Προς το περιεχόμενο

Jolicloud 1.0 and HP 2140


iFrankie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβαλα κι' εγώ σε ένα MSI Wind U100 και έχω πρόβλημα με το WiFi. Ενώ βλέπει τα δίκτυα κανονικά δεν συνδέεται και μετά από λίγη ώρα μου ξανά ζητάει κωδικό και στο τέλος χάνουν τη σύνδεση με το router και οι υπόλοιπες συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτό με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω restart το router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου ΔΕΝ υποστηριζεται απο τον b43 αποτε πρεπει να βαλεις αναγκαστικα τον wl.

 

http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43

 

Βαριεμαι να (ξανα)επεκταθω στο τι ειναι ο wl, πως μπαινει και γιατι δεν περιλαμβανεται στο κανονικο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου καρτα αναφερεσαι ή στον αλλών ατομών που postarane?...

Ενταξει μην επεκταθεις κανε copy paste αυτα που έχεις ξαναπει να μαθουμε και εμεις τι παίζει οι wannabe linux users :) Είναι τραγικά τα windows στο netbook δειξε λιγη συμπονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εσυ εχεις την BCM4322, τοτε ναι, σε εσενα αναφερομουν.

 

(κανω μια αναζητηση μπας και βρω οτι εχω πει παλιοτερα, μισο)

 

Σε ευχαριστώ

 

---------- Προσθήκη στις 21:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:07 ----------

 

Everything went well but wifi remained unavailable. I tried lspci -v and realize that Kernel driver was in use wasn't the wl but ssb (b43-pci-bridge). Then I read about KernelModuleBlacklisting from Debian Wiki and come up with the following solution:

 

sudo echo blacklist b43 >> /etc/modprobe.d/b43.conf

sudo echo blacklist ssb >> /etc/modprobe.d/ssb.conf

sudo modprobe -r b43

sudo modprobe -r ssb

sudo modprobe -r wl

sudo modprobe wl

sudo depmod -ae

 

 

Πιστευω βρηκα την λυση αλλα καθε φορα που γραφω την 1η εντολη στο τερμιναλ μου λεει access denied? ΓΙΑΤΙ? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το linux δεν ειναι fps game να ανοιγεις την κονσολα και να γραφεις "cheats" για να γινει αυτο που θες, ας το πιασουμε πιο αναλυτικα...

 

Επισης, στην παραπανω διαδικασια δεν αναφερεται ΠΟΥ θα βρεις τον wl.

 

1) Βαζεις ολα τα απαραιτητα για να φτιαξεις τον wl.

>sudo apt-get install bcmwl-kernel-source

Το παραπανω πακετο απαιτει το dkms, το οποιο ξαναφτιαχνει τον driver απο μονο του οταν γινει αναβαθμηση του πυρηνα ή του driver.

Ενας πονοκεφαλος λιγοτερος απο την διαδικασια με τον module-assistant δηλαδη.

Οταν γινει εγκατασταση θα κανει απο μονο του και τον driver, τον wl.

 

2) Ξεφορτωνεις τον b43 (και τον ssb)

>sudo rmmod b43 ssb

και φορτωνεις τον wl

>sudo modprobe wl

Λογικα τωρα θα πρεπει να μπορεις να σκαναρεις και να συνδεθεις σε ενα ασυρματο δικτυο.

 

3) Λες στο συστημα να μην ξαναφορτωσει τον wl και τον ssb.

Ανοιγεις το σχετικο αρχειο

>sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

και στο τελος του προσθετεις τα παρακατω

>blacklist b43
blacklist ssb

Σωζεις και κλεινεις.

 

Αυτα. Υπαρχει μια περιπτωση ο wl να ορισει σαν interface του δικτυου το eth1 αντι για το wlan0 που ειχε πριν ο b43, αρα ο network manager να μην βλεπει καν το οτι εχεις ασυρματο, παρολο που θα φαινεται κανονικα πχ στο

>sudo iwlist scan

(σκαναρει για ασυρματα δικτυα απο το τερματικο)

 

Λυση για αυτο δεν εχω βρει. Πετα τον network manager και βαλε wicd που σε αφηνει να αλλαξεις το ονομα του interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...