Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Αν είσαι γραμμένος στο VIES τότε δε θα σου χρεώσουν ΦΠΑ. Αν δεν είσαι θα σου χρεώσουν και θα το περάσεις σαν έξοδο στα βιβλία. Δεν θα το συμψηφίσεις με ΦΠΑ εκροών.

 

Ειναι εγγεγραμενο στο VIES. Τσεκαρα ΑΦΜ. Ομως πως το χρησιμοποιω στο αμαζον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ εδώ το site (http://www.bookdepository.co.uk/) έχει δωρεαν μεταφορικά από τότε που άνοιξε.Επίσης τσεκάρετε μήπως περάσανε τα μεταφορικά στις τιμές.

 

Καλό και το bookdepository. Πάντως, μετά από πρόχειρη έρευνα καταλήγω στο ότι και τα δύο μαγαζιά είναι πλέον σχεδόν το ίδιο φτηνά, ενώ το Amazon ΔΕΝ έχει περάσει την κατάργηση των μεταφορικών στις τιμές, τουλάχιστον στα βιβλία (όπως έχει κάνει αντίθετα το play.com). Ωστόσο, χρειάζεται προσοχή στις προσφορές: ένας-δυο τίτλοι από αυτούς που έλεγξα ενδεικτικά, είναι αρκετά (10-20%) πιο ακριβοί στο bookdepository, μόνο και μόνο γιατί το Amazon κάνει μεγαλύτερη έκπτωση στην αρχική τιμή (recommended retail price) του βιβλίου, με αποτέλεσμα να γλιτώνεις κάποια χρήματα. Το bookdepository βέβαια δεν έχει τον περιορισμό των 25 λιρών για το ελάχιστο κόστος αποστολής. Χρειάζεται σύγκριση των τιμών για κάθε ξεχωριστό τίτλο, είναι το συμπέρασμα...

 

Ω ρε χαρές για μας τους βιβλιοφάγους! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ καλό νέο! Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι, ισχύει σίγουρα η αγορά από τρίτους? Είμαι ακόμα καινούριος στο amazon.co.uk και σε ότι έχω βάλει μου λέει να αλλάξω διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ καλό νέο! Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι, ισχύει σίγουρα η αγορά από τρίτους? Είμαι ακόμα καινούριος στο amazon.co.uk και σε ότι έχω βάλει μου λέει να αλλάξω διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εστω οτι θελω να αγορασω αυτο

 

επειδη ειμαι καινουριος στις ονλαιν αγορες μεσω amazon-ebay κτλ..

επιλεγω το μεγεθος που θελω, κ πανω δεξια μου γραφει

£29.99 + £3.99 shipping (περιπου 38ε)

 

τα 38 ευρω θα ειναι η τελικη τιμη η οποια θα πληρωσω;

πρεπει να προσεξω κατι στις επιλογες για να μην μου ερθει παραπανω;

ή υπαρχουν επιπλεον εξοδα περα απο αυτα τα 38ε;

ευχαριστω

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό πράγμα για να δεις τι θα πληρώσεις είναι να βάλεις στο καλάθι το προϊόν που θες και να πας μέχρι το τελευταίο βήμα της παραγγελίας, πριν δώσεις το τελικό ΟΚ για αυτήν. Ό,τι ποσό αναγράφεται εκεί, αυτό θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι καινουριος στις ονλαιν αγορες μεσω amazon-ebay κτλ..

επιλεγω το μεγεθος που θελω, κ πανω δεξια μου γραφει

£29.99 + £3.99 shipping (περιπου 38ε)

 

τα 38 ευρω θα ειναι η τελικη τιμη η οποια θα πληρωσω;

πρεπει να προσεξω κατι στις επιλογες για να μην μου ερθει παραπανω;

ή υπαρχουν επιπλεον εξοδα περα απο αυτα τα 38ε;

ευχαριστω

:o

1.Φτιάχνεις ένα λογαριασμό στο amazon.co.uk (είναι δωρεάν), βάζεις την διεύθυνση σου (ή μια άλλη ψεύτικη στην Ελλάδα).

2.Βάζεις το είδος στο καλάθι σου και ακολουθείς διαδικασία checkout. Λίγο πριν κάνεις την παραγγελία σου δείχνει αν γίνεται αποστολή στην Ελλάδα και το τελικό κόστος (είδος και μεταφορικά)

 

Μη ρωτήσεις για τελωνείο. Οτιδήποτε αποστέλλεται απο εντός ΕΕ δεν περνά τελωνείο (εκτός αν ειναι αυτοκίνητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για την απαντηση...

οντως στα 38ε βγαινει με ολα μεσα...

 

εκανα και λογαριασμο και μου φαινεται σιγα σιγα θα αρχισω και τις αγορες

B):cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια πιο προσεκτική ματιά στα μεταφορικά.

 

Βασικα φιλος το εκανε και μου ειπε..

μεχρι να βγαλω καρτα με ενα χ ποσο μονο για αγορες μεσω ιντερνετ δεν θα βαλω κωδικο...σου ειναι ευκολο να μου πεις ποσο βγαινει.; ή οποιος μπορει παιδια..:)

 

Και εαν παρω 2-3 πραγματα, μεχρι ποιο χ ποσο θα ειναι ιδια τα μεταφορικα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα φιλος το εκανε και μου ειπε..

μεχρι να βγαλω καρτα με ενα χ ποσο μονο για αγορες μεσω ιντερνετ δεν θα βαλω κωδικο...σου ειναι ευκολο να μου πεις ποσο βγαινει.; ή οποιος μπορει παιδια..:)

[...]

~45 λίρες:

Items: £29.99

Postage & Packing: £15.00

Order Total: £44.99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...