Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 10.6


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Changelog σε σχέση με τον 10.60: εδώ.

Ορέ συ, και είχα μια διαίσθηση αυτές τις ημέρες πως θα βγει νέα έκδοση, είχα πατήσει δύο φορές check for updates χτες και προχτές, σήμερα πρόλαβα και είδα το θέμα εδώ και δεν πήρα την ευχαρίστηση - έκπληξη από το check, χα! :-D

Σχολιάζοντας λίγο τις διορθώσεις, βλέπω κάποια πράγματα που είχα προσέξει, πχ αυτό με τα widgets κι επίσης το "Opera treating binary files as plain text" το έκανε από παλιά (αν θυμάμαι καλά συνέβαινε στα redirects από σελίδα σε αρχείο).

 

Ο οπερα στις τελευταίες εκδόσεις, αργούσε πολύ να βγει από την μνήμη μετά από την έξοδο.

Όχι μόνο στις τελευταίες. Γεγονός είναι πως ο Opera χρησιμοποιεί αρκετή μνήμη. Δεδομένου πως ένα μεγάλο κομμάτι της μνήμης αυτής σελιδοποιείται και μετά από ώρα γίνεται λίγο της τατάνας από fragmentation μέσα στο pagefile, όταν πας να τον κλείσεις κάνει αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να απελευθερώσει όλα τα κομμάτια. Ειδικά αν χρησιμοποιείται εκείνη τη στιγμή το pagefile/δίσκος και από άλλα προγράμματα αργεί κάπως παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Σήμερα κυκλοφόρησε ο Opera 10.62.

Changelog για κάθε πλατφόρμα σε σχέση με τον 10.61 θα βρείτε από τα links εδώ.

 

Opera 10.62 is a recommended upgrade offering security and stability enhancements

 

Όλα τα λεφτά βέβαια, imho, είναι η τρέχουσα δοκιμαστική έκδοση στο branch της 10.70 (προσοχή, μην τη δοκιμάσετε αν δεν κατανοείτε το ρίσκο που συνεπάγεται κάτι τέτοιο), που απέχει αρκετά από τελική και επιδέχεται λίγο ακόμα tweaking, αλλά έχει σαφείς βελτιώσεις και διορθώσεις σε σχέση με την 10.60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ούτε λόγος για χρήση GPU όπως στους άλλους φυλλομετρητές. Φαίνεται να δίνουν βάση κυρίως στη βελτίωση των "παράπλευρων" features του προγράμματος και τον χρόνιων bugs.

Από την 11 ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ακόμα ούτε λόγος για χρήση GPU όπως στους άλλους φυλλομετρητές. Φαίνεται να δίνουν βάση κυρίως στη βελτίωση των "παράπλευρων" features του προγράμματος και τον χρόνιων bugs.

Από την 11 ίσως...

 

Δεν νομίζω να το ανακοίνωναν από πριν ούτως ή άλλως..

Δεν θα με εκπλήξει αν δούμε gpu acc. τις επόμενες βδομάδες... Πάντως, μάλλον δύσκολα να το προσθέσουν στην 10.70..αλλά ποτέ δεν ξέριες

Επεξ/σία από revvok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω εχω προβλημα με τον Opera 1.60+ και το insomnia.

αν δεν εχω disabled το javascript,η σελιδα του insomnia δεν φορτωνει πληρως,δειχνει μονο την αριστερη πλευρα του layout και η υπολοιπη σελιδα ειναι μονο το μπλε background.

αν κανω disabled το javascript φορτωνει κανονικα η σελιδα.αυτο το προβλημα συμβαινει μονο με το ινσομνια και με κανενα αλλο σαιτ.καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ρε παιδια εγω εχω προβλημα με τον Opera 1.60+ και το insomnia.

αν δεν εχω disabled το javascript,η σελιδα του insomnia δεν φορτωνει πληρως,δειχνει μονο την αριστερη πλευρα του layout και η υπολοιπη σελιδα ειναι μονο το μπλε background.

αν κανω disabled το javascript φορτωνει κανονικα η σελιδα.αυτο το προβλημα συμβαινει μονο με το ινσομνια και με κανενα αλλο σαιτ.καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

 

Μια και δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα ούτε με τον 10.62 ούτε με το τρέχον 10.70 build:

1. Τι λειτουργικό έχεις;

2. Δοκίμασες να σβήσεις όλα τα cookies του insomnia;

3. Δοκίμασες να κάνεις backup το profile σου και στη συνέχεια κάποιο clean install; (μετά μεταφέρεις το profile σου βέβαια)

4. Τρέχεις κάποιο custom user javascript? Αν ναι, συμβαίνει το ίδιο αν το απενεργοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι με τον αριθμο των tabs που ειναι ανοιχτα παιζει.εκλεισα ολα τα Insomnia tabs που ειχα ανοιχτα (καμια 15αρια),εκανα restart τον opera και τωρα τρεχω 3-4 tabs με το insomnia και ανοιγουν κανονικα οι σελιδες του με το javascript on.υποψιαζομαι ομως πως αν μαζευτουν παλι αρκετα tabs του insomnia, θα παρουσιαστει παλι το προβλημα. τεσπα θα προσπαθω να ελεγχω τον αριθμο των tabs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε να φαίνεται η personal bar.

 

μετά στο manage bookmarks , μπορείς σε κάθε φάκελο να επιλέξεις "show on personal bar"

 

πιθανόν να γίνεται και αλλιως αυτοματα για όλα , απλά προσωπικά ετσι το έχω κάνει , καθώς δεν ήθελα τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλα αυτη ειναι πανω απο τη γραμμη διευθυνσεων ...

Εγω θελω να ειναι κατω οπως στον Ff και στον Chrome ας πουμε ...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτη πανω ειναι .... :P

 

 

Κατσε να δωσω φωτο ...

Αυτη ειναι απο τον Chrome ....

Ακριβως απο κατω απο τη γραμμη της διευθυνσης ειναι τα boomarks και με τους φακελους μου οπως φαινονται ...

Γινεται αυτο στην Οπερα ... ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...