Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά Συστήματα – Ενεργειακά Σπίτια


Nedbuhannezzar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά ακόμα δεν έχω βρει προσφορά από εταιρία εγκατάστασης κάτω από 4500/kW χωρίς να περιλαμβάνει χαρτόσημα, τέλη σύνδεσης, σύνδεση από το δώμα στο μετρητή της ΔΕΗ κλπ κλπ.

Όσον αφορά το eshops χωρίς παρεξήγηση μου φαίνεται μεγάλη μούφα (σε αυτο συνηγορεί και οτι ξεφυτρώνει σε κάθε αναζήτηση του google me διαφορετικα domain names) αλλά όντως έχει ρίξει τις τιμες αρκετά σε σχέση με το προηγούμενο δίμηνο. Παρόλαυτα υπάρχουν κινέζικα πανελα τα οποία μπορει να κάνουν τη δουλεια και τα δουλευουν μεγάλες εταιρίες, αλλά δεν σημαίνει οτι μπορείς να τα εμπιστευτεις κιόλας σε σχέση πχ με τα γερμανικά (πχ SOLON) (ότι πληρώνεις παίρνεις...). Επίσης η εγγύηση απόδοσης δεν πιστεύυω ότι διασφαλίζει κανέναν, απο τη στίγμη που κάνεις δεν λέει ξεκάθαρα τους όρους και οτι οι παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση των φ/β είναι δεκάδες. Με λίγα λόγια αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ο μέσος οικιακός ηλεκτροπαραγωγός δεν έχει καν τα μεσα να το κάνει, εκτός αν πληρώσει και ετήσια αυντήρηση σε μια εταιρία.

Αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι γενικά οι τιμές πέφτουν ραγδαία λόγω του ενδιαφέροντος φαντάζομαι + ότι αρχίζει και γινεται μοδα τρεντια κλπ κλπ:fear:

 

Όσον αφορά τα δάνεια τώρα εψαξα για πάράδειγμα τη Eurobank "με την οικολογική συνείδηση"

 

 

 

To euribor 3m είναι σημερα στο 0,97 οπότε το επιτόκιο πάει στα 7% στην περίπτωση εκχώρησης σύμβασης για την αποπληρωμή του δανείου. Δεν νομίζω κάποιος να προτιμήσει την προσημείωση ακινήτου για ευνόητους λόγους.

 

Το να βαρέσει κανόνι η ΔΕΗ ειναι απλα σχήμα λόγου. Απλά το πιο πιθανό να ιδιωτικοποιηθεί, να κατακερματιστεί, να πτωχεύσει για να δουλέψει η απελευθέρωση της ενέργειας και αντε μετα να σου επιδοτεί την κιλοβατώρα 500% τωρά μετα πολύ λιγότερο λόγω των επικείμενων αυξήσεων. Φυσικα έχεις το συμβόλαιο αλλά με τα νομικα ως γνωστόν είναι να μην μπλέξεις. (Αντε μέχρι να φτάσουν στο ΣτΕ ποσο να παρει 4-5 χρόνια???)

 

Παρεπιπτόντως, το θέμα το ξανάνοιξα μπας και βρεθεί κάποιος που να ξέρει απο πρώτο χέρι, γιατι όπως είπα στη θεωρία όλα ειναι ιδανικά. Προσωπικά εγω θα τα έβαζα και αυριο...

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν εχει βρεθεί κανένας ουτε απο δω ούτε από πουθενα;)

 

 

Φίλε μου, καλησπέρα. Υπάρχουν εταιρίες στον κλάδο που με 3000/KW σου κάνουν το έργο με το κλειδί στο χέρι και χωρίς επιπλέον έξοδα. Και όλα αυτά με TOP ποιότητα(όχι suntech+SMA που βάζουν οι περισσότεροι , που ναι μεν είναι καλά , αλλά όχι TOP). Αν θέλεις μπορείς να πέσεις σε ποιότητα και το κόστος να πέσει στα 2800 ή ακόμα και στα 2500.

 

Τώρα για τις τράπεζες , να ενημερώσω ότι όλα αυτά που λες είναι σωστά , αλλά ισχύουν για τον απλό ενδιαφερόμενο. Οι καλές εταιρίες , έχουν ειδικές συμφωνίες με τις τράπεζες οι οποίες δεν συγκρίνονται με αυτά που υπάρχουν για τους υπολοίπους.

 

Έτσι το όλο πακέτο γίνεται πολύ δελεαστικό και βέβαια όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις το έργο ( αν ξεκινήσεις σήμερα τις διαδικασίες θα χρειαστείς σίγουρα 1-2 χρόνια ) το οποίο σημαίνει ότι οι τιμές θα έχουν πάρει την κατιούσα και θα συμφέρει ακόμα περισσότερο.

 

---------- Προσθήκη στις 13:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:14 ----------

 

τα 0,55€ ειναι σταθερα η προστιθεται ο πληθωρισμος? γιατι τα 55λεπτα θα ειναι πολυ λιγα χρημματα σε 20χρονια

 

Στην τιμή που θα κλειδώσεις κάθε χρόνο θα προστίθεται το 25% του τρέχοντα πληθωρισμού στην τιμή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, καλησπέρα. Υπάρχουν εταιρίες στον κλάδο που με 3000/KW σου κάνουν το έργο με το κλειδί στο χέρι και χωρίς επιπλέον έξοδα. Και όλα αυτά με TOP ποιότητα(όχι suntech+SMA που βάζουν οι περισσότεροι , που ναι μεν είναι καλά , αλλά όχι TOP). Αν θέλεις μπορείς να πέσεις σε ποιότητα και το κόστος να πέσει στα 2800 ή ακόμα και στα 2500.

 

Τώρα για τις τράπεζες , να ενημερώσω ότι όλα αυτά που λες είναι σωστά , αλλά ισχύουν για τον απλό ενδιαφερόμενο. Οι καλές εταιρίες , έχουν ειδικές συμφωνίες με τις τράπεζες οι οποίες δεν συγκρίνονται με αυτά που υπάρχουν για τους υπολοίπους.

 

Έτσι το όλο πακέτο γίνεται πολύ δελεαστικό και βέβαια όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις το έργο ( αν ξεκινήσεις σήμερα τις διαδικασίες θα χρειαστείς σίγουρα 1-2 χρόνια ) το οποίο σημαίνει ότι οι τιμές θα έχουν πάρει την κατιούσα και θα συμφέρει ακόμα περισσότερο.

 

Καλησπέρα,

Απ ότι φαίνεται δεν έχω βρει αυτές τις καλές εταιρίες, οπότε αν μπορείς στείλε μου ενα pm με μια ενδεικτική λίστα εταιριών.

Εν τω μεταξύ, βλέπω ότι κάθε πικραμένη εταιρία ηλ/κων εγκατάστασεων αρχίζει να διαφημίζει εγκαταστάσεις φ/β. Για του λόγου το αληθές, πέρασα τις προάλλες από την ηλεκτροτεκ και στα μισα περίπτερα είχαν κοτσάρει και από ενα πάνελ.

 

Γιατί 1-2 χρόνια? Εγώ το υπολόγιζα στους 3-4 μήνες, από τη στιγμή που δεν χρειάζεται πλέον εγκριση απο πολεοδομία και μένει μόνο η ΔΕΗ.

Επίσης φαντάζομαι, ότι καλό θα ήταν το συστήμα να ενεργοποιηθεί μετα το μάρτιο και όχι με στο χειμώνα για μικρότερο χρόνο απόσβεσης και για ψυχολογικούς λόγους (!).

 

Όσον αφορά τις τράπεζες, πες αν μπορείς τι παίζει ενδεικτικά με τα επιτόκια. Και όντως κοιτάω ως απλός ενδιαφερόμενος, με την εννοια ότι σκεφτόμουν να παρακάμψω την ολοκληρωμένη λύση της εταιρίας και τους μεσάζοντες και να το αναλάβω μόνος μου με άλλους 2 φίλους μηχανικούς.

 

Τέλος, τι καλύτερο απο SMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα , επειδη εχω ασχοληθει και γω με το αντικειμενο , δεν εχω βρει τιμες γυρω στις 3000 ανα k/w , electroasd εαν δεν σου κανει κοπο , να μας διαφωτισεις :-) με pm... ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι με pm, αν ειναι κατι καλο και φτηνο, ακομη και αν αποτελει διαφημιση, πιστευω οτι καλο ειναι να μπει δημοσια. Υποτιθεται οτι κανουμε κουβεντες μεταξυ μας για διαφορα θεματα (καρτες γραφικων, δισκους, οθονες κλπ, και τωρα φωτοβολταικα), και λεμε τιμες και καταστημτα, ωστε να προφυλαχθουμε απο τις κακοτοπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

electroasd, σε τι εγκαταστάσεις αναφέρεσαι; Γιατί δεν διευκρινίζεις ποιες είναι οι "TOP" εταιρείες που προμηθεύουν τις άλλες εταιρείες οι οποίες με τη σειρά τους πραγματοποιούν εγκαταστάσεις με 3000€/ΚW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι με pm, αν ειναι κατι καλο και φτηνο, ακομη και αν αποτελει διαφημιση, πιστευω οτι καλο ειναι να μπει δημοσια. Υποτιθεται οτι κανουμε κουβεντες μεταξυ μας για διαφορα θεματα (καρτες γραφικων, δισκους, οθονες κλπ, και τωρα φωτοβολταικα), και λεμε τιμες και καταστημτα, ωστε να προφυλαχθουμε απο τις κακοτοπιες.

 

Σωστός. Συμφωνώ απόλυτα.

Απλά υπάρχει μια μυστικοπάθεια στο χώρο!:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο που αναρωτιεμαι,δεν θα βρεθει κανας ελληναρας να κανει καμια πατεντα να πουλαει ρευμα απο μη φωτοβολταικα? πχ απο το διπλανο σπιτι που παιρνει απο τη δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο που αναρωτιεμαι,δεν θα βρεθει κανας ελληναρας να κανει καμια πατεντα να πουλαει ρευμα απο μη φωτοβολταικα? πχ απο το διπλανο σπιτι που παιρνει απο τη δεη?

θα βρεθεί. ή τουλάχιστον θα προσπαθήσει. μιλώντας με κάποιον σχετικά με τα φωτοβολταϊκά πριν κανα μήνα, του ήρθε η ιδέα να πουλάει στην δεη ρεύμα από το...ίδιο σπιτι που γίνεται και η παραγωγή:-) (εννοώ να πουλάει στην δεη το ρεύμα της!!!)

βλέπεις ότι η ιδέα σου προχώρησε στο επόμενο επίπεδο. που να μπλέκεις τώρα με τους γείτονες:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, στους ενημερωτικούς φακέλους που έχω από την τράπεζα, την ασφαλιστική και την τεχνική εταιρεία, αναφέρονται τουλάχιστον 6 νομίζω, διαφορετικές ποικιλίες panel, πιθανότητες συνδυασμού μεταξύ αυτών και γράφει και για άλλα προαιρετικά συστήματα αν θυμάμαι καλά

αυτά έχουν μακροπρόθεσμα από όσο έχω καταλάβει αξιοσημείωτες διαφορές απόδοσης κι επίσης έχουν αξιοσημείωτη διαφορά κόστους για την αγορά

από αυτά (και από το γεγόνός ότι και οι αρμόδοι μου εξήγησαν το ίδιο πράγμα) συμπεραίνω πως δεν γίνεται να βγάλεις χοντρικά κάποια νούμερα για όλες τις περιπτώσεις

επαναλαμβάνω δεν είναι μόνο οι διαφορετικές επιλογές αλλά και ότι πρακτικά δεν προτιμάται κάποια συγκεκριμένη, περισσότερο από τις άλλες

άρα, πρέπει να ξέρουμε σε τι ακριβώς αναφέρονται τα νούμερα που γράφτηκαν - (εκτός αν υπάρχουν περιορισμοί στο πρόγραμμα που αναφέρατε)

 

γράφτηκαν κάποια νούμερα κόστους, γράφτηκαν κάποια νούμερα απόδοσης και γράφτηκαν και κάποια νούμερα διάρκειας απόσβεσης

πρέπει να ξέρουμε ακριβώς σε τι αντιστοιχούν αυτά τα νούμερα, δεν μας ενδιαφέρουν μόνο τα ονόματα των εταιρειών κατασκευής των panel αλλά συγκεκριμένα για τι και τι εγκατάσταση μιλάμε

κι εγώ διάβασα κάποια παρόμοια νούμερα με αυτά που γράφτηκαν αλλά αυτά αναφέρονται για λόγους πώλησης, τύπου 'ξεκινάμε από'

στις συναντήσεις που είχα κανείς δεν μου είπε οποιαδήποτε νούμερα χωρίς να εξετάσουμε πρώτα για τι μιλάμε

το πρώτο νούμερο με το τελευταίο είχαν μεγάλες διαφορές (για μένα τουλάχιστον)

για αυτό το λόγο χρειαζόμαστε καταρχήν κάποιον που να έχει βάλει φ/β, επίσης να έχει βάλει πρόσφατα (το πολύ 2 χρόνια μέσα), αλλά κυρίως κάποιον που να περιγράψει ακριβώς την εγκατάσταση

αλλιώς χωρίς κάτι συγκεκριμένο (αυτό εννοούσα 'μελέτη' και όχι τη μελέτη τοποθέτησης) τα νούμερα μπορεί να είναι αποπροσανατολιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω καποια σχετική επαγγελματική επαφή να σας αποθέσω τις γνώσεις μου..

 

1)Όλη η παραγόμενη από το φωτοβολταικό ηλ. ενέργεια διοχετεύεται στο δίκτυο της ΔΕΗ και πληρώνεστε γιάυτή με 0.55 την κιλοβατώρα. Η τιμή είναι εγγυημένη για 20-25 χρόνια. Εσείς συνεχίζετε να αγοράζετε ρεύμα από την ΔΕΗ και να το πληρώνετε στην τιμή που το πληρώνετε και σήμερα (δηλ, 10-12 λεπτά /Kwh). Αυτό σημαίνει οτι η ΔΕΗ θα εγκαταστήσει ένα νέο μετρητή για να καταγράφει την παραγώμενη ενέργεια.

Αν π.χ. στο δίμηνο το φωτοβολταικο σας παράγει ηλ. ενέργεια 250 ευρώ και καταναλώσετε ενέργεια 100 ευρώ , θα σας έρθει πιστωτικός λογαριασμός 150 ευρώ , ποσό που θα καταθέσει η ΔΕΗ σε τραπεζικό σας λογαριασμό.

 

2) ο οικιακός "μικροπαραγωγός" ηλιακού ηλεκτρισμού δεν θεωρείται επιτηδευματίας, δηλαδή τα όποια έσοδα έχετε από την όλη φάση δεν φορολογούνται , δεν ανοίγετε βιβλία στην εφορία. B)

 

3)ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗ!! Σημαντικό είναι ότι το 0,55 ισχύει για συμβάσεις που συνάπτονται τα έτη 2009, 2010,2011.. Η τιμή μειώνεται κατά 5% ετησίως για τις συμβάσεις το διάστημα 1.1.2012 μέχρι κ 31.12.2019. ΚΑΙ αν η ενεργοποίηση του Φ/Β συστήματος γίνει μετά την παρέλευση 6 μηνών από τη σύναψη σύμβασης , τότε η τιμή αναφοράς θα λαμβάνεται η τιμή που αντιστοιχεί στο έτος ενεργοποίησης της σύνδεσης.. :shifty:

 

ΑΥΤΑΑΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζόταν να τα ξαναγράψεις αυτά φίλε μου, αν δεν κάνω λάθος έχουν αναφερθεί τα βασικά

αν έχεις κάποια επαγγελματική σχέση και ξέρεις κάτι παραπάνω όμως, θα μας ενδιέφερε να μας δώσεις πληροφορίες πιο εξειδικευμένες, όπως για θέματα σχετικά με τον εξοπλισμό και ότι συζητήθηκε επ' αυτού, περισσότερο για τις διαφορές θεωρίας και εφαρμογής δλδ μας ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ειμαι φιλη ! :rolleyes:

2ον να σου πω για εξοπλισμό.. χρειάζεσαι πάνελ και ινβερτερ(αντιστροφείς) υπαρχουν πολλοί κατασκευαστές και σου δίνουν και εγγύηση :

για τα πανέλα

εγγ΄θηση υλικού έως 10 έτη

εγγύηση του 90% της απόδοσης εώς 12 έτη

εγγύηση του 80% της απόδοσης εως 30 έτη

 

για τους αντιστροφείς

εγγύηση υλικού 12 έτη

 

αλλά πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις και όσο μπορώ να βοηθήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...