Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 10.6


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφόρησε σήμερα η αναβάθμιση του Opera 10.6 με τους δημιουργούς του να υπόσχονται μεγαλύτερη ταχύτητα από οποιοδήποτε άλλο browser στα βασικά σημεία και μεγαλύτερη προστασία έναντι σε κακόβουλο λογισμικό.

 

Σύμφωνα με τις μετρήσεις των ανθρώπων του Opera, «η νέα έκδοση του προγράμματος πετυχαίνει 50% μεγαλύτερες ταχύτητες από τον προκάτοχό του ο οποίος ήταν o πιο γρήγορος browser που έχει κυκλοφορήσει.» Αυτό συνεπάγεται καλύτερη απόκριση των ιστοσελίδων με «βαρύ» JavaScript περιεχόμενο όπως το Gmail και το Facebook.

 

Ο Opera 10.6 συμπεριλαμβάνει επίσης εργαλεία τοποθεσίας (geolocation tools) και ενσωματωμένο video player ο οποίος στηρίζεται στην ανοιχτή πλατφόρμα WebM.

 

Όσον αφορά την προστασία από κακόβουλο λογισμικό, ο Opera σε συνεργασία με την AVG προειδοποιεί τους χρήστες όταν πρόκειται να επισκεφθούν μια «επικίνδυνη» τοποθεσία στο διαδίκτυο. Ακόμη, δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να ανοίγουν offline εφαρμογές web.

 

Ο Opera 10.6 είναι διαθέσιμος για Windows, Linux και Mac OS X.

 

Link.png Site: techradar.com

File.png Download: Opera 10.6

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενταξει, ουτε και εγω εχω δει ακομα καποια διαφορα στην ταχυτητα αλλα μου αρεσει στην εμφανιση και στο οτι φτιαξανε εκεινο το πραγμα που οταν ανοιγες πολλα παρυθαρα ανοιγε και ο opera κατω πολλαπλες καρτελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τ' ανοιξω για τις αθλιοτητες της Linux εκδοσης;

Για το οτι εφυγαν απο Qt χωρις να υπολογισουν τα προβληματα;

Για το τραγικο "native theaming" που μονο native δεν ειναι;

Για το προβλημα με τα CJK fonts;

η για το οτι μας γυρισαν 2 χρονια πισω ξανασπαζοντας την υποστηριξη για Dead/compose keys;

 

Σαν καποτε υποστηρικτης του Opera, ειμαι πολυ απογοητευμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τ' ανοιξω για τις αθλιοτητες της Linux εκδοσης;

Για το οτι εφυγαν απο Qt χωρις να υπολογισουν τα προβληματα;

Για το τραγικο "native theaming" που μονο native δεν ειναι;

Για το προβλημα με τα CJK fonts;

η για το οτι μας γυρισαν 2 χρονια πισω ξανασπαζοντας την υποστηριξη για Dead/compose keys;

 

Σαν καποτε υποστηρικτης του Opera, ειμαι πολυ απογοητευμενος.

 

butthurt much?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα για τον Σαφαρι αν και στο κινητο δουλευει πολυ καλυτερα και ταχυτερα ο Οπερα, τωρα στο παιχνιδι με τον firefox να οδευει στην 4η εκδοση μαινεται ο πολεμος των πλοηγων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση έχω θέματα με κάποιες σελιδες.

 

Το http://www.sport-fm.gr/ σας ανοιγει κανονικά; Εμένα μου ανοίγει χωρις background και γενικά χάλια.

 

Μια χαρα ανοιγει και σβελτα μαλιστα! Κανε update το flash plugin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μετά την αναβάθμιση έχω θέματα με κάποιες σελιδες.

 

Το http://www.sport-fm.gr/ σας ανοιγει κανονικά; Εμένα μου ανοίγει χωρις background και γενικά χάλια.

 

Ανοίγει κανονικά. Κανένα πρόβλημα από μένα (Opera 10.60 windows 7 x64). (βλέπω το ίδιο ακριβώς που βλέπω και από Firefox )

Η σελίδα του sport-fm.gr πάντα είναι καλύτερη με μπόλικο content blocking βέβαια.

 

Ίσως αν καθάριζες όλα τα cookies για το site και ξαναπροσπαθούσες να λυνόταν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για να δώ άμα συμβαίνει μόνο σε εμένα.

 

Είμαι με 10.60 σε win 7 (32)

 

Όταν έχω κλειστό browser και πατάω το κουμπί του Live messenger για να μπω στο inbox μου, ανοίγει κανονικά ο opera κια με βάζει στο Inbox.

Όταν όμως είναι ήδη ανοιχτός ο opera και πατάω το κουμπί να μπω στο inbox μου, με βγάζει στη login σελίδα της hotmail παρ'ολο που έχω πατημένο το remember me.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει κανονικά. Κανένα πρόβλημα από μένα (Opera 10.60 windows 7 x64). (βλέπω το ίδιο ακριβώς που βλέπω και από Firefox )

Η σελίδα του sport-fm.gr πάντα είναι καλύτερη με μπόλικο content blocking βέβαια.

 

Ίσως αν καθάριζες όλα τα cookies για το site και ξαναπροσπαθούσες να λυνόταν το θέμα.

 

Καθάρισα τα cookies αλλα μάλλον το θέμα είναι με κάποιο απο το blocked content. Έκοψα απλώς τα πιο ενοχλητικά και τώρα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τ' ανοιξω για τις αθλιοτητες της Linux εκδοσης;

Για το οτι εφυγαν απο Qt χωρις να υπολογισουν τα προβληματα;

Για το τραγικο "native theaming" που μονο native δεν ειναι;

Για το προβλημα με τα CJK fonts;

η για το οτι μας γυρισαν 2 χρονια πισω ξανασπαζοντας την υποστηριξη για Dead/compose keys;

 

Σαν καποτε υποστηρικτης του Opera, ειμαι πολυ απογοητευμενος.

 

έτσι ακριβώς,

ομοιοπαθής

chromium-browser !!και όχι google-chrome!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...