Προς το περιεχόμενο

Η IBM ανακοινώνει τον ταχύτερο επεξεργαστή του κόσμου


Nikosgiann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι μα φυσικα, ενας επεξεργαστης που κοστιζει εκατονταδες χιλλιαδες ευρω σε λιγα χρονια που θα κοστιζει 50.000 η ακομα και 10.000ε θα ειναι εφικτοτατο να τον εχουμε σπιτια μας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα δεν λες λιγα χρονια το σε 10 χρονια.......Λιγα χρονια λες 2-3-4-5 οκ αλλα 10 ??? Σε 10 χρονια μπορει να εχουν αλλαξει εντελως οι υπολογιστες και η τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δε διαφωνεί κανείς.

 

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι το VFM του. Δηλαδή με τα χρήματα που απαιτεί ένα μηχάνημα βασισμένο σε αυτό τον επεξεργαστή, αν το συγκρίνουμε με cluster από μηχανήματα με «κοινές» CPU (Opteron/Xeon) με ίδιο κόστος τι πιάνει; Είναι αποδοτικότερο ή συμφέρουν πιο πολύ τα 10 μηχανήματα;

 

 

Τι να πω; Δεν εχω την δυνατοτητα να το δοκιμασω, ουτε εχω κανα γνωστο που να εχει mainframe.

 

btw: IBM ειναι... οχι apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά αμφιβάλω εάν η IBM μείνει στο παιχνίδι κατασκευής επεξεργαστών μέχρι το 2020. Μέχρι και η ίδια η Intel έχει δηλώσει ότι μόνη της, δεν θα μπορέσει να τα καταφέρει, από τα 16nm και κάτω.

 

Το ποιο πιθανό είναι να δεις Apple μηχάνημα με επεξεργαστή της AMD, παρά με IBM PowerPC.

 

Αυτά να τα βλέπει η Apple μπας και σοβαρευτεί και δούμε πάλι κάνα PowerPC που θά ναι πολύ power!!! Άντε γιατί κουράστηκα με το συνάφι intel-nvidia-amd+ati.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της NASA παντως τον επεξεργαστη,δεν τον πιανει.:P

 

Και η NASA επεξεργαστές intel και IBM χρησιμοποιεί.

Μιλάμε για πραγματικό state-of-the-art.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Standar! Και είναι καλύτεροι, γιατί φέρνει το πυρίτιο απο την σελήνη... :-)

 

 

Οι επεξεργαστες ειναι απο σιλικονη.... στη σεληνη δεν υπαρχει σιλικονη..... μονο τυρι

 

πλακα καλω :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...