Προς το περιεχόμενο

Eπαναφορτιζομενες μπαταριες


achisael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσες έχω πάρει ήταν "γεμάτες" πάντως. Όταν τελειώσουν τις φορτίζεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω, χωρίς να έχω πρόβλημα στην απόδοση αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές που μόλις αγόρασα πάντως ήταν άδειες (phillips). Το περίεργο ήταν ότι τις έβαλα να φορτίσουν, φόρτισαν σε 5 λεπτά, οπότε λέω "γεμάτες θα είναι". Τις έβαλα να δουλέψουν και άδειασαν σε 2 λεπτά. Τις ξαναέβαλα για φόρτιση, γέμισαν σε 10 λεπτά πάλι. Ξανάήταν άδιες όμως. (όταν λέω γέμισαν, εννοώ άναψε το πράσινο λαμπάκι στον φορτιστή). Τελικά τις έβαλα στην αποφόρτιση, και τώρα φορτίζουν κανονικά εδώ και καμιά ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αγόρασα φορτιστή Varta μαζί με δυο μπαταρίες Varta AAA 750mAh και το μετάνιωσα γιατί κάνουν 12 ώρες να φορτώσουν, ενώ με τις ρεζέρβες που πήρα (βεβαίως πιο ακριβές) 2500mAh φορτίζουν σε μια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τα λαμπακια δεν εχουν ακριβεια δες τα χαρακτηριστικα του φορτιστη και υπολογισε τον χρονο αναλογα την χωρητικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τα λαμπακια δεν εχουν ακριβεια δες τα χαρακτηριστικα του φορτιστη και υπολογισε τον χρονο αναλογα την χωρητικοτητα

 

Αν δεν έχουν ακρίβεια τα λαμπάκια του φορτιστή που δουλεύουν με ηλεκτρονικά κυκλώματα και λαμβάνουν υπόψιν θερμοκρασία, ρεύμα, βολτάζ κτλ. φαντάσου πόση ακρίβεια θα έχει ο υπολογισμός με το χέρι. Καμία απολύτως. Να παίρνετε αυτόματους φορτιστές με ένδειξη και να βγάζετε τις μπαταρίες όταν δείχνει πως φόρτισαν. Όταν ανάβει η ένδειξη πλήρους φόρτισης, και 80 μέρες να τις αφήσουμε πάνω δε πρόκειται να "φορτίσουν καλύτερα". Δεν ισχύουν τα τερτίπια του παρελθόντος με το "16 ώρες πρώτη φόρτιση" κτλ. Απλά διαλέξτε καλή μάρκα μπαταριών κ φορτιστή. Όσο πιο γρήγορη η φόρτιση τόσο πιο γρήγορη η εκφόρτιση κ μικρότερη η συνολική διάρκεια ζωής, και τούμπαλιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος διοτι εγω που ειχα αντιστοιχο προβλημα απλα τις αφηνα 4ωρες και ηταν οκ

 

100%. Ηλεκτρονικός είμαι και ασχολούμαι εδώ και 15 χρόνια με επαναφορτιζόμενες.

(Είχα μανία με τηλεκατευθυνόμενα παλιότερα)

 

 

Βρε και 3,5 ώρες να τις άφηνες θα δούλευαν, απλά θα κρατούσαν λιγότερο. Απλά όπως είπα παραπάνω αν είναι μάπα ή χαλασμένος ο φορτιστής και οι μπαταρίες, πας σύμφωνα με της αλχημικές μεθόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση απλα το λαμπακι να λεει οτι ναναι?

 

---------- Προσθήκη στις 18:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:31 ----------

 

εννοω το κυκλωμα που δινει σημα στο λαμπακι

 

---------- Προσθήκη στις 18:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:35 ----------

 

δηλαδη να εχει χαλασει το κομματι της ενδειξης και οχι τις φορτισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα τούτο δω το εργαλείο για να υπολογίζω χρόνους φόρτισης. Μου λέει ότι 1000 mah μπαταρίες ΑΑΑ με φορτιστή 500 mA θέλουν 2,2 ώρες. Οι δικές μου έχουν κάπου 10 ώρες και ακόμα φορτίζουν. Να αρχίσω να ανησυχώ για τον φορτιστή μου; Ή μήπως για τις μπαταρίες μου; (phillips). Καινούρια είναι και τα δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχουν ακρίβεια τα λαμπάκια του φορτιστή που δουλεύουν με ηλεκτρονικά κυκλώματα και λαμβάνουν υπόψιν θερμοκρασία, ρεύμα, βολτάζ κτλ. φαντάσου πόση ακρίβεια θα έχει ο υπολογισμός με το χέρι. Καμία απολύτως.

Και γιατι τοτε στον δικο μου(τον καινουριο της Energizer) οταν δειχνει οτι φορτισαν μετα απο 10 περιπου ωρες και τον βγαζω απο την μπριζα και τον ξαναβαλω τοτε δειχνει ξανα οτι χρειαζονται επιπλεον φορτιση και αμα τις αφησω τα λαμπακια δειχνουν οτι φορτιζουν επιπλεον και αυτο κραταει καμια ωρα ωστε τοτε δειχνει οτι φορτισαν?

3 φορα να τον βαλω στην μπριζα δεν το δοκιμασα ακομη για αν δω αν θα ξαναλεει οτι θελουν και αλλη φορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...