Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Όσον αφορά το θέμα της βαθμολογικής αντιστοιχίας των πτυχίων του εξωτερικού με την βαθμολογική κλίμακα των πτυχίων της ημεδαπής, θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω γεγονότα με την σειρά που έλαβαν χώρα:

 

1) Δεν περιγράφω το θέμα που είχε προκύψει σε λεπτομέρεια για να μην κουράσω. Απλώς αναφέρω εν συντομία ότι είχα ένα πτυχίο μεταπτυχιακού επιπέδου από το Imperial College του Λονδίνου με επίδοση άριστη (Distinction) και μετά την ισοτιμία και την βαθμολογική αντιστοιχία, ο ΔΟΑΤΑΠ το αναγνώρισε με βαθμό που ανήκει σε αξιολόγηση "Λίαν Καλώς (8,01)".

 

2) Για το θέμα αυτό είχα καταθέσει ένσταση περίπου τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου του 2013. Ζητούσα την βαθμολογική αντιστοίχιση με βαθμό που να ανήκει στην ελληνική δεκάβαθμη κλίμακα σε αξιολόγηση "Άριστα". Συγκεκριμένα ζητούσα αντιστοίχιση με βαθμό ίσο με 9,01. Πιο συγκεκριμένα είχα καταθέσει μαζί με την ένσταση ένα αιτιολογικό που αριθμούσε στο σύνολο 42 σελίδες, δίνοντας παραδείγματα, αντιπαραδείγματα, καταθέτοντας πληθώρα επιχειρημάτων, κλπ.. Μεταξύ άλλων ανέλυα γιατί ήταν λανθασμένος ο τρόπος υπολογισμού της βαθμολογικής αντιστοιχίας με τον αλγόριθμο που χρησιμοποιούσαν μέχρι τότε και οδηγούσε (κατά την ταπεινή μου γνώμη) σε αδικίες σε ορισμένες περιπτώσεις. Πρότεινα, επίσης, έναν καινούριο αλγόριθμο υπολογισμού, που αντιστοιχούσε τις βαθμολογίες (εξωτερικού και εσωτερικού) σεβόμενος πλήρως την αξιολογική κλίμακα του πρωτότυπου πτυχίου της αλλοδαπής.

 

3) Η απάντηση στην ένσταση, αν θυμάμαι καλά, ήρθε μέσα στον Σεπτέμβριο του 2013. Ήταν ολιγόλογη και απορριπτική.

 

4) Μετά από περίπου 4 μήνες (7 Φεβρουαρίου 2014) έλαβε χώρα η συνεδρίαση της ολομέλειας του ΔΟΑΤΑΠ, όπου άλλαξε ο τρόπος βαθμολογικής αντιστοίχισης.

 

5) Δεν είχα ενημερωθεί για το παραπάνω γεγονός (σημείο 4), παρά μόνο εντελώς τυχαία (μου ήρθε ενημέρωση στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο) μετά την ανάρτηση του Farcry στις 05/06/2016.

 

6) Αποφάσισα λοιπόν να καταθέσω εκ νέου αίτηση επαναντιστοίχισης της βαθμολογίας (κατόπιν και καταφατικής απαντήσεως που έλαβα σε ερώτημα που έθεσα στον ΔΟΑΤΑΠ). Η αίτηση αυτή κατατέθηκε περίπου τέλη Ιουνίου του 2016. Σημειώνεται ότι στην αίτηση επαναντιστοίχισης προκειμένου να μην προκαλέσω, δεν αναφέρθηκα καθόλου στην αρχική ένσταση και επίσης δεν αναφέρθηκα καθόλου στο γεγονός ότι βάσει του αλγορίθμου που είχα προτείνει στην αρχική μου ένσταση, η βαθμολογική αντιστοίχιση έβγαινε ίση με 9,01. Έλεγα (από μέσα μου) ότι ας γίνει η βαθμολογική αντιστοίχιση έστω και στον χαμηλότερο βαθμό που ανήκει στην άριστη αξιολόγηση (8,51) και (ας πούμε) ότι δεν πειράζει για τα υπόλοιπα.

 

7) Όταν έλαβα την καινούρια αντιστοίχιση από τον ΔΟΑΤΑΠ, αυτή (χωρίς να το έχω ζητήσει στην αίτησή μου), είχε βαθμολογική αντιστοίχιση ίση με 9,01.

 

Από τα παραπάνω, θέλω να πιστεύω ότι: (α) λόγω του σύντομου χρονικού διαστήματος που μεσολάβησε από την αρχική μου ένσταση μέχρι την αλλαγή του τρόπου της βαθμολογικής αντιστοιχίας αλλά και (β) λόγω ότι η βαθμολογική αντιστοιχία έγινε με βαθμό ίσο με 9,01 που έβγαζε, παρεμπιπτόντως, ο προτεινόμενος από εμένα καινούριος αλγόριθμος, ότι ο ΔΟΑΤΑΠ χρησιμοποιεί τον αλγόριθμο που είχα προτείνει στην αρχική μου ένσταση.

 

Διευκρινίζω ότι φυσικά αυτό πρόκειται για υπόθεση εργασίας την οποία βασίζω στα "α" και "β" προηγουμένως και δεν έχω κάποιο αποδεικτικό στοιχείο για αυτό. Επίσης, δεν έχω ζητήσει (ακόμη τουλάχιστον) απόσπασμα του πρακτικού της συνεδρίασης που άλλαξε τον τρόπο βαθμολογικής αντιστοιχίας για να μπορέσω (ενδεχομένως) να διαπιστώσω μετά βεβαιότητας αν χρησιμοποιείται ο αλγόριθμος που είχα προτείνει.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια και όπως και να έχει, ενημερώνω όσους παρακολουθούν αυτήν την ηλεκτρονική συζήτηση ότι μπορούν να καταθέτουν αίτηση επαναντιστοίχισης της βαθμολογίας τους σε περίπτωση που θέλουν να το πράξουν.

 

Συμπέρασμα: Τελικά, έστω και μετά από 4 χρόνια, υπήρξε δικαίωση.

 

Καλή δύναμη σε όλους και ελπίζω, ειλικρινώς, τόσο με τις ενέργειες μου αυτές όσο και με την παρούσα ενημέρωση να έχω βοηθήσει και άλλο κόσμο που βρισκόταν στην ίδια θέση με εμένα.

 

 

Υ.Γ. 1: Συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

 

Μπράβο φίλε μου.

 

Παρακάτω βρήκα τα πρακτικά του ΔΟΑΤΑΠ για την απόφαση αλλαγής υπολογισμού της βαθμολογικής αντιστοιχίας.Τσέκαρε το εαν έχουν λάβει υπόψη την επιστολή σου

 

http://www.doatap.gr/gr/doc/prakt144_4.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη και κανουν βλακεια και παιρνουν και τα 5αρια για πλακα.δημοσιος οργανισμος δεν ειναι; γιατι παιρνει 180 ευρω για αναγνωριση και 50αρια για επανεξεταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...