Προς το περιεχόμενο

Kindle και υποστήριξη Ελληνικών.


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστειλα mail στο Amazon για το κατά πόσο το Kindle dx και Kindle 3 υποστηρίζουν σωστά τα Ελληνικά.

Η απάντηση ήταν άμεση :

Hello,

Kindle supports Greek characters and monospace fonts. The Kindle Latest Generation can also display Cyrillic such as Russian, Japanese, Chinese Traditional and Simplified, and Korean characters in addition to Latin and Greek scripts.....

Kindle can display non-English content that uses the ISO 8859-1 character set (which is based on the Latin languages). The only characters from this set not currently supported are: spades, clubs, hearts, up-arrow, down-arrow, alpha, beta, and gamma.

Τι καταλαβαίνετε απο αυτό ; Οτι κάποιοι Ελληνικοί χαρακτήρες όπως το α , β κλπ δεν παριστάνονται σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δεύτερο διευκρινιστικό email που έστειλα μου απάντησαν:

Hello,

 

"The only characters from this set not currently supported are: spades, clubs, hearts, up-arrow, down-arrow, alpha, beta, and gamma" means that you can't view the these characters in Greek text. "

 

Με λίγα λόγια άνθρακες ο θησαυρός :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά στα Kindle. Έχω και το μικρό έχω και το DX. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ό,τι και αν έβαλα, ούτε και στο internet, το email κλπ. Επίσης, στο blog έχω κάνει δύο βίντεο που δείχνω ουκ ολίγα βιβλία και αρχεία PDF στα ελληνικά, δείχνω και το internet. Τι άλλο να πω.

 

Μάλιστα, να ξέρετε, το Kindle είναι καλύτερο με τα ελληνικά από τις άλλες συσκευές και αυτό έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιεί mobi και όχι ePUB. Στα ePUB για να διαβαστεί σωστά το ελληνικό κείμενο πρέπει να ενσωματώσεις τις γραμματοσειρές, ενώ στα mobi δε χρειάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Για βάλτε από το Project Gutenberg ένα ePUB σε μια συσκευή ή ανοίξτε το με το Adobe Digital Editions και θα δείτε. Ενώ με το mobi και το Kindle δεν υπάρχει κανένα θέμα. Επίσης, μπορείς με το Send to Kindle να στείλεις ό,τι άρθρο θες στο Kindle, με ePUB αυτό δε γίνεται γιατί θα ήθελε ενσωμάτωση γραμματοσειρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καμιά ιδέα για το πώς να μετατρέψουμε τα pdf σε mobi? έχω δοκιμάσει ούκ ολίγα προγράμματα αλλά ανεπιτυχώς, τώρα πέτυχα κάτι σελίδες που το κάνουν online.

 

http://ebook.online-...convert-to-mobi

 

http://www.convertfi...DF-to-MOBI.html

 

κάνουν ψιλομέτρια δουλίτσα αλλά την κάνουν.

κάτι άλλο = καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...