Προς το περιεχόμενο

Εκτίμηση Κόστους


memos10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαστε σίγουροι ότι δεν καλύπτει η GPL των κώδικα του προϊόντος τότε προχωράτε ελεύθερα. Όταν δω κάποια δουλειά που θα την θέλει πελάτης μου και είνα σε joomla θα ζητήσω τον κώδικα και αν δεν μου τον δώσει ο ιδιοκτήτης θα προβώ σε καταγγελία στην GPL.

 

Εδώ είναι ένα παράδειγμα καταδίκης επειδή μια εταιρεία δεν τήρησε την άδεια χρήσης GPL. Χρησιμοποίησε λογισμικό με άδεια GPL για τα ρούτερ της αλλά αρνήθηκε να δώσει τον κώδικα για το λογισμικό αυτό.

http://www.theregister.co.uk/2004/04/21/licence_germany/

 

Τα γραφιστικά είναι άλλη κατηγορία. Η άδεια χρήσης καλύπτει τον κώδικα. Για το CSS, την Javascript και τα γραφιστικά δεν είναι απαραίτητο να ισχύει η ίδια άδεια αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι υπό GPL.

 

 

http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-faq.html#DoesTheGPLAllowMoney

 

Does the GPL allow me to distribute copies under a nondisclosure agreement?

No. The GPL says that anyone who receives a copy from you has the right to redistribute copies, modified or not. You are not allowed to distribute the work on any more restrictive basis.

 

If someone asks you to sign an NDA for receiving GPL-covered copyright FSF, please inform the FSF immediately by writing to [email protected].

 

If the violation involves GPL-covered code that has some other copyright holder, please inform that copyright holder, just as you would for any other kind of violation of the GPL.

 

Can the developer of a program who distributed it under the GPL later license it to another party for exclusive use?

No, because the public already has the right to use the program under the GPL, and this right cannot be withdrawn.

 

In what cases is the output of a GPL program covered by the GPL too?

Only when the program copies part of itself into the output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν είσαστε σίγουροι ότι δεν καλύπτει η GPL των κώδικα του προϊόντος τότε προχωράτε ελεύθερα. Όταν δω κάποια δουλειά που θα την θέλει πελάτης μου και είνα σε joomla θα ζητήσω τον κώδικα και αν δεν μου τον δώσει ο ιδιοκτήτης θα προβώ σε καταγγελία στην GPL.

 

Ωραια...εμένα μ'αρεσουν περιπου 10 templates της Rocketheme.Οχι τοσο η σχεδιαση αλλα η παραπετροποίση τους.Αν ήμουν πελάτης θα μπορούσες να κινηθείς εναντίον τους για να μη τ'αγοράσω?

 

http://www.rockettheme.com/joomla-templates

 

 

Εγω παντως σε καμμια περιπτωση δε θα σου δινα την δουλεια μου , μονο και μονο επειδη άρεσε σ ενα πελάτη σου , ακομα κι αν εκανες καταγγελια.Γενικα μιλαω βασικα,δεν εχω κατι μαζι σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άδεια GPL του Joomla είναι για τον ΚΩΔΙΚΑ, όχι για τα γραφιστικά.

Η rocketheme πουλάει τα γραφιστικα μόνο, όχι τον κώδικα.

Τα γραφικά του template μπορεί να τα διανέμει ο δημιουργός χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε άδεια θέλει. Αν το template έχει και κώδικα (π.χ. κάποιες επιπλέον λειτουργίες), τότε ο κώδικας αυτός διανέμεται δωρεάν.

 

Joomla Licence FAQ

http://opensourcematters.org/index.php?option=com_content&view=article&id=55

 

How does the treatment of templates differ from the treatment of components, modules, and plugins?

In our opinion, templates are composite packages that consist of both code elements and non-code elements. We believe that the code elements of a template must be licensed under the GNU GPL because they are derivative works. However, the non-code elements are just data acted upon by the software and may be licensed in any way the author sees fit. The non-code elements include elements like Images, Movies, Animations, CSS and formatting markup.

 

Please see: "Does JavaScript included in templates and extensions need to be licensed under the GPL? " and "Does the CSS in my template need to be licensed under the GPL? "

 

 

Does JavaScript included in templates and extensions need to be licensed under the GPL?

 

Not unless it is based on work that is licensed under the GNU GPL.

 

Προφανώς αν χρησιμοποιήσεις jquery ή άλλο javascript framework, το οποίο διανέμεται υπό την GPL πρέπει και ότι φτιάξεις javascript για το site να έχει την άδεια GPL.

 

 

Does the CSS in my template need to be licensed under the GPL?

 

Not unless it is based on work that is licensed under the GNU GPL.

 

Αν φτιάξεις από την αρχή το CSS επιλέγεις εσύ την άδεια χρήσης. Αν χρησιμοποιήσεις το CSS από template που έχει την άδεια GPL τότε αναγκαστικά το διανέμεις με την ίδια άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου εκτός θέματος.

Οι άδεια χρήσης του Joomla και των περισσότερων CMS ορίζει το κόστος τους: ΔΩΡΕΑΝ!

Από εκεί και πέρα πληρώνεις την υποστήριξη, τα γραφιστικά, το στήσιμο, κτλ.

 

Κάποιος που θα επενδύσει χρήματα και χρόνο σε κάτι ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ, καλό είναι να ξέρει ότι αν το υλοποιήσει σε open source CMS τότε ΔΕΝ θα έχει την αποκλειστικότητα. Συνεπώς σε αυτή την περίπτωση ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξει άλλη λύση, η οποία θα κοστίσει περισσότερο αλλά θα τους επιτρέψει να έχουν την αποκλειστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα κάτι γινεται και βγαίνετε τελείως εκτός θέματος :-(

Από το κόστος του goldendeals στις άδειες του Joomla :-(

 

έτσι γίνονται οι εποικοδομητικές συζητήσεις.. απο κάποιο θέμα "συνειρμικά" πας σ ενα αλλο παρεμφερές..

 

Οσο για τις άδειες είναι ξεκάθαρα το τι λένε (και το τι έχει πεί σωστά ο Σταυρος).. Μη μπερδευετε το κώδικα css/html που είναι υπεύθυνο για τα γραφικά με το gpl του joomla..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...