Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο πρόσβασης οπτικών ινών νέας γενιάς αναπτύσσει ο ΟΤΕ


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

βρε ας σταθεροποιησουν πρωτα τις 24αρες και μετά ας πανε για αλλα.

 

Oλα σχεδόν τα προβλήματα με τις 24αρες, οφείλονται στους τεχνολογικούς/φυσικούς περιορισμούς του πρωτοκόλλου ADSL2+ - κι όχι στις γραμμές φυσικά. Η απόσταση παίζει τεράστιο ρόλο κι αυτό αμβλύνεται δραματικά με την μετάβαση σε VDSL2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι ο ΟΤΕ να ήταν δικός μου, μιλώ εκ πήρας, αλλά και σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Δε λέω ότι είναι όλα ρόδινα με τον ΟΤΕ έχει κάνει πολλά λάθη, αλλά αν ανατρέξουμε λίγο στο παρελθόν θα δούμε ότι ξεκινώντας από την κινητή τηλεφωνία ήταν ο τελευταίος που κατάφερε να αδειοδοτηθεί.

Βλέπεις οι πολιτικές μίζες και οι περίφημες επιτροπές πάντα εμποδίζουν.

 

Όσον αφορά το internet και πάλι εμπόδισαν την τότε ΟΤΕnet να επενδύσει πρώτη στο χώρο και με περίεργο τρόπο εμφανίστηκε η Forthnet.

Παρ΄όλα αυτά τα εμπόδια οι περισσότεροι χρήστες και εγώ μέσα σε αυτούς, θεωρούμε ποιο αξιόπιστο τον ΟΤΕ από κάθε άλλο φορέα.

Και στο κάτω κάτω γιατί να μη διαφημίσω κάποιο φορέα που με εξυπηρετεί αδιάλειπτα εδώ και τόσο καιρό.

Οι τεχνικοί τρεις φορές μου άλλαξαν δίκτυο μέχρι να βρούνε την καλύτερη λύση για να μην έχω αποσυνδέσεις.

Μπορεί το last mile να ανήκει στον ΟΤΕ αλλά οι βλάβες δεν είναι μόνο από εκεί, αρκετές φορές χρειάστηκε να μου αλλάξουν πόρτα στο Dslam και άλλες τόσες να κάνουν reset την ίδια κάρτα, ποιος "πάροχος" είναι αυτός που μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης;

 

και εγώ ΗΜΜΥ είμαι αλλά δε παίζει κανένα ρόλο. επειδή είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός δε σημαίνει αυτομάτως ότι και αυτά που λες ισχύουν, ή ότι τα λόγια σου αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα. πάμε στο θέμα μας τώρα.

ισχύει ή δε ισχύει ότι χρησοπληρώναμε στον οτε την isdn ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη είχαν adsl και κοίταζαν προς το vdsl. και ότι ο "καταπληκτικός" οτε αξιώθηκε να κάνει αναβάθμιση μόνο όταν μπήκαν οι ενναλακτικοί στο παιχνίδι. αυτό είναι δείγμα σοβαρής εταιρίας? ή εταιρίας που μας έγδερνε επί 20 χρόνια? την απάντηση την αφήνω σε εσένα.

στο έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι είναι άκυρη η σύγκριση του οτε με τους άλλους γιατί ο οτε υπάρχει ήδη 25 χρόνια και οι ενναλακτικοί 5-10(δε ξέρω ακριβώς). αυτό έλειπε 25 χρονών εταιρία να την έπαιρνες τηλέφωνο και να μην απάνταγε αμέσως :P . δε ζούσα τότε αλλά από αυτά που έχω διαβάσει ο οτε στο αρχικό του στάδιο δε ήταν και ο καλύτερος.

τέλος στα 25 χρόνια που είναι διαχειρήστης του δικτύου και με τα τόσα λεφτά που παίρνει θα περίμενε κανείς το το δίκτυο να ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι είναι τώρα. διάβασε κανένα ποστ του poulinou που λέει για το πόσο χάλια είναι σε μερικές περιοχές ο χαλκός,τα καφαο.., που δε έχουν αλλαχτεί από τότε που τα πέρασαν.

 

ps:για να μην παρεξηγηθώ δε έχω τίποτα με καμία εταιρία και ξέρω ότι εναλακτικοί είναι σκατά όπως και ο οτε.

 

καλημέρα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το ειπες, υπηρχαν....

Αλλα τα καταφεραν για αλλη μια φορα ετσι ωστε να μη μεινει τπτ ορθιο...

Ελλαδα....:shifty:

 

με την ελευση του σωτηρα DT ... τελοσπαντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ΗΜΜΥ είμαι αλλά δε παίζει κανένα ρόλο. επειδή είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός δε σημαίνει αυτομάτως ότι και αυτά που λες ισχύουν, ή ότι τα λόγια σου αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα. πάμε στο θέμα μας τώρα.

ισχύει ή δε ισχύει ότι χρησοπληρώναμε στον οτε την isdn ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη είχαν adsl και κοίταζαν προς το vdsl. και ότι ο "καταπληκτικός" οτε αξιώθηκε να κάνει αναβάθμιση μόνο όταν μπήκαν οι ενναλακτικοί στο παιχνίδι. αυτό είναι δείγμα σοβαρής εταιρίας? ή εταιρίας που μας έγδερνε επί 20 χρόνια? την απάντηση την αφήνω σε εσένα.

στο έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι είναι άκυρη η σύγκριση του οτε με τους άλλους γιατί ο οτε υπάρχει ήδη 25 χρόνια και οι ενναλακτικοί 5-10(δε ξέρω ακριβώς). αυτό έλειπε 25 χρονών εταιρία να την έπαιρνες τηλέφωνο και να μην απάνταγε αμέσως :P . δε ζούσα τότε αλλά από αυτά που έχω διαβάσει ο οτε στο αρχικό του στάδιο δε ήταν και ο καλύτερος.

τέλος στα 25 χρόνια που είναι διαχειρήστης του δικτύου και με τα τόσα λεφτά που παίρνει θα περίμενε κανείς το το δίκτυο να ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι είναι τώρα. διάβασε κανένα ποστ του poulinou που λέει για το πόσο χάλια είναι σε μερικές περιοχές ο χαλκός,τα καφαο.., που δε έχουν αλλαχτεί από τότε που τα πέρασαν.

 

ps:για να μην παρεξηγηθώ δε έχω τίποτα με καμία εταιρία και ξέρω ότι εναλακτικοί είναι σκατά όπως και ο οτε.

 

καλημέρα σας

 

Το ότι είμαι ΗΜΜΗΥ φυσικά και δε σημαίνει τίποτα, αλλά τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω το είδος της βλάβης πότε φταίει ο ΟΤΕ και πότε ο καταναλωτής του, σε καμία περίπτωση δεν έκανα διαφήμιση της ιδιότητάς μου.

 

Πέρα από αυτό καλό θα ήταν να ξέρεις ότι η Ελλάδα σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη έχει τη μεγαλύτερη τηλεπικοινωνιακή κάλυψη και μάλιστα η μορφολογία του εδάφους της είναι από τις δυσκολότερες (βλέπε ορεινός όγκος, νησιά).

 

Μη ξεχνάς ότι τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ πουλήθηκε σε ιδιώτες και αναγκαστικά έπεσαν κεφάλαια για να μπορέσει γρηγορότερα να ακολουθήσει τις νέες τεχνολογίες.

Μέχρι πριν γίνει αυτό κάλυπτε τις μαύρες τρύπες του κρατικού προϋπολογισμού.

Οπότε τα χρήματα που λες ότι έδινες στον ΟΤΕ ξέρεις που πήγαιναν.

 

 

Οι εναλλακτικοί πάροχοι υπάρχουν όντως τα τελευταία 5 χρόνια και αυτό έγινε με την απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω ότι προηγούνται τεχνολογικά του ΟΤΕ το αντίθετο μάλιστα πατούν πάνω σε έτοιμες λύσεις που τους προμηθεύει ο οργανισμός τηλεπικοινωνιών.

 

Στην Ελλάδα αφού χτίσουμε το σπιτάκι μας η την οικοδομή μας, αρχίζουμε και ψαχνόμαστε μετά, για να βάλουμε παροχές νερού, ρεύματος, τηλεφώνου. Καταλαβαίνεις λοιπόν σε σύγκριση με άλλα κράτη πόσο δύσκολο είναι να εξυπηρέτησε όταν εσύ το αποφασίσεις. Στην σκανδιναβική Ευρώπη και στην Αμερική το σπίτι χτίζετε επάνω σε υποδομές ενέργειας και τηλεπικοινωνιών, αν είσαι μηχανικός θα το ξέρεις.

 

Τα σκάνδαλα είναι ακόμα νωπά (Siemens Intracom) οπότε μη κατηγορείς τον ΟΤΕ για ότι δε κατάφερε, αλλά με μια ποιο προσεκτική ματιά θα δεις ότι έχει καταφέρει πολλά περισσότερα από αυτά που φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κατέβασε το 1080p Avatar DTS .mkv των 22gb που έχει βαρβάτο bitrate και τα λέμε μετά :P

 

 

 

πόσο attenuation δλδ? γιατί για πάνω από 2000μ το attenuation πάει 30+ db και τα 18mbit δεν παίζουν...

 

Το avatareurbd είναι 45.4GB και αναμένονται και άλλα μεγαλύτερα.

 

Για το attenuation τι να πω, με 40+ είμαι κάποιες φορές. Αν κατεβάσω πάνω από 5Mbit είμαι τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...καλύπτοντας τους Δήμους Αλεξανδρούπολης, Κομοτηνής, Ξάνθης, Σερρών..."

 

Όποιος βρει γιατί επελέγησαν αυτοί οι δήμοι πρώτα, κερδίζει γλυκό ροδοζάχαρη και σημαίνει ότι έχει σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.

 

Μην ακούσω αηδίες τύπου "βόλευε λόγω γεωγραφικής θέσης, τεχνολογίας, υποδομής" και άλλες τέτοιες μάντολες... καιρός να ξυπνάτε σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...καλύπτοντας τους Δήμους Αλεξανδρούπολης, Κομοτηνής, Ξάνθης, Σερρών..."

 

Όποιος βρει γιατί επελέγησαν αυτοί οι δήμοι πρώτα, κερδίζει γλυκό ροδοζάχαρη και σημαίνει ότι έχει σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.

 

Μην ακούσω αηδίες τύπου "βόλευε λόγω γεωγραφικής θέσης, τεχνολογίας, υποδομής" και άλλες τέτοιες μάντολες... καιρός να ξυπνάτε σιγά σιγά.

 

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις; Δεν έπρεπε έστω και μια φορά να προπορεύεται σε κάτι η ακριτική Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις; Δεν έπρεπε έστω και μια φορά να προπορεύεται σε κάτι η ακριτική Ελλάδα;

 

Αν και συμφωνω με οσα λες θεωρω ακυρο να καλυπτονται αυτες οι περιοχες και να μην κοιτανε την Αθηνα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις; Δεν έπρεπε έστω και μια φορά να προπορεύεται σε κάτι η ακριτική Ελλάδα;

 

Φυσικά. Μόνο που δεν αναφέρομαι σε αυτό. Γεωπολιτικά δες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πού το πας (κι αν έχω πάρει τον σωστό δρόμο) αλλά τυγχάνει οι περιοχές αυτές να ναι κοντά στ ανατολικά σύνορά μας.

 

Πλησιάζω το γλυκό ροδοζάχαρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το avatareurbd είναι 45.4GB και αναμένονται και άλλα μεγαλύτερα.

 

Για το attenuation τι να πω, με 40+ είμαι κάποιες φορές. Αν κατεβάσω πάνω από 5Mbit είμαι τυχερός.

 

hmmm, καλό θα ήταν να απαντούσαν και αυτοί στους οποίους απευθυνόταν το post μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...