Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Game Developers για την κατασκευή ενώς 3D MMORPG.


NetworkMeltdown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το MMORPG θα είναι εξολοκλήρου 3D. Για 'υτό ζητούνται σχεδιαστές με γνώσεις πάνω

στο 3D Modeling και δημιουργία 2D Textures καθώς και προγραμματιστές με γνώσεις

πάνω στην κατασκευή 3D βίντεο-παιχνιδιών σε C++.

Για το θέμα του MMORPG και για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το βίντεο-παιχνίδι,

την δουλειά που πρέπει να γίνει και τις πληρωμές στείλτε μου μύνημα PM ή Email στην διεύθυνση:

[email protected]

+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

 

EDIT: Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καυστικά σας σχόλια. Φαίνεται οτι έχετε περάσει

απο τη θέση μου. Αλλά ποιος ξέρει μπορεί πρώτα να τελειώσατε την σχολή και μετά να

σας ήρθε η έμπνευση. Όπως και να 'χει θα ήταν πραγματικά τιμή μου να δώ το έργο σας.

Ας ονομάσω μερικούς απο τους φίλους μου που ανηπομονώ να δω την προσπάθεια τους.

natural_sgf, V.I.Smirnov

Για μένα δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Το ιδιοφυές μυαλό σας έχει καταλάβει ή μάλλον έχει

επινοήσει οτι δεν εχω φτιάξει ποτέ τίποτα και δεν έχω ασχοληθεί ποτε με τον προγραμματισμό.

Μπορεί να έχετε δίκιο μπορεί και όχι. Ανυπομονώ...

 

EDIT 2: 1 ημέρα πέρασε και ακόμα να δώ τίποτα. Φαίνεται οτι δεν έχετε ασχοληθεί με το θέμα.

Επομένως, δεν έχετε το δικαίωμα να με κρίνετε. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι οτι

"είστε πραγματικά τόσο ψυχάκιδες που επειδή δεν μπορέσατε να καταφέρετε τίποτα

στην μέχρι τώρα ζωή σας ξεσπάτε πάνω μου έχοντας την ψευδαίσθηση οτι κάνετε καλό

σε εμένα και στην κοινωνία". Γελοίο δεν ακούγετε? Βγάλτε με ψεύτη...

 

Δεν βλέπω τα σχόλια σας ώς επίθεση προς εμένα αλλά ως μια απεγνωσμένη προσπάθεια

να αιτιολογίσετε τον εαυτό σας. Σας τον θυμήζω στην φάση εκείνη που θέλατε να κάνετε

και εσείς κατι και δεν τα καταφέρατε. Όμως δεν πρόκειτε να γίνω κανενώς καθρέπτης.

 

Με τι μυαλό προσπαθείτε να σταματήσετε μια προσπάθεια καθαρά δημιουργικότητας

και αυτομόρφωσης? Όσο τεράστια και ακατόρθωτη φαίνεται να είναι. Εγκληματείτε κύριοι...

Οχι πάνω μου αλλά σε ολόκληρη την κοινωνία. Εγώ ξέρετε, δεν πρόκειτε να σας δώσω

ποτέ σημασια γιατι πολύ απλά δεν βλέπω πως και σε τι θα με οφελήσει.

 

Θα ήμουν πραγματικά χαζός αν σας έδειχνα οτι δεν καταλαβαίνω πόσο μεγάλο είναι αυτό που

θέλω να φτιάξω και σε τι επίπεδο πρέπει να φτάσουμε σαν ομάδα για να το υλοποιήσουμε.

Η αλήθεια είναι οτι πρόκειτε να εργαστούμε σκληρά για να καταφέρουμε κάτι που πιθανόν ο

natural_sgf και V.I.Smirnov θα φτιάξουν στα 40 τους. Αμφιβάλω αν έχετε πάρει ποτέ

έστω και μια προτοβουλία στην ζωή σας. Όπως λένε και στο χωριό μου:

"Το πολύ το κύριε ελέισον το βαριέται και ο παππάς."

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι πρέπει να απολογούμε σε άτομα που δεν πρόκειται να

ασχολειθούνε έτσι κ αλλιώς. Αυτοί που θα ήθελα να μιλήσουν λίγο περισσότερο είναι οι:

dp@pa, Directx, giorgos147, Alchemist, Aztec, thanos713.

 

+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

 

Μέχρι στιγμής η ομάδα αποτελείται απο 3 άτομα

  • NetworkMeltdown
  • StavrosD
  • semaphor

 

Κάνω 3 χρόνια τώρα VB.NET / MS-DOS και ιστοσελίδες χωρίς να φτιάξω όμως κατι

αξιόλογο επειδή διάβαζα για τις πανελλαδικές. Τώρα έχω αρχίσει να μαθαίνω C++

και game programming.

 

Δεν είμαστε εταιρία γιαυτό και δεν έχουμε time schedule ή σταθερές πληρωμές.

Αν ξέρουμε ο κάθε ένας απο εμάς οτι είμαστε σε μια ομάδα απο παθιασμένα ομάδα

που θέλουν να δημιουργήσουν κατι φανταστικό τότε το κλίμα αλλάζει και αρχίζεις

να το απολαμβάνεις, Κανείς μας δεν πρόκειτε να πληρωθεί αν δεν τελειώσει το project

και δεν δημοσιευθεί το παιχνίδι... για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επισκέπτης

άντε πάλι...

χωρίς να θέλω να σε κράξω ή οτιδήποτε, έχει υπόψιν σου ότι θες καλές γνώσεις προγραμματισμού-μαθηματικών, μπόλικο ελεύθερο χρόνο και επιμονή (και υπομονή) για να καταφέρεις έστω και κάτι υποτυπώδες...κρίνοντας από το ιστορικό των μηνυμάτων σου, δεν είσαι ακόμα σε ικανοποιητικό επίπεδο, οπότε λογικά η προσπάθεια δεν θα περπατήσει (αν υποθέσουμε ότι θα βρεις άτομα που θα ασχοληθούν πραγματικά - που χλωμό το κόβω) και θα απογοητευτείς κιόλας...

δεν αρχίζεις με κάτι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NetworkMeltdown ποσο υπολογιζεις για τις μηνιαιες αποδοχες των developers;

 

Εδω παει το "εθελοντικο" μερος.........Η εστω οι "αποδοχες" οταν και αν γινει το παιχνιδι, αν πουλησει κτλ κτλ κτλ.....

Αυτα εχουν ξαναδοκιμασθει εν Ελλαδι και απο ατομα που ειχαν καποια οικονομικη δυνατοτητα, κανεις δεν καταφερε να φτιαξει κατι αξιεπαινο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδιά, ο NetworkMeltdown πρόσφατα τελείωσε το λύκειο (αν δε κάνω λάθος-κρίνοντας απο το ιστορικό του)

προφανώς εννοεί εθελοντικά και προφανώς δεν έχει budget...επίσης, δεν έχει τις προαπαιτούμενες γνώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
PVP.net (where you login / create games etc...) was programmed in Air / flash. The game is programmed in c++ along with the severs. The platform which handles things like match making, game connection, summoner information etc... is programmed in a variority of languages including java and SQL. We also use several languages such as C# for our tools.

 

μπορεί και να κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, ο NetworkMeltdown πρόσφατα τελείωσε το λύκειο (αν δε κάνω λάθος-κρίνοντας απο το ιστορικό του)

προφανώς εννοεί εθελοντικά και προφανώς δεν έχει budget...επίσης, δεν έχει τις προαπαιτούμενες γνώσεις...

 

 

ναι εχω δει και εγω το ιστορικο, απλα ειπα να ρωτησω για να δω την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εχει ονειρα ο μικρος. Γιατι να τον καταδικασετε ετσι? Πολλοι αρχισαν με garage develpment...και τα καταφεραν...ενταξυ, αν ηταν 1989 θα ελεγα, ναι εχει μεγαλα chances να πετυχει. Αλλα οπως ξερουμε τωρα με τα τρελλα budget κλπ...δυσκολο . ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟ! να μην σκεφτεσε για να φτιαξεις παιχνιδι, αλλα να φυγεις εξωτερικο για δουλεια, τωρα που εισαι και νεος. Μην κανεις το λαθος να μεινεις εδω, επειδη το ονειρο δεν θα προχωρισει . Ψαξε εξωτερικο για DEVELOPMENT. ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ gAMASUTRA.COM ΘΑ βρεις οτι χρειαζεσαι εκει για τα επομενα βηματα σου. Ψαξε και στην ελλαδα οπως http://www.aventurine.com που φτιαξανε το MMO DarkFall. Ξεχνα το να φτιαξεις παιχνιδι, θελει πολυ κοπο δουλεια, λεφτα, και δεν ξερεις αν θα ολοκληρωθει σωστα.

 

ΣΤους υπολοιπους, λιγο ποιο σεμνα με το παιδι, τον φαγατε και εσεις, και δεν ξερει και δεν εχει και δεν και δεν εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλέντο στον προγραμματισμό θα πει πολλές γνώσεις και δουλειά.

Και προσωπικά μετά από πολύ ψάξιμο δεν ξέρω κανέναν που ασχολήθηκε με τέτοια πράγματα επιτυχώς και δεν είχε πανεπιστημιακή εκπαίδευση τουλάχιστον σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Οποιοδήποτε βιβλίο ανοίξεις με σχετικά θέματα και ρίξεις μια ματιά στο βιογραφικό του (των) συγγραφέα (-εων) θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ξερω κατι που δεν ξερετε. Απλα ξερω ολοι την διαδικασια, αφου εχω δουλεψει ηδη σε Gaming Company etc. και ειμαι ετοιμος να ξανα μπω σε αυτο τον τομεα, απο τον Σεμπτεμβριο παλι.

 

Ονειρο δικο μου αυτο, οχι να κατασκευαζω, αλλα να τρεχω για το παιχνιδι, οποιο ειναι και αυτο.

 

Για να φτιαξεις ομαδα, και να αρχισετε κατασκευη παιχνιδιου, ενοειτε οτι πρεπει να εχεις ταλεντο, επισης, μην ξεχνας, δεν εισαι ο μονος με μια καλη ιδεα. Η εταιριες, για publishing,λαμβανουν 100 ταδες ιδεες για παιχνιδια, ντεμος και σχεδον 1 στα 10 ασπουμε καταφερνουν να πιασουν publisher και 1 στα 10 να γινει επιτυχια. Αυτο ειναι δεδομενο και τεκμηριομενο.

 

Λαθος του παιιδιου, να βαζει αγγελια τετοια, με τοση σιγουρια. Οταν δεν υπαρχει budget κλπ.

 

Εχεις την ιδεα? Πουλα την σε investor, και ευχε οτι θα σου φτιαξει και γραφειο, και χωρο να εστιασης τους υπαλληλους σου. Αλλα ετσι volunteer κλπ...ξεχνα το. Δεν θα γινει ποτε, και αν γινει, θα σας παρει κανενα 10 χρονια, με τετοια ομαδα να ολοκληρωθει το παιχνιδι.

 

Ειναι απλο, δεν μπορεις, να το κανεις χωρις καποιο budget< plan, Publisher, Και ενεοιτε GAME.

 

εκει που θα επρεπε να αρχισεις αν θελεις με μια μικρη ομαδα, ειναι να αρχισετε να φτιαχνετε κανενα γκαμε για το Iphone >..android< η οτι διποτε σε αυτο , ειναι πιο μικρα, και οχι μμο φαση. Ποιο λιγο καιρο να φτιαχτει,. Ανετα μπορεις να το κανεις με μια ομαδα 3 ατομον. Και ποιο ευκολο να βγαλεις γρηγορο χρημα αν πουληθει μεσο App store . η Ανδροιντ store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλέντο στον προγραμματισμό θα πει πολλές γνώσεις και δουλειά.

Και προσωπικά μετά από πολύ ψάξιμο δεν ξέρω κανέναν που ασχολήθηκε με τέτοια πράγματα επιτυχώς και δεν είχε πανεπιστημιακή εκπαίδευση τουλάχιστον σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Οποιοδήποτε βιβλίο ανοίξεις με σχετικά θέματα και ρίξεις μια ματιά στο βιογραφικό του (των) συγγραφέα (-εων) θα το δεις.

Το ταλέντο είναι χάρισμα, δεν αποκτάτε με την πολλή δουλειά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...