Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώματα διατροφής: χρήσιμα ή απαραίτητα?


sarantis_cool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Είμαι έφηβος της πρτώτης Λυκέιου και θέλω να αποκτήσω γράμμωση σε πολλά σημεία του σώματος μου. Εδώ και ένα χρόνο γυμνάζομαι στο σπίτι και είδα αποτελέσματα, αλλα δεν μου αρκούν. Έτσι ξεκίνησα γυμναστήριο 3 φόρες την εβδομάδα. Κάνω μια ισοροπιμένη διατροφή (νομίζω) και δεν υπήρξα ποτέ μου παχης, το αντιθετο, μάλιστα. Παρ' όλα αυτά αναρωτιέμαι αν για να αποκτήσω εμφανή γράμμωση χρειάζεται να παίρνω κάποια συμπληρώματα διατροφής, από αυτά που ενδυναμώνουν του μυς. Αν είναι όντως απαραίτητα ή έστω ΠΟΛΥ χρήσιμα, έχει κανεί να μου προτείνει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοίταξε να δεις τα συμπληρώματα το μόνο που κάνουν είναι αυτό που λέει η λέξη. Να συμπληρώνουν τη διατροφή σου. Πρώτα θα σιγουρευτείς ότι η διατροφή σου είναι αυτή που πρέπει να είναι και άμα δεις ότι χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω που δε μπορείς να το πάρεις από φαγητό τότε να πάρεις το συμπλήρωμα. Είσαι μικρός ακόμα και δεν συμφωνώ να το ξεκινήσεις. Όχι γιατί θα σου κάνουν κακό αλλά επειδή θα σχηματίσεις λάθος ιδέα για την φιλοσοφία "διατροφή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

saranti αν με τα συμπληρώματα διατροφής εννοείς πολυβιταμίνες και μέταλλα ειναι καλή ιδέα. Αν πάλι εννοείς πρωτείνες και «φουσκωτικά» είναι πάρα πολύ ΚΑΚΗ ιδέα. Είναι κρίμα να καταστρέψεις από τόσο νωρίς το συκώτι σου. Κάνε καλή διατροφή και μπόλικη γυμναστική και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Μια εξαίρεση. Αν σκέφτεσαι να κάνεις πρωταθλητισμό body building τότε η καταστροφή του συκωτιού σου ... είναι μονόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση ενημερώσου για το θέμα και μη λες πράγματα που δεν ισχύουν και που έχουν επικρατήσει λανθασμένα να λέγονται.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι τίποτα για γράμμωση. Κάνε σωστές ασκήσεις μόνο και ίσως παραπάνω από 3 φορές την εβδομάδα, δοκίμασε 5 γυμναστική + 2 μέρες ξεκούραση ( Τετάρτη - Κυριακή πχ ).

 

Καλή διατροφή - ύπνος κλπ εννοούνται.

 

Αν και δε δίνεις ιδιαίτερες πληροφορίες για το λίπος / κιλά σου κλπ, πιστεύω ότι απλά πρέπει να επιμείνεις και να αλλάξεις ίσως το πρόγραμμα σου / κάνεις πιο συχνά γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω λοίπος. Το στοιχειώδες. Μέχρι πρόσφατα ήμουν αδύνατος, αλλά έβαλα μερικά κοιλά και λέγομαι κανονικόε προς το αδύνατος, γύρω στα 52 κιλά και 1,72 περίπου. Επομένως λέτε ότι δεν είναι απαραίτητα, αλλά ούτε και καν χρήσιμα. Δεν θέλω να κανω body-building, απλά ένα καλό σώμα. Να ρωτίσω και κάτι άλλο??? Στουσ κοιλιακούς μου δεν έχω ενα six-pack, πράγμα που εύχομαι να αποκτήσω, αλλά ένα tree-pack. Μία γραμμη στον αφαλό και άλλες δύο παραπάνω. Είναι φυσιολογική αυτή η ανάπτυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπε ο chris. Είσαι υπερβολικότατα αδύνατος. Τι κοιλιακούς να δείξεις σε αυτά τα κιλά και ποιους μυς να γραμμώσεις αφού αυτοί δεν υπάρχουν. Ρίξτο στο φαί και στα βάρη και πάρε βάρος χωρίς να σε νοιάζει αν θα πάρεις και λίγο λίπος. Στόχος σου για μένα είναι να αναπτύξεις το μυικό σου σύστημα με κάθε τρόπο. Αργότερα μπορείς να κάνεις γράμμωση να χάσεις λίπος και να δείξεις τους μυς που θα εχεις αποκτήσει.

 

Όσο για τα συμπληρώματα ναι είναι χρήσιμα αλλά όχι δε χρειάζονται όταν μπορείς να τρως 6 κανονικά γεύματα την ημέρα με πρωτείνη υδατάνθρακα και λίπος με διάστημα 3 ωρών μεταξύ τους. Προσπάθησε ακόμα και να παίρνεις ταπεράκια απ το σπίτι στο σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου άρχισε να τρώς περισσότερες θερμίδες και δε θα χρειαστείς συμπληρώματα διατροφής. Κάνε υπομονή πάνω απ΄όλα γιατί δεν είναι εύκολο το άθλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειμαι 1.73 64κιλα και δεν κσερο τι σοστι διατροφι 8α μου πι κανεισ τι πρεπει να τρο? 8ελο να κανο ορεο σομα και 8ελο λιγο να φουσκοσο τι πρεπει να κανο? χορεισ βιταμινεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...