Προς το περιεχόμενο

Σεμινάριο και Πιστοποίηση για Joomla!


xpor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επισκέπτης
Πιστοποίηση για το Alpha CMS της UMBRELLA Consulting ΤΩΡΑ... δίνω όσο όσο

 

Τρομάζω και μόνο στην ιδέα...

Μη του δίνετε ιδέες του Δελαπόρτα και σκάσει με καμία super-duper πιστοποίηση δημιουργίας CMS (με MVC αλλά SaaS) και μας πάρει όλα τα λεφτά...γιατί σίγουρα θα είναι ακριβό...μιλάμε για ποιότητα, όχι αστεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές τους άσχετους αλλά όχι και απατεώνες.... Φυλάξου και λίγο...

 

Όταν στην ίδια τιμή που είχε η εξέταση ΚΑΙ των 2 ενοτήτων (hardware+software) στην Αμερική η infotest χρέωνε τη ΜΙΑ μόνο εξέταση (δηλαδή για το ίδιο χαρτί πλήρωνες 2πλά εξέταστρα) ε ναι είναι καρααπατεώνες.Όχι απλά απατεώνες.

Μάλον εσύ πρέπει να φυλάγεσαι με αυτά που λες και όχι εγώ φιλαρακι.Άμα δεν ξέρεις καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.Στο λέει κάποιος που τα λούστηκε από πρώτο χέρι.Ήμαρτον με τους απατεωνίσκους στο Ελλαδιστάν.Θέλουν να βγάλουν και γλώσσα και από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα δε λες και κάτι. Επειδή 3 μέλη , 2 άλλων πολύ γνωστών φόρουμ δε το θεωρούν κακό να πάρει κάποιος την πιστοποίηση αυτή το χρησιμοποιείς για επιχείρημα?

 

Προσωπικά θεωρώ παιδικό κάποιος να προσδοκά σε κάτι καλύτερο επαγγελματικά έχοντας την πιστοποίηση για Joomla. Δηλαδη τι θεωρείται? Desiginer? ΟΧΙ Developer? ΟΧΙ? Τι ακριβώς τον πιστοποιεί οτι είναι?

 

Προσωπικά νοιώθω λίγο άσχημα με τον ευατό μου , που δεν είμαι ακόμα σε σημείο να μπορώ να φτιάξω ενα mini cms (σε λίγο καιρό θα μπορώ) και πολλές φορές έχω καταφύγει στην λύση του Joomla χρησιμοποιώντας ελάχιστες απ τις δυνατότητές του. Αν έχω και πιστοποίηση ουσιαστικά θα έχω και "χαρτί" που να αποδεικνύει την έλλειψη γνώσεων μου. :fear: Ανούσιο λοιπόν !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε λες και κάτι. Επειδή 3 μέλη , 2 άλλων πολύ γνωστών φόρουμ δε το θεωρούν κακό να πάρει κάποιος την πιστοποίηση αυτή το χρησιμοποιείς για επιχείρημα?

 

 

Φυσικά και όχι. Δεν είναι επιχείρημα. Απλά υπήρξε η πεποίθηση οτι το postαρισμα αυτού του θέματος σε άλλα sites θα τύχει της ίδιας, ίσως και χειρότερης αντιμετώπισης.

Δεν ξέρω αν είχες την υπομονή να διαβάσεις όλα τα posts μέχρι εδώ, απλά ήταν too much όλο αυτό το μένος και οι χαρακτηρισμοί.

Δεν είναι κακό να κρίνουμε, να κατακρίνουμε να απορρίπτουμε. Όλα δεκτά.

Οι χαρακτηρισμοί, η κακία και η υπερβολική καχυποψία όμως δεν βοηθούν σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγω πως είναι πεταμένα λευτά...αλλά σκεύτομαι και την αντίπερα όχθη...έχω φίλους που μου έχουν πει....ρε συ που μπορώ να μάθω joomla...έλεος σκέυτηκα και εγώ...να που υπάρχουν όμως άτομα...

 

Το δεύτερο που θα ήθελα να πω είναι...ότι εαν είναι επιπέδου του στύλ ecdl καλύτερα σταματήστε το πρίν αρχήσετε...όλα αυτα τα σεμινάρια ξεχωρίζουν αυτούς που έχουν πατήσει το power στο pc τους απο αυτούς που το ψάχνουν ακόμα...

 

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι θεωρείται? Desiginer? ΟΧΙ Developer? ΟΧΙ? Τι ακριβώς τον πιστοποιεί οτι είναι?

 

Ανειδίκευτος εργάτης στο web για μαζική παραγωγή αμφιβόλου ποιότητας ιστοσελίδων, ο οποίος παίρνει 700 μικτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανειδίκευτος εργάτης στο web για μαζική παραγωγή αμφιβόλου ποιότητας ιστοσελίδων, ο οποίος παίρνει 700 μικτά

 

 

ή γραμματέας σε μικρή επιχείρηση που ανανεώνει τις "ανακοινώσεις" στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πάντα θεωρούσα τις πιστοποιήσεις έναν καλό τρόπο για μια εισαγωγή σε έναν τομέα το μόνο περίεργο που εντόπισα στο θέμα είναι ότι η πιστοποίηση δεν είναι official απο τους δημιουργούς . Επίσης αρκετές πιστοποιήσεις είναι δύσκολες και απαιτούν κόπο και χρόνο. Δεν δείχνουν εμπειρία αλλά ότι έχεις μια επαφή με το αντικείμενο. Ίσως αν η πιστοποίηση ήταν official μιλούσαμε υπο άλλη βάση.

 

Επίσης η εξέταση τι είναι ? πρακτική ή θεωρητική ? Αν ήταν πρακτική και έπρεπε να φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο site σε λίγο χρόνο βρίσκοντας τα κατάλληλα modules σύμφωνα με τα ζητούμενα σίγουρα η ποιότητα θα ανέβαινε. Αν είναι ένα απλό multiple choice τότε προσωπικά δεν έχει και πολύ αξία. Φυσικά για κάποιον που δεν ξέρει και θέλει να πάει να παρακολουθήσει κάνα σεμινάριο να μπει στο νόημα ουδέν πρόβλημα. Σημασία έχει να μάθει κάποια πράγματα στο τέλος και όχι τόσο το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως ακριβώς θα είναι η εξέταση για Joomla αλλά απ όσο γνωρίζω, όλες οι τεχνικές πιστοποιήσεις της Microsoft, όπως π.χ. Microsoft Certified Systems Administrator ή Microsoft Certified Application Developer είναι πάρα πολύ δύσκολες και απαρτίζονται μόνο από multiple choice ερωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολες και δεν αποτελούνται απο μία μόνο εξέταση. Όπως πχ και για το entry level OCA δεν υπάρχει μία μόνο εξέταση. Εκεί είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και προηγούνται ακόμα και beta exams πριν βγει μια εξέταση.

 

Θα σε ρωτήσω κάτι όμως .

Ξέρεις γιατί το RHCE θεωρείται το jewel crown των linux certs ?

 

ή γιατί τα CISA CISSP είναι καλοπληρωμένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...