Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα ανάκλησης laptop Vaio από τη Sony


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ixthy η αναφορά μου ήταν γενική αλλά όχι άσχετη (έκανα βέβαια λίγη καζούρα, πάντα όμως με ευγενικό τρόπο :-)).

 

Το θέμα έχει να κάνει με την ανάκληση κάποιων φορητών της sony που όμως δεν θα ήταν απαραίτητο αν ο εξαρχής σχεδιασμός τους και η επιλογή των υλικών κατασκευής ήταν καλύτερα μελετημένα (σαν μηχανολόγος μιλάω με ειδίκευση στην μεταφορά θερμότητας).

 

Από εκεί και πέρα για το θέμα της apple, αν και off-topic, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν η μεγαλύτερη εταιρία κατασκευής (έστω συναρμολόγησης) υπολογιστών και το mac os θα έπρεπε να είχε κυριαρχήσει στην αγορά των λειτουργικών την προηγούμενη δεκαετία ενώ η μεγάλη παραγωγή μηχανημάτων θα επέτρεπε χαμηλές και εξαιρετικά ανταγωνιστικές τιμές... αλλά... απευθύνεται σήμερα σε μικρότερο αγοραστικό κοινό και έχει τις τιμές τις τσιμπημένες (sic). :-)

 

Για τα hp αν δεν με γελάει η μνήμη μου στην σειρά 8 της nvidia παρουσίαζαν πρόβλημα υπερθέρμανσης και το έλυναν και αυτοί με αλλαγή firmware που άφηνε το ανεμιστηράκι να δουλεύει συνέχεια, θυμάμαι ότι είχαν καεί αρκετές κάρτες αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν της hp ή κάποιας άλλης εταιρίας.

 

Να και μία ανάκληση μπαταριών από την hp: http://mcpmag.com/articles/2010/05/25/overheating-batteries-leads-to-hp-laptop-recall.aspx :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί σε έναν αισθητήρα θερμοκρασίας που δεν δουλεύει καλά. Δεν είναι ούτε θέμα κακών υλικών, ούτε θέμα κακής κατασκευής. Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που η Sony κάνει ανάκληση και αναγνωρίζει ελαττώματα στις σειρές της. Ενημερωτικά να πω ότι στην σειρά με τις ελαττωματικές nVidia έχει γίνει επέκταση εγγύησης για το παρών πρόβλημα (4 χρόνια), όπως το ίδιο έχει γίνει και στις σειρές με τα ελαττωματικά ανεμηστηράκια και στις ελαττωματικές LCD. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τις πρακτικές των υπόλοιπων κατασκευαστών...

Ενημερωτικά πάντως, η Sony έχει βγάλει Vaio που έλιωνε και ένα άλλο που σε χτυπούσε ρεύμα !!!

Φυσικά και για αυτά είχε γίνει αντίστοιχη κινητοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφημερίδα Wall Street δημοσίευσε ότι η Sony ανακαλεί περίπου 535.000 φορητούς υπολογιστές Vaio παγκοσμίως, καθώς υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και αλλοίωσης του υλικού του υπολογιστή, καθώς να προκληθούν εγκαύματα στο δέρμα χωρίς όμως να έχει αναφερθεί συγκεκριμένο περιστατικό.

 

Τα ελαττωματικά κομμάτια ανήκουν στις σειρές F και C και πωλούνται από τον Ιανουάριο του 2010. Η αντικατάσταση αφορά 259.000 laptop στις Ηνωμένες Πολιτείες, 103.000 στην Ευρώπη, 120.000 στην Ασία και 52.000 στην Ιαπωνία.

 

Μέσα από το πρόγραμμα ανάκλησης, η Sony προτρέπει τους κατόχους ελαττωματικού προϊόντος να κατεβάσουν από την ιστοσελίδα της λογισμικό που διορθώνει το πρόβλημα ή να «τρέξουν το Vaio update system». Εναλλακτικά μπορεί να πραγματοποιηθεί επισκευή μέσα από service.

 

Link.png Site: online.wsj.com

 

Σε αυτό αναφερόμουν όταν έλεγα για κακή σχεδίαση ή και κακή επιλογή υλικών. :-)

 

Χρειάζεται να πω ότι είναι απαράδεκτο για τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι φορητοί να παρουσιάζονται αλλοιώσεις στα υλικά;;;

 

Σίγουρα το ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα είναι ένα ελαφρυντικό αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά τα μηχανήματα έπρεπε να περάσουν τον έλεγχο ποιότητας και να καταλήξουν στην αγορά.

 

Ιδίως όταν η υπερθέρμανση αφορά και τις μπαταρίες όπου εκεί μπορεί να υπάρξει και έκρηξη. Πέρυσι τέτοια εποχή νομίζω είχε κάνει ανάκληση μπαταριών και η nokia.

 

Γενικά όσοι επιδιώκουν μεγιστοποίηση κερδών μέσω της ελαχιστοποίησης του κόστους, η ποιότητα πάει περίπατο. Ειδικά όταν διαβάζουμε ότι στην Κίνα για να μειωθούν οι αυτοκτονίες στα εργοστάσια κάνουν αυξήσεις στα ημερομίσθια σταδιακά μέχρι να φτάσουν και το 30%... ε τότε τι ποιότητα περιμένουμε να έχουν αυτά τα προϊόντα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι έχει δωθεί μεγαλύτερη διάσταση στο πρόβλημα από την πραγματική του. Τυγχάνει να έχω το CW2 και μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα λατποπ που είχα ποτε από άποψη θερμικής συμπεριφοράς. Τις θερμοκρασίες πάντα τις ελέγχω με μετροπρογράμματα και δεν διαπίστωσα το παραμικρό πρόβλημα ακόμη και σε full load. Το ίδιο ισχύει και για τις θερμοκρασίες που μεταφέρονται στο σασί. Το λαπτοπ είναι σχεδόν ψυγείο!!! Το μοναδικό πράγμα που είχα διαπιστώσει είναι ότι έβγαζε αρκετά ζεστό και συνεχόμενο αέρα απο το πλάι χωρίς επαναλαμβάνω αυτό να επηρεάζει σε τίποτα τις θερμοκρασίες στο σασί, επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών.

 

Με το update που έκανα αυτό που διαπίστωσα είναι σημαντική μείωση του θερμού αέρα που βγαίνει από το πλάι ενώ θερμοκρασίες και η γενικότερη θερμική συμπεριφορά παρέμειναν στα ίδια άριστα επίπεδα.

 

Επίσης δεν το βρίσκω καθόλου προσβλητικό για οποιαδήποτε εταιρεία να προειδοποιεί τους πελάτες της για πιθανούς, έστω και ακραίους κινδύνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To αν έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το θέμα... η ανακοίνωση είναι της Sony. Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να θιγόμαστε για τα προϊόντα που έχουμε αγοράσει αν αυτά παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα και αυτό το παραδέχεται η εταιρία που τα παράγει.

 

Το θέμα είναι ότι κερδισμένοι βγαίνουν οι καταναλωτές γιατί αν δημιουργηθούν αρνητικές εντυπώσεις για την οποιαδήποτε εταιρία και αυτό έχει επιπτώσεις στις πωλήσεις της, τότε στο μέλλον θα πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα τις γραμμές παραγωγής της καθώς και το quality control.

 

Οι μόνοι που θίγονται από τέτοιες ανακοινώσεις είναι τα fanboys που νομίζουν ότι η φίρμα (το λογότυπο) είναι που δίνει αξία στο προϊόν (ίσως και σε αυτούς που το έχουν και στην κατοχή τους), οι υπόλοιποι χαίρονται που έχουν εμπιστευτεί εταιρίες που έχουν το σθένος να παραδεχτούν το όποιο λάθος έχουν κάνει οπότε και ανακαλούν τα προϊόντα τους.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η θερμότητα είναι μία παρενέργεια των ηλεκτρονικών και όσο μικρότερη είναι αυτή τόσο ενεργειακά αποδοτικότερες είναι οι συσκευές, οπότε Πάνο αν ο φορητός έβγαζε σε idle κατάσταση συνεχόμενο ζεστό αέρα τότε κατανάλωνε μεγάλα ποσά ενέργειας που αυτό δεν θα είχε μόνο επιπτώσεις στα ηλεκτρονικά και μή υλικά (θερμική κόπωση) αλλά και στην αυτονομία του.

 

To αν αξίζει να προσέχουμε τις θερμοκρασίες και να παίρνουν διαστάσεις τέτοια θέματα, μια και έκανα αναφορά στην θερμική κόπωση των υλικών να πω ότι για κάθε αύξηση 10 βαθμών Fahrenheit (5,5 Celsius) η διάρκεια ζωής των δίσκων (MTBF) μειώνεται στο μισό (στατιστικά πάντα).

 

Οπότε με κάποιο πρόγραμμα τύπου speedfan παρακολουθούμε τις θερμοκρασίες αλλά και τις S.M.A.R.T. παραμέτρους των δίσκων και ανά κάποιους μήνες ανοίγουμε τους φορητούς και καθαρίζουμε τα πτερύγια ψύξης αφαιρώντας το στρώμα σκόνης (σαν χαλάκι) που δημιουργείται στην είσοδο της ψήκτρας λόγω των πολλών σημείων ανακοπής της ροής του αέρα που δημιουργούν τα ίδια τα πτερύγια ψύξης και που από ένα σημείο και μετά δεν περνάει αρκετός αέρας οπότε και έχουμε αισθητά αυξημένες θερμοκρασίες που πολλές φορές ξεπερνούν και τους 10 βαθμούς Κελσίου.

 

Κάντε και underclocking στον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών όταν είναι σε κατάσταση idle ώστε να μειώσετε θερμοκρασίες και να αυξήσετε την αυτονομία τους και να μπαίνουν σχετικά γρήγορα σε κατάσταση αναμονής ώστε να χαίρεστε που έχετε αυξημένη και την οικολογική σας συνείδηση. :-)

 

Υ.Γ. Πάνο, φίλτατε, το να βγάζει ζεστό αέρα ένα μηχάνημα (όποιο και αν είναι αυτό) αλλά ταυτόχρονα οι εξωτερικές του επιφάνειες να είναι έστω και δροσερές (ε όχι και ψυγείο... είπαμε και η υπερβολή έχει τα όριά της :-)) αυτό σημαίνει ότι τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί έχουν μεγάλο συντελεστή θερμικής αντίστασης και αν και αυτό φαντάζει καλό στον μέσο καταναλωτή, στην ουσία κάνει κακό στο ίδιο το μηχάνημα (και στην τσέπη του καταναλωτή μακροχρόνια), εκτός και αν είναι σεσουάρ... :lol:

 

Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα κάποια site στων οποίων τα reviews συμπεριλαμβάνονται οι θερμοκρασίες που πιάνουν οι φορητοί ανά περιοχή οπότε και από εκεί μπορεί κάποιος βλέποντας τις αποκλίσεις των θερμοκρασιών να βγάλει αρκετά συμπεράσματα.

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω 2 ACER και δεν μου βγάλαν κανένα πρόβλημα, πάρτε ολοι ACER......έλεος.

 

Ειναι όπως το είπε

 

shit happens, σε όλους τους κατασκευαστές ανεξαιρέτως.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
To αν έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το θέμα... η ανακοίνωση είναι της Sony. Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να θιγόμαστε για τα προϊόντα που έχουμε αγοράσει αν αυτά παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα και αυτό το παραδέχεται η εταιρία που τα παράγει.

 

Το θέμα είναι ότι κερδισμένοι βγαίνουν οι καταναλωτές γιατί αν δημιουργηθούν αρνητικές εντυπώσεις για την οποιαδήποτε εταιρία και αυτό έχει επιπτώσεις στις πωλήσεις της, τότε στο μέλλον θα πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα τις γραμμές παραγωγής της καθώς και το quality control.

 

Οι μόνοι που θίγονται από τέτοιες ανακοινώσεις είναι τα fanboys που νομίζουν ότι η φίρμα (το λογότυπο) είναι που δίνει αξία στο προϊόν (ίσως και σε αυτούς που το έχουν και στην κατοχή τους), οι υπόλοιποι χαίρονται που έχουν εμπιστευτεί εταιρίες που έχουν το σθένος να παραδεχτούν το όποιο λάθος έχουν κάνει οπότε και ανακαλούν τα προϊόντα τους.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η θερμότητα είναι μία παρενέργεια των ηλεκτρονικών και όσο μικρότερη είναι αυτή τόσο ενεργειακά αποδοτικότερες είναι οι συσκευές, οπότε Πάνο αν ο φορητός έβγαζε σε idle κατάσταση συνεχόμενο ζεστό αέρα τότε κατανάλωνε μεγάλα ποσά ενέργειας που αυτό δεν θα είχε μόνο επιπτώσεις στα ηλεκτρονικά και μή υλικά (θερμική κόπωση) αλλά και στην αυτονομία του.

 

To αν αξίζει να προσέχουμε τις θερμοκρασίες και να παίρνουν διαστάσεις τέτοια θέματα, μια και έκανα αναφορά στην θερμική κόπωση των υλικών να πω ότι για κάθε αύξηση 10 βαθμών Fahrenheit (5,5 Celsius) η διάρκεια ζωής των δίσκων (MTBF) μειώνεται στο μισό (στατιστικά πάντα).

 

Οπότε με κάποιο πρόγραμμα τύπου speedfan παρακολουθούμε τις θερμοκρασίες αλλά και τις S.M.A.R.T. παραμέτρους των δίσκων και ανά κάποιους μήνες ανοίγουμε τους φορητούς και καθαρίζουμε τα πτερύγια ψύξης αφαιρώντας το στρώμα σκόνης (σαν χαλάκι) που δημιουργείται στην είσοδο της ψήκτρας λόγω των πολλών σημείων ανακοπής της ροής του αέρα που δημιουργούν τα ίδια τα πτερύγια ψύξης και που από ένα σημείο και μετά δεν περνάει αρκετός αέρας οπότε και έχουμε αισθητά αυξημένες θερμοκρασίες που πολλές φορές ξεπερνούν και τους 10 βαθμούς Κελσίου.

 

Κάντε και underclocking στον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών όταν είναι σε κατάσταση idle ώστε να μειώσετε θερμοκρασίες και να αυξήσετε την αυτονομία τους και να μπαίνουν σχετικά γρήγορα σε κατάσταση αναμονής ώστε να χαίρεστε που έχετε αυξημένη και την οικολογική σας συνείδηση. :-)

 

Υ.Γ. Πάνο, φίλτατε, το να βγάζει ζεστό αέρα ένα μηχάνημα (όποιο και αν είναι αυτό) αλλά ταυτόχρονα οι εξωτερικές του επιφάνειες να είναι έστω και δροσερές (ε όχι και ψυγείο... είπαμε και η υπερβολή έχει τα όριά της :-)) αυτό σημαίνει ότι τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί έχουν μεγάλο συντελεστή θερμικής αντίστασης και αν και αυτό φαντάζει καλό στον μέσο καταναλωτή, στην ουσία κάνει κακό στο ίδιο το μηχάνημα (και στην τσέπη του καταναλωτή μακροχρόνια), εκτός και αν είναι σεσουάρ... :lol:

 

Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα κάποια site στων οποίων τα reviews συμπεριλαμβάνονται οι θερμοκρασίες που πιάνουν οι φορητοί ανά περιοχή οπότε και από εκεί μπορεί κάποιος βλέποντας τις αποκλίσεις των θερμοκρασιών να βγάλει αρκετά συμπεράσματα.

 

Πρώτα από όλα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ελάχιστα με ενδιαφέρει το image της SONY και οποιασδήποτε εταιρείας. Στο post μου απλά ήθελα να τονίσω ότι ακόμη και πριν το update, το CW παρέμενε πολύ δροσερότερο από τα περισσότερα καινούργια Laptop που έχουν περάσει από τα χέρια μου τον τελευταίο χρόνο. Δεν είναι μικρό πράγμα για ένα 14αρι με i3-300M και GT330M να έχει καλύτερες θερμοκρασίες από τα περισσότερα 15αρια και 17αρια που κυκλοφορούν στην αγορά και να έχει παράλληλα εξαιρετικές θερμοκρασίες στο σασί. Με αυτή τη λογική κάποια σχόλια περί μηδενισμού της ποιότητας των SONY τα βρήκα το λιγότερο άκυρα-άστοχα.

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ λίγο τραβηγμένα. Καλό είναι να προσέχουμε το λαπτοπ μας, αλλά μην γινόμαστε και υποχόνδριοι. Αν αναλογιστούμε ότι το κόστος κτήσης ενός λαπτοπ έχει μειωθεί κατακόρυφα, σε συνδυασμό με το ότι ο μέσος όρος αλλαγής ενός μηχανήματος έχει πέσει κάτω από τα 2 χρόνια, τότε δε νομίζω να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν το μηχάνημα μας ,ο σκληρός μας κτλ κτλ κρατήσει 10 χρόνια αντί για 20 που θα έπρεπε. Σε 10 χρόνια τα μηχανήματα μας και οι σημερινοί σκληροί δίσκοι θα αποτελούν αντικείμενα μουσιακής αξίας.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει και ενα ssd στο vaio μου οποτε μειωσα και αλλο την παραγομενη θερμοκρασία!

Γενικα αν δειτε τον τροπο που κατασκευαζονται και τεσταρονται θα παθετε πλακα.

Επισης τα τελευταια χρονια οι κασες τους ειναι οι πιο επιτυχημενες στην αγορα , καθως ειναι οι πιο μικρες , οι πιο ελαφριες και οι πιο κρυες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν δειτε τον τροπο που κατασκευαζονται και τεσταρονται θα παθετε πλακα.

Επισης τα τελευταια χρονια οι κασες τους ειναι οι πιο επιτυχημενες στην αγορα , καθως ειναι οι πιο μικρες , οι πιο ελαφριες και οι πιο κρυες.

 

 

Οι κάσες των thinkpad τα έχουν όλα αυτά αλλά έχουν και ένα μεταλλικό πλαίσιο για να μη λυγίζει όταν το πιέζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρια απο σονυ λαπτοπ!!!!!!!!!!

εμενα μ καηκε ενα!!!!!!

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

Μακρία επίσης και από Apple, Lenovo, Acer, Toshiba, Dell, LG, Samsung, Packard Bell, ASUS, Turbo-X, HP, MSI, Adent, Innovator, Mutirama, Twinhead κτλ κτλ γιατί σίγουρα θα βρεθέι κάποιος που του έχει καεί επίσης ένα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάσες των thinkpad τα έχουν όλα αυτά αλλά έχουν και ένα μεταλλικό πλαίσιο για να μη λυγίζει όταν το πιέζεις.

 

Φυσικά αναφέρεσαι στην σειρά Τ,W και 1-2 ακόμη επαγγελματικών μοντέλων thinkpad που οι τιμές τους είναι 1500-3000 ευρώ.

 

Δυστυχώς τα υπόλοιπα thinkpad (R, SL κτλ) κατασκευάζονται για λόγους οικονομίας με πλαστικά μόνο μέρη. Παρόλο αυτά βέβαια εξακολοθούν να είναι "σκυλιά"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μακρια απο σονυ λαπτοπ!!!!!!!!!!

εμενα μ καηκε ενα!!!!!!

 

μακρυά από όλους τους κατασκευαστές!!!!!!111!!!!εναεναενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ελάχιστα με ενδιαφέρει το image της SONY και οποιασδήποτε εταιρείας. Στο post μου απλά ήθελα να τονίσω ότι ακόμη και πριν το update, το CW παρέμενε πολύ δροσερότερο από τα περισσότερα καινούργια Laptop που έχουν περάσει από τα χέρια μου τον τελευταίο χρόνο. Δεν είναι μικρό πράγμα για ένα 14αρι με i3-300M και GT330M να έχει καλύτερες θερμοκρασίες από τα περισσότερα 15αρια και 17αρια που κυκλοφορούν στην αγορά και να έχει παράλληλα εξαιρετικές θερμοκρασίες στο σασί. Με αυτή τη λογική κάποια σχόλια περί μηδενισμού της ποιότητας των SONY τα βρήκα το λιγότερο άκυρα-άστοχα.

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ λίγο τραβηγμένα. Καλό είναι να προσέχουμε το λαπτοπ μας, αλλά μην γινόμαστε και υποχόνδριοι. Αν αναλογιστούμε ότι το κόστος κτήσης ενός λαπτοπ έχει μειωθεί κατακόρυφα, σε συνδυασμό με το ότι ο μέσος όρος αλλαγής ενός μηχανήματος έχει πέσει κάτω από τα 2 χρόνια, τότε δε νομίζω να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν το μηχάνημα μας ,ο σκληρός μας κτλ κτλ κρατήσει 10 χρόνια αντί για 20 που θα έπρεπε. Σε 10 χρόνια τα μηχανήματα μας και οι σημερινοί σκληροί δίσκοι θα αποτελούν αντικείμενα μουσιακής αξίας.

 

Φίλτατε όταν έχεις 20+ χρόνια στον χώρο και γνωρίζεις (και έχεις βιώσει) 5-10 πράγματα από ένα σημείο και μετά κάποια πράγματα τα προσέχεις. Πάνε πολλά χρόνια από τότε που βγήκε off δίσκος μου αλλά από τότε δεν μου έχει ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα και φυσικά δεν ασχολούμαι τόσο με μικρής χωρητικότητας σκληρούς δίσκους που έχουν οι φορητοί. :-)

 

Το να καθαριστεί η ψήκτρα είναι υπόθεση 2 λεπτών (αν ο άλλος νιώθει να πιάσει κατσαβίδι) ενώ η εγκατάσταση ενός μετροπρογράμματος που ανέφερες είναι αστεία υπόθεση οπότε και κακώς αυτοχαρακτηρίζεσαι υποχόνδριος φίλε μου.

 

Οι γνώσεις είναι αυτές περιορίζουν τις επιλογές και οι επιλογές τις πράξεις και τα έργα του καθενός, τόσο απλά είναι τα πράγματα. Δεν πάει πολύς καιρός που για λόγους αισθητικής κάποιοι αγόρασαν εξωτερικούς σκληρούς δίσκους των οποίων οι θήκες ήταν από ανοξείδωτο χάλυβα το οποίο σαν υλικό έχει μεγάλη θερμική αντίσταση και λειτουργεί σαν μονωτικό υλικό.

 

Στατιστικά λοιπόν στα 3-4 χρόνια λειτουργίας (κάποιοι και λιγότερο, ανάλογα από το πόσες ώρες δουλεύουν το 24ώρο) αυτοί οι δίσκοι θα έχουν βγει off και το θέμα δεν είναι η αξία της αντικατάστασης του δίσκου αλλά τα δεδομένα που αυτοί περιέχουν. :-)

 

Φροντίζουμε λοιπόν να μάθουμε 5-10 πράγματα ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ιδίως όταν τα μηχανήματα προορίζονται για εργασία και όχι για ψυχαγωγία. Όσο για το σε πόσα χρόνια θα αλλάζει από εδώ και μπρος κάποιος ένα μηχάνημα... πραγματικά χαίρομαι που είσαι τόσο αισιόδοξος, εγώ από την πλευρά μου είμαι ρεαλιστής και για την συντριπτική πλειοψηφία προβλέπω αυτός ο χρόνος να διπλασιάζεται (στην καλύτερη πάντα περίπτωση) :-(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...