Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση video players 25/6/10-23/9/10 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιον player χρησιμοποιείτε κυρίως για αναπαραγωγή video σε Windows;  

147 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον player χρησιμοποιείτε κυρίως για αναπαραγωγή video σε Windows;

    • Apple QuickTime
      0
    • ArcSoft TotalMedia Theatre
    • BSPlayer
    • DivX Plus Player
      0
    • GOM Player
    • KMPlayer
    • Media Player Classic Home Cinema
    • MPlayer
    • PowerDVD
    • RealPlayer
    • SMPlayer
    • Splash
    • VLC
    • Winamp
    • Windows Media Player
    • WinDVD
      0
    • Άλλον (Παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιον)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι πως δεν μπορείς να αλλάξεις το timing των υποτίτλων και χρειάζεται το ffdshow.

 

Μπορείς: CTRL+6. Μπορείς να διαγράψεις ατάκες που δε θες, να παγώσεις το video και να συγχρονίσεις με δεξί κλικ συγκεκριμένη ατάκα στο τρέχον timecode της ταινίας. Μέχρι και περίπλοκους συγχρονισμούς μπορείς να κάνεις, με πολλαπλά synchronization points.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτή τη στιγμή με καλύπτει ο bs player. Έχω χρησιμοποιείσει αρκετούς αλλά άλλος δεν είχε επιλογή ήχου, άλλος επιλογή υποτίτλων, άλλος δεν έπαιζε το transformers 2 (12 γίγα λέμε) ότι να΄ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό ντέρμπι πάντως μεταξύ KMPlayer & MPC, δε το περίμενα!

Επίσης ο WMP πολύ χαμηλά, και αυτό καλό νέο.

 

Κι εγώ δεν περίμενα ντέρμπι, αλλά φαίνεται ότι η ομορφιά του περιβάλλοντος του KMPlayer μέτρησε περισσότερο από τις παραπάνω δυνατότητες του MPC. Πιθανώς κι εγώ τον KMPlayer να διάλεγα αν δεν είχα συνηθίσει τόσα χρόνια με τον MPC.

Για τον WMP πάντως δεν συμφωνώ, αν μιλάμε για τον καινούριο που έρχεται με τα Windows7. Πέρα από θέματα οπτικής διαμόρφωσης και την αδυναμία πολλών ρυθμίσεων, δεν έχει και πολλές λειτουργικές ατέλειες. Παίζει τα πάντα σχεδόν χωρίς πρόσθετα (και τα πάντα με πρόσθετα) και έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας στα WMV απ' ότι άλλο έχω δει. Ότι πρέπει δηλαδή για τους καινούριους χρήστες, που επειδή έχει γίνει τόσο καλός δεν θα την ψάξουν παραπάνω, σε αντίθεση με μας που με τις προηγούμενες εκδόσεις είχαμε πολύ σοβαρούς λόγους να ψάξουμε κάτι καλύτερο από τον WMP :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις παραπάνω δυνατότητες του MPC

 

:shifty:

 

Είναι δεδομένο αυτό; Γιατί από screenshots του interface και των μενού του KMPlayer που έχω δει (δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ, για ιδεολογικούς λόγους), φαίνεται να έχει περισσότερα features...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:

 

Είναι δεδομένο αυτό; Γιατί από screenshots του interface και των μενού του KMPlayer που έχω δει (δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ, για ιδεολογικούς λόγους), φαίνεται να έχει περισσότερα features...

 

Όχι δεν είναι δεδομένο. Έπεσα μάλλον στην κατηγορία "ο MPC-HC είναι καλύτερος γιατί ξέρω που θα βρώ αυτό που θα ζητήσω και δεν έχω μεγάλη όρεξη να ψάξω που πιθανώς να βρίσκεται αυτό στον KMPlayer". Αυτή είναι η αλήθεια :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΜplayer γιατι ειναι σαφώς ο καλυτερος και οχι οδοντόκρεμα οπως οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.Εχει πολλες δυνατότητες οπως resynch subs και merge resynch sub οπότε μετα δεν χρειαζεσαι κανενα είδος subtitle workshop για να κανεις την δουλεια σου.Επισης πολυ εύκολα μπορεις να διορθώσεις subs,να βγάλεις frame για εξώφυλλο απο οποιοδηποτε αρχειο είτε mkv είτε m2ts.Πανέυκολο media info και storyboard.Υποστήριξη spdf χωρίς να μπλέκεις με πολλες ρυθμίσεις.Δεν χρειαζεται να κατεβάσεις κανένα codec pack για να δεις την ταινια σου.Ευκολη αλλαγη των sound streams σε περιπτωση multisound οπως επισης και πανευκολη αλλαγη σε multisubed ταινια.Επισης ανετα μπορεις να κρατήσεις το stream του ηχου μονο σε περιπτωση videoclip και παραλληλα να κάνεις και encode απο ac3 σε mp3 πχ.Παραθέτω ελληνικο οδηγο για καποιες απλες λειτουργίες του KMplayer και μαλιστα Ελληνικο.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=nUMMb5YZ9EA[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...