. Και μην κρυβόμαστε όλοι μας τελειώσαμε μια σχολή αλλά εαν δεν δουλέψεις δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά από αυτά που διδάχτηκες.

 

Αφού το εξήγησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω εμπειρία με τις πιστοποιήσεις σε linux αλλά απ ότι έχω ακούσει το λένε έτσι επειδή είναι πολύ δύσκολο, περιλαμβάνει δοκιμασίες που όταν τις ολοκληρώσει κάποιος καλύπτει τα objectives που έχουν θέσει αυτοί που τη δημιούργησαν έτσι ώστε να μπορεί απευθείας να εργαστεί σε μία εταιρεία που ζητά εργαζόμενους με αυτές τις προδιαγραφές.

 

Αυτή είναι και η δουλειά των πιστοποιήσεων σε γενικές γραμμές. Αποδεικνύουν εξειδίκευση σε συγκεκριμένες τεχνολογίες, σε διάφορα επίπεδα.

Ίσως αν το όνομα της πιστοποίησης ήταν Certified Joomla User να "ταίριαζε" περισσότερο στα αντικείμενα που φαίνεται οτι καλύπτει και να μη γινότανε τόσος ντόρος για την ύπαρξή της.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....πάμε ρε γερά!!

 

Και εις ανώτερα....firefox user και δε συμμαζεύεται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλά εγώ δεν θέλω το πιστοποιητικό αλλά θέλω μόνο να μάθω τι είναι αυτό το jooomla που σε 3 χρόνια θα έχουμε ξεχάσει και το όνομά του.

δηλαδή για 5 σεμινάρια θα πρέπει να δώσω 350 ευρώ;και αν είμαι στόκος και δε μου φτάνουν τα 5 σεμινάρια τι γίνεται;

 

θα μου κάνετε καλύτερη τιμή για τα επόμενα;; έτσι για να ξέρω ρωτάω γιατί μου περισσεύει κάπου ένα χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλεπουν τα ματακια μου :shock:.

Δε με λες, εχουν δουλεια;

 

συνηθως, κυριες και κυριοι >40

παιζει ρολο η περιοχη δηλ τα φραγκα που διαθετουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά για ενημέρωση,

 

το τμήμα social media στην διαφημιστική που εργάζομαι αυτή τη στιγμή απασχολεί 3 άτομα.

 

πέρασε λίγο έτσι... αλλα ας το αναλύσω λίγο παραπάνω...

 

social media, αυτά τα 3 άτομα ασχολούνται με την δημιουργία youtube channels / facebook fan pages / twitter / και που να σηκωθούν κάποια banners, σε ποια blogs ή άλλα μεγάλα site. Κοιτάνε τι νέο trend υπάρχει και γενικά προτείνουν το λεγόμενο 360 campaign που θα παίξει και αν αξίζει να παίξει.

 

όλα μέρα λοιπόν είναι στο fb και έχουν δουλειά και δουλέυουν 10 ώρες την ημέρα. Δεν είμαι υπέρ στα φροντιστήρια τέτοιου τύπου, αλλά ναι τα social media σήμερα έχουν δούλεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...