Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε τηλεόραση με μεγάλη κατανάλωση ηλ/κού ρεύματος σε κατάσταση αναμονής;


dazeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο φίλε, δυστυχώς επιλογή s3 δεν βρίσκω στο BIOS, αν μπορείς μέτρα και πόσο καίει όταν κατεβάζεις (download), όταν παίζεις games και πόσο καταναλώνει η οθόνη σου (που δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο το τι βλέπεις στην κατανάλωση της).

To μηχανάκι επιστράφηκε στον ιδιοκτήτη του. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα μετρητή. Δεν ειναι ακριβός και θα δεις πραγματικά νούμερα για την κατανάλωση σε οτι συνθήκες θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ενδιαφέρον isay.

 

αφήνω το διακοπτάκι του τροφοδοτικού ανοιχτό διότι δεν κρατάει αλλιώς τις ριθμίσεις bios.

μάλλον η μπαταρία φταίει.

αν σκεφτείς ότι είναι στην πρίζα συνέχεια η κατανάλωση δεν είναι αμελητέα. βάλε και την tv που πολλοί την αφήνουν έτσι (κι εγώ πολλές φορές). τσάμπα κατανάλωση. και το router μια από τα ίδια

 

μάλλον πρέπει να πάρω μέτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος @ isay :-)

Απο τις καταναλωσεις που δεν τις σκεφτεσαι.

Τα διαφορα ψιλα (router πχ) ποσο να καταναλωνουν αραγε ?

tv πολλες φορες και εγω ετσι..Ειναι και ενα sub που δεν το κλεινω ποτε , ποσο να καταναλωνει αυτο αραγε ,λογικα δεν , αλλα...:X

 

isay με ποιο εργαλειακι μετρας ? Ειναι σε home user τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

isay με ποιο εργαλειακι μετρας ? Ειναι σε home user τιμη ?

 

Ένα απλό μετρητή.

http://www.upm-marketing.com/products/ProductDisplay.cfm?CFID=182848&CFTOKEN=55611966&pt=%22%28%20%24%20%0A&rtRn=484%263O%5E%5F%3A29VU%5B%5ERP%3D%5BY6%226N%22W%5EL%20%0A&item=%22%290%3C%20%0A

 

τον είχα πετύχει σε ξεστοκάρισμα και τον ειχα πάρει 8 ευρώ. Ακόμα μετανιώνω που δεν πήρα 2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κλείνω ποτέ, (εντελώς ποτέ - ούτε όταν πάω διακοπές ας πούμε) διακόπτη τηλεόρασης, ρούτερ, ηχεία και τροφοδοτικό.

 

Το σύστημά μου καταναλώνει idle ~200W (μπορεί να φτάσει στα 160W με default clocks και speedstep enabled).

Τυπικό full load (σε κάποιο ζόρικο game π.χ) μπορεί να φτάσει και τα 400W, ενώ η μέγιστη κατανάλωση που έχω δει μετά από προσπάθεια σε μη ρεαλιστικές συνθήκες είναι 500κάτι W.

 

Νταξ, δεν είναι αμελητέες οι ποσότητες μεν, αλλά από την άλλη δε μου κάθεται κάθε τρεις και λίγο να κάθομαι να ανοιγοκλείνω διακόπτες.

Το έκανε η γιαγιά μου με το κατοχικό σύνδρομο.

 

Συμπερασματικά, καλό είναι να σκεφτόμαστε το περιβάλλον ή και την τσέπη μας, αλλά και αυτές οι ακρότητες μου μοιάζουν κάπως υπερβολικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος @ isay :-)

Απο τις καταναλωσεις που δεν τις σκεφτεσαι.

Τα διαφορα ψιλα (router πχ) ποσο να καταναλωνουν αραγε ?

tv πολλες φορες και εγω ετσι..Ειναι και ενα sub που δεν το κλεινω ποτε , ποσο να καταναλωνει αυτο αραγε ,λογικα δεν , αλλα...:X

 

 

τα ρουτερ 6-8watt

γενικα ηχεια εκτυπωτές κλπ που εχουν μετασχηματηστες με 12v output καταναλωνουν 8watt οταν ειναι κλειστα στην πριζα. και 6watt αν λενε πανω οτι ειναι green.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Συμπερασματικά, καλό είναι να σκεφτόμαστε το περιβάλλον ή και την τσέπη μας, αλλά και αυτές οι ακρότητες μου μοιάζουν κάπως υπερβολικές.

Όσο το περιβάλλον αντιμετωπίζεται ως εμπόρευμα (εμπόριο CO2, αύξηση θερμοκρασίας και άλλες τέτοιες μπούρδες, κλπ) δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, αλλά οι ανούσιες σπατάλες επηρεάζουν άσχημα τα (δύσκολα λογω καιρών) οικονομικά μου. Στο παρόν topic δεν μιλάμε για οικονομική χρήση (παίζε όλη μέρα παιχνίδια και έχε ολα τα φώτα ανοιχτά), αλλά για τον περιορισμό οποιασδήποτε ανούσιας σπατάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...