Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε τηλεόραση με μεγάλη κατανάλωση ηλ/κού ρεύματος σε κατάσταση αναμονής;


dazeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούπς ! Θα το έχω υπ' όψιν ... Κι εγώ έλεγα να βάλω σε σειρά ένα αμπερόμετρο ή να πιάσω την αμπεροτσιμπίδα :lol: Ξεφεύγει λιγάκι απο τα όρια του απλού καταναλωτή, δεν νομίζεις ; ;)

Διαφωνώ. Πλέον έχουν βγει πολύ απλοί μετρητές watt που είσαι σαν μπρίζα σούκο και έχουν και μια lcd οθόνη που δείχνει τη μέτρηση.

 

 

...

Φανταζομαι οτι το επομενο βημα θα ειναι να καταλαβενουν οτι κοιμασαι!(ροχαλητο-detector κι ετσι)

Φαντάσου κρεβατοκάμαρα ζευγαριού, όπου η γυναίκα να σφαλιαρώνει τον άντρα της γιατί ροχαλίζει και κλείνει η τηλεόραση.

-ΜΗ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙΣ, θέλω να δω τηλεόραση

:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Διονύση χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου, με ποιο τρόπο έκανες τις μετρήσεις; Όργανο, συνδεσμολογία, κλπ

 

 

με ενα βατομετρο που εχω που μπαινει στην πριζα σαν αυτο που αναφερεις και σε επομενο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί αγόρασα ένα «wattομετρο» και έκανα κάποιες δοκιμές (περισσότερο απο περιέργεια). Έχω μια philips flat 23in με ονομαστική κατανάλωση <1W σε κατάσταση stand-by. Το όργανο έδειξε ... 11W ακατέβατα και η τιμή δεν άλλαξε ακόμα κι όταν ... έκλεισα την τηλεόραση απο το διακόπτη. Οπότε εκτός της άσκοπης κατανάλωσης, έχουμε και επιβεβαίωση αυτού που έγραψε ο DioNiSis

...

τελος το να την κλεινεις απο το κουμπι στην οθονη δεν εχει διαφορα οταν το κουμπι ειναι αφης ή τυπου μπουτον.

 

Έκανα και άλλες δοκιμές και διαπίστωσα οτι ΚΑΙ το πλυντήριο καίει 9W σε κατάσταση OFF! Είναι σχετικά σύγχρονο, με διακόπτη On/off και χωρίς οθόνες LCD.

 

Συμπέρασμα: Έχοντας απλώς αυτές τις συσκευές στην πρίζα (κι ας είναι στο OFF) πληρώνω αέρα 25 ευρώ το χρόνο. Το κόστος δεν είναι σημαντικό, αλλά αποφάσισα να επενδύσω 20 ευρώ σε πρίζες και πολύμπριζα με διακόπτη ON/OFF (που τα προστατεύει και απο υπερτασεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@isay

αν έχεις χρόνο δεν κάνεις και κανέναν έλεγχο να μας πει αν καίει τίποτα ο υπολογιστής κλειστός. βασικά όχι αν, γιατί καίει, αλλά πόσο καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείνεις και το τροφοδοτικό, από το διακοπτάκι πίσω, τίποτα. :-)

 

το τροφοδοτικο της corsair που εχω εγω καιει ακομα και με κλειστο το διακοπτακι πισω, 13watt. με ανοιχτο διακοπτακι γυρο στα 23-27w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο της corsair που εχω εγω καιει ακομα και με κλειστο το διακοπτακι πισω, 13watt

Δε θα έπρεπε και πρώτη φορά το ακούω. Ο μηχανικός αυτός διακόπτης είναι απευθείας στην είσοδο της τάσης.

 

Σιγουρευτείτε πως ξέρετε 100% τί μετράτε και πώς, ότι τα όργανα μέτρησης χρησιμοποιούνται σωστά για τους σκοπούς μέτρησης, πως είναι αξιόπιστα και πως το αποτέλεσμα απέχει πολύ από όρια σφάλματος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει πολλες φορες γιατι και εμενα μου φαινοταν περιεργο, 13watt, 0,06A. δεν το εχω ανοιξει να δω που ειναι ο διακοπτης για την εγγύηση.

σε αλλα τροφοδοτικα του το δοκιμασα εδειχνε κανονικα 0watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει πολλες φορες γιατι και εμενα μου φαινοταν περιεργο, 13watt, 0,06A. δεν το εχω ανοιξει να δω που ειναι ο διακοπτης για την εγγύηση.

σε αλλα τροφοδοτικα του το δοκιμασα εδειχνε κανονικα 0watt.

Βλακεία του τροφοδοτικού τότε, όντως... :-(

 

Γενικώς πολύ βλακεία όλη αυτή η φάση με τις standby καταναλώσεις. Δυστυχώς είναι πολλές οι συσκευές που νομίζουμε πως είναι κλειστές αλλά ακόμα "καίνε". Προσωπικά τα περισσότερα τσάντζαλα-μάντζαλα (μικροσυσκευές) όταν δεν τα χρησιμοποιώ τα βγάζω από την πρίζα. Επίσης όσα είναι τα του PC είναι όλα σε πολύμπριζο και κλείνω το πολύμπριζο μόλις τελειώνω. Μόνο η TV μου είναι συνεχώς στην πρίζα (κι έχω κι εγώ περιέργεια πια να μετρήσω όπως έκανες κι εσύ :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
@isay

αν έχεις χρόνο δεν κάνεις και κανέναν έλεγχο να μας πει αν καίει τίποτα ο υπολογιστής κλειστός. βασικά όχι αν, γιατί καίει, αλλά πόσο καίει.

Επανέρχομαι γιατί μου φέρανε στην καλύβα μου ένα μηχανάκι desktop (ξέρεις η κλασσική αγγαρεία επιδιόρθωσης των windows). Το μηχανάκι έχει ένα φθηνό τροφοδοτικό 435W, επεξεργαστή Dual Core, ένα δίσκο και ένα dvd (sata). Κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στη μητρική.

Έκανα λοιπον μετρήσεις και «έλαβον»:

  • Κλειστό το μηχάνημα με το διακοπτάκι του τροφοδοτικού στο 1 (on) : 13 W
  • Κλειστό το μηχάνημα με το διακοπτάκι του τροφοδοτικού στο 0 (off) : 0 W
  • To μηχάνημα σε κατάσταση sleep με επιλογή απο το bios S3 : 16 W
  • To μηχάνημα σε κατάσταση sleep με επιλογή απο το bios S1 : 58 W (!)
  • To μηχάνημα σε λειτουργία (λίγο browsing με firefox) με windows 7 : 70-95 W
  • To μηχάνημα σε λειτουργία (λίγο browsing με firefox) με Linux Mint 9 : 65-80 W

 

Σχόλια (δικά μου):

  • Κλείνουμε πάντα το διακοπτάκι του τροφοδοτικού
  • Αν χρησιμοποιούμε την επιλογή sleep εν γνώση μας, τότε ρυθμίζουμε στο bios την επιλογή S3
  • (για του γνωρίζοντες λίγα απο ηλεκτρονικά/ηλεκτρικά) Οι καταναλώσεις αυτές είναι για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν κάποιος έχει μηχάνημα τούμπανο ή μηχάνημα νάνο, τότε τα νούμερα θα διαφέρουν σημαντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε, δυστυχώς επιλογή s3 δεν βρίσκω στο BIOS, αν μπορείς μέτρα και πόσο καίει όταν κατεβάζεις (download), όταν παίζεις games και πόσο καταναλώνει η οθόνη σου (που δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο το τι βλέπεις στην κατανάλωση της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...