Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μήπως να περιορίζαμε τις προσωπικές αναφορές και να επικεντρωνόμασταν στα επιχειρήματα;

 

To ξαναλέω για να μην περάσει στο ντούκου, στη Γερμανία μου αντιστοίχισαν το ελληνικό πτυχίο στο γερμανικό σύστημα για να προσληφθώ σε φορέα του γερμανικού δημοσίου.

 

Φανταζομαι σε 5 εργσσιμες μερες κ χωρις χρεωση μαθηματων.Να ηταν 10 εργασιμες το πολυ??Για βαλε 11 μηνες εγω μου ημουν ''απλη'' περιπτωση και κανα 4 χρονια ο αλλος φιλος μας μεχρι να ξεμπερδεψει.Νομιζω κ παιδια προλαβαινεις να κανεις στην αναμονη

 

---------- Προσθήκη στις 14:20 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:19 ----------

 

βέβαια, εδώ πρέπει να έχεις μεγαλη ψυχική αντοχή :P

 

@htps, δεν ξέρω αν έχεις πάει στρατο αλλά αν πήγες θα έπρεπε να ξέρεις ότι σε αυτη τη χώρα η μαλακία είναι ανίκητη...

 

 

Ναι πηγα αλλα κ ο στρατος μπροστα στο Δοαταπ μου φανηκε ΠΣΚ στην Σαντορινη

 

---------- Προσθήκη στις 14:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:20 ----------

 

Για αυτό το λόγο υπάρει το ΔΟΑΤΑΠ. Άλλη αντοχή νεύρων πρέπει να έχεις στην Αγγλία και άλλη στην Ελλάδα. Αμ πώς, όλοι ψυχολόγοι άιντε άιντε; :)

 

Αυτο το δεχομαι ως επιχειρημα.Εχει βαση :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 16:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:21 ----------

 

 

αλλά για τη συζήτηση που γίνεται εδώ για το θέμα της αντιστοιχίας βαθμού, δε νομίζω ότι αρκεί μια ένσταση για ν΄αλλάξει κάτι. αν το ΔΟΑΤΑΠ έχει βγάλει σωστά το βαθμό σύμφωνα με τον δικό του αλγόριθμο δε νομίζω ν' αλλάξει αλγόριθμο ή αποτέλεσμα.

 

Σωστο αυτο,ουσιαστικα αυτο που εγραψα στην ενσταση (την παρεδωσα τελικα) ειναι οτι με τον αλγοριθμο του Δοαταπ επηρεαζεται το καταληκτικο αποτελεσμα της καταταξης οπως φαινεται απο το πτυχιο ενος πανεπιστημιου απο ΕΕ και αυτο συνιστα παραβαση(αυτα τα εγραψε βασικα καπως δικανικα η δικηγορος μου).Ακομα εχω δωσει εγραφο για δυο μαθηματα που ειχα κανει ενα καλοκαιρι περιπου 20 ωρες πανω απο το φυσιολογικο εξαμηνο τα οποια στην αναλυτικη φαινονται απλα οι βαθμοι χωρις να φαινεται οτι συγκεκριμενα εγω τα εκανα σε περισσοτερο χρονο (διοτι τοτε ηθελα να βελτιωσω βαθμους)

 

Οπως εχω καταλαβει υπαρχει μια αλφα αυθαιρεσια κ πολλες φορες ειναι φαση ριχνουμε ζαρι κ βλεπουμε ποσα μαθηματα χρεωνουμε,οποτε εγω ελπιζω θα δικαιωθω.Μου ειπαν παντως οτι μεσα σε ενα μηνα θα εχει βγει το αποτελεσμα για κατι τοσο απλο..ειδομεν...

 

Επισης να πω οτι εχει παραδωθει ξεχωριστη επιστολη την οποια εχουμε συνταξει με την οποια αιτουμαστε να μαθουμε με την καθε λεπτομερια πως εχει υπολογιστει ο βαθμος κ ποια ειναι ακριβως τα κριτηρια,οποτε αναμενουμε κ απαντητικη επιστολη.Μαλιστα κανουμε ιδιαιτερη μνεια για το χρονικο οριο που αναμενουμε να εχει εξεταστει η ενταση δινοντας απο την πλευρα μας ενα τριμηνο ως μεγιστη επιτρεπτη διακρεια(παλι καποιο νομικο τερτιπι της δικηγορου)

 

 

---------- Προσθήκη στις 16:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:41 ----------

 

Είπα να μπω να ενημερωθώ λίγο για τις διαδικασίες που διέπουν το ΔΟΑΤΑΠ και κατέληξα να εκνευριστώ.

 

Ωραία ρε htps, είναι κράτος εν κράτη ο ΔΟΑΤΑΠ και υπάρχει ένας προστατευτισμός από το κράτος για τα παράγωγα του. Επί της αρχής δεν το κρίνω καταδικαστέο, αλλά όπως και όλα τα υπόλοιπα στην Ελλάδα, έχει απλώς οδηγήσει στη σαπίλα. Άρα πρέπει να ξηλωθεί.

 

Αλλά... όταν μπαίνεις εσύ και ωρύεσαι έτσι εδώ πέρα... τι να πω... ίσως είναι στο χαρακτήρα σου να θυμώνεις. Δε φταίει όμως το forum γι αυτό. Ειλικρινά εκνευρίστηκα από την επιθετικότητα σου και ας έχεις 1000 δίκια.

Πάρε βαθιές ανάσες. Και σκέψου αν το δίκιο δικαιολογεί κάθε μέσο για την αναγνώρισή του.

 

Φραντσέσκα Σαντ, με τρόμαξες τώρα. Έχουν αυτόματη επαγγελματική αναγνώριση οι γιατροί; Βγάζουν τη παναγία σε δευτερεύοντα επαγγέλματα (με μικρότερη ευθύνη εννοώ, μη παρεξηγηθούμε) και δώσε 10 μαθήματα και βάλε βύσμα και και... ενώ οι γιατροί αναγνωρίζονται αυτόματα;

Πω πω αυτό το κράτος έχει τερματίσει τον παραλογισμό. Ή μάλλον τείνει προς αυτό, γιατί δεν μπορώ να λέω τέτοια ισοπεδωτικά πράγματα καθότι αύριο που θα μάθω ένα καινούργιο παράλογο πράγμα δεν θα έχω χαρακτηρισμό να αποδώσω.

 

Κοιτα δικιο εχεις κ φτανω να γινομαι εγω παραλογος διοτι με φτανει στα ορια μου κατι που ποτε δεν εχω μαθει ως νοοτροπια.Εν μερη νομιζω δικαιολογουμε να τα χωνω,οχι οτι αυτο ειναι το σωστο μεσο για την αναγνωριση του δικιου

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μήπως να περιορίζαμε τις προσωπικές αναφορές και να επικεντρωνόμασταν στα επιχειρήματα;

 

To ξαναλέω για να μην περάσει στο ντούκου, στη Γερμανία μου αντιστοίχισαν το ελληνικό πτυχίο στο γερμανικό σύστημα για να προσληφθώ σε φορέα του γερμανικού δημοσίου.

 

Φανταζομαι σε 5 εργσσιμες μερες κ χωρις χρεωση μαθηματων.Να ηταν 10 εργασιμες το πολυ??Για βαλε 11 μηνες εγω μου ημουν ''απλη'' περιπτωση και κανα 4 χρονια ο αλλος φιλος μας μεχρι να ξεμπερδεψει.Νομιζω κ παιδια προλαβαινεις να κανεις στην αναμονη

 

---------- Προσθήκη στις 14:20 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:19 ----------

 

βέβαια, εδώ πρέπει να έχεις μεγαλη ψυχική αντοχή :P

 

@htps, δεν ξέρω αν έχεις πάει στρατο αλλά αν πήγες θα έπρεπε να ξέρεις ότι σε αυτη τη χώρα η μαλακία είναι ανίκητη...

 

 

Ναι πηγα αλλα κ ο στρατος μπροστα στο Δοαταπ μου φανηκε ΠΣΚ στην Σαντορινη

 

---------- Προσθήκη στις 14:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:20 ----------

 

Για αυτό το λόγο υπάρει το ΔΟΑΤΑΠ. Άλλη αντοχή νεύρων πρέπει να έχεις στην Αγγλία και άλλη στην Ελλάδα. Αμ πώς, όλοι ψυχολόγοι άιντε άιντε; :)

 

Αυτο το δεχομαι ως επιχειρημα.Εχει βαση :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 16:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:21 ----------

 

 

αλλά για τη συζήτηση που γίνεται εδώ για το θέμα της αντιστοιχίας βαθμού, δε νομίζω ότι αρκεί μια ένσταση για ν΄αλλάξει κάτι. αν το ΔΟΑΤΑΠ έχει βγάλει σωστά το βαθμό σύμφωνα με τον δικό του αλγόριθμο δε νομίζω ν' αλλάξει αλγόριθμο ή αποτέλεσμα.

 

Σωστο αυτο,ουσιαστικα αυτο που εγραψα στην ενσταση (την παρεδωσα τελικα) ειναι οτι με τον αλγοριθμο του Δοαταπ επηρεαζεται το καταληκτικο αποτελεσμα της καταταξης οπως φαινεται απο το πτυχιο ενος πανεπιστημιου απο ΕΕ και αυτο συνιστα παραβαση(αυτα τα εγραψε βασικα καπως δικανικα η δικηγορος μου).Ακομα εχω δωσει εγραφο για δυο μαθηματα που ειχα κανει ενα καλοκαιρι περιπου 20 ωρες πανω απο το φυσιολογικο εξαμηνο τα οποια στην αναλυτικη φαινονται απλα οι βαθμοι χωρις να φαινεται οτι συγκεκριμενα εγω τα εκανα σε περισσοτερο χρονο (διοτι τοτε ηθελα να βελτιωσω βαθμους)

 

Οπως εχω καταλαβει υπαρχει μια αλφα αυθαιρεσια κ πολλες φορες ειναι φαση ριχνουμε ζαρι κ βλεπουμε ποσα μαθηματα χρεωνουμε,οποτε εγω ελπιζω θα δικαιωθω.Μου ειπαν παντως οτι μεσα σε ενα μηνα θα εχει βγει το αποτελεσμα για κατι τοσο απλο..ειδομεν...

 

Επισης να πω οτι εχει παραδωθει ξεχωριστη επιστολη την οποια εχουμε συνταξει με την οποια αιτουμαστε να μαθουμε με την καθε λεπτομερια πως εχει υπολογιστει ο βαθμος κ ποια ειναι ακριβως τα κριτηρια,οποτε αναμενουμε κ απαντητικη επιστολη.Μαλιστα κανουμε ιδιαιτερη μνεια για το χρονικο οριο που αναμενουμε να εχει εξεταστει η ενταση δινοντας απο την πλευρα μας ενα τριμηνο ως μεγιστη επιτρεπτη διακρεια(παλι καποιο νομικο τερτιπι της δικηγορου)

 

 

---------- Προσθήκη στις 16:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:41 ----------

 

Είπα να μπω να ενημερωθώ λίγο για τις διαδικασίες που διέπουν το ΔΟΑΤΑΠ και κατέληξα να εκνευριστώ.

 

Ωραία ρε htps, είναι κράτος εν κράτη ο ΔΟΑΤΑΠ και υπάρχει ένας προστατευτισμός από το κράτος για τα παράγωγα του. Επί της αρχής δεν το κρίνω καταδικαστέο, αλλά όπως και όλα τα υπόλοιπα στην Ελλάδα, έχει απλώς οδηγήσει στη σαπίλα. Άρα πρέπει να ξηλωθεί.

 

Αλλά... όταν μπαίνεις εσύ και ωρύεσαι έτσι εδώ πέρα... τι να πω... ίσως είναι στο χαρακτήρα σου να θυμώνεις. Δε φταίει όμως το forum γι αυτό. Ειλικρινά εκνευρίστηκα από την επιθετικότητα σου και ας έχεις 1000 δίκια.

Πάρε βαθιές ανάσες. Και σκέψου αν το δίκιο δικαιολογεί κάθε μέσο για την αναγνώρισή του.

 

Φραντσέσκα Σαντ, με τρόμαξες τώρα. Έχουν αυτόματη επαγγελματική αναγνώριση οι γιατροί; Βγάζουν τη παναγία σε δευτερεύοντα επαγγέλματα (με μικρότερη ευθύνη εννοώ, μη παρεξηγηθούμε) και δώσε 10 μαθήματα και βάλε βύσμα και και... ενώ οι γιατροί αναγνωρίζονται αυτόματα;

Πω πω αυτό το κράτος έχει τερματίσει τον παραλογισμό. Ή μάλλον τείνει προς αυτό, γιατί δεν μπορώ να λέω τέτοια ισοπεδωτικά πράγματα καθότι αύριο που θα μάθω ένα καινούργιο παράλογο πράγμα δεν θα έχω χαρακτηρισμό να αποδώσω.

 

Κοιτα δικιο εχεις κ φτανω να γινομαι εγω παραλογος διοτι με φτανει στα ορια μου κατι που ποτε δεν εχω μαθει ως νοοτροπια.Εν μερη νομιζω δικαιολογουμε να τα χωνω,οχι οτι αυτο ειναι το σωστο μεσο για την αναγνωριση του δικιου

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απλα να ενημερωσω οτι Πεμπτη ελαβα απαντηση επι της ενστασης κ εφοσον ειχα πρηξει να ενοχλω την διευθυντρια καθε λιγο κ λιγακι κ εγω κ η δικηγορος μου.Σε χρονο ρεκορ πιστευω!!!!!!!

 

Απαντητικη επιστολη ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ.Με πηραν τηλεφωνο παρακαλω την Πεμπτη να περασω.Πηγα και ειδα οτι δηθεν υστερα απο τα νεα στοιχεια για τα δυο μαθηματα που τους εδωσα η βαθμολογια διαμορφωνεται στο 8.75 Αριστα και πηρα μια νεα πραξη διορθωμενη ''στο ορθον''

 

Ηθικο διδαγμα?Οτι στην Ελλαδα ολα αχταρμας!Τουλαχιστον εγω εκανα την δουλεια μου ασχετα που μου εφυγαν τα χρηματα για αυτη την υποθεση....ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μόλις έλαβα σήμερα από το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώριση για μεταπτυχιακό τίτλο Master of Science στο Imperial College of London και με βαθμό επίδοσης Distinction και μου το αναγνωρίσανε από το ΔΟΑΤΑΠ με 8,01 (!!!!!!!!!) ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ και είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος.

Είδα, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, ΚΑΤΑΧΩΡΉΣΕΙΣ σχετικά με ενστάσεις που κάνουνε και βρήκαν τελικά το δίκιο τους και αναγνωρίζουν τελικά το πτυχίο Master με βαθμό αντιστοιχίας πάνω από 8,50 που αντιστοιχεί σε ΑΡΙΣΤΑ.

 

Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει πάνω στο θέμα της ένστασης, της διαδικασίας που πρέπει να ακολουθηθεί και τί ακριβώς γράφουμε μέσα στην ένσταση αυτή και εάν γνωρίζουν έναν καλό δικηγόρο που μπορεί κάποιος να μου προτείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα σήμερα από το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώριση για μεταπτυχιακό τίτλο Master of Science στο Imperial College of London και με βαθμό επίδοσης Distinction και μου το αναγνωρίσανε από το ΔΟΑΤΑΠ με 8' date='01 (!!!!!!!!!) ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ και είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος.

Είδα, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, ΚΑΤΑΧΩΡΉΣΕΙΣ σχετικά με ενστάσεις που κάνουνε και βρήκαν τελικά το δίκιο τους και αναγνωρίζουν τελικά το πτυχίο Master με βαθμό αντιστοιχίας πάνω από 8,50 που αντιστοιχεί σε ΑΡΙΣΤΑ.

 

Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει πάνω στο θέμα της ένστασης, της διαδικασίας που πρέπει να ακολουθηθεί και τί ακριβώς γράφουμε μέσα στην ένσταση αυτή και εάν γνωρίζουν έναν καλό δικηγόρο που μπορεί κάποιος να μου προτείνει;[/quote']

 

Μπορεις να κατεθεσεις ενσταση σε ενα ευλογο διαστημα στην γραμματεια του δοαταπ. Σε οτι αφορα στον βαθμο, υπολογιζεται με αλγοριθμο των διδακτικων μοναδων που δεν λαμβανει υποψιν την καταταξη του πανεπιστημιου. Αλλωστε και για να στο θεσω απλα: στο βιογραφικο σου θα γραφει Distinction icl. Για να το πω και αλλιως 18.5 στην Ελλαδα θεωρειται αριστος αλλα στην Αγγλια ΑΑΒ. Μια αντιστοιχιση ειναι μην αναλωνεστε. Δεν υποδεικνύει την αξια σου.

 

 

Απο την εμπειρια μου με το Αμερικανικο εκπαιδευτικο συστημα εχω να σου πω οτι σε ενα αρτιο συστημα κανενας δεν θα δει τον τιτλο, εξεταζουν κατα περιπτωση και γι'αυτο βλεπεις αριστους φοιτητες απο πολυ διαφορετικα εκπαιδευτικα συστηματα να κανουν Phd στα καλυτερα πανεπιστημια. Η καταταξη του πανεπιστημιου ναι αποτελει κριτηριο και φερει καποιο βαρος,αλλα οχι το σημαντικοτερο.

 

Πχ για μεταπτυχιακες σπουδες εδιναν περισσοτερη βαση στο Class rank και οχι στον βαθμο /τιτλο αφου δεν αντικατοπτριζει κατι παρα την επιτυχια σου στο πανεπιστημιο σου. Οπως υποθετω οτι γνωριζεις ηδη στο ICL δεν σε εκαναν δεκτο μονο επειδη ειχες αριστα στα προπτυχιακα.

 

Συγχαρητηρια για το πτυχιο σου και για ολη την δουλεια που εριξες. Αυτα δεν στα παιρνει κανεις και θα διαφανουν προφανως σε μια συνεντευξη.

 

Sent from my MotoA953 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά πώς είναι δυνατόν να έχετε τέτοιο θράσος;

Και αναφέρομαι σε όσους έχουν βγάλει ΒΑ στο εξωτερικό.

Φύγατε από τη χώρα σας, επειδή αποτύχατε στις πανελλήνιες,

μόνο και μόνο για να βγάλετε μια σχολή που είχατε στόχο να βγάλετε

(απλά δεν καταφέρετε να περάσετε), πήγατε ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ στις επιχειρήσεις-πανεπιστήμια

του εξωτερικού (όχι δεν έχω καθόλου αριστερές ιδεολογίες), πήρατε ένα πληρωμένο

πτυχίο με έναν βαθμό που απορώ για ποιο λόγο θεωρείτε ότι ισοδυναμεί με αυτόν

των εθνικών σας πανεπιστημίων, και ύστερα από όλα αυτά θέλετε και αντίστοιχη αναγνώριση εδώ;

 

Ναι το δημόσιο είναι ένα μπουρδέλο.

Ναι και τα πανεπιστήμια είναι παρόμοιο μπουρδέλο.

Ναι όλη η χώρα είναι ακόμη μεγαλύτερο μπουρδέλο.

 

Όμως μιλάτε εσείς για αδικία στην ισοδυναμία των βαθμών;

Εσείς δεν ήσασταν που πατήσατε πάνω στην αδικία της οικονομικής αδυναμίας

των υπολοίπων (όχι δεν είμαι κανένα φτωχαδάκι),

για να καταφέρετε να εξασφαλίσετε μια θέση στα ΚΟΡΥΦΑΙΑ πανεπιστήμια του εξωτερικού?

 

ε πάρτε το πτυχίο σας, βάλτε το στον **** σας και πάτε να εργαστείτε και σε χώρα του εξωτερικού.

Εγώ προσωπικά, θα απορούσα κιόλας αν δεν ήμασταν εντός ΕΕ για ποιο λόγο

το ελληνικό δημόσιο θα αναγνώριζε τα "πτυχία" σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά' date=' συγνώμη κιόλας, αλλά πώς είναι δυνατόν να έχετε τέτοιο θράσος;

Και αναφέρομαι σε όσους έχουν βγάλει ΒΑ στο εξωτερικό.

Φύγατε από τη χώρα σας, επειδή αποτύχατε στις πανελλήνιες,

μόνο και μόνο για να βγάλετε μια σχολή που είχατε στόχο να βγάλετε

(απλά δεν καταφέρετε να περάσετε), πήγατε ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ στις επιχειρήσεις-πανεπιστήμια

του εξωτερικού (όχι δεν έχω καθόλου αριστερές ιδεολογίες), πήρατε ένα πληρωμένο

πτυχίο με έναν βαθμό που απορώ για ποιο λόγο θεωρείτε ότι ισοδυναμεί με αυτόν

των εθνικών σας πανεπιστημίων, και ύστερα από όλα αυτά θέλετε και αντίστοιχη αναγνώριση εδώ;

 

Ναι το δημόσιο είναι ένα μπουρδέλο.

Ναι και τα πανεπιστήμια είναι παρόμοιο μπουρδέλο.

Ναι όλη η χώρα είναι ακόμη μεγαλύτερο μπουρδέλο.

 

Όμως μιλάτε εσείς για αδικία στην ισοδυναμία των βαθμών;

Εσείς δεν ήσασταν που πατήσατε πάνω στην αδικία της οικονομικής αδυναμίας

των υπολοίπων (όχι δεν είμαι κανένα φτωχαδάκι),

για να καταφέρετε να εξασφαλίσετε μια θέση στα ΚΟΡΥΦΑΙΑ πανεπιστήμια του εξωτερικού?

 

ε πάρτε το πτυχίο σας, βάλτε το στον **** σας και πάτε να εργαστείτε και σε χώρα του εξωτερικού.

Εγώ προσωπικά, θα απορούσα κιόλας αν δεν ήμασταν εντός ΕΕ για ποιο λόγο

το ελληνικό δημόσιο θα αναγνώριζε τα "πτυχία" σας.

 

Για να μπεις στο Imperial δεν φτανουν τα λεφτα, σορρυ. Συμφωνω οτι η καταταξη δεν ειναι απολυτο κριτηριο αλλα...

 

Sent from my MotoA953 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπεις στο Imperial δεν φτανουν τα λεφτα, σορρυ. Συμφωνω οτι η καταταξη δεν ειναι απολυτο κριτηριο αλλα...

 

Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι για προπτυχιακές σπουδές μόνο αυτά μετράνε ειδικά στο Imperial College.

Και εν πάσει περιπτώσει, η κίνηση της αναγνώρισης του πτυχίου είναι αυτή που με εξοργίζει, κατά τα άλλα,

όπου θέλει κανείς σπουδάζει, και στην Ελλάδα και στην Βουλγαρία και στην Αγγλία και στην Ιταλία και στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι για προπτυχιακές σπουδές μόνο αυτά μετράνε ειδικά στο Imperial College.

Και εν πάσει περιπτώσει' date=' η κίνηση της αναγνώρισης του πτυχίου είναι αυτή που με εξοργίζει, κατά τα άλλα,

όπου θέλει κανείς σπουδάζει, και στην Ελλάδα και στην Βουλγαρία και στην Αγγλία και στην Ιταλία και στην Αμερική.[/quote']

 

Και εγω απο προσωπικη εμπειρια θυμαμαι να ζητανε στο offer 18.5 μινιμουμ πριν μια επταετια βεβαια. Αλλα δεν το κοβω να εχει αλλαξει. Βεβαια εγω σπουδασα εδω για αλλους λογους. Αλλα πολλοι θα πηγαιναν εκει.

Για πολλους λογους με τον τροπο που γινεται η καταταξη των πανεπιστημιων τα ελληνικα δεν θα ειναι ψηλα και δεν φταει παντα το εμψυχο υλικο. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι φοιτητες του εμπ και απθ στο πολυτεχνειο θα εμπαιναν στο imperial. Οι καλοι τεινουν να ειναι καλοι παντου, απλα χρειαζεται προσαρμογη στο συστημα.

Sent from my MotoA953 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι για προπτυχιακές σπουδές μόνο αυτά μετράνε ειδικά στο Imperial College.

Και εν πάσει περιπτώσει, η κίνηση της αναγνώρισης του πτυχίου είναι αυτή που με εξοργίζει, κατά τα άλλα,

όπου θέλει κανείς σπουδάζει, και στην Ελλάδα και στην Βουλγαρία και στην Αγγλία και στην Ιταλία και στην Αμερική.

 

Για να μπεις στο harvard πάντως, τα πολλά λεφτά αρκούν - και αυτό δεν είναι κακό, κάθε άλλο. Έτσι έχει καταφέρει το πανεπιστήμιο να έχει τόσο γενναιόδωρες υποτροφίες και τόσο σύγχρονες βιβλιοθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να μπεις στο harvard πάντως' date=' τα πολλά λεφτά αρκούν - και αυτό δεν είναι κακό, κάθε άλλο. Έτσι έχει καταφέρει το πανεπιστήμιο να έχει τόσο γενναιόδωρες υποτροφίες και τόσο σύγχρονες βιβλιοθήκες.[/quote']

 

Πολλα λεφτα δεν εχω, ξερω ομως οτι με πολυ δουλεια μπορεις επισης να μπεις.

 

Sent from my MotoA953 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω απο προσωπικη εμπειρια θυμαμαι να ζητανε στο offer 18.5 μινιμουμ πριν μια επταετια βεβαια. Αλλα δεν το κοβω να εχει αλλαξει. Βεβαια εγω σπουδασα εδω για αλλους λογους. Αλλα πολλοι θα πηγαιναν εκει.

Για πολλους λογους με τον τροπο που γινεται η καταταξη των πανεπιστημιων τα ελληνικα δεν θα ειναι ψηλα και δεν φταει παντα το εμψυχο υλικο. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι φοιτητες του εμπ και απθ στο πολυτεχνειο θα εμπαιναν στο imperial. Οι καλοι τεινουν να ειναι καλοι παντου, απλα χρειαζεται προσαρμογη στο συστημα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και το 18,5 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για κάποιον που σπουδάζει κάτι αντίστοιχο σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο εδώ. Απλά το θέμα είναι ότι αυτοί που θέλουν την αναγνώριση, την θέλουν για το εδώ σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα λεφτα δεν εχω, ξερω ομως οτι με πολυ δουλεια μπορεις επισης να μπεις.

 

Sent from my MotoA953 using Insomnia

 

Ασφαλώς, εξάλλου μια ελάχιστη μειοψηφία είναι εκείνη που μπαίνει με τα πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά πώς είναι δυνατόν να έχετε τέτοιο θράσος;

Και αναφέρομαι σε όσους έχουν βγάλει ΒΑ στο εξωτερικό.

Φύγατε από τη χώρα σας, επειδή αποτύχατε στις πανελλήνιες,

μόνο και μόνο για να βγάλετε μια σχολή που είχατε στόχο να βγάλετε

(απλά δεν καταφέρετε να περάσετε), πήγατε ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ στις επιχειρήσεις-πανεπιστήμια

του εξωτερικού (όχι δεν έχω καθόλου αριστερές ιδεολογίες), πήρατε ένα πληρωμένο

πτυχίο με έναν βαθμό που απορώ για ποιο λόγο θεωρείτε ότι ισοδυναμεί με αυτόν

των εθνικών σας πανεπιστημίων, και ύστερα από όλα αυτά θέλετε και αντίστοιχη αναγνώριση εδώ;

 

Ναι το δημόσιο είναι ένα μπουρδέλο.

Ναι και τα πανεπιστήμια είναι παρόμοιο μπουρδέλο.

Ναι όλη η χώρα είναι ακόμη μεγαλύτερο μπουρδέλο.

 

Όμως μιλάτε εσείς για αδικία στην ισοδυναμία των βαθμών;

Εσείς δεν ήσασταν που πατήσατε πάνω στην αδικία της οικονομικής αδυναμίας

των υπολοίπων (όχι δεν είμαι κανένα φτωχαδάκι),

για να καταφέρετε να εξασφαλίσετε μια θέση στα ΚΟΡΥΦΑΙΑ πανεπιστήμια του εξωτερικού?

 

ε πάρτε το πτυχίο σας, βάλτε το στον **** σας και πάτε να εργαστείτε και σε χώρα του εξωτερικού.

Εγώ προσωπικά, θα απορούσα κιόλας αν δεν ήμασταν εντός ΕΕ για ποιο λόγο

το ελληνικό δημόσιο θα αναγνώριζε τα "πτυχία" σας.

 

Απ'αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις μια αρκετά ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό σου...και γι'αυτό κάνεις λάθος.

Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία και τα γράφεις αυτά.

 

Η δικιά μου είναι η εξής:

Το B.A. μου το έκανα στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αγγλική Φιλολογία, και τον τελευταίο χρόνο κάνω το M.A. μου στο UCLAN της Αγγλίας (μόνο που οι Άγγλοι καθηγητές έρχονται και το κάνουν εδώ, στο AKMI Metropolitan College, κι έτσι γλιτώνω τα έξοδα του να έμενα στην Αγγλία και να το έκανα εκεί). Για να ξέρεις λοιπόν, μόνο με τα λεφτά δεν θα με έπαιρναν σ'αυτό το μεταπτυχιακό. Άλλες απαιτήσεις είναι: (φυσικά) άριστο επίπεδο στ'αγγλικά, προϋπηρεσία 2+ χρόνια, 2 συστατικές επιστολές (εργοδότης+καθηγητής από B.A.), βαθμός πτυχίου, δείγματα από πανεπιστημιακές μου εργασίες και ένα γραπτό essay στο οποίο εξηγούσα γιατί θα ήθελα να κάνω αυτό το μεταπτυχιακό. Guess what,έψαξα και είδα ότι σχεδόν όλες αυτές οι απαιτήσεις δεν υπήρχαν για το ίδιο μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο...

 

Οι Άγγλοι με το που ήρθαν να διδάξουν μας έλεγαν ότι 1ον, αν κοπείς σε ένα μάθημα κόβεσαι σε όλο το μεταπτυχιακό, 2ον, αν αποδειχτεί ότι "κλέψαμε" γραπτή δουλειά/μέρος δουλειάς κάποιου και την χώσαμε σε δική μας εργασία τότε πάλι χάνεται το μεταπτυχιακό, 3ον, αν αργήσουμε να παραδώσουμε εργασία έστω μια μέρα τότε χάνεται το 50% του βαθμού της κλπ.

 

Μάντεψε λοιπόν! Η φράση σου "πήρατε ένα πληρωμένο πτυχίο με έναν βαθμό που απορώ για ποιο λόγο θεωρείτε ότι ισοδυναμεί με αυτόν των εθνικών σας πανεπιστημίων, και ύστερα από όλα αυτά θέλετε και αντίστοιχη αναγνώριση εδώ;" είναι παντελώς άκυρη. Γιατί εγώ όσα κι αν πλήρωσα γι'αυτό το μεταπτυχιακό, δεν θα μου το χαρίσει το UCLAN, αλλά αντιθέτως μέχρι τώρα μου έχει βγει ο κώλος να ψάχνω πρωτότυπα θέματα εργασιών, να κάνω έρευνα και να παρακολουθώ την πορεία της επιστήμης που πραγματεύεται το μεταπτυχιακό και πάλι δεν ξέρω τί θα γίνει στο τέλος. Το ότι πλήρωσα δηλαδή δεν μου δίνει και την σιγουριά ότι έχω το πτυχίο στο τσεπάκι μου.

 

Και βέβαια θέλω αντίστοιχη αναγνώριση με των εδώ πτυχίων! Απ'αυτά που σου γράφω βλέπεις π.χ. το UCLAN να έχει το επίπεδο του πιο χαμηλά απ'τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια; Επειδή έζησα/ζω και τα 2 είδη πανεπιστημίων βλέπω ότι τα πράγματα είναι η μέρα με την νύχτα και συγγνώμη που θα σ'απογοητεύσω μ'αυτό που λέω.

 

Και κάτι ακόμα, μέρος των διδάκτρων που έχουμε πληρώσει στα πανεπιστήμια του εξωτερικού πάνε για ΕΡΕΥΝΑ, κάτι που ανεβάζει το επίπεδό τους ακόμα πιο ψηλά.

 

Τεσπα, πολύ θα ήθελα να σχολιάσω κάθε φράση σου αλλά δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο αυτή την περίοδο. Ελπίζω μόνο να σε έκανα να δεις λίγο και μια άλλη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από εμένα...απλώς αναφέρω τα παρακάτω.

 

Τελείωσα τις προπτυχιακές σπουδές του Πολιτικού Μηχανικού στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με βαθμό 8,0.

Παρεπιπτόντως μπήκα στη Σχολή των Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. κατόπιν Πανελληνίων Εξετάσεων που τις έδωσα στην Ελλάδα και ΌΧΙ κάπου στο εξωτερικό (να είμαι π.χ. με τους ομογενείς στην Γερμανία, κλπ.).

 

Κατόπιν, τελείωσα τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών "Αντισεισμικός Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων" με 8,2 που είναι και ένα από τα δυσκολότερα μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα στους Πολιτικούς Μηχανικούς.

 

Μετά από δουλειά, στρατό, κλπ. πήρα υποτροφία (Δεν είχα αλλιώς την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό) για να κάνω δεύτερες μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Imperial College of London (που βάσει και απαντητικού e-mail από ΔΟΑΤΑΠ είναι ένα από τα καλύτερα του κόσμου αλλά και βάσει διεθνών πινάκων αξιολογήσεως πανεπιστημίων). ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ Imperial ούτε επειδή απέτυχα στις πανελλήνιες (το αντίθετο μάλιστα διέπρεψα σε αυτές) ΑΛΛΑ ούτε και λόγω της οικονιμκής άνεσης της οικογένειάς μου (που ούτε αυτή διαθέτουμε, είμαστε με την κυριολεκτική έννοια του όρου μία μέση Ελληνική οικογένεια).

Τελείωσα αυτές τις δεύτερες μεταπτυχιακές σπουδές σε ένα κορυφαίο (δεν το λέω εγώ αυτό αλλά το ΔΟΑΤΑΠ και άλλοι όπως ανέφερα παραπάνω) πανεπιστήμιο του εξωτερικού με ΑΡΙΣΤΑ (DISTINCTION, άσχετα της κρίσεως του ΔΟΑΤΑΠ) σύμφωνα με την κρίση του ΙΔΙΟΥ του εν λόγω πανεπιστημίου. Μάλιστα, ο τίτλος του Distinction επετεύχθη με ΠΟΛΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΞΕΝΥΧΤΙ (όπως όλοι οι τίτλοι εξάλλου).

 

Κατόπιν αφότου γύρισα Ελλάδα αφότου δούλεψα ξεκίνησα μία διδακτορική έρευνα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης την οποία τελείωσα πριν από κανένα εξάμηνο και μου απονεμήθηκε και ο σχετικός διδακτορικός τίτλος.

 

ΚΑΤΟΠΙΝ ΌΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΩΝ (για λόγους που δεν έχει νόημα να εξηγήσω εδώ πέρα) αποφάσισα 7 χρόνια αφότου πήρα τον δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο στο εξωτερικο, να τον αναγνωρίσω επιτέλους. ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ DISTINCTION ΜΕ 8,01 ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ (!!!!!!!!!!!!!!!). ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ, ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ, ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟΣ, ΚΛΠ..

 

ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ), ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΕΤΥΧΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ (ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΙΕΠΡΕΨΑ), ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ, ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΑ (DISTINCTION) ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ 8,01 ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ??? Μάλιστα η Μεταπτυχιακή μου Διπλωματική Εργασία στο εξωτερικό κατόπιν διαγωνισμού κρίθηκε ως η καλύτερη Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία.

 

Ρωτώ λοιπόν μετά από όλα τα παραπάνω σε έναν αντικειμενικό κριτή και παρατηρητή: Έχω ή δεν έχω το δικαίωμα να παραπονούμαι, να είμαι έξω φρενών και να επιθυμώ να προσφύγω σε νόμιμη διαδικασία ενστάσεως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...