Προς το περιεχόμενο

Εμφανιση του site στην πρωτη θεση του google ?


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι links σε καλά sites αλλά links από καλά sites.

 

και εγώ την ίδια απορία έχω,γιατί βλέπω sites με 10 μόνο links και έχουν φτάσει pr3,είναι όμως 6-7 χρόνια που δουλεύουν και παίζει και αυτό το ρόλο του.

βέβαια το να έχει κάποια σελίδα μόνο 10 backlinks σε 7 χρόνια είναι καμμένο χαρτί,καλύτερα να κάνει καμμιά άλλη δουλειά.

από μόνη της μια καλή σελίδα μαζεύει 20-30 links σε ένα χρόνο,πάντα υπάρχουν καλοί άνθρωποι που διατηρούν directories και τις γεμίζουν με links προς άλλες ιστοσελίδες,υπομονή χρειάζεται.

υπομονή γιατί οι διεργασίες μου φαίνονται πολύ αργές,παράδειγμα,μπαίνει μια σελίδα στο dmoz και το google μπορεί να το δει αυτό και μετά από 2-3 μήνες και λίγο λέω,τόοοοσο γρήγορα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπομονηηηηηηή :) πάντα γιατί θέλει τον χρόνο του να ανέβεις :) και ναι ένα από τα στοιχεία που εξετάζουν στη google είναι και η παλαιότητα της σελίδας (του domain καλύτερα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονηηηηηηή :) πάντα γιατί θέλει τον χρόνο του να ανέβεις :) και ναι ένα από τα στοιχεία που εξετάζουν στη google είναι και η παλαιότητα της σελίδας (του domain καλύτερα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονηηηηηηή :) πάντα γιατί θέλει τον χρόνο του να ανέβεις :) και ναι ένα από τα στοιχεία που εξετάζουν στη google είναι και η παλαιότητα της σελίδας (του domain καλύτερα) .

 

Δε νομίζω (χωρίς να είμαι κ σίγουρος...) ότι η Google υπολογίζει την ηλικία ενός domain για να το ανεβάσει στο page rank. Θεωρώ ότι ένα site το οποίο έχει αρκετά χρόνια ζωής, έχει αρκετά backlinks και αυτό είναι που του δίνει αξία.

 

Πιστεύω ότι ένα καινούργιο site χρειάζεται λίγο χρόνο μέχρι η Google να το συσχετίσει με το περιεχόμενο του για να αρχίσει να βγαίνει στις επιθυμητές λέξεις κλειδιά. Εδώ έρχεται το SEO, όπου ένα σωστό SEO campaign θα βοηθήσει τις μηχανές αναζήτησης να συσχετίσουν το site με το σωστό context.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω (χωρίς να είμαι κ σίγουρος...) ότι η Google υπολογίζει την ηλικία ενός domain για να το ανεβάσει στο page rank. Θεωρώ ότι ένα site το οποίο έχει αρκετά χρόνια ζωής, έχει αρκετά backlinks και αυτό είναι που του δίνει αξία.

ξέρω παλιό domain με μόνο 10 links που έχει pr3,άρα ισχύει αυτό για την ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Γενικότερα είναι αρκετά δύσκολο να λάβεις την πρώτη θέση στο google και θέλει γνώσεις seo(Search Engine Optimization) που δεν λαμβάνονται από ένα απλό αρθρο...Είναι πολλά που επηρεάζουν τη θέση σου στο Google..Εγώ συνεργάζομαι με μια εταιρία για ένα site που έχω και μου έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα. Σχετικά με τα πληρωμένα αποτελέσματα στο google(adwords) και πάλι η πρώτη θέση δεν σχετίζεται μόνο με το πόσα λεφτά θα δώσεις... Ωστόσο, με αυτό τον τρόπο είναι πιο εύκολο να εμφανιστείς στις πρώτες θέσεις και απλά θα χρεώνεσαι για κάθε click. Επιλέγεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SEO είναι για να μην είσαι σε χειρότερη θέση από αυτή που θα έπρεπε να είσαι με βάση το περιεχόμενο της σελίδας. Το SEO ΔΕΝ σε βγάζει στην πρώτη θέση, απλά εξασφαλίζει τη σχετική θέση που πραγματικά σου ανήκει με βάση τη σύγκριση με όσα σχετικά sites υπάρχουν ήδη.

 

Αυτά που σε βγάζουν στην πρώτη θέση είναι η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ή/και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι,όπως τα λέει ο PCharon είναι.

να συμπληρώσω μόνο ότι το τι είναι πρώτη θέση είναι και αυτό σχετικό και ο καθένας το ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο.

ένα παράδειγμα,ο καθένας ελέγχει το site του με ορισμένες λέξεις κλειδιά και το βλέπει στην κορυφή,αυτό δεν σημαίνει ότι το site του βρίσκεται ψηλότερα από ένα άλλο που βγαίνει πιο χαμηλά αλλά βγαίνει πιο πάνω με άλλα παραπλήσια κλειδιά.

 

φτιάχτε καλό περιεχόμενο,επιδιώξτε backlinks και θα πάρετε τη θέση που ο καθένας αξίζει,και

να θυμάστε ότι στη G αρέσει το πολύ κείμενο,πολύ κείμενο,πολύ κείμενο,όχι όμως βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Γενικότερα είναι αρκετά δύσκολο να λάβεις την πρώτη θέση στο google και θέλει γνώσεις seo(Search Engine Optimization) που δεν λαμβάνονται από ένα απλό αρθρο...Είναι πολλά που επηρεάζουν τη θέση σου στο Google.....

 

marina δεν είναι τοσο δύσκολο (το seo) οσο μερικές εταιρίες θέλουν να το παρουσιάζουν για να το χρυσοπουλάν σαν υπηρεσία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν έιναι αξιοπιστο το http://www.popuri.us αλλα με βαση αυτο, το site μου που δεν είναι πάνω απο 4-5 μήνες, έχει πάνω απο 800 backlinks...αλλα PageRank 0 ... τι να πώ

 

AGREE οτι το Google Ads... ακομα ακομα και το Facebook Advs κάνουν καλή δουλειά με σχετικά λίγα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site σου έχει πολύ καλή θέση στο alexa και ranking 5000 στην Ελλάδα,αλλά σύμφωνα με το woorank

έχει χοντρά λάθη SEO στον κώδικα και στον server δεν κάνει σωστό redirection σε ένα μονο domain(domain.gr vs http://www.domain.gr) και το χειρότερο είναι από τις πιο αργές σελίδες που υπάρχουν(4 sec να φορτώσει)

όλα αυτά συν το ότι 5 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα(το pr ανανεώνεται κάθε τρεις μήνες) δικαιολογούν το pr0

 

ας πούμε εγώ αν και έχω alexa ranking 4800 στην Ελλάδα(δεν το πστεύω,δεν ξέρω πως τα υπολογίζουν αυτά) το pr ειναι γκρι,γιατί πολύ απλά το domain μου αριθμεί μόνο 1 μήνα ζωής!!! ,βρίσκεται όμως στην τρίτη θέση της πρώτης σελίδας με το βασικό κλειδί και στην πρώτη θέση με παρα πολλά άλλα λέξεις κλειδιά...δεν τα πιστεύω τελικά,είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά.

το alexa με δουλεύει,με ανεβάζει 100.000 την ημέρα,πήγα απο τα 19 εκατομύρια στα 1,700.000 μόλις τώρα μέσα σε ακριβώς 25 μέρες,δεν πάμε καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σε βγάζουν στην πρώτη θέση είναι η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ή/και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ σου.

 

Η διαφήμιση (adwords) είναι κάτι διαφορετικό, στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων αναζήτησης δεν μπορείς να πας όσα και να δώσεις. Στην πρώτη θέση των συνδέσμων χορηγών ναι.

 

Όταν μιλάμε για σοβαρό SEO από μια σχετική εταιρεία, το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να εμπλουτίσει κατάλληλα το περιεχόμενο της σελίδας σου :-)

και ναι το περιεχόμενο είναι βασιλιάς στο google, το καλό περιεχόμενο είναι ίσως το πιο σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση στο google :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφήμιση (adwords) είναι κάτι διαφορετικό, στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων αναζήτησης δεν μπορείς να πας όσα και να δώσεις.

Καλά, δεν έγραψα πουθενά πως είναι το ίδιο. Δεν είσαι στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων, αλλά είσαι στα κίτρινα πρώτη μούρη (πάντως εγώ πολύ σπάνια πατάω εκεί).

 

[edit] Να σημειώσουμε πως το SEO έχει άμεση σχέση με την κατασκευή της σελίδας, συνεπώς ένας κατασκευαστής σελίδων που σέβεται τον πελάτη του θα πρέπει να προσέξει το SEO και όχι να φτιάξει τη σελίδα όπως λάχει για να πάρει τα λεφτά. ΑΥΤΟ είναι η πρώτη φάση του "σοβαρού SEO". :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
το site σου έχει πολύ καλή θέση στο alexa και ranking 5000 στην Ελλάδα,αλλά σύμφωνα με το woorank

έχει χοντρά λάθη SEO στον κώδικα και στον server δεν κάνει σωστό redirection σε ένα μονο domain(domain.gr vs http://www.domain.gr) και το χειρότερο είναι από τις πιο αργές σελίδες που υπάρχουν(4 sec να φορτώσει)

όλα αυτά συν το ότι 5 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα(το pr ανανεώνεται κάθε τρεις μήνες) δικαιολογούν το pr0

 

ας πούμε εγώ αν και έχω alexa ranking 4800 στην Ελλάδα(δεν το πστεύω,δεν ξέρω πως τα υπολογίζουν αυτά) το pr ειναι γκρι,γιατί πολύ απλά το domain μου αριθμεί μόνο 1 μήνα ζωής!!! ,βρίσκεται όμως στην τρίτη θέση της πρώτης σελίδας με το βασικό κλειδί και στην πρώτη θέση με παρα πολλά άλλα λέξεις κλειδιά...δεν τα πιστεύω τελικά,είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά.

το alexa με δουλεύει,με ανεβάζει 100.000 την ημέρα,πήγα απο τα 19 εκατομύρια στα 1,700.000 μόλις τώρα μέσα σε ακριβώς 25 μέρες,δεν πάμε καλα...

 

Το redirection Που λες εγω γιατι δεν το βλεπω λαθος? δηλαδη γραφω και τα δυο και βγαζει κανονικα το site μου / για το load time που το ειδες? εμενα κατω κατω γραφει 0.491 second(s) (0.004 s/Kb) ?

για τα αλλα θελει ψαξιμο ναι...

 

ωραιο site btw...υπαρχουν αλλα παρομοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το redirection Που λες εγω γιατι δεν το βλεπω λαθος? δηλαδη γραφω και τα δυο και βγαζει κανονικα το site μου / για το load time που το ειδες? εμενα κατω κατω γραφει 0.491 second(s) (0.004 s/Kb) ?

για τα αλλα θελει ψαξιμο ναι...

 

ωραιο site btw...υπαρχουν αλλα παρομοια?

 

όσον αφορά την ταχύτητα ίσως να έφταιγε η συγκεκριμμένη ώρα γιατί τώρα που το δοκίμασα ήταν πιο γρήγορο.

 

αλλά στο redirection δεν είναι σωστό,δεν έχεις καν redirection

σε πηγαίνει μεν και με τα δυο (με www και χωρις www) στην ίδια σελίδα αλλά κάθε φορά η διεύθυνση είναι αυτό που βάζεις,δηλαδή στη γραμμή διευθύνσεων πότε το γράφει με www και πότε χωρίς,αυτό είναι λάθος,σοβαρό λάθος.

θα έπρεπε επάνω να αναγράφει πάντα το ίδιο domain,με www (η με χωρίς www αν προτιμάς),ανεξάρτητα το τι γράφεις εσύ.

 

το αποτέλεσμα είναι ότι έχεις δύο σελίδες με το ίδιο περιεχόμενο,dublicated content αν έχεις ακουστά,το χειρότερο δηλαδή που θα μπορούσες να κάνεις.

 

πρέπει να ανακατευθύνεις μόνιμα στον server το non www στο www.

αν είσαι σε apache server είναι πολύ εύκολο,πες μας να σου πουμε πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...