Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με UPS


spdrosin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ για UPS θέλω να ρωτήσω, αλλά δε βλέπω να υπάρχει σχετικό θέμα.

Αν έπρεπε κάπου αλλού να ποστάρω, ας μεταφερθεί αλλού το θέμα μου.

 

Λοιπόν, έχω αυτό το UPS (την έκδοση των 1500VA). Σήμερα μετά από ξαφνική και στιγμιαία διακοπή ρεύματος έσβησαν όλα (οθόνη και PC που είχα πάνω στο UPS). Ακολούθως δοκίμασα μόνος μου να επιβεβαιώσω πως όντως κάτι φταίει βγάζοντας το UPS από την πρίζα επίτηδες, ενώ είχα ανοιχτό το PC 3-4 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Δοκίμασα να κάνω το ίδιο με μια συσκευή χαμηλότερου φορτίου (έναν ανεμιστήρα) και δούλευε κανονικά. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου.

 

Αυτό που θέω να ρωτήσω είναι αν όντως τα "έφαγε τα ψωμιά" του μετά από 3,5 σχεδόν χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας ή αν με κάποιον τρόπο (χωρίς πολλά έξοδα) διορώνεται. Λέω "χωρίς πολλά έξοδα" γιατί αν είναι να μου κοστίσει από 40-50 ευρώ και πάνω, καλύτερα να αγοράσω ένα καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή μπαταρίας, μετά από τόσα χρόνια

Μπορείς να μου εξηγήσεις όμως, γιατί κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά από πού τη βρίσκω; Δηλαδή υπάρχουν συμβατικές μπαταρίες που μπαίνουν σε όλα τα UPS ή πρέπει να βρω της ίδιας εταιρίας; Ακόμα τί κόστος μπορεί να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσεις όμως, γιατί κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά από πού τη βρίσκω; Δηλαδή υπάρχουν συμβατικές μπαταρίες που μπαίνουν σε όλα τα UPS ή πρέπει να βρω της ίδιας εταιρίας; Ακόμα τί κόστος μπορεί να έχει;

 

ο Δήσιος εχει τα πάντα από μπαταρίες

 

http://www.batteries.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να νευριάζεις, και θέματα για ups είναι πάρα πολλά στο φόρουμ.

Μπορείς να ανοίξεις το ups και να βγάλεις τις μπαταρίες, ή να το πας ολόκληρο να στις αλλάξουν.

Τόσο απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα,οπως ακριβως στα εξηγησε ο bassstarter.Μην αγορασεις μπαταριες,γιατι ενδεχεται να μην ειναι αυτο το προβλημα(βεβαια,μπαταριες μετα την τριετια ειναι για πεταμα)παρτο οπως ειναι και πηγαινε το σε ενα ΔΗΣΙΟ να βαλουνε καινουργιες μπαταριες,και αν δουλευει τις πληρωνεις και φευγεις,αν δεν δουλευει δεν αγοραζεις τιποτα και παλι φευγεις.

Εχω την εντυπωση οτι παιρνει 2 τεμ 12v 7ah

 

Παρατηρησα οτι εισαι στον Βολο.

Εχει αραγε Δησιο οεο?

Δοκιμασε και Γερμανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να νευριάζεις, και θέματα για ups είναι πάρα πολλά στο φόρουμ.

Μπορείς να ανοίξεις το ups και να βγάλεις τις μπαταρίες, ή να το πας ολόκληρο να στις αλλάξουν.

Τόσο απλό..

 

Ok. Θα το ανοίξω αύριο και θα σας πω τι βλέπω.

 

---------- Προσθήκη στις 03:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:56 ----------

 

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα,οπως ακριβως στα εξηγησε ο bassstarter.Μην αγορασεις μπαταριες,γιατι ενδεχεται να μην ειναι αυτο το προβλημα(βεβαια,μπαταριες μετα την τριετια ειναι για πεταμα)παρτο οπως ειναι και πηγαινε το σε ενα ΔΗΣΙΟ να βαλουνε καινουργιες μπαταριες,και αν δουλευει τις πληρωνεις και φευγεις,αν δεν δουλευει δεν αγοραζεις τιποτα και παλι φευγεις.

Εχω την εντυπωση οτι παιρνει 2 τεμ 12v 7ah

 

Παρατηρησα οτι εισαι στον Βολο.

Εχει αραγε Δησιο οεο?

Δοκιμασε και Γερμανο

Διάβαζα το μήνυμα σου και πήγα να πω "μα πού λέει πως είμαι στην Αθήνα, απεναντίας μάλιστα το αναφέρω", αλλά το πρόσεξες τελικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε,το σωστοτερο ειναι να πας ολοκληρο το ups στον Γερμανο να σου βαλει 2 καινουργιες και αν δουλευει το παιρνεις και φευγεις.

Η αλλη περιπτωση ειναι να πας τις μπαταριες να τις μετρησει και να αγορασεις 2 ιδιες.

Το κακο με αυτες τις μετρησεις ειναι οτι και 12v να σου δειξει δεν σημαινει οτι ειναι καλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε,το σωστοτερο ειναι να πας ολοκληρο το ups στον Γερμανο να σου βαλει 2 καινουργιες και αν δουλευει το παιρνεις και φευγεις.

Η αλλη περιπτωση ειναι να πας τις μπαταριες να τις μετρησει και να αγορασεις 2 ιδιες.

Το κακο με αυτες τις μετρησεις ειναι οτι και 12v να σου δειξει δεν σημαινει οτι ειναι καλες.

 

Έχει ο Γερμανός ρε συ τέτοιες μπαταρίες; Aπό πού κι ως πού;

Να τις μετρήσω γιατί, αφού ξέρω τα χαρακτηριστικά τους;

Πήγα στο μαγαζί που το αγόρασα (τοπικό κατάστημα υπολογιστών) και μου είπανε πως κανένα 15ευρω κάνουν, να τους πάω μία να το δουν. Αύριο το πρωί θα περάσω, απλά αν μπορώ να βρω από ίντερνετ φθηνότερες, θα το προτιμήσω φυσικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση, αφού ο Γερμανός πουλάει κουρτινόξυλα και όχι μπαταρίες.

 

ΤΕΤΟΙΕΣ μπαταρίες είπα. Όχι αν πουλάει μπαταρίες κινητώω. Έλεος. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...