Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Game Developers για την κατασκευή ενώς 3D MMORPG.


NetworkMeltdown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν ξέρω να σου πω συγκεκριμένα, δεν συγκρίνεται η C++ με pointers, δυναμική διαχείριση μνήμης κ.λ.π με GML...

 

Αφού δεν ξέρεις να πεις κάτι συγκεκριμένο, τότε γιατί πετάς έτσι κάτι που δεν στέκει?...

 

Προφανώς η C++ είναι καλύτερη σε πολλούς τομείς, αλλα αυτό δεν καθιστά "της πλάκας" το Game Maker και την GML... Βασικά υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά μεταξύ τους...

 

Η C++ είναι γλώσσα προγραμματισμού, το Game Maker είναι μια fully editable engine... Φαντάσου το σαν μια C++ με προεγκατεστημένες διάφορες βιβλιοθήκες, οι οποίες ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες που μου επιτρέπουν να κάνω πράγματα χωρίς να χρειάζεται να ξαναεφεύρω τον τροχό... Πράγματα όπως η διαχείριση μνήμης γίνονται ατόματα, το οποίο με περιορίζει, αλλά το δέχομαι χάρης της ευκολίας και του χρόνου... Αλλά από την στιγμή που μου δίνει την δυνατότητα να προσθέσω άλλα dll, θεωρητικά οι δυνατότητές του δεν περιορίζονται (όπως και της C)

 

τέλος το Offtopic, συγνώμη για την παρέμβαση μου, no offence, απλά με εκνεύρισε ο κακοχαρακτηρισμός του Game Maker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν ξέρεις να πεις κάτι συγκεκριμένο, τότε γιατί πετάς έτσι κάτι που δεν στέκει?...

 

Προφανώς η C++ είναι καλύτερη σε πολλούς τομείς, αλλα αυτό δεν καθιστά "της πλάκας" το Game Maker και την GML... Βασικά υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά μεταξύ τους...

 

Η C++ είναι γλώσσα προγραμματισμού, το Game Maker είναι μια fully editable engine... Φαντάσου το σαν μια C++ με προεγκατεστημένες διάφορες βιβλιοθήκες, οι οποίες ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες που μου επιτρέπουν να κάνω πράγματα χωρίς να χρειάζεται να ξαναεφεύρω τον τροχό... Πράγματα όπως η διαχείριση μνήμης γίνονται ατόματα, το οποίο με περιορίζει, αλλά το δέχομαι χάρης της ευκολίας και του χρόνου... Αλλά από την στιγμή που μου δίνει την δυνατότητα να προσθέσω άλλα dll, θεωρητικά οι δυνατότητές του δεν περιορίζονται (όπως και της C)

 

τέλος το Offtopic, συγνώμη για την παρέμβαση μου, no offence, απλά με εκνεύρισε ο κακοχαρακτηρισμός του Game Maker...

Εντάξει ρε fanboy, δεν σου βρίσαμε την οικογένεια ούτε το game που φτιάχνεις...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε fanboy, δεν σου βρίσαμε την οικογένεια ούτε το game που φτιάχνεις...

 

fanboyισμός θα ήταν να προσπαθήσω να σε πείσω ακόμη και με αβάσιμα "επιχείρηματα" ότι το Game Maker είναι καταπληκτικό... Εγώ απλά υποστήριξα ότι δεν είναι της πλάκας... Δεν ανέφερα πουθενά το παιχνίδι μου, αλλά όταν λες πως είναι της πλάκας το Game Maker, αυτομάτως σημαίνει πως θεωρείς της πλάκας την δουλειά που έκανα (ότι κ αν είναι αυτή) πράγμα με το οποίο διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νetwork Meltdown, σχετικα με τις μηνιαιες αποδοχες των developers δεν μου απαντησες

 

Περιμένεις απάντηση; :-(

 

Και δίκιο θα έχει το παιδί να μη σου απαντήσει.

Ο καθένας έχει τα όνειρά του. Το παιδί απλά έψαξε άλλα άτομα τα οποία ίσως ήταν στην ηλικία του και ενδιαφέρονταν. Δε ζήτησε την άποψη κανενός για αυτό που ζητάει. Παρέθεσε τα στοιχεία του, και απλά είπε όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί του. Δεν υποχρέωσε κανέναν σας. Και εσείς, τι κάνατε; Απλά αρχίσατε τα καυστικά σας σχόλια:

  • για τις απολαβές που θα έχουν όσοι θα δουλέψουν
  • για το ότι δεν έχει τις γνώσεις

και άλλα διάφορα

 

Πρώτα από όλα, το παιδί όπως διάβασα, μόλις τελείωσε το Λύκειο. Πιστεύεις κύριε Mika ότι μπορεί να διαθέσει χρήματα; Σκέψου λίγο τι ρωτάς, και ξανά έλα σε επικοινωνία με εμάς εδώ. Το παιδί έψαχνε τρόπο ώστε να κάνει το χόμπι του, με άλλα άτομα.

 

Τώρα, όσο αναφορά τις γνώσεις του, κανείς, και το τονίζω κανείς δε μπορεί να γνωρίζει τις γνώσεις του καθενός. Πώς μπορείς να ξέρεις αγαπητέ αν ο MeltDown δεν ήταν όλο το διάστημα των σχολικών του χρόνων με ένα βιβλίο στο χέρι;

 

Ένιγουει. Αυτά. Και μη το τρώτε άλλο το παλικάρι. Αμαρτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EDIT: Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καυστικά σας σχόλια. Φαίνεται οτι έχετε περάσει απο τη θέση μου.

Αλλά ποιος ξέρει μπορεί πρώτα να τελειώσατε την σχολή και μετά να

σας ήρθε η έμπνευση. Όπως και να 'χει θα ήταν πραγματικά τιμή μου να δώ το έργο σας.

Ας ονομάσω μερικούς απο τους φίλους μου που ανηπομονώ να δω την προσπάθεια τους.

natural_sgf, V.I.Smirnov

Για μένα δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Το ιδιοφυές μυαλό σας έχει καταλάβει ή μάλλον έχει

επινοήσει οτι δεν εχω φτιάξει ποτέ τίποτα και δεν έχω ασχοληθεί ποτε με τον προγραμματισμό.

Μπορεί να έχετε δίκιο μπορεί και όχι.

 

Γράφω σε προηγούμενο post μου ότι δεν θέλω να σε υποτιμήσω.

Αλλά πρέπει να έχεις αίσθηση τι είναι αυτό που ζητάς να κάνεις και να θέτεις ρεαλιστικούς στόχους.

Και ΔΕΝ την έχεις, εξ ου και οι ειρωνείες. Η προφανέστερη απόδειξη είναι ότι σε άλλο thread ρωτάς πράγματα που

είναι εντελώς στοιχειώδη για game programming. Όποιος δει τι ρωτούσες εδώ :

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=390391

 

τι είναι λογικό να υποθέσει δηλαδή ;

Και ποιός να σε πάρει στα σοβαρά ;

 

Όσο για μένα που μου απευθύνεις τον λόγο, δεν έχω σπουδές πληροφορικής και το έχω δηλώσει επανειλλημένα αλλού.

Για τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να σου απαντήσω επί προσωπικού ούτε να περιαυτολογήσω.

Εσύ χρειάζεται να διαλύσεις τις πιο πάνω εντυπώσεις, να πείσεις για την γνωστική σου στάθμη και για τις

ικανοτητές σου ώστε να πάρουν στα σοβαρά την αγγελία σου κι' όχι εγώ ή ο άλλος φίλος που κατονομάζεις.

 

Μια καλή σφαιρική εικόνα για την κατασκευή ενός παιχνιδιού θα έχεις αν διαβάσεις πλήρως ένα βιβλίο για opengl ή directX.

Aυτό θα σου πάρει αρκετούς μήνες (π.χ. ένα συστηματικό tutorial που έχω για DX9 από σχολή έχει διάρκεια 27 εβδομάδες).

Υπάρχουν πολλές καλές επιλογές για να μάθεις. Σε τέτοια κατεύθυνση, κι' εγώ και άλλοι να σε βοηθήσουμε με ότι έχουμε/ξέρουμε.

Αλλά αυτά που ζητάς (τουλάχιστον όπως τα ζητάς και όπως φαίνεται από τη στάθμη σου) δεν είναι της ώρας.

 

Δυστυχώς, ο κόσμος έχει μεν ενθουσιασμό αλλά όχι υπομονή και θέλει να φτάσει στην κορυφή με μεγάλες δρασκελιές - ΔΕΝ γίνεται.

Ας είμαστε λογικοί...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγαν μερικά μηνύματα offtopic και κάποια με προσωπικές αντιπαραθέσεις. Παρακαλώ να συνεχίσουμε ontopic και προπαντώς, κ-ό-σ-μ-ι-α και χωρίς ειρωνίες. Μην ποστάρετε μόνο για να τσιγκλίσετε άλλους συμφορουμίτες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις απάντηση; :-(

 

Και δίκιο θα έχει το παιδί να μη σου απαντήσει.

[...] Και εσείς, τι κάνατε; Απλά αρχίσατε τα καυστικά σας σχόλια:

  • για τις απολαβές που θα έχουν όσοι θα δουλέψουν

 

 

Πρώτα από όλα, το παιδί όπως διάβασα, μόλις τελείωσε το Λύκειο. Πιστεύεις κύριε Mika ότι μπορεί να διαθέσει χρήματα;

 

Δε νομιζω οτι εκανα κανενα τρομερα καυστικο σχολιο επειδη ρωτησα για τις μηνιαιες αποδοχες καποιου που συμφωνα με το αρχικο ποστ θα πρεπει να δουλευει πανω απο 8 ωρες τη μερα για πολυ καιρο. Τα χαρακτηριστικα του παιχνιδιου που περιγραφει ο ts τοση δουλεια απαιτουν.

 

Κυριε Γιωργο λοιπον δεν ξερω αν θα μπορει να διαθεσει τα χρηματα. Μπορει να ειναι ο γιος του Λατση και να γουσταρει να τα ξοδεψει. Το θεμα ειναι να καταλαβει οτι αυτο που εχει στο μυαλο του χρειαζεται ενα μεγαλο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O/Η Mika εχει ενα δικιο....Και η Πετρουλα ανηλικη ηταν αλλα εδωσε 6.000ε η μαμακα της για να την κανει τουμπανο....Οποτε αν τα εχει ο μπαμπας γιατι οχι ? Ολα ειναι πιθανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ο giorgos147 δεν ειναι ο OP...

Η παρατήρησή μου είχε να κάνει με την προσφωνηση "Κυριε Γιωργο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις απάντηση; :-(

 

Και δίκιο θα έχει το παιδί να μη σου απαντήσει.

Ο καθένας έχει τα όνειρά του. Το παιδί απλά έψαξε άλλα άτομα τα οποία ίσως ήταν στην ηλικία του και ενδιαφέρονταν. Δε ζήτησε την άποψη κανενός για αυτό που ζητάει. Παρέθεσε τα στοιχεία του, και απλά είπε όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί του. Δεν υποχρέωσε κανέναν σας. Και εσείς, τι κάνατε; Απλά αρχίσατε τα καυστικά σας σχόλια:

  • για τις απολαβές που θα έχουν όσοι θα δουλέψουν
  • για το ότι δεν έχει τις γνώσεις

και άλλα διάφορα

 

Πρώτα από όλα, το παιδί όπως διάβασα, μόλις τελείωσε το Λύκειο. Πιστεύεις κύριε Mika ότι μπορεί να διαθέσει χρήματα; Σκέψου λίγο τι ρωτάς, και ξανά έλα σε επικοινωνία με εμάς εδώ. Το παιδί έψαχνε τρόπο ώστε να κάνει το χόμπι του, με άλλα άτομα.

 

Τώρα, όσο αναφορά τις γνώσεις του, κανείς, και το τονίζω κανείς δε μπορεί να γνωρίζει τις γνώσεις του καθενός. Πώς μπορείς να ξέρεις αγαπητέ αν ο MeltDown δεν ήταν όλο το διάστημα των σχολικών του χρόνων με ένα βιβλίο στο χέρι;

 

Ένιγουει. Αυτά. Και μη το τρώτε άλλο το παλικάρι. Αμαρτία.

 

 

+100000000000000 and to infinity and beyond. καλα τα ειπες, και ειλικρινα, δεν υπαρχει η υπηρχε λογος και δεν υπαρχη λογος, για ειρωνιες..κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...