Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο πρόσβασης οπτικών ινών νέας γενιάς αναπτύσσει ο ΟΤΕ


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η υποδομή FTTH θα γίνει από το κράτος και όχι από τον ΟΤΕ...

 

Γιαυτόν ακριβώς το λόγο ή δεν θα υλοποιηθεί ποτέ η θα γίνει με καθυστέρηση απο την εξαγγέλια τουλάχιστον 5-10 ετών........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι σκ@τ@ κατεβάζετε και δεν σας φτάνει μια 24άρα που έστω κλειδώνει από 6 έως 12 στην καλύτερη και θέλετε και VDSL;

Να το βάλουν όσο είναι σε απομακρυσμένες περιοχές και έχουν προβλήματα αποσύνδεσης ή κλειδώνουν πολύ χαμηλά το καταλαβαίνω.

Να το βάλει μια επιχείρηση για το εσωτερικό της δίκτυο και το δίκτυο σύνδεσης των υποκαταστημάτων το μισο-καταλαβαίνω.

Όλοι οι υπόλοιποι τι το θέλετε;

Άρε modem 56Κ που θέλετε!!!! Μην πω 33,6....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μας πεις οτι σε χαλάει εσένα να κάνεις 10 λεπτά αντί για 2 ώρες να κατεβάσεις μία ταινία

 

και μην αρχίσουμε την καραμέλα περί νόμιμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι σκ@τ@ κατεβάζετε και δεν σας φτάνει μια 24άρα που έστω κλειδώνει από 6 έως 12 στην καλύτερη και θέλετε και VDSL;

Να το βάλουν όσο είναι σε απομακρυσμένες περιοχές και έχουν προβλήματα αποσύνδεσης ή κλειδώνουν πολύ χαμηλά το καταλαβαίνω.

Να το βάλει μια επιχείρηση για το εσωτερικό της δίκτυο και το δίκτυο σύνδεσης των υποκαταστημάτων το μισο-καταλαβαίνω.

Όλοι οι υπόλοιποι τι το θέλετε;

Άρε modem 56Κ που θέλετε!!!! Μην πω 33,6....

 

α) παμε για cloud σιγα σιγα οπως πανε τα πραγματα αρα χρειαζεται. Ειναι διαφορετικο να κατεβαζεις ενα DVD λινουξ σε 20 λεπτα και αλλο σε 5 και κυριως για το Upload γιατι το 1Mbps ειναι λιγο. Εν ετη 2010 τα αρχεια μεγαλονουν σε μεγεθος και θελουμε πιο γρηγορη διακινηση

 

β) Οι επιχειρησεις δεν βαζουν aDSL, vDSL κτλ για να συνδεσουν τα sites μεταξυ τους. Εκει παιζουν αλλα πραγματα πιο αξιοπιστα.

 

γ) Πριν το 56Κ ηταν τα 28.8Κ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μας πεις οτι σε χαλάει εσένα να κάνεις 10 λεπτά αντί για 2 ώρες να κατεβάσεις μία ταινία

 

και μην αρχίσουμε την καραμέλα περί νόμιμου...

 

Κοίτα...Μια divx ταινία των 700ΜΒ την κατεβάζω σε 700MB/1,4MB/sec = 500sec = 8,3 λεπτά και μια HD ταινία των 4,3GB σε 4300ΜΒ/1,4ΜΒ/sec = 3071sec = 51 λεπτά...

Τις 2 ώρες που τις είδες; :P

Και κλειδώνω και πολύ χαμηλά επειδή είμαι μακρυά από το κέντρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...Μια divx ταινία των 700ΜΒ την κατεβάζω σε 700MB/1,4MB/sec = 500sec = 8,3 λεπτά και μια HD ταινία των 4,3GB σε 4300ΜΒ/1,4ΜΒ/sec = 3071sec = 51 λεπτά...

Τις 2 ώρες που τις είδες; :P

Και κλειδώνω και πολύ χαμηλά επειδή είμαι μακρυά από το κέντρο...

 

Kλειδωνεις στα 14 δηλαδη για να κατεβαζεις με 1.4 και το λες χαμηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι ήταν το 33,6 και πριν από αυτό το 28,8...

 

Ηταν αλλα απο οσο θυμαμαι δεν ηρτε προς τα μερη μας. Θυμαμαι πιτσιρικας εψαχνα για 33.6 μοντεμ και ειχαν μονο 28.8 στο ελλαντα :P Οχι πως εβλεπες διαφορα ιδιαιτερη αλλα τελος παντων :P Εχεις δοκιμασει τελευταια να μπεις με dialup; Θα πεταξεις το pc απο το παραθυρο :P Tοτε δεν το καταλαβαιναμε γιατι και οι σελιδες ηταν μικρες σε μεγεθος και τα τραγουδια (το 99 κατεβαζα mp3 απο napster 64kbps bitrate, 1ΜΒ το τραγουδι:P) τωρα για δοκιμασε να ανοιξεις το ινσομνια με dialup ή κανενα youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλειδωνεις στα 14 δηλαδη για να κατεβαζεις με 1.4 και το λες χαμηλα;

 

Είμαι σε απόσταση 1.700 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ και κλειδώνω στα 11,5kbps / 8 = 1,4MB/sec.

Αν αναλογιστείς οτι άλλοι που είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο κλειδώνουν στα 16 , ε είμαι χαμηλά.Πάντως δεν παραπονιέμαι.Δεν θέλω κάτι παραπάνω.Τι να το κάνω το vdsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι προφανές πως μιλάω για αγροτική περιοχή , όπου δεν υπάρχει εμπορικό ενδιαφέρον για τους εναλλακτικούς παρόχους να περάσουν γραμμές λόγω μικρού αριθμού κατοίκων . όμως με ποια λογική ο ΟΤΕ αντικατέστησε το προυπάρχον δίκτυο που ήταν συμβατό με adsl και έβαλε καινούργιο ασύρματο , το οποίο δεν είναι ? Και μάλιστα σε εποχή που έτρεχαν ήδη προγράμματα ευρυζωνικότητας ?? Μήπως επειδή δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για τον αγρότη , αλλά τον γδέρνουν κανονικά με τα ληστρικά τιμολόγια τους ?? Και κυρίως μήπως επειδή έπρεπε να εισπράξουν τις μίζες τους , δίκην "εκσυγχρονισμού" που μας γυρνάει περίπου στην εποχή του τηλέγραφου ??

Ο πατέρας μου λ.χ. πληρώνει 100 ευρώ το δίμηνο για τις άθλιες υπηρεσίες τους , όταν εγώ ( στην πόλη ) πληρώνω τα μισά στη HOL και με 8άρα σύνδεση ιντερνετ ...

 

Για ποιο λόγο όλα αυτά ? Ας απαντήσει και κάποιος του ΟΤΕ , αν διαβάζει το insomnia ....

 

 

Αν και δεν είμαι του ΟΤΕ σου απαντάω ότι προφανώς αφού δεν είχε εμπορική αξία η περιοχή γιαυτό δεν ξοδεύτηκαν για να βάλουν κάτι καλύτερο. Να έρθουν οι πάροχοι αν τους συμφέρει να βάλουν γραμμή 24mb . Τώρα πλέον είναι όλα ιδιωτικά. Και ευχαριστώ να λές στον ΟΤΕ που έχετε και τηλέφωνο γιατί το κόστος που ξόδεψε για τις γραμμές δεν πρόκειται να βγεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...Μια divx ταινία των 700ΜΒ την κατεβάζω σε 700MB/1,4MB/sec = 500sec = 8,3 λεπτά και μια HD ταινία των 4,3GB σε 4300ΜΒ/1,4ΜΒ/sec = 3071sec = 51 λεπτά...

Τις 2 ώρες που τις είδες; :P

Και κλειδώνω και πολύ χαμηλά επειδή είμαι μακρυά από το κέντρο...

 

καλά και εγώ κατεβάζω πιο γρήγορα γιατί κλειδώνω στα 24

τα 4.3 εγώ τα κατεβάζω σχεδόν στο μισό χρόνο από εσένα οπότε παλι πες μου θα σε χάλαγε αντί για 51 λεπτά να περίμενες 20 που περιμένω εγώ, δεν νομίζω :)

τα νούμερα ήταν τυχαία αλλά δες με 2mbit πόση ώρα θα έκανες :lol:

γιατί τα 2mbit για να σερφαρεις μόνο είναι μια χαρά

οπότε ας μην πιαστούμε στα νούμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά και εγώ κατεβάζω πιο γρήγορα γιατί κλειδώνω στα 24

τα 4.3 εγώ τα κατεβάζω σχεδόν στο μισό χρόνο από εσένα οπότε παλι πες μου θα σε χάλαγε αντί για 51 λεπτά να περίμενες 20 που περιμένω εγώ, δεν νομίζω :)

τα νούμερα ήταν τυχαία αλλά δες με 2mbit πόση ώρα θα έκανες :lol:

γιατί τα 2mbit για να σερφαρεις μόνο είναι μια χαρά

οπότε ας μην πιαστούμε στα νούμερα

 

Κοίτα...Όμορφα όλα αυτά που λες αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να κάνω σωστή κατανομή χρόνου και να παίρνω το μέγιστο των δυνατοτήτων αυτών που χρησιμοποιώ (είτε είναι adsl είτε κάποιο gadjet), μαζεύω οτι είναι να κατεβάσω από ταινίες απλές ή HD και έχω ρυθμίσει το pc να ανοίγει μόνο του στις 3 το πρωί που έχει η rapidshare happy hours , και όταν εγώ κοιμάμαι αυτό κατεβάζει και κλείνει μόνο του.Έτσι όταν σηκώνομαι το πρωί έχω τα πάντα έτοιμα χωρίς να περιμένω τίποτα.Έτσι για σερφάρισμα έχω όλη την ταχύτητα που μου προσφέρει η γραμμή μου.

Αλλά έχεις δίκιο.Ας μην ποιαστούμε από νούμερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε απόσταση 1.700 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ και κλειδώνω στα 11,5kbps / 8 = 1,4MB/sec.

Αν αναλογιστείς οτι άλλοι που είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο κλειδώνουν στα 16 , ε είμαι χαμηλά.Πάντως δεν παραπονιέμαι.Δεν θέλω κάτι παραπάνω.Τι να το κάνω το vdsl;

 

Λογω οverhead δεν πιανεις ποτε το θεωρητικο γιατι μερος της πληροφοριας ειναι headers απο frames, packets κτλ. αν κλειδωνεις γυρω στα 11.5 λογικα θα κατεβαζει με 1MB/s και στην καλυτερη 1.1.

 

Το θεμα ειναι να υπαρχει γρηγορη διακινηση πληροφοριας ειτε αυτο ειναι φωτογραφιες για το site μου ειτε για ταινιες, ειτε για μουσικη, ειτε για οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O IDM μου δείχνει 1,4 - 1,44ΜΒ/sec σταθερά...

Anyway είμαι μια χαρά.Υπάρχουν και πολύ χειρότεροι από μένα που ούτε στα 2kbps δεν κλειδώνουν.Αυτοί ναι,χρειάζονται το vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...