Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά Συστήματα – Ενεργειακά Σπίτια


Nedbuhannezzar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι επιχειρηματικη ευκαιρια, απλα οτι ειναι μια επιχειρηματικη κινηση που θα σου δωσει καποια πραγματα.

Για το θεμα των επιτοκιων, ολα τα επιχειρηματικα δανεια εκει παιζουν, εκτος και βαλεις προσημειωση. Τοκογλυφια ειναι ολα.

Την ταρατσα δεν μπορεις να τη νοικιασεις, δεν μπορει αλλος ακτος του ιδιοκτητη να βαλει φωτοβολταικα.

 

Για το μετατροπεα, εψαξα και δε βρηκα κατι, μπορεις να βοηθησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι επιχειρηματικη ευκαιρια, απλα οτι ειναι μια επιχειρηματικη κινηση που θα σου δωσει καποια πραγματα.

Για το θεμα των επιτοκιων, ολα τα επιχειρηματικα δανεια εκει παιζουν, εκτος και βαλεις προσημειωση. Τοκογλυφια ειναι ολα.

Την ταρατσα δεν μπορεις να τη νοικιασεις, δεν μπορει αλλος ακτος του ιδιοκτητη να βαλει φωτοβολταικα.

 

Για το μετατροπεα, εψαξα και δε βρηκα κατι, μπορεις να βοηθησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζουμε άκρη έτσι όμως.. :D Για να μην το κουράζομαι άλλο, οι δικές μου οι θέσεις ήταν σαφείς, όπως και οι δικές σου. Μπορεί να μην είπες "ευκαιρία", ωστόσο εγώ προσωπικά ούτε καν επιχειρηματική κίνηση δεν μπορώ να το θεωρήσω.

 

Όσο για την ενοικίαση της ταράτσας, το σχόλιο μου δεν προοριζόταν για να δώσει μια νέα ρεαλιστική προοπτική, αλλά για να συγκρίνει και να αποσαφηνίσει τη θέση μου από τη δική σου.

 

Όσο για τα inverters, η βιβλιογραφία αναφέρει πως τουλάχιστον 7-10 χρόνια χρειάζονται για να επιτευχθεί διπλασιασμός του χρόνου σωστής λειτουργίας, με στόχο τα 20 έτη. Φαντάζομαι πως με μία απλή αναζήτηση θα μπορέσεις να βρεις αυτό που σου αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζουμε άκρη έτσι όμως.. :D Για να μην το κουράζομαι άλλο, οι δικές μου οι θέσεις ήταν σαφείς, όπως και οι δικές σου. Μπορεί να μην είπες "ευκαιρία", ωστόσο εγώ προσωπικά ούτε καν επιχειρηματική κίνηση δεν μπορώ να το θεωρήσω.

 

Όσο για την ενοικίαση της ταράτσας, το σχόλιο μου δεν προοριζόταν για να δώσει μια νέα ρεαλιστική προοπτική, αλλά για να συγκρίνει και να αποσαφηνίσει τη θέση μου από τη δική σου.

 

Όσο για τα inverters, η βιβλιογραφία αναφέρει πως τουλάχιστον 7-10 χρόνια χρειάζονται για να επιτευχθεί διπλασιασμός του χρόνου σωστής λειτουργίας, με στόχο τα 20 έτη. Φαντάζομαι πως με μία απλή αναζήτηση θα μπορέσεις να βρεις αυτό που σου αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όσο για τα inverters, η βιβλιογραφία αναφέρει πως τουλάχιστον 7-10 χρόνια χρειάζονται για να επιτευχθεί διπλασιασμός του χρόνου σωστής λειτουργίας, με στόχο τα 20 έτη. Φαντάζομαι πως με μία απλή αναζήτηση θα μπορέσεις να βρεις αυτό που σου αναφέρω.

 

ε πες και συ την πηγή.. Κάτι φράσεις του στυλ "είμαι σίγουρος πως θα το βρείς είναι απλό.." και "φαντάζομαι με μια απλή αναζήτηση..." είναι καθαρά φράσεις για να βγάζεις τον εαυτό σου απο πάνω.. anyway.. άσχετο..

 

έκανα post για να παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πες και συ την πηγή.. Κάτι φράσεις του στυλ "είμαι σίγουρος πως θα το βρείς είναι απλό.." και "φαντάζομαι με μια απλή αναζήτηση..." είναι καθαρά φράσεις για να βγάζεις τον εαυτό σου απο πάνω.. anyway.. άσχετο..

 

έκανα post για να παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει..

 

Κάτι φράσεις του τύπου "πες κι εσύ τη πηγή" είναι καθαρά φράσεις για να βγάζεις τον εαυτό σου από τη βαρετή θέση να ψάχνεις..

 

Αν σε ενδιαφέρει θα βρεις αυτό που με ρωτάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως έβαλε μια εταιρεία "f-SOL photovoltaics" φωτοβολταϊκά στην ταράτσα του πατέρα μου και στη στέγη του αδερφού του και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι με το θέμα. Βγάζουν 6-7 χιλαρικάκια το χρόνο από το πουθένα!

 

Νομίζω αυτό είναι το site της:

 

http://solphotovoltaics.webs.com/

 

Το σκέφτομαι να βάλω και εγώ, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και χρειαζόμαστε λεφτά! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη πρώτη φορά που βλέπω στο άλλο thread το post σου λέω οκ.. Αφού είπαμε να λέμε εταιρίες οκ.. έχει μείνει ικανοποιημένος και το λέει..

 

Αλλα copy/paste το ίδιο.. αρχίζει και με ψυλλιάζει.. anyway δε θα το συνεχίσω, απλώς θα πω οτι απο το site δε μου εμπνέουν την επιθυμία να θέλω να τους επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά, υπάρχει κάποιος από εδώ μέσα που να έχει βάλει στο σπίτι του να μας πει τι παίζει;

Πήγε ο πατέρας μου σήμερα σε αρκετές τράπεζες και του είπαν ότι πρέπει να έχει εισόδημα 40k και πάνω για να βάλει...

Από όσο είχα διαβάσει υπάρχουν 2 τρόποι να αποπληρώσεις το δάνειο που θα πάρεις από την τράπεζα. Είτε θα βάλεις υποθήκη το σπίτι στο οποίο θα εγκατασταθούν και θα τα χρήματα από τα φωτοβολταϊκά θα τα παίρνεις εσύ. Είτε θα πάρεις δάνειο χωρίς καμία υποθήκη και τα λεφτά από τα φωτοβολταϊκα (μέρος αυτών ή όλα) θα τα παίρνει κατευθείαν η τράπεζα μέχρι να αποπληρωθεί το δάνειο.

Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά εξηγήστε μου δυό πράγματα γιατί έχω ψιλομπερδευτεί:

 

α) Το φωτοβολταϊκό σύστημα που θα βάλει κάποιος στη στέγη του σπιτιού του (διασυνδεδεμένο με τη ΔΕΗ) παράγει κάποια ενέργεια και έπειτα την διοχετεύει στο δίκτυο της ΔΕΗ, την πουλάς δηλαδή στη ΔΕΗ. Δεν καταναλώνεις κάτι από αυτήν την ενέργεια που παράγεις, έτσι δεν είναι; Τα λέω σωστά ή κάτι έχω καταλάβει λάθος;

 

β) Υπάρχει η επιλογή να βάλεις φωτοβολταϊκό σύστημα στη στέγη και να καταναλώνεις την ενέργεια που παράγει αυτό το σύστημα; Και όταν π.χ. δεν φτάνει αυτή η ενέργεια, να καλύπτεσαι ενεργγειακά από το δίκτυο της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καμμια σχεση το ενα συστημα με το αλλο, συνεχιζεις να καταναλωνεις απο το ρολοι που ειχες παντα, αλλο ρολοι αυτο που ειχες, δευτερο αυτο που μετραει την ενεργεια που βγαζει το συστημα σου και τη διοχετευει στο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Ναι

Β. Οχι

 

Το Β δε συμφερει ουτε οικονομικα, αλλα ουτε και τεχνικα. Με τον Α τροπο ειναι πιο ευκολα και να μετρησεις τι καταναλωνεις, και να μετρησεις τι παραγεις.

Επισης εστω οτι θες να κανεις το Β τροπο (δε βλεπω το λογο, μιας και ακομη η πωληση της παραγομενης ενεργειας ειναι μεγαλυτερη απο την κατανισκωμενη, αρα γιατι να φας απο την παραγομενη και να μην την πουλησεις), εστω λοιπον οτι θες κατι τετοιο, θα σου βγει πολυ ακριβα, διοτι θες τεχνολογια (αρα και χρημα), που θα επιτρεπει, αφου φας τη δικη σου παραγομενη ενεργεια, να αρχισει αυτοματα να τραβα απο το κυριως δικτυο. Ειναι ας πουμε απογευμα, τι φωτ/κο σου δινει 500w κι εσυ ανοιγεις την κουζινα, αρα πρεπει το συστημα να ανοιξει το κυκλωμα και να τραβηξει τα υπολοιπομενα που θελει η κουζινα ωστε να λειτουργησει. Τεραστιο το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...